Grip Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek!

Grip Hakkında 14 Şaşırtıcı Gerçek!
01.11.201809:29

Herkes hasta olabilir. Ama büyük bir sorun var ki kimse hastalığının ne olduğunu tam olarak bilmiyor ve çoğu zaman bu durumu hiç önemsemiyor. Her yıl sadece gripten milyonlarca insan hayatını kaybediyor.

Haber güncelleme tarihi 08.06.2021 17:20

Grip Nedir?

“İnfluenza” adı verilen bir virüs nedeniyle meydana gelen grip, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip hakkında daha fazla temel bilgi almak için "Grip Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir" adlı içeriğimize göz atabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere grip ile ilgili bilinmeyen bilgileri derledik. Hadi hep birlikte bunlara göz atalım.

Griple İlgili Şaşırtıcı Gerçekler;

1. Grip Diye Geçmeyin

Yılda 200.000 bin kişi griple ilgili hastaneye başvurur ki bu sadece Amerika'dadır. Yılda 36.000 kişinin ölüm nedeni griptir. Dünya çapısında ise grip adına üç ile beş milyon arasında hastaneye başvuru vardır. Dünyada her yıl ölen kişi sayısı, 500.000

griten-olenler.jpg


2. Savaşta Ölenlerden Daha Çok

İspanyol gribinden ölen insan sayısı, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı sırasında ölen insanların toplamından daha fazladır.

savasta-olmek.jpg


3. Grip Salgınının Tedavi Masrafları Da Büyük

Kaybedilen ücretler ve işçilerin üretkenliği de dahil olmak üzere yıllık grip salgınlarının tedavi maliyeti her yıl yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde milyarlarca dolar.

tedavi-masrafi.jpg


4. Gribin Bir Çok Çeşidi Vardır

1900'lü yıllardan beri dört büyük grip salgını vardı. En yenisi domuz gribi, sonuncusu ise yaklaşık bir milyon insanı öldüren, Hong Kong gribi. Asya gribi de Çin kökenlidir. Bir ila dört milyon arasında can aldığı tahmin edilmektedir.

gribin-cesitleri.jpg


4. En Ölümcül Grip Çeşidi!

İspanyol gribi dünya çapında 100 milyon arasında öldürmüştür. Tarihteki en ölümcül grip olarak bilinir. Bazen "Mor Ölüm" deniyordu. Çünkü İspanyol gribine yakalanan hastaların mor, siyah veya maviye dönüştüğü görülüyordu. İspanyol gribinde ölenler İspanyollardan çok, Yerli Amerikalılardır.

olumcul-gripler.jpg


5. Uzun Süre Yaşarlar

Grip virüsleri paslanmaz çelik gibi serttir. Gözeneksiz yüzeylerde ve kumaş dokularda 12-48 saat yaşayabilir. Yaklaşık bir hafta boyunca vücut sıcaklığında yaşarlar. Soğukta 30 günden fazla ve sürekli olarak 0 derecenin altında bulaşıcı olarak yaşayabilirler.

grip-virusleri.jpg


6. Domuz Gribi Nereden Çıktı?

Domuz Gribi ilk olarak Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Mart ve Nisan 2009'da yaygın hastalık haline gelmiştir. 

domuz-gribi-003.jpg


7. Bazı İnsanların Domuz Gribine Bağışıklılığı Vardır

1957'den önce doğan insanlarda H1N1'in (domuz gribi) bağışıklığı vardır. Onların bağışıklığı, bir önceki virüse veya mevsimsel grip aşısına maruz kalmanın bir sonucu olabilmektedir.

bagisiklik-sistemi-009.jpg


8. Virüsler Sümüksü Sıvı Anlamına Gelir

Virüsler "Sümüklü Sıvı" anlamına gelmektedir. Bakterilerden daha basittir. Kapsid adı verilen bir yağ zarı ile kaplanmış genetik malzemedir.

virusler.jpeg


9. Virüsler Bakterilerden Daha Küçüktür

Virüsler bakterilerden 20 ila 100 kat daha küçüktür. Sadece bir mikroskopla görülebilmektedir.

bakteri-virus.jpg


10. SARS

Asya, Avrupa, Amerika ve 20 ülkede 8,000 kişiden 774 insanı öldürmüştür.

sars.jpg


11. İlk Grip Deneyi

1933'te İngiliz araştırmacılar Wilson Smith, Christopher Andrews ve Patrick P. Laidlaw grip virüsünü, gelinciklere deneyerek tanımlayan ilk kişilerdi.

grip-deneyi.jpg


12. Grip Aşılarının Kaynağı Tavuktur

Aşılar yumurta alerjisi olan kişiler için tehlikeli olabilmektedir. Doktor onayı olmadan asla iğne veya burun spreyi aşıları alınmamalıdır.

grip-deneyi2.jpg


13. Bazı Tarihçilere Göre Domuz Gribi

Hispaniola adasındaki Yerli Amerikalıların 1493'te domuzları gemilerle taşıyıp Amerika'ya getirdiği için salgının başladığı inancı vardır.

h1n1.jpg


14. İlk Belgelenmiş İnsan Pandemisi

İlk iyi belgelenmiş insan pandemisi 1889-90'da meydana geldi. "H2N2"olarak adlandırıldı. Yaklaşık bir milyon insanı öldürdü.

pandemi.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
22
30
3
1
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler: ,
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.