Hemoroid (Basur): Belirtileri, Nedenleri, Ameliyatı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Hemoroid (Basur): Belirtileri, Nedenleri, Ameliyatı ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri
17.12.201517:28

Halk arasında basur olarak bilinen hemoroid oldukça yaygın bir hastalık olup, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Peki hemorid belirtileri nelerdir? neden olur? nasıl tedavi edilir? basur ameliyatı nasıl yapılır? işte cevabı..

Haber güncelleme tarihi 30.04.2021 09:25

Hemoroid (Basur)

İnsanların birçoğunun muzdarip olduğu sağlık sorunlarından biri olan basur hastalığı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir hemoroid, boşaltım sistemi sorunudur. Bu içeriğimizde basur hastalığını detaylıca inceledik ve bu konudaki tüm bilgilere içeriğimizde yer verdik. Başta basura iyi gelen yiyecekler olmak üzere basurun nedenleri, belirtileri, tedavi yöntemleri ve daha birçok bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz. İşte Basur hastalığı hakkında detaylı bilgiler...

Vücudumuzda oluşan basur ve daha birçok rahatsızlık, vitamin eksikliği, mineral eksikliği ve yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Vitamin ve mineral takviyesi bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.


Nedir?

basur-002.jpg

Anüste ve alt rektumda şişen iltihaplı damarlara basur yani hemoroid denir. Basur belirli dönemlerde ortaya çıkar. Örneğin, gebelik, ıkınma, bağırsak hareketleri olduğu zaman. Bu dönemlerde oluşan baskı yüzünden damarlarda şişlik oluşur. Rektum içinde şişen damarlara iç basur, anüs dışında şişen damarlara ise dış basur denir. Basur günümüzde çok sık olarak görülen bir rahatsızlık olup, özellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir. Basurun diğer bir ismi de hemoroidtir. Hemoroid vücutta bulunan bir bileşimdir. Hemoroid anal kanalda bulunan damarsal yapılardır. Bu damarsal yapıda gerçekleşen hastalığa da basur adı verilir. Genellikle makatta meydana gelen kanamalarla kendini göstermektedir. Basurun en ana nedeni, toplardamar bozukluğudur. Doğuştan gelen bazı faktörler de basura neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Makatta Kanama Neden Olur?


Neden Olur?

basur-nedenleri-.jpg

Basur hastalığı gün içerisinde tükettiğimiz bazı besinler sebebiyle, kullandığımız ilaçlar sebebiyle veya yaşantımızla ilgili olarak ortaya çıkabilmektedir. Basur hastalığının başlıca nedenleri ise şunlardır;

 • Hareketsizlik
 • Şişmanlık
 • Alkol kullanımı
 • Makat bölgesine zararı olabilecek sporlar yapmak
 • Sürekli oturmak
 • Lifli gıda tüketmemek
 • Bağırsak tümörleri
 • Gebelik
 • Zorlu dışkılama

İlginizi Çekebilir: Basura İyi Gelen Besinler


Belirtileri Nelerdir?

basur-belirtileri-nelerdir-001.jpg

Basur belirtileri basurun iç mi, dış basur mu olduğuna göre değişkenlik gösterir. İç basurun belirtileri hasta tuvalete çıktığında görülür. Kişi kabız olduğunda ise kanama görülmesi muhtemeldir. Olan kanama da, basur ağrısının şiddetlenmesine neden olur. Dış basur ise gözle görülebilir ve kişi de kaşıntıya, kanamaya yol açar. Özellikle basur tahriş olduğunda daha çok kanama görülür.

