Gestapo Nedir?

Gestapo Nedir?
12.09.201511:16

Siyasilerin askeri güçlere yapmış olduğu benzetmelerde; baskıcı, acımasız olan kişilere verilen lakaplarda gestapo, kelimesini çokça duymuşuzdur. Peki nedir bu gestapo, bu tabir nereden gelir?

Haber güncelleme tarihi 21.05.2017 22:22

Birçoğumuz Gestapo kelimesine çoğumuz aşinayız ama duyduğumuz bu kelimenin nereden geldiğini bilmeyiz. İşte gestapo adının ortaya çıkış; Nazi Almanyası’nda gizli bir askerlik birliği olarak görev yapan Gestapo birliği özellikle İkinci Dünya Savaşı sırasında aktif olarak rol oynamıştır. Gestapo birliklerinin savaş dönemlerinde yapmış olduğu “insanlık dışı” uygulamaları günümüzde birçok filme konu olmuştur. Nazi Almanyası'nda faaliyet gösteren toplama kamplarını bilmeyenimiz yoktur. Bu toplama kamplarında aktif görev yapan Gestapo birlikleri yüz binlerce insanın katledilmesinde önemli bir rol oynamıştır.

halk

1934 yılında Heinrick Himmler tarafında kurulan bu birlik kısa sürede güçlenerek Nazi Almanyasi'nın en önemli gücü haline geldi. Adolf Hitler ile yakın olduğu bilinen, II Dünya Savaşının 2. adamı olan Himmler, Gestapo kurulmasına yönelik talimatları Heinrick Muller ve Reinhard Heydrick’e vermiştir.

gestapo

Nazi Almanyası’nın en büyük askeri gücü olan ordunun bel kemiği olan SA birliklerinden ve Alman polisinden oluşturulan Gestapo, sivil bir şekilde faaliyetlerini yürütmekteydi. Askerlerin en seçkinlerinden oluşan Gestapo birlikleri, sivil kıyafetlerle ve tüm işlerini gizli bir şekilde yapmaktaydı. Gestapo birlikleri bünyesinde yer alan 45 bin kişilik casusluk, üst rütbelileri korunması, kimlik kontrolü yapma, esir kamplarını yönetme gibi birçok görevi vardı.

gestapo

Yürüttükleri gizli faaliyetlerle hem iç hem de uluslararası alanda bilgi toplayan Gestapo, günümüzde istihbarat teşkilatları ile benzerlik gösterir. Çok gizli operasyonlar düzenleyen bu birlikler, askeri bir güç olma ötesinde etkili bir propaganda aracıydı. Bu birlikler halkı düşmanlara karşı kışkırtarak savaşa girmelerini sağlamak gibi faaliyetlerde de bulunuyorlardı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
134
4
134
136
133
134
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.