• DOLAR5,8028-0.09
 • EURO6,6036-0.19
 • ALTIN266,9320.70
 • BIST95.5010.34

Skolyoz Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Skolyoz Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
01.12.201509:07

Skolyoz nedir? Skolyoz hastalığının tedavisi var mıdır? Bu içeriğimizde skolyoz hastalığı hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 17:49

Skolyoz Nedir?

Skolyoz bir omurga hastalığıdır. Omurga, göğüs ve bel bölgelerinde yaşanan yana doğru eğim olarak görülmektedir. Skolyoz halk dilinde omurga eğriliği olarak adlandırılmaktadır. Bu hastalık günümüzde sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Omurga eğriliği olan kişilerde omurgasına bakıldığında eğrilik görünmektedir. Boyun ve bel kısmında çukurluk ve sırt kısmında ise kamburluk görülmektedir. Bu eğrilik sağ ya da sol tarafa doğru olmaktadır. Skolyoz genel olarak toplum da % 2 ve %4 oranında görülmektedir. Çoğunluğu hafif dereceli eğriliklerdir. Çocuklarda görülen omurga eğriliği birbirinden farklılık göstermektedir. Erkek çocuklarına oranla kız çocuklarında daha sık görülür. Omurga eğriliği yaşayan kişilerin genel olarak % 10 oranında tedavi edilecek derecede ilerleme kaydeder. Skolyoz doğuştan olduğu gibi doğumdan sonra da meydana gelecek bir hastalıktır. Bu hastalık genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır.

skolyoz-hakkinda-bilinmeyenler.jpg

Omurga eğriliği doğuştan olduğu gibi doğum sonrasında da oluşmaktadır. Sonradan oluşan omurga eğriliğinin birçok sebebi vardır. Bunlar yaşam tarzıyla alakalı olduğu gibi farklı nedenlerden dolayı da gelişmektedir. Skolyozun tedavisi mümkündür fakat tedavisinde önemli olan erken teşhis ve hastalığın hangi derecede olduğudur. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis önem taşımaktadır. 

skolyoz-hakkinda-bilinmeyenler-002.jpg

Skolyoz hastalığının çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar İdiopatik skolyoz, Nüromusküler skolyoz ve Konjenital skolyoz olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde ülkemizde en sık görülen skolyoz çeşidi, İdiopatik skolyozdur. Genellikle neden idiopatik skolyoz görüldüğü bilinmemektedir fakat kişiyi en çok etkileyen ve en sık yaşanan skolyoz çeşididir. 


Skolyoz Çeşitleri Nelerdir?

İdiopatik Skolyoz

En sık görülen skolyoz tipidir. Kalıtsal sebeplerden dolayı yaşandığı düşünülmektedir. Genellikle kız çocuklarında ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. İdiopatik skolyozu tetikleyen faktörler bulunmaktadır. Bunlar bazı hastalıklar olarak bilinmektedir. Omurga yana doğru eğilir. S ve C şekli halini alır. 


Nüromüsküler Skolyoz

Bu skolyoz tipi en sık görülen ikinci skolyoz tipidir. Nüromüsküler skolyozun sebepleri kas ve sinir hastalıklarıdır. Beyin ve omurilikten kaynaklı bir durumdur. Bu tip skolyoz da genel olarak solunum sıkıntıları ve duyu kusurları da yaşanmaktadır. 


Konjenital Skolyoz

Doğuştan oluşan skolyoz tipidir. Genellikle omurga kusuru ya da birbirine kaynamış kaburga sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Konjenital skolyoz 0 - 3 yaş arasında görülmektedir. Bu durum omurganın bel ve göğüs bölgelerinde yana doğru eğrilikler olarak yaşanır.  


Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz ergenlik çağında ki çocukları tehdit altına almaktadır. Genellikle bu durum en sık kız çocuklarında rastlanmaktadır. Bu nedenle aileler çocuklarının vücutlarında görülen farklıkları dikkate almalıdır. Skolyoz belirtileri genel olarak kendini belli etmektedir. Sırt, bel, kalça ve omuzlarda görülen eğrilikler bu hastalığın belirtileridir. Bu eğrilikler sağ, sol ve öne doğru olarak görülmektedir. Aynı zamanda kalçalarda ve omuz seviyelerinde eşitsizlik belirgin bir şekilde görülür. Omurganın yana ve öne doğru eğilmesi, Bir omuzun sağ ya da sola doğru eğriliği skolyozun belirtileridir. Kol ve omuzların arasında görülen mesafe eşitsizliği de skolyoz belirtileri arasındadır.

skolyoz-hakkinda-bilinmeyenler-005.jpg

Kürek kemiğinde tümsek ve göğüs kafesinde asimetri bu hastalığın görülen belirtilerindendir. Aynı zaman da yorgunluk, sırt ve bel ağrıları da skolyozu işaret etmektedir. Bunların yanı sıra nefes darlığı ve solunum zorluğu sıkıntıları da skolyozun bir çeşidi olan nüromüsküler skolyozun belirtisidir.