Basurun genel olarak görülen belirtileri;

 • Anüste sürekli bir kaşıntı hissi
 • Hasta özellikle oturduğu zaman şiddetli ağrı ve kanama görülür.
 • Şişen damarlar zorlandığında kişi çok şiddetli ağrılar çeker.
 • Hasta özellikle geceleri çok sık tuvalete gitme ihtiyacı duyar. Bu durum da kişinin sürekli uykudan uyanmasına neden olur.
 • Bu belirtiler kolon, anal kanseri habercisi de olabilir. Bu nedenle, kendinizde bu belirtileri görüyorsanız ve ailenizde kolon kanseri ve benzeri kanser öykülerine sahip kişiler varsa, vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Hemoroidi Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Tipleri Nelerdir?

basur-tipleri-.jpg

İki tip basur çeşidi vardır. Bunlar iç basur ve dış basur olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İşte Basur'un Çeşitleri;

1. İç Basur

İç basurun oluşması toplardamarın genişlemesi sonucu oluşur. İç basurda dışarı sarkma gerçekleşir. İç basur görüntüsü ise damar yumakları gibidir. İç basurda kanama ve iltihaplanma da görülür.

2. Dış Basur

Dış basur, iç basurla birlikte görülür. Dış basurun en belirgin özelliği kanamanın olmasıdır. Kişi tuvaletini yaptığında dışkısında kan görme ihtimali yüksektir. Damar yumakları makatın dışından sarkar.

İlginizi Çekebilir: Basurun En Yaygın Belirtileri


Nasıl Tedavi Edilir?

basur-tedavisi.jpg

Basur tedavisinde uygulanacak yöntemler, basur oluşan bölgeye ve belirtilere göre farklılık göstermektedir. Uzmanlara göre iç ve dış basur tedavisi için yapılacak ilk iş beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek olacaktır. Basur rahatsızlığı olan kişilerin mümkün olduğunca kabız olmaya neden olacak gıdaları tüketmemeleri gereklidir çünkü tuvalet ihtiyacı giderilirken ıkınma gerçekleşirse, damarlara baskı olacağı için daha çok ağrı ve kanama olacaktır. Basur tedavisi ve basurun oluşturduğu etkileri en aza indirmek için, satılan merhem, jel ve losyonları kullanabilirsiniz. Özellikle kaşıntısı çok olan hastalarda kaşıntıyı azaltmak için, merhemler kullanılmaktadır. Bu merhemleri, losyonları basur oluşan bölgeye ince bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Kolonoskopi Nasıl Yapılır?


Cerrahi Yöntem Çeşitleri Nelerdir?

basur-hastaliği-i̇çin-uygulanabilecek-cerrahi-yöntem.jpg

 • Klasik ameliyat; Bilinen yöntemler olan makas, bıçak kullanılarak yapılan ameliyattır. Bu yöntem özellikle 3. derecede hemoroidler için çok fayda sağlamaktadır.
 • Lateral internal sfinkterotomi; Makat içinin kesilmesiyle yapılan bir yöntemdir.
 • Lazer yöntemi; Lazer yöntemi, klasik yöntemle benzer özellikler taşır.
 • Longo yöntemi; Longo yöntemi, diğer yöntemlere göre daha az ağrılı ve kısa sürede iyileşme sağlayan bir yöntemdir.

Basur Ameliyatı

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt, son yıllarda basur üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde bu hastalığın lazer tedavisi ile kolayca atlatılabileceğini hatırlatmaktadır. Lazerle hemoroid ameliyatı son derece basit, ağrısız ve zahmetsiz bir operasyon olarak biliniyor. Basur yani hemoroid hastalığı ileri seviyede ise, tedavisin de cerrahi yöntem uygulanabilmektedir. Öncelikle hasta ameliyat olmadan önce neler yapmalı ya da yapmamalı onları inceleyelim.

 • Hemoroid ameliyatı olmadan 7-8 gün önce kadar kan sulandırıcı ilaç alımı kesilir.
 • Ameliyat olmadan önceki gece hiçbir şey yiyip, içilmemelidir.
 • Doktor ameliyattan önce lavman yaparak hastanın bağırsaklarının boşaltılmasını sağlar.

