Osteoporoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Osteoporoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
28.11.201509:14

Ostreoporoz nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hangi yaşlarda, kimlerde görülür?Bu içeriğimizde osteoporoz (kemik erimesi) hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 19.12.2018 10:29

Osteoporoz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücutta bulunan kemiklerin sertliğinin azalmasına bağlı olarak kalitelerinin bozulması, zayıflaması ve kıralabilir hale gelme durumuna denilmektedir. Bu hastalık tüm iskelet sistemini etkileyen ve zarar görmesine neden olan bir hastalıktır. Osteoporoz günümüzde sıklıkla görülen bir hastalık haline gelmiştir. Aynı zamanda en sık görülen kemik hastalığıdır. Osteoporoz tedavi edilebilir ve önlenebilir hastalıklardan biridir. Bu nedenle önceden önlem almak önem taşımaktadır. Dünyada bu hastalık gitgide hızla yayılmaktadır. Yaşı ilerleyen her insanda görülmektedir. Yaşlılığa bağlı nedenlerden dolayı görülen hastalık dünyada yaşlı nüfusun artmasıyla daha sık yaşanmaya başlamıştır. 

osteoporoz-.jpg

Osteoporoz ve osteoporoza bağlı kırıklar yaşanmakta ve artış görülmektedir. Genellikle kadınlarda sık görüldüğü bilinen osteoporoz, erkeklerin de sorunu olmaktadır. Günümüzde en çok kadınlar bu hastalığı yaşamaktadır fakat erkeklerin de bu konuda önlem alması gerekmektedir. Bu hastalık genel olarak yaşlılığa  bağlı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Genellikle 50 yaş üzeri olan her 3 kadından 1' i her 5 erkekten 1' i hayatında bu döneminde kırık yaşayacaklarını belirtmektedirler. Genel olarak 45 - 50 yaş arası kadınlar kemik yoğunluk ölçümlerini yaptırılması gerekmektedir. 65 yaş altı kadınlarda ise risk faktörleri var ise ve daha önce kırık yaşamış ise tarama yaptırması gerekmektedir. Bu durum erkekler de farklılık göstermektedir. Kemik yoğunluğu ölçümü ve taramasının erkeklerde hangi dönemlerde yaptırması gerektiği belirtilmemiştir fakat erkeklerin de rutin olarak tarama yaptırması gerekir.

osteoporoza-bagli-kiriklar.jpg

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önceden testler ve ölçümler yaptırılarak sorun olup olmadığı bilinmelidir. Eğer hastalık riski var ise önlem alınmalıdır. Osteoporoz olan kişiler ise tedavi altına alınarak hastalığın ilerlemesi durdurulmalıdır. Kemikler, yapım ve yıkım durumlarında sürekli yenilenen dokular olarak görülmektedir. Bu durum kadınlarda 30 yaşına kadar dengeli bir şekilde devam etmektedir. 30 yaşından sonra belli oranlarda kemik kaybı yaşanmaktadır. Hatta genellikle menopoz sonrası daha sık görülmektedir. Osteoporoz yaşayan kişilerde daha sonra boylarında kısalmalara neden oluyor. Düşmeden kaynaklı ya da kendiliğinden olan durumlarda ölümcül kırıklar meydana geliyor. 

osteoporoz-nedir-belirtileri-nelerdir-005.jpg


Osteoporoz Belirtileri Nelerdir?

 • Sırt ağrısı
 • Bel ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Boy kısalması
 • Öne eğik ve kambur vücut şekli
 • El bileği, kalça ve omurga gibi kemiklerde kırıklar
 • Çok ilerlemiş osteoporoz hastalarında kemik ağrıları ve kemiklerde hassasiyet
 • Omurga ve diğer kemiklerdeki kırıklara bağlı vücutta şekil bozuklukları
 • Ağrı ve kırıklardan dolayı hasta giderek hareket edememe durumu

osteoporoz-belirtileri.jpg


Osteoporoz Nedenleri Nelerdir?