 • Omurganın yana doğru eğriliği
 • Omurganın yana ve öne doğru eğriliği
 • Bir omuzun sağ ya da sola eğriliği
 • Kalçalar ve omuz seviyelerinde eşitsizlik
 • Kollar ve vücut arasında mesafe eşitsizliği
 • Göğüs kafesinde asimetri ve kürek kemiğinde tümsek
 • Sırt ve bel ağrıları
 • Nefes darlığı
 • Yorgunluk

skolyoz-hakkinda-bilinmeyenler-007.jpg


Skolyoz Neden Olur?

Skolyozun en sık rastalanan tipi idiopatik skolyozdur. Bu skolyoz tipinin nedeni bilinmemektedir fakat genetik kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Genetik kaynaklı olmasının yanı sıra skolyozun birçok sebebi bulunmaktadır. Skolyoz sebepleri bazı hastalıklardan dolayı meydana çıkmaktadır. Bazı durumlarda ise yaşam tarzıdan kaynaklı oluyor. Yaşam tarzı olarak etken faktörler duruş bozuklukları, kötü duruş alışkanlıkları, ağır çanta gibi eşyalar taşınması olarak belirtilmektedir. Bazı ağır sporların da skolyoza neden olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda skolyoza neden olduğu söylenen sporun hangi dalları olduğu belirtilmemektedir fakat bu durumun bilimsel bir açıklaması bulunmamaktadır.  Omurga eğriliğine neden olan bazı hastalıklar ise kas ve sinir sistemi hastalıkları olduğu bilinmektedir. Omurga kırıkları, bacak boyu eşitsizlikleri ve tümörler nedeniyle de omurga eğriliği görülmektedir.  

 • Genetik sebepler
 • Duruş bozuklukları 
 • Kötü duruş alışkanlıkları
 • Ağır eşya taşınması
 • Kas hastalıkları
 • Sinir sistemi hastalıkları
 • Omurga kırıkları
 • Bacak boyu eşitsizliği
 • Tümör

skolyoz-neden-olur.jpg


Skolyoz Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi skolyozda da erken teşhis önemlidir. Bu yüzden belirtileri olan kişiler dikkate alınmalı ve doktora başvurmalıdır. Özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan bu hastalık için anne babalar çocuklarını gözlemleyerek belirti var ise doktor kontrolüne götürmelidir. Doktorun teşhisi üzerine tedavi uygulanmaya başlanmaktadır. İlk olarak önemli olan skolyozun tipi ve derecesidir. Bu duruma göre tedavi şekli farklılık göstermektedir. Skolyoz tipi ve skolyozun derecesi tedavinin nasıl uygulanacağını belirlemektedir. Bu hastalığın tedavisinde cerrahi müdahale en son yöntemi olarak uygulanmaktadır. Genellikle korse, egzersizler ve ilaç tedavisi uygulanarak hastalık tedavi edilmektedir. Kişi gözlem altına alınarak egzersizler ve spor tedavisi uygulanmaktadır. Bu egzersiz ve sporların yanı sıra korse takviyesi de yapılır. Kişiye uygun korse temin edilir. Korse kullanımı başlanarak ikinci bir tedavi yönetimi de uygulanmaktadır. Önemli olan korsenin bilinçli ve düzenli süre de kullanılmasıdır.

skolyoz-hakkinda-bilinmeyenler-004.jpg

Eğer bu tedavi yöntemleri doğru ve bilinçli şekilde uygulanır ise tedavi süreci olumlu geçmektedir. Cerrahi müdahale ağır skolyoz hastalarında uygulanan bir yöntemdir. Bunun kararını doktor hastalığın derecesine göre vermektedir. Genellikle 40 derecenin üzerinde olan eğriliklerde cerrahi müdahale uygulanmaktadır. Cerrahi yöntemde sırt ve bel bölgesine vida ve çubuklar yerleştirilmektedir. 

skolyoz-hakkinda-bilinmeyenler-006.jpg

Önerilen İçerik;

 Kas Hastalığı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.