İlginizi Çekebilir: Lazerle Hemoroid Ameliyatı


Tedavide Kullanılabilecek Merhem Türleri Nelerdir?

basur-tedavisi-kullanilabilecek-merhem-türleri.jpg

 • Koruyucu Merhemler: Basur bölgesine sürülerek, dışkı ile olan teması önler. Böylelikle bölgenin daha fazla tahriş olmamasını sağlar.
 • Astrenjan Merhemler: Bu merhem de basur nedeniyle oluşan ağrıyı önlemek amacıyla kullanılır.
 • Antiseptik Merhemler: Antiseptik merhem bölgedeki bakteriyi önler.

Basur Hastalığına İyi Gelen 9 Besin Önerisi

1. Brokoli

brokoli-016.jpg

İçerdiği vitaminler ve mineraller ile vücudun bağışıklık sistemine sindirim sistemine ve cilt sağlığına iyi gelen mucizevi doğal besin kaynağı brokoli lif kaynağı açısından da son derce zengindir. Basur hastalarının brokoli tüketmesi oldukça önemlidir. Ayrıca brokoli vücutta biriken toksinlerin atılmasında da etkilidir. 


2. Enginar

enginar-004.jpg

Mide, sindirim sistemi ve kalp sağlığı başta olmak üzere birçok rahatsızlığa şifa kaynağı olan enginar hem vitamin hem de lif kaynağıdır. Basur rahatsızlığından muzdarip olanların sıklıkla tüketmesi gereken lifli gıdalardan biri olan enginar aynı zamanda sağlıklı bir vücuda kavuşmanızı da sağlayacaktır.


3. Kereviz

kereviz-008.jpg

Basur hastaları için sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Kereviz de içerdiği yüksek sıvı oranı ve antioksidan etkisi ile vücudun birçok rahatsızlığına şifa olmaktadır. Bunların başında ise basur gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarının baş düşmanı olan kereviz kolesterole karşı da etkilidir.


4. Pırasa

pirasa-001.jpg

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan pırasa metabolizmayı düzenleyerek sağlıklı bir yaşam sunuyor.  Bol miktarda demir içeren pırasa en önemli, doğal besin kaynaklarından biri olup basur hastalarının mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında geliyor. 


5. Ispanak

ispanak-023.jpg

Kalsiyum, magnezyum ve demir açısından zengin bir bitki olan ıspanak kemik gelişimine faydalı olduğu gibi sulu bir gıda ve yüksek oranda mineral kaynağı olması sebebiyle basur rahatsızlığı yaşayanlara da öneriliyor.


6. Su İçmek

su-i̇çmek.jpg

Gün içerisinde tüketeceğiniz 2-2,5 litre civarı su tüm sağlık sorunlarının önüne geçmektedir. Bu hastalıklardan biri de basurdur. Basurun oluşum sebeplerinden biri olan kuruluk ve kabızlık problemini de ortadan kaldıran su sindirim sistemi bağışıklık sistemi ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır.


7. Kepek - Buğday - Çavdar

kepek---buğday---çavdar.jpg

Hayatımızdan beyaz unu tamamen çıkarmak sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bu bağlamda kepek, buğday ve çavdar ürünlerini tüketmek vücudumuz için daha yararlıdır. Sindirimi kolay olan bu besinler aynı zamanda içerdiği lifler sayesinde boşaltım sistemini düzene sokarlar.


8. Yulaf

yulaf-015.jpg

Bağırsakların temizlenmesi ve düzenli çalışmasında rol oynayan yulaf lifli bir besin kaynağı olup basur hastalığına iyi gelmektedir. Ayrıca vücudun yulafı sindirmesi son derece kolay olup basura neden olan ıkınma ve zorlanma yulaf yiyerek ortadan kalkar.


