Halluks Rigidus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Halluks Rigidus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
01.04.201613:57

Halk arasında sert başparmağı olarak bilinen halluks rigidus hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 02.01.2019 14:46

Halluks Rigidus (Sert Başparmağı) Nedir?

Halluks rigidus, ayaktaki birinci başparmak ekleminde ortaya çıkan hareket kısıtlılığı olarak tanımlanmaktadır. Halluks rigidus hastalığında 1. tarak kemiği ile 1. parmak arasındaki eklemde ağrı ile birlikte hareket kısıtlılığı görülür. Hastalık nedeniyle metatarsofalengeal eklemde ilerleyici eklem kireçlenmesi meydana gelir. Metatarsofalengeal (MTFE) eklemi, her adım attığımızda bükülen eklemdir. Ayaktaki eklem bozulmalarının temeli, genellikle başparmaktan kaynaklanmaktadır. Metatarsofalengeal ekleminde meydana gelen sertleşme sonucunda yürüme zorlaşır ve şiddetli ağrı görülür. Metatarsofalengeal eklemi de diğer eklemler gibi düz bir eklem kıkırdağı ile kaplıdır. Aşınma, yırtılma veya eklem kıkırdağındaki hasar sonucunda ağrılı kemik sonları birbirine sürter.

halluks-rigidus.jpg

Kemiğin tepesinde aşırı büyüme veya kemik çıkıntısı meydana gelebilir. Bu çıkıntı veya büyümeye bağlı olarak yürüme esnasında parmağın bükülmesi kısıtlanır. Aşırı büyüme veya kemik çıkıntısı sonucunda parmak yeteri kadar bükülemez. Bu durumda ise halluks rigidus hastalığı meydana gelir. Çoğunlukla 30-60 yaş aralığında görülen halluks rigidus hastalığının kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte parmağın incinmesi, ayaktaki stres veya travmaya bağlı kıkırdak hasarı nedeniyle meydana gelebileceği belirtilmektedir.

halluks-rigidus-nasil-olur.jpg


Halluks Rigidus (Sert Başparmağı) Neden Olur?

Halluks rigidus hastalığının kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak ileri düztabanlılığı olan kişilerde 1. metatarsofalengeal ekleme aşırı yüklenme daha fazladır. Kişinin ayak yapısının yanı sıra mesleği gereği parmak ucuna yükselen veya çömelerek çalışan kişilerde de 1. metatarsofalengeal eklemine daha fazla yük biner. Çeşitli nedenlere bağlı olarak 1. metatarsofalengeal eklemine daha fazla yük binmesi durumunda halluks rigidus hastalığı riski artış gösterir.

halluks-rigidus-hastaligi.jpg

1. Metatarsofalengeal ekleminde meydana gelen travmalar, hastalığın oluşmasında etkili rol oynamaktadır. Bu travmaların tekrarlaması durumunda var olan risk daha da artmaktadır. Travmaların yanı sıra romatoid artrit ve gut hastalığı gibi hastalıklar halluks rigidusu tetikleyen başlıca unsurlardandır. İlerleyici bir hastalık olan halluks rigidus, genetik etkenlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Halluks rigidus oluşumunu tetikleyen bir diğer unsur ise topuklu ayakkabı kullanımıdır. Uzun süre kullanılan topuklu ayakkabıların yanı sıra sivri burunlu ayakkabı kullanımı da halluks rigidusu tetiklemektedir.

topuklu-ayakkabi-kullanimi.jpg


Halluks Rigidus (Sert Başparmağı) Belirtileri Nelerdir?

Halluks rigidus belirtileri hastalığın evresine göre değişkenlik gösterir. Erken dönemde farkedilmiş halluks rigidus vakasında hasta yürüme ve ayakta durma sırasında hareket kısıtlılığı ile birlikte ağrı hisseder. Nemli ve yağmurlu havalarda kendini daha fazla hissettiren ağrı, aynı zamanda çömelme ve koşma sırasında da hissedilir. 1. metatarsofalengeal eklemine fazladan yük binmesine neden olan aktiviteler sonrasında eklem kemiği çevresinde şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte hastanın bol bol istirahat etmesi ve ayağını zorlamaması önerilir. Kemik üzerinde gelişen çıkıntı nedeniyle hasta her ayakkabıyı kullanamaz. Bu nedenle hastaların öne doğru dar ve ön kısımda derinliği az olan ayakkabılardan kaçınmaları gerekir.

halluks-rigidus-nedenleri.JPG

  • Eklem etrafında şişlik
  • Yürümede zorluk
  • Yürüme esnasında metatarsofalengeal ekleminde ağrı
  • Ayağın tepesinde gelişen bunyon ya da kallusa benzeyen çıkıntı
  • Ayak başparmağını kıvırmada güçlük
  • Ayak başparmağında hareket kısıtlılığı
  • Eklemde meydana gelen sertlik

halluks-rigidus-neden-olur.jpg


Halluks Rigidus (Sert Başparmağı) Tedavisi

Halluks rigidus teşhisinde fizik muayene ve radyolojik tetkiklerden yararlanılır. Yapılan tetkikler sonucunda kesin tanı konulur ve hastalığın şiddetine bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Hastalığın eklemde kızarıklık ve şişliğe neden olduğu durumlarda lokal buz tatbiki ve antiemflamatuvar ilaç kullanımı ile tedavisi sağlanırken bol bol istirahat etmesi önerilir. Halluks rigidus tedavisinde uygulayabileceğiniz bir diğer tedavi yöntemi ise gece atelidir. Gece ateli ağrınızın dinmesine yardımcı olurken şekil bozukluğunu engellemez.

gece-ateli.jpg

Hareket kısıtlılığına ve ağrıya neden olan halluks rigidus vakasında hastalık erken evrede ise hastanın tabanı sert ve esnek olmayan ayakkabı tercih etmesi önerilmektedir. Bu durum 1. metatarsofalengeal eklemine binen yükü hafifletir. Hareket kısıtlılığı ve ağrının yanı sıra kemik çıkıntısı söz konusu ise öne doğru dar ve ön kısımda derinliği az olan ayakkabı kullanımından kaçınmaları önerilir. Ancak bu durumda doktorunuzdan yardım almanız daha faydalı olacaktır.

halluks-rigidus-tedavisi.jpg

Yapılan tüm uygulamalara ve tedavilere rağmen herhangi bir sonuç alınamıyorsa cerrahi işlem uygulanır. Erken evre hastalara uygulanan cerrahi işlemde 1. metatarsofalengeal eklem üzerinde meydana gelen çıkıntı, eklemin bir kısmı ile birlikte çıkarılır. Bu sayede eklemin hareketinin arttırılması sağlanır. İlerlemiş ve kireçlenmeye başlamış vakalarda 1. Metatarsofalengeal ekleme protez uygulanır. Ancak proteze alternatif olarak artrodez olarak adlandırılan eklem dondurması işlemi gerçekleştirilebilir. Eklem protezi ile eklem hareket açıklığı korunurken fonksiyonel açıdan herhangi bir sorun yaşanmaz. 

Önerilen İçerik;

Ayak Bakımı Nedir & Püf Noktaları Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
0
3
4
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.