Grip Hakkında 15 Şaşırtıcı Gerçek!

Herkes hasta olabilir. Ama büyük bir sorun var ki kimse hastalığının ne olduğunu tam olarak bilmiyor ve çoğu zaman bu durumu hiç önemsemiyor.
Grip Hakkında 15 Şaşırtıcı Gerçek!

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

“İnfluenza” adı verilen bir virüs nedeniyle meydana gelen grip, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip hakkında daha önce hiçbir yerde duymadığınız en ilginç bilgileri makalemizde bir araya getirdik.

1. Dünya çapında her yıl 5 milyona yakın kişi hastaneye başvuruyor

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Yılda 200.000 bin kişi griple ilgili hastaneye başvurur ki bu sayı sadece Amerika'dadır. Senede Ortalama 36.000 kişinin ölüm nedeni griptir. Dünya çapında ise grip adına üç ile beş milyon arasında hastaneye başvuru vardır. Dünyada her yıl grip hastalığı yüzünden ölen kişi sayısı, 500.000'i aşmaktadır.

2. Grip nedeniyle ölenlerin sayısı dünya savaşlarında ölen insan sayısından fazla

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

İspanyol gribinden ölen insan sayısı, Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Vietnam Savaşı sırasında ölen insanların toplamından daha fazladır. Çok tehlikeli bir hastalık olduğunu buradan anlayabilirsiniz.

3. Tedavi masrafları milyarlarca dolardan fazladır

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Kaybedilen ücretler ve işçilerin üretkenliği de dahil olmak üzere yıllık grip salgınlarının tedavi maliyeti her yıl yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde milyarlarca doları aşıyor. İlaç masrafları da oldukça kabarık.

4. 1900'lü yıllardan beri dört büyük grip salgını yaşandı

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

1900'lü yıllardan beri dört büyük grip salgını vardı. En yenisi domuz gribi, sonuncusu ise yaklaşık bir milyon insanı öldüren, Hong Kong gribi. Asya gribi de Çin kökenlidir. Bir ila dört milyon arasında can aldığı tahmin edilmektedir.

5. En ölümcül olanı İspanyol gribiydi

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

İspanyol gribi dünya çapında 100 milyon arasında öldürmüştür. Tarihteki en ölümcül grip olarak bilinir. Bazen "Mor Ölüm" deniyordu. Çünkü İspanyol gribine yakalanan hastaların mor, siyah veya maviye dönüştüğü görülüyordu. İspanyol gribinde ölenler İspanyollardan çok, Yerli Amerikalılardır.

6. Grip virüsü 30 güne kadar yaşayabilir

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Grip virüsleri paslanmaz çelik gibi serttir. Gözeneksiz yüzeylerde ve kumaş dokularda 12-48 saat yaşayabilir. Yaklaşık bir hafta boyunca vücut sıcaklığında yaşarlar. Soğukta 30 günden fazla ve sürekli olarak 0 derecenin altında bulaşıcı olarak yaşayabilirler.

7. Domuz gribi ilk olarak Meksika ve ABD'de görüldü

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Domuz Gribi ilk olarak Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Mart ve Nisan 2009'da yaygın hastalık haline gelmiştir. Daha sonrasında dünyaya yayılarak hemen hemen her ülkede görülmektedir.

8. 1957'den önce doğan insanlarda H1N1'e bağışıklığı vardır

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

1957'den önce doğan insanlarda H1N1'in (domuz gribi) bağışıklığı vardır. Onların bağışıklığı, bir önceki virüse veya mevsimsel grip aşısına maruz kalmanın bir sonucu olabilmektedir. Hiçbir şekilde domuz gribinden etkilenmezler.

9. Virüsler sümüksü sıvı anlamına gelir

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Virüsler "Sümüklü Sıvı" anlamına gelmektedir. Bakterilerden daha basittir. Kapsid adı verilen bir yağ zarı ile kaplanmış genetik malzemedir.