9. Kuru baklagiller

kuru-baklagiller.jpg

Lifli gıdaların başında gelen kuru baklagiller vücudumuz için gerekli olan besinleri de bizlere sunmaktadır. Basur hastaları için önemli olan doğal beslenmek ve hazır gıdalardan uzak durmaktır. Kuru baklagillerle yapılan yemeklerin tüketilmesi halinde basur hastalığı belirtilerini gösteremeyecektir.


Basur Hastalarının Yememesi Gereken Yiyecekler

Basur rahatsızlığı son derece hassas bir hastalık olup günlük tüketilen birçok besin basuru tetiklemektedir. Basur hastalarının kesinlikle uzak durması gereken besinleri sizler için listeledik. İşte basur hastalarının yememesi gereken yiyecekler...

 • Acı biber
 • Baharatlar
 • Kafeinli içecekler
 • Pilav
 • Kırmızı et
 • Elma
 • Portakal
 • İncir
 • Kiraz
 • Soğan
 • Üzüm
 • Beyaz ekmek

Basurdan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Sıcak Su Dolu Küvette Duş Alın

Düzenli olarak banyo yapmaya özen gösterilmelidir; Banyo yaparken dikkat edilmesi gereken, sıcak suyla dolu küvete oturma şeklinde, fıskiyeyi makat bölgesine tutarak yapılmalıdır.


2. Tuvalet Temizliğine Özen Gösterin

Tuvalet temizliğine özen gösterilmelidir; Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra, dışkı atıkları çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Temizleme işlemini de tuvalet kağıdı yerine, bol su ve ıslak tuvalet kağıtlarıyla yapmak doğru olacaktır. Aksi halde bölgenin daha çok tahriş olmasına neden olabilirsiniz.


3. Sulu Gıdalar Tercih Edin

Kabız olmamaya dikkat edilmelidir; Sert dışkı oluşmaması için yediğiniz gıdalara dikkat etmelisiniz çünkü kabız olunduğunda ıkınma daha çok olacağı için basur ve çatlak oluşumuna da zemin hazırlamış olursunuz.


4. Vakitlice Tuvalet İhtiyacınızı Görün

Tuvalet ihtiyacını ertelemeyiniz; Tuvalet ihtiyacını ertelemekle kabızlığa neden olabilirsiniz. Bu yüzden tuvaletinizi geldiği zaman vakit kaybetmeden gidermelisiniz. Tuvalet ihtiyacını giderirken fazla ıkınmamalısınız; Ikınmak basur oluşumunun en büyük nedenlerinden birisidir. Bu yüzden her ne olursa olsun tuvalet ihtiyacınızı giderirken ıkınmamaya gayret göstermelisiniz.


5. Uzun Süreli Oturmamaya Gayret Edin 

Makat sıcak tutulmalıdır; Soğuk ortamda makatta kan akım hızı yavaşlar. Bu da makat bölgesinde ağrı ve şişliğe yol açabilir. Çok uzun süre oturur vaziyette kalınmamalıdır; Yine çok uzun süre aynı pozisyonda kalmak kan akım hızını yavaşlatacağından, sık sık pozisyon değiştirmeniz faydalı olacaktır. Çok uzun saatler araba kullanmak; Basurdan kamyon, minibüs ve taksi şoförleri oldukça fazla etkilenir. Bu yüzden sık sık mola verilmelidir.


6. Alkol ve Baharatlı Besinler Kullanmayın

Alkolden ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır; Özellikle alkol basuru tetikleyen bir etkendir. Baharatlı yiyecekler de aynı şekilde basuru tetikler. Bu yüzden mümkün olduğunca bu tarz şeylerden uzak durulmalıdır.

Mutlaka doktora başvurmalısınız; Kendiniz de basur belirtileri gördüğünüz takdirde, hemen doktora başvurmalısınız. Hastalığınızın altında basur mu, yoksa başka bir hastalık mı yatıyor mutlaka tespit etmelisiniz.


UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. 

Önerilen İçerik: Basura Hastalarına İyi Gelen Yiyecekler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
256
433
46
101
31
40
80
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.