Kendisi Küçük Acısı Büyük: Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

Kendisi Küçük Acısı Büyük: Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?
04.07.201516:08

Aslında hepimizde olan ve yaşam kalitesi için önem arz eden doku hemoroit, bağırsağın bittiği anüsün başladığı bölgede damarsal bir dokudur. Basuru olan kişiler bu teşhisi nasıl anlar? Basur olanlar nelere dikkat etmelidir? İşte, detaylar...

Haber güncelleme tarihi 14.12.2020 17:31

Atardamar ve toplardamarın birleşimi bir damar yumağı olan hemoroid, biz istemediğimiz zaman makattan gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktadır. Bağırsağın içinde kalan hemoroid dokusuna iç hemoroid, makatın dışındaki hemoroid dokusu dış hemoroid olarak adlandırılır. Dış hemoroid cilt altındadır ve genellikle görünmez.


Hemoroid Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hemoroid Belirtileri

 • İnsan bedeninin doğası gereği aslında her yemekten sonra tuvalet yapılması gerekir fakat bir süre sonra bu refleks baskılanır. Hemoroid hastalığının en temel nedeni budur. Bu refleksin yok olması kabızlığa neden oluyor.
 • Tuvalet yaparken zorlanmak, hemoroid dokusunun aşağı itilmesine neden olur. Dolayısıyla kabızlığa neden olan her şey hemoroid hastalığına da neden olur diyebiliriz. Kabızlığı en çok yanlış beslenme tetikler.
 • Aynı şekilde şişmanlık da hemoroid dokusuna baskıya ve kabızlığa neden oluyor.
 • Gebelikte kabızlık daha fazla görüldüğü için ve bebeğin bindirdiği yük hemoroid hastalığına neden olmaktadır.
 • Ayrıca tuvalette çok kalmak da hemoroid hastalığını oluşturabilir. 

İlginizi Çekebilir: Basur Hastalığı Hakkında Merak Edilenler


Basur (Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hastalığının evrelerine göre ve iç veya dış hemoroid olmasına göre belirtiler değişiklik gösterebiliyor. İç hemoroid durumunda kanama ön plandadır. Ancak kanama başka sebeplerden de olabileceği için iç hemoroid tanısı koymak muayene ya da endoskopi ile mümkün olmaktadır. Hastalık ilerledikçe hemoroid dokusu şiştiği için meme olarak adlandırılan doku görülmeye başlıyor ve tanı koymak daha kolay hale geliyor. Kanama ve ağrı evreler ilerledikçe artacaktır. Aynı zamanda evreler ilerledikçe tuvaletten sonra memelerin sönme süresi de uzayacaktır. İkinci evreden sonra meme dışarıda durduğu için akıntı yapar ve bu da anüs etrafında tahriş oluşturacağı için kaşıntı meydana gelir. üçüncü ve dördüncü evrede dolaşım sorunu ilerlemiş olduğu için ülser de meydana gelebilir.

​​​​​​​İlginizi Çekebilir: Hemoroide İyi Gelen Besinler


Hemoroidi Önlemek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemoroid Belirtileri

 • Sağlıklı yaşam sürmek
 • Lifli gıdalar tüketmek
 • Spor-egzerzis yapmak
 • Tuvalet hijyenine özen göstermek
 • Bol miktarda sıvı tüketmek
 • Şekerli yiyecekleri daha az tüketmek
 • Bol meyve sebze yemek
 • Az rafine gıda tüketmek
 • Alkol, özellikle mayalı alkollerden kaçınmak
 • Asitli gıdalar ve baharatlardan kaçınmak
 • Tuvalet süresi 5 dk olmalıdır

İlginizi Çekebilir: Basur Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler


Hemoroidin Tedavisi Nasıl Olur?

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid hastalıklarının tedavisinde başarılarıyla adını duyuran Mehmet Durmuş Kurt, basur hastalığına yakalanan bireylerin endişelenmeden kontrollü ve yeni teknoloji sistemler sayesinde kolayca bu hastalıktan kurtulabileceğini hatırlatmaktadır. Öncelikle fizik muayene yapılır, yani o bölgede başka bir hastalık olup olmadığı kontrol edilir. Sonraki aşama endoskopik muayenedir. Yaşı ilerlemiş kişilerde ise kolonoskopi uygulanmaktadır. Bu, hastalığın evresini belirlemede ve başka bir hastalığın olup olmadığını incelemede çok önemlidir. Hemoroid hastalığı yeni başlamış kişilerde öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Kortizon içeren ilaçlar özellikle ağrı ve kaşınması olan kişilerde kullanılan krem ve fitil şeklindeki ilaçlardır. Kısa süreli kullanılır çünkü uzun dönemde sakınca yaratabilir. Toplardamar sisteminin bu bölgedeki basıncını azaltan tablet formundaki ilaçlar kullanıldığı sürece etkili olmaya devam eden ilaçlardır. Yalnızca ağrı kesici özelliği olan jel ilaçlar da kullanılabilir. Ayrıca dışkıyı yumuşatan şuruplar da kullanılmaktadır. Şurupların da uzun süre kullanımı önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Lazerle Hemoroid Ameliyatı Nasıl Yapılır?


UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Önerilen İçerik: Kabızlık Nasıl Geçer?

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
13
8
8
60
19
384
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.