Grip Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Grip Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
15.10.201510:58

Virüsün neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı olan grip, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Bu içeriğimizde grip hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 23.10.2019 13:16

Grip Hakkında Bilinmesi Gerekenler

“İnfluenza” adı verilen bir virüs nedeniyle meydana gelen grip, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Toplumda çok sık görülen grip, özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde görülmektedir. Her yaş grubundan bireylerde görülebilen grip, genellikle soğuk algınlığı ile karıştırılmaktadır. Ancak soğuk algınlığı, hafif bir kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Soğuk algınlığında ateş yükselmesi söz konusu değildir. Ciddi anlamda halsizliğe neden olmayan soğuk algınlığı genellikle yatak istirahati gerektirmemektedir. Ancak grip, aniden yükselen ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük şeklinde belirtilerle kendini göstermektedir.

grip-virusu.jpg

Özellikle şeker hastalığı ve kalp hastalığı gibi kronik hastalığı bulunan kişilerin yanı sıra yaşlılarda olduça ağır seyreden grip, ciddi sorunlara neden olmakla birlikte kimi zaman ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin grip karşısında daha dikkatli olmaları önerilmektedir. Yapılan araştırmalar ve tahminlere göre dünyada her yıl 250.000 – 500.000 kişi grip nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Oldukça hızlı yayılabilen grip virüsü en yaygın görülen enfeksiyon hastalıklarının başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya nüfusunun %5 - %15’i grip salgınına yakalanmaktadır.

girp.jpg


Grip Virüsü Nasıl Bulaşır?

İnfluenza olarak adlandırılan grip virüsünün solunum yollarına yerleşmesi sonucunda meydana gelir. Üst solunum yollarına bulan influenza virüsü, buruda çoğalarak kişide hapşırma ve öksürük gibi belirtilere neden olur. Grip virüsü genellikle okul, kreş, iş yeri ve toplu taşıma araçları gibi kapalı ortak yaşam alanlarında bulaşmaktadır. Bu nedenle toplu yaşama alanlarında daha dikkatli olmalı ve grip olan kişilerle yakın temasta bulunulmamalıdır. Grip virüsü olan kişilerin belli bir süre istirahat etmeleri ve çok fazla toplum içinde bulunmamaları önerilmektedir. Oldukça hızlı bir şekilde yayılma gösteren grip virüsü kısa sürede salgına neden olabilir. Aynı zamanda grip olan kişilerle aynı havlu, mendil, makyaj malzemesi, bardak ve atkı gibi eşyaları kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde grip virüsünün bulaşması daha kolay ve hızlı olacaktır.

grip-virusu-nasil-bulasir.jpg

İlk olarak hapşırma ve burun akıntısıyla kendini gösteren grip salgınlara neden olabilen bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs vücuda girdikten 1-2 gün sonra belirti vermeye başlar ve hapşırma veya öksürük nedeniyle kolayca karşı tarafa bulaşmaktadır. Hapşırık ve öksürük nedeniyle havaya yayılan su damlacıkları bu virüsün kişiden kişiye bulaşmasını kolaylaştırarak hızla yayılma gösterir. Grip virüsü bulunan kişiyle aynı havayı solumanızda grip olmanız için yeterli bir neden olabilir. Grip virüsü solunum yollarınıza yerleşir ve 1-2 gün içinde hızla çoğalarak belirti vermeye başlar. Başlarda hapşırma ve burun akıntısı ile kendini gösteren grip daha sonra tüm vücudu etkileyerek halsizlik, eklem ve kas ağrıları gibi belirtilere neden olur. Ortalama bir hafta içinde iyileşme gösteren grip, bağışıklık sistemi zayıf olan ve çeşitli kronik hastalığı bulunan kişilerde daha uzun sürmekle birlikte daha tehlikeli olabilir. Grip salgını söz konusu ise bu süre daha uzun sürebileceği gibi aynı zamanda kişinin bağışıklık sistemi de oldukça önemlidir. Çocuk, yaşlı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin grip karşısında daha dikkatli olmaları önerilmektedir.

cocuklarda-grip.jpg


Grip Belirtileri Nelerdir?

