Kayropraktik Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kayropraktik Tedavi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
16.11.201514:12

Kayropraktik tedavi el ile yapılan tedavi demektir. Eski Yunan kökenli bir tedavi yöntemidir. Kayropraktik nedir? Kayrokraptik tedavi ile hangi rahatsızlıklar iyileştirilir? İşte tüm detaylarıyla kayropraktik tedavi...

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 11:55

Kayropraktik Tedavi Nedir?

Kayropraktik tedavi kökeni çok eskilere kadar giden insanlığın ilk tedavi yöntemlerinden biridir. Kayropraktik kelimesi köken itibariyle Eski Yunanca'dan gelmekte ve el ile tedavi etme anlamında kullanılmaktadır. Vücudun kendi kendini iyileştirme yeteneği olduğunu vurgulayan bu yöntem vucuttaki bozulan yapıyı el ile eski haline getirmek suretiyle o bölgeye tekrar kan akışı sağlamak ve oradaki dokuları vucüdun iyileştirmesine izin vermektir. Kayropraktik tedavi çok eskilerden beri kullanılmasına bilinmesine rağmen modern tıbbın gelişmesiyle birlikte arka plana atılmış bir yöntemdir. Bu tedavi geleneksel kökene sahip insanlık tarihi boyunca gelişerek gelmiştir fakat modern aletler kullanılmadığı için kullanırlığını kaybetmiştir. 2000'li yılların başından itibaren yavaş yavaş gündeme gelmeye başlamış ve modern tıp dünyası da bu tedaviyi görüp tanıdıkça ve etkilerini gördükçe onu tanımaya ve anlamaya çalışmıştır. Teknolojik aletlerin de yardımıyla birleştirilerek tedavilerin modern bilim ile entegresi sağlanmıştır.

kayropraktik-tedavi.jpg


Modern Tıbbın Kırık-Çıkıkçıları

Kayropraktik tedavi bir bakıma ülkemizdeki kırıkçı-çıkıkçı diye tabir edilen kesimin yaptığı ile benzer yöntemleri kullanır. Mesela belinde fıtık olan birisi için modern tıp genelde ameliyat der fakat kayrokraptik tedavide belli başlı hareketler ile fıtık olan eklem düzeltilerek ameliyatsız çözüm sağlanır. Kayropraktik tedavi de eski çağlardan geldiği için bizdeki gibi el verme yöntemiyle günümüze kadar ulaşmıştır. Ülkemizde böyle kişilerin bel fıtığı ya da ağrılar konusunda yaptıkları çekme ve bastırma hareketleri ile iyileşme sağladıkları duyulmuştur.

modern-tibbin-kirik-cikikcilari.jpg

Bu kişiler profesyonel olmamakla birlikte ustalarından gördüklerini el verme yöntemiyle alıp günümüze getirmişlerdir. Günümüzdeki Kayropraktik tedavi ise ezbere yapılan bir yöntem değildir. Uzmanı olan kişiler ciddi eğitimler görürler ve vücut iskelet ve sinir sisteminin yapısını çok iyi bilirler. Yanlış bir hareketin nelere yol açabileceğinin farkındadırlar. Bu yüzden kayropraktik yöntem moden tıp yöntemleri arasındaki yerini almıştır.

modern-tip.jpg


Kayropraktik Tedavi Hangi Rahatsızlıklara Nasıl Uygulanır?

Kayropraktik tedavi konunun uzmanları tarafından yapılması gereken bir tedavi yöntemidir çünkü bu tedavide eklemler ve sinirlerin meydana getirdiği ağrılar iyileştirildiği için hata kabul etmeyen bir tedavidir. Uzman kişiler tarafından yapılmadığı zaman sonuçları sakatlanmalardan ölümlere kadar gidebilmektedir. Tedavinin uygulama alanlarına bakınca eklem kaynaklı olduğu ve vücuttaki çoğu ekleme uygulanabileceği görülmektedir. En başarılı olunan noktalar ise omurga sorunları ve kol bacak eklemleridir. Omurgada kireçlenme, kanser ya da kırık sebebi haricinde ağrı yapan nedenler varsa Kayropraktik yöntemiyle tedavi edilebilir. Aynı şekilde kol ve ayak eklemleriniz için de romatizma, kiraçlenme ve kırık haricindeki ağrı tedavilerinde kullanılır. 

hangi-rahatsizliklara nasil-uygulanir.jpg

Tedavinin yapılışına gelince örneğin omurga yamukluğu ya da fıtık olan kişiler öncelikle röntgen cihazı ile incelenir ve sorunun nerede olduğu tesbit edilir. El ile de sorunlu bölge bulunur ve uygun hareket seçilerek baskı ya da çekme hareketi uygulanır.


Kayropraktik Yöntem ile Hangi Rahatsızlıklar İyileştirilir?

 • Bel fıtığı
 • Boyun fıtığı
 • Migren atakları
 • Bel kayması
 • Omurga eğriliği(skolyoz)
 • Omuz ve sırt ağrıları
 • Diz ve Bilek ağrıları
 • Bacak ve ayak uyuşmaları
 • El ve kollardaki his kaybı
 • Boyun tutulması
 • Boyun düzleşmesi
 • Kamburluk(başlangıç evresinde)

kayropraktik-yontem-ile-hangi-rahatsizliklar-iyilestirilir.jpg


Kendimiz Kayropraktik Tedavi Yapabilir Miyiz?

Kayropraktik tedavi hareketleri çok çeşitlidir fakat kendi kendinize yapabileceğiniz hareketler de mevcuttur. Ancak bu hareketlerin şiddetini iyi ayarlama ve hatta hareketleri yapmadan önceki duruş pozisyonlarını bilmek gerekmektedir. Bu yüzden evde hareketleri kendi başınıza yapmak ya da bir arkadaş yardımıyla yapmak son derece tehlikelidir.

kendimiz-kayropraktik-tedavi-yapabilir-miyiz.jpg


Kayropraktik Tedavi Türkiye' de Yapılıyor Mu?

Ülkemizde kayropraktik tedavi uzun zamandır uygulanmaktadır. Bu eğitimi alan uzman kişiler özellikle büyük ilerdeki muayenehanelerinde tedavi uygulamaktadırlar. 

Önerilen İçerik;

 Fıtık Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
207
6
28
1
13
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.