Soğuk Savaş Nedir?

Soğuk Savaş Nedir?
03.06.201516:44

Güçlerin savaşı olarak bilinen "Soğuk Savaş" dönemi tam olarak nedir ve bu dönemde neler yaşanmıştır hakkında bazı araştırmalar yaptık ve bu içeriğimizde sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 04.04.2019 11:28

Soğuk Savaş

İkinci Dünya savaşının sonrasında tüm dünya batı ve doğu olmak üzere iki bloğa ayrıldı. İkinci dünya savaşında en karlı çıkan hiç şüphesiz ABD oldu. Bloklar arasında tüm dünyaya hakim olma mücadelesi başlamış oldu.

soğuk savaş


Soğuk Savaş Tam olarak Nedir?

Tarihçi Hobsbawm’ın değimiyle, 1945-90 arasında yaşanılan en görkemli genişletilme ve kurtuluş dönemidir. Soğuk savaş nedir, neden ortaya çıkmıştır ve bu savaş nasıl yürütülüyor. Bunları anlamak önemlidir aksi halde bu savaşın nasıl gerçekleştiğini anlamakta zorluk çekilebilir. Soğuk savaşı basite indirgeyerek tanımlarsak; silaha başvurmaktan kaçınılan bir mücadele türüdür. Nasıl olur silaha başvurmadan toprakları genişletilebiliniyor? Soruları cevaplamaya başlayalım. Soğuk savaş İkinci Dünya Savaşı’nın sonrasında, birbiriyle savaş halinde olan “süper güçlerin” ve bunların başını çektiği iki kutuplu uluslararası sistemin geçerli olduğu bir süreçtir.

soğuk savaş


"Süper Güç "Hangi Devletler İçin Kullanılır?

Süper güç kavramı tam olarak ne ifade ediyor. Açıklamadan geçilmeyecek bir kavramdır. Günümüzde bu kavram oldukça yersiz bir şekilde kullanılmaktadır. Süper güç olabilmek için uluslar arası sistemdeki gelişmeleri yönledirme, yetenek ve iradeye sahip devlettir. Ancak bu üçü bir arada olduğu zaman o devlet hakkında “süper güç” kavramı kullanılabilir.

süper güç adayı devletler


Düşmanımız Kim?

Soğuk savaş döneminde “müttefikin olmayan düşmanındır” düşüncesinden hareket ediliyordu. Bu dönemde önemli olan birinci olup bütün dünyayı egemenliği altına almaktır. ABD Başkanı John Kennedy’in şu sözü bu dönemi en iyi şekilde anlatır: Gücümüzü toplayacağız ve yine birinci olacağız. Belki değil ama kesinlikle birinci olacağız” Egemen olma anlayışının bu denli keskin olduğu bir dönemdir. İdeoloji savaşı olarak da bilinen Soğuk Savaş, bir yandan ABD’nin başını çektiği kapitalizm diğer yandan Sovyet Birliklerinin öncüsü olduğu Bolşevizm. ABD hep komünizmi bir tehdit olduğunu söyleyerek propagandasını yaptı. ABD Başkanı Keneddy “Düşman komünist sistemin kendisidir” şeklinde söylemleriyle adeta bu sisteme ateş püskürüyordu.  Dünyada iki güçlü ekonomi sisteminden bahsedilmez bu savaşı ikisinden biri kazanacaktı. Bir kişi güçlenecek diğeri ise dağılacaktı.