Sovyetler Birliği Sonrası Rusya Federasyonu

Sovyetler Birliği Sonrası Rusya Federasyonu
27.07.201511:25

Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla beraber Rusya Federasyonunda yaşanan gelişmeler...

Haber güncelleme tarihi 27.07.2015 13:06

Rusya Federasyonu için 1990’lı yıllar, tam bir yeniden yapılanma süreci olarak geçmiştir. Aralık 1991’de devlet başkanı seçilen Boris Yeltsin, ülkenin ekonomik sistemini hızlı bir şekilde yeniden yapılandırma çabasına girmişti.

Bu çerçevede Boris Yeltsin, IMF’nin öngördüğü şok terapi adı verilen kapsamlı reform hareketleri başlattı. Söz konusu reformların ekonomiyi altüst etmişti. Ayrıca özelleştirilen önemli kuruluşların çoğunun eski bürokratlar ya da mafyatik özelliklere sahip kimselerin eline geçtiği için, bu Rusya'da bir yandan yeni bir zengin kesimin ortaya çıkmasını sağlarken, diğer yandan yaşam standartlarının büyük ölçüde kötüleşmesine yol açtı.

Rusya'daki iç siyasette yaşanan bu kötü gidiş, Aralık 1999’da istifa eden Yeltsin’in yerine gelen devlet başkanı Vladimir Putin döneminde durmaya başlamıştı. Fakat Rusya 1990'larda ekonomi bakımından sıkıntılı günler geçirirken, dış politika bakımından da zorlu bir dönem geçirdi.

Daha Sovyetler Birliği resmen sona ermeden, Aralık 1991’de, Ukrayna ve Belarus’la birlikte Bağımsız Devletler Topluluğu’nu kuran ve eski Sovyet Cumhuriyetlerinin neredeyse tamamının bu yapıya katılmasını sağlayan Rusya, Sovyetler Birliği’nin devamı olduğunu dünyaya kabul ettirdi.

Rusya aynı zamanda Sovyetler Birliği’nden kalan borçları ve nükleer başlıklı füzeleri sayesinde BM Güvenlik Konseyi’ndeki daimi üyelik koltuğunu da devraldı. Rusya'nın, özellikle Sovyetlere ait nükleer silahların denetiminin daha kolay sağlanabileceği tezi çerçevesinde ABD ve Batı tarafından destek ve kabul gördü.

Bunların yanı sıra, stratejik nükleer füzelerin azaltılmasına ilişkin olan 1993’te ABD ile Rusya arasında imzalanan START II adlı antlaşmayı, ABD’nin Anti-Balistik Füze Antlaşması’ndan Haziran 2002’de çekilmesini protesto eden Rusya, START II’den çekildi.

Dolayısıyla Soğuk Savaş’ın sona ermesi, ABD-Rusya arasındaki nükleer füze rekabeti sona erdirmedi. Dış politikadaki bir başka önemli gelişme, Çeçenistan Savaşı’nın 1994’te patlak vermesiydi.

Rusya, eski Sovyet coğrafyasına atışa “arka bahçe” olarak adlandırdığı bölgede etkinliğini artırmak isterken Çeçenistan’da Rusya’nın istediğini alamaması önemli bir sorun yarattı. Çeçenistan Savaşı’nda yaşanan başarısızlık, NATO’nun Kosova’ya müdahalesinin engellenememesi gibi konular o dönemde Yeltsin’i zor durumda bıraktı.

Ekonomik sorunların yanı sıra Rusya’nın uluslararası alandaki bu zor durumu, eski KGB görevlisi Putin’in, otoriter söylemine karşın halk desteğini almasına ve 2000’lerde iktidarını iyice sağlamlaştırmasının en önemli nedenlerinden biri oldu. Çünkü Putin döneminde Rusya, hem ekonomik açıdan toparlandı hem de dış politikada etkin bir konuma yükseldi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.