Kemik erimesi nedenlerinin ilk nedenleri genetik durumlar ve hormonal dengeden kaynaklanmaktadır. Bunların yanı sıra yanlış yaşam tarzı osteoporozun nedeni olmaktadır. Sağlıklı bir hayat için düzenli yaşam gerekmektedir. İlk olarak kötü beslenme yani düzensiz ve yetersiz beslenme neden olmaktadır. Kötü alışkanlıklar sigara ve alkol kullanımı büyük zararları arasındadır. D vitamini ve kalsiyum eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Hareketsizlik neredeyse birçok hastalığının nedenlerindendir. Osteoporoz hastalığının nedenlerinden biri de hareketsizliktir. Egzersiz, yürüyüş ve spor yapmama en sık rastalanan nedenleri arasındadır. Aynı zamanda yeterli şekilde güneş görememe, güneşlenmeme osteoporoz hastalığına neden olmaktadır.

 • Sigara ve alkol tüketimi
 • Ailede kemik erimesi geçirmiş hastanın bulunması
 • Eklem rahatsızlıkları
 • Kalsiyum ve D vitamini eksikliği
 • Erkeklerde  testosteron seviyesinde düşüklük
 • Hormonal hastalıklar
 • Yaşlanma
 • Egzersiz ve spor alışkanlığının olmaması

osteoporoz-nedenleri.jpg


Osteoporoz Tedavisi ve Korunma Yöntemleri

 • Spor ve egzersizler
 • Düzenli ve dengeli beslenme
 • D vitamini takviyesi
 • Kalsiyum takviyesi
 • Hormon tedavisi
 • İlaç tedavisi

Osteoporoz hastalığı, uzun yıllar boyunca ilaç kullanılarak tedavi edilecek bir hastalık değildir. Bu hastalığın tedavisinde en önemli olan konu kişinin hayatını değiştirmesidir. Yaşanan hayat biçimi doğru olmadığından dolayı osteoporoz hastalığına yakalanma riski fazladır. Bu nedenle kişilerin yaşam şekline dikkat etmesi gerekmektedir.Genel olarak hastalıklarla mücadele etmek için yaşam tarzını değiştirmek gerekir. Sağlıklı bir yaşam için yapılması gerekenlere önem verilmeli ve dikkate alınarak yapılmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için önemli olan konulardan biri spor ve egzersizdir. Spor ve egzersizler kişilerin hem beden hem de ruh sağlığını korumaktadır. Bu nedenle her kim olursa olsun, yaşı kaç olursa olsun spor ve egzersiz yapmalıdır. Spor ve egzersizler kişiden kişiye, yaşa ve vücuda göre değişmektedir. Bu yüzden uzman kişilerden yardım alınarak yapılmalıdır.

osteoporoz-nedir-belirtileri-nelerdir-006.jpg

Vücudunuza uygun olmayan spor ve egzersizler hastalıktan kurtulmanızı değil, daha da hasta olmanıza neden olabilir. Bu nedenle bir uzmandan yardım alınmalıdır. İnsanın yaşamını sürdürebilmesi için beslenme önemlidir. Beslenme düzenli ve yeterli olmalıdır. Yeterli derecede her besinden alınmalıdır. Osteoporoz hastalığından önemli olan kalsiyumdur. Bu nedenle kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir. D vitamini de osteoporoz hastalığında önem taşımaktadır. Bu yüzde D vitamini alınımına dikkat edilmelidir. Gerekirse ve doktor tarafında uygun görülürse ilaç takviyesi yapılmalıdır. Bunların dışında kişilerin düşüp vücudunda kırıklar oluşmamasına dikkat edilmelidir. Bu konuda tedbirler alınmalıdır. Doktorun hastaya uygulayacağı tedavi yöntemleri doktor tarafından seçilmektedir. Doktor hastanın durumu ve derecesine göre tedaviye karar vermektedir. Bu tedavi yöntemlerinde hormon tedavisi ve ilaç tedavi uygulanmaktadır. 

osteoporoz-nedir-belirtileri-nelerdir-010.jpg

Önerilen İçerik;

 Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.