Basur Belirtileri ve Tedavisi (Hemoroit)

Basur Belirtileri ve Tedavisi (Hemoroit)
04.07.201516:08

Aslında hepimizde olan ve yaşam kalitesi için önem arz eden doku hemoroit, bağırsağın bittiği anüsün başladığı bölgede damarsal bir dokudur. Basuru olan kişiler bu teşhisi nasıl anlar? Basur olanlar nelere dikkat etmelidir? İşte, detaylar...

Haber güncelleme tarihi 19.01.2019 08:39

Hemoroit Nedir?

Atardamar ve toplardamarın birleşimi bir damar yumağı olan hemoroid, biz istemediğimiz zaman makattan gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktadır. Bağırsağın içinde kalan hemoroid dokusuna iç hemoroid, makatın dışındaki hemoroid dokusu dış hemoroid olarak adlandırılır. Dış hemoroid cilt altındadır ve genellikle görünmez.

Hemoroit Nedir


Hemoroid Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

 • İnsan bedeninin doğası gereği aslında her yemekten sonra tuvalet yapılması gerekir fakat bir süre sonra bu refleks baskılanır. Hemoroid hastalığının en temel nedeni budur. Bu refleksin yok olması kabızlığa neden oluyor.
 • Tuvalet yaparken zorlanmak, hemoroid dokusunun aşağı itilmesine neden olur. Dolayısıyla kabızlığa neden olan her şey hemoroid hastalığına da neden olur diyebiliriz. Kabızlığı en çok yanlış beslenme tetikler.
 • Aynı şekilde şişmanlık da hemoroid dokusuna baskıya ve kabızlığa neden oluyor.
 • Gebelikte kabızlık daha fazla görüldüğü için ve bebeğin bindirdiği yük hemoroid hastalığına neden olmaktadır.
 • Ayrıca tuvalette çok kalmak da hemoroid hastalığını oluşturabilir. 

Hemoroid Hastalığının Nedenleri


Basurun (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid hastalığının evrelerine göre ve iç veya dış hemoroid olmasına göre belirtiler değişiklik gösterebiliyor. İç hemoroid durumunda kanama ön plandadır. Ancak kanama başka sebeplerden de olabileceği için iç hemoroid tanısı koymak muayene ya da endoskopi ile mümkün olmaktadır. Hastalık ilerledikçe hemoroid dokusu şiştiği için meme olarak adlandırılan doku görülmeye başlıyor ve tanı koymak daha kolay hale geliyor. Kanama ve ağrı evreler ilerledikçe artacaktır. Aynı zamanda evreler ilerledikçe tuvaletten sonra memelerin sönme süresi de uzayacaktır. İkinci evreden sonra meme dışarıda durduğu için akıntı yapar ve bu da anüs etrafında tahriş oluşturacağı için kaşıntı meydana gelir. üçüncü ve dördüncü evrede dolaşım sorunu ilerlemiş olduğu için ülser de meydana gelebilir.

hemoroid-001.jpg


Hemoroidi Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Sağlıklı yaşam sürmek
 • Lifli gıdalar tüketmek
 • Spor-egzerzis yapmak
 • Tuvalet hijyenine özen göstermek
 • Bol miktarda sıvı tüketmek
 • Şekerli yiyecekleri daha az tüketmek
 • Bol meyve sebze yemek
 • Az rafine gıda tüketmek
 • Alkol, özellikle mayalı alkollerden kaçınmak
 • Asitli gıdalar ve baharatlardan kaçınmak
 • Tuvalet süresi 5 dk olmalıdır

HEMOROİT VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER sayfasına tıklayarak hemoroit ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz.

Hemoroidi Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hemoroidin Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle fizik muayene yapılır, yani o bölgede başka bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Sonraki aşama endoskopik muayenedir. Yaşı ilerlemiş kişilerde ise kolonoskopi uygulanmaktadır. Bu, hastalığın evresini belirlemede ve başka bir hastalığın olup olmadığını incelemede çok önemlidir. Hemoroid hastalığı yeni başlamış kişilerde öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Kortizon içeren ilaçlar özellikle ağrı ve kaşınması olan kişilerde kullanılan krem ve fitil şeklindeki ilaçlardır. Kısa süreli kullanılır çünkü uzun dönemde sakınca yaratabilir. Toplardamar sisteminin bu bölgedeki basıncını azaltan tablet formundaki ilaçlar kullanıldığı sürece etkili olmaya devam eden ilaçlardır. Yalnızca ağrı kesici özelliği olan jel ilaçlar da kullanılabilir. Ayrıca dışkıyı yumuşatan şuruplar da kullanılmaktadır. Şurupların da uzun süre kullanımı önerilmemektedir.

Hemoroidin Tedavisi

Önerilen İçerik;

 Kabızlığa Ne İyi Gelir - Kabızlık Nasıl Geçer?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
13
8
8
60
19
384
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.