10. Virüsler bakterilerden daha küçüktür

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Virüsler bakterilerden 20 ila 100 kat daha küçüktür. Sadece bir mikroskopla görülebilmektedir. Son derece tehlikeli yapıya sahip olan virüsler, bulaştığı andan itibaren ölümcül sonuçlar dahi doğurabilmektedir.

DSÖ'ye göre SARS virüsü 744 kişi öldürmüştür

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Asya, Avrupa, Amerika ve 20 ülkede 8,000 kişiden 774 insanı öldürmüştür.

12. İlk grip deneyi gelincikler üzerinde yapılmıştır

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

1933'te İngiliz araştırmacılar Wilson Smith, Christopher Andrews ve Patrick P. Laidlaw grip virüsünü, gelinciklere deneyerek tanımlayan ilk kişilerdi.

13. Grip aşılarının kaynağı tavuklardır

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Aşılar yumurta alerjisi olan kişiler için tehlikeli olabilmektedir. Doktor onayı olmadan asla iğne veya burun spreyi aşıları alınmamalıdır.

14. Bazı tarihçilere göre domuz gribi 1493'te başlamıştır

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Hispaniola adasındaki Yerli Amerikalıların 1493'te domuzları gemilerle taşıyıp Amerika'ya getirdiği için salgının başladığı inancı vardır.

15. İlk belgelenmiş insan pandemisi "H2N2"olarak adlandırılmıştır

Grip ile İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

İlk iyi belgelenmiş insan pandemisi 1889-90'da meydana geldi. "H2N2"olarak adlandırıldı. Yaklaşık bir milyon insanı öldürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Domuz Gribi Belirtileri ve TedavisiGrip Nedir ve Nasıl Geçer?
Kuş Gribi Nasıl Bulaşır?Gribi Geçiren Doğal Yöntemler
Gribe İyi Gelen Şifalı BitkilerGribe İyi Gelen Çorbalar

Grip hastalığı en çabuk nasıl geçer?

Grip hastalığının hızlı bir şekilde geçmesini istiyorsanız mutlaka istirahat etmeniz gerekir. İstirahat etmeden gribin kısa sürede geçmesi neredeyse imkansızdır. Bol bol sıvı tüketmek, çorba, bitki çayları içmek vücudun gripten kurtulmasına yardımcı olacaktır.

Grip olunca ne olur?

Grip olunca ilk olarak ateşiniz yükselir, titreme görülme olasılığı yüksektir. Baş ağrısı ve karın ağrısı gibi sorunlar ortaya çıkar, kuru öksürük gelir, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, iştahsızlık artar. Hapşırma, baş dönmesi, burun akıntısı grip olunca yaşanabilecek durumlardan en yaygın olanlarıdır.

Grip ne demektir?

Grip, influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen bir mevsim hastalığıdır. Bu hastalık şiddetli kas ağrılarına, halsizliğe, bitkinliğe, titremeye, baş ağrısına, kuru öksürüğe, balgama, burun akıntısına ve baş dönmesine neden olur.

Grip için ne iyi gelir?

Grip hastalığını ortadan kaldırmak için ateş düşürücü ya da ağrı kesici ilaçlar tercih edilebilir. Hastalığın geçmesi için mutlaka bol bol sıvı alınmalı, oda sık sık havalandırılmalı, eller yıkanmalıdır. Aynı zamanda istirahat etmek gerekir.

Grip neden öldürür?

Grip, akciğerlerde çok fazla miktarda dokunun yapısını bozar. Bu da vücut hücrelerinin yeterli miktarda oksijenle beslenememesi anlamına gelir. Hastanın ölümüne sebep olur. Bazı durumlarda grip virüsü doğrudan değil de dolaylı yollardan ölüme sebebiyet olabilmektedir.

Grip ilerlerse ne olur?

Ciddi grip hastalarında vücutta mikroplanma görülür. Gerçek risk grip virüsünün doğrudan etkilerinden olmayabilir. Vücudu zayıflatan grip kişiyi ölümcül olabilen diğer hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Kişinin metabolizması ve bağışıklık sistemi zayıfladığı için ölümcül hastalıklara yakalanması mümkündür.

YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.