Toplumda grip ile soğuk algınlığı sıkça birbirine karıştırılmaktadır. Ancak soğuk algınlığı ve grip birbirinden farklı hastalıklardır. Görünüşte grip ile benzerlik gösteren soğuk algınlığı hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma şeklinde belirtilere neden olur. Soğuk algınlığında genellikle yatak istirahatine neden olacak bir halsizlik söz konusu değildir.
Gribi soğuk algınlığından ayıran ve sıkça karşılaşılan belirtilerini sıralamak gerekirse;

 • Yüksek ateş
 • Soğuk terleme
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal

grip-belirtileri-nelerdir.jpg


Grip Tedavisi 

Grip genellikle bir hafta içinde iyileşme göstermektedir. Kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalığın iyileşme sürecini hızlandıran en önemli etkenlerdendir. Doğru bilinen bir yanlışı düzeltmek gerekirse antibiyotikler grip tedavisinde herhangi bir etkiye sahip değillerdir. Eğer gribin neden olduğu bir hastalık söz konusu ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Genellikle ateşin düşürülmesi, kas, eklem ve baş ağrılarının geçmesi için bir ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak 16 yaşın altındaki çocuklarda aspirin dahil herhangi bir ağrı kesici ilaç tedavisinin uygulanması önerilmemektedir.

grip-tedavisi.jpg

Gribin kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak iyileşme sürecinde dikkatli ve özenli davranmanız iyileşme sürecini hızlandırabilir. Sağlıklı beslenmek ve istirahat etmek grip tedavisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Bol vitaminli ve sulu besinleri tercih etmek tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Grip iseniz bol bol meyve ve sebze tüketmenin yanı sıra toplum içinde bulunmamaya özen göstererek evde istirahat etmelisiniz. Bulaşıcı bir hastalık olan gripten korunmak ve daha kısa sürede iyileşme sağlamak için ellerinizi sık sık yıkamalı ve başkaları ile yakın temastan kaçınmalısınız. Çok gerekmedikçe toplum içinde bulunmamalı ve bol bol dinlenmelisiniz.

gripten-korunmanin-yollari--001.jpg

Grip Aşısı

Genellikle sonbaharda uygulanan grip aşısı, virüse karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlayarak hastalığa yakalanmanızı önler veya daha kısa sürede ve daha kolay atlatmanızı sağlar. 6 aylık bebeklere de uygulanabilen grip aşısı, hamile kadınlarda ise ilk 3 aydan sonra yapılmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, 60 yaş üstü kişiler, sağlık çalışanları ve kronik hastalığı bulunanlar risk grubunda olan kişilerdir. Bu kişilerin düzenli olarak aşı kontrollerini yaptırmaları ve beslenmelerine dikkat ederek bağışıklık sistemlerini güçlendirecek besinleri tüketmeleri önerilmektedir.

grip-asisi-001.jpg

Kimler Mutlaka Grip Aşısı Olmalıdır?

 • 65 yaş üzerindeki bireyler
 • Astım hastaları
 • Şeker hastaları
 • Kronik kalp-damar hastaları
 • Kronik akciğer hastaları (KOAH, Bronşit vs...)
 • Kanser hastaları
 • Böbrek hastaları
 • Huzurevi ve bakım evi gibi toplu yaşam alanlarında yaşayanlar
 • 6-18 yaş arasında uzun süreli aspirin tedavisi görmüş kişiler
 • Toplum hizmeti veren kişiler

Kimler Grip Aşısı Olmamalıdır?

 • 6 aylıktan küçük bebekler
 • Yumurtaya karşı alerjisi olanlar
 • Hamileliğin ilk 3 ayında olan kadınlar

Önerilen İçerik;
 Soğuk Algınlığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
3
3
6
2
18
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.