Bitkisel Grip Tedavisi

Bitkisel Grip Tedavisi
16.10.201510:53

Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde artan gribi bitkisel tedavi yöntemleri ile alt edebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 12.10.2018 09:18

GRİP NEDİR?

Bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olan grip, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu bir hastalıktır. Genellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde rastladığımız grip, soğuk algınlığı ile sıkça karıştırılmaktadır. Ancak grip, soğuk algınlığı ile karşılaştırıldığında daha ağır seyreden ve kimi zaman ciddi sorunlara neden olabilen bir hastalıktır.

Kesin ve özel bir tedavi yöntemi bulunmayan grip, mutlaka yatak istirahati gerektiren bir hastalıktır. Burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerin yanı sıra aniden ateş yükselmesi, halsizlik, şiddetli kas ve eklem ağrıları gibi belirtilerde göstermektedir.

 

grip-006.jpg

 

Soğuk algınlığına oranla daha ciddi bir hastalık olan grip, özellikle çocuk, yaşlı veya kronik hastalığı bulunan kişiler için tehlike arz etmektedir. Bu kişilerde bağışıklık sisteminin kuvvetine bağlı olarak oldukça ağır seyreden grip, kimi zaman ölümle sonuçlanabiliyor.

Yapılan araştırmalar ve tahminler sonucunda dünyada her yıl 250.000 -  500.000 kişi grip nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırma sonuçlarına göre ise dünya nüfusunun %5- %15’i grip salgınına yakalanmaktadır.

GRİP TEDAVİSİNDE ANTİBİYOTİĞİN HİÇBİR ETKİSİ YOK!

Halk arasında oldukça yaygın olarak bilinen ve doğru kabul edilen bir yanlışı düzeltmek gerekirse antibiyotik tedavisinin gribe karşı herhangi bir etkisi yoktur. Eğer gribin neden olduğu bir hastalık söz konusu ise antibiyotikten faydalanılabilir.

Genellikle ateşin düşürülmesi, kas ve eklem ağrılarının dindirilmesi için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ancak 16 yaşından küçük çocuklarda aspirin dahil olmak üzere herhangi bir ağrı kesici ilaç tedavisinin uygulanması önerilmemektedir.

 

cocuklarda-grip-.Jpeg

 

Kesin ve özel bir tedavi yöntemi olmayan gripte önemli olan bol bol dinlenmek ve istirahat etmektir. Özellikle beslenme şekline dikkat etmeli ve bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri tüketmelisiniz. Bol vitaminli ve bol sulu yemekleri tüketmeniz iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. Aynı zamanda bol bol meyve ve sebze tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Grip tedavisinde dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise ellerinizi sık sık yıkamaktır. Oldukça bulaşıcı bir hastalık olan gripten korunmak ve iyileşme sürecini hızlandırmak için başkaları ile tokalaşmaktan, sarılmaktan ve yakın temasta bulunmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde kişiden kişiye kolayca bulaşabilen grip, salgın oluşmasına neden olarak hastalığın daha uzun süremesine neden olabilir. Eğer mümkünse gribin etkileri azalana kadar bol bol istrahat etmeli ve çok fazla toplum içine çıkmamalısınız.

 

grip-tedavisi-001.jpg

 

GRİP AŞISINI İHMAL ETMEYİN!

Sonbaharda uygulanan grip aşısı kişinin virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlarken hastalığın daha hafif seyretmesine yardımcı olur. 6 aylık ve daha büyük bebeklere uygulanabilen grip aşısı aynı zamanda hamileliğinin ilk 3 ayını doldurmuş anne adaylarına da uygulanmaktadır.

Uzmanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan, 60 yaş üstü bireyler, sağlık çalışanları ve kronik hastalığı olanların grip aşısını ihmal etmemelerini önermektedir. Bu kişilerin düzenli olarak grip aşısı takibini yaptırmaları önerilmektedir.

 

grip-asisi-002.jpg

Kimler Grip Aşısı Yaptırmalıdır?

 • 60-65 yaş üzerindeki bireyler
 • Astım hastaları
 • Şeker hastaları
 • Kronik kalp-damar hastaları
 • Kronik akciğer hastaları (KOAH, bronşit vs...)
 • Böbrek hastaları
 • Kanser hastaları
 • Huzurevi ve bakımevi gibi toplu yaşam alanlarında yaşayan bireyler
 • 6-18 yaş arasında sürekli aspirin tedavisi görmüş kişiler
 • Toplum hizmeti veren kişiler

Kimler Grip Aşısı Yaptırmamalıdır?

 • Yumurtaya alerjisi olanlar
 • Hamileleyinin ilk 3 ayını doldurmamış kişiler
 • 6 aylıktan küçük bebekler

BİTKİSEL GRİP TEDAVİSİ

Çözüm yöntemlerinden biri olarak görülen grip aşısı bazı kaynaklara göre önerilmemektedir. Özellikle 60 yaş üzerinde olanlar ve kronik hastalığı olan kişilerin haricindeki kişilere grip aşısı önerilmemektedir.

Grip aşısı olmadıysanız ve gribe karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız sağlıklı ve bol vitaminli besinleri tüketerek bağışıklık sisteminize katkı sağlayabilirsiniz. Ancak beslenme şeklinin değiştirilmesi çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Genellikle 10 gün süren gribin etkilerini azaltmak ve daha hafif seyretmesini sağlamak için bitkisel tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

bitki-caylari--002.jpg

Papatya Çayı : Beyaz kan hücre sayısının artmasına yardımcı olan papatya çayı, dinlendirici özelliğinin yanı sıra bakteri ve mikroplara karşı etkili bir savunma sağlamaktadır. Ancak papatya çayını gündüz aşırı miktarda tüketmeniz uykunuzu getirebileceği gibi mide bulantısınada neden olabilir.

Ginseng Çayı  : Çok eski yıllardan beri alternatif tıp alanında oldukça etkili olduğu savunulan ginseng çayı, enfeksiyonlara karşı etkili bir savunma gerçekleştirirken aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlamaktadır.

Ancak tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi kullanım şekli ve miktarına özellikle dikkat edilmektedir. Uzmanlar günde 2-3 bardak ginseng çayının bir zararı olmayacağını belirtirken daha fazlasının uykusuzluk ve sinirlilik gibi yan etkilere neden olabileceğini belirtmektedir.

Karahindiba Çayı : Vücut sağlığına birçok alanda katkı sağlayan karahindiba çayı bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Oldukça etkili idrar söktürücü özelliğine sahip olan karahindiba çayını tüketmeniz durumunda bol bol sıvı tüketmelisiniz. Aksi halde vücudunuzun susuz kalmasına neden olabilir.

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
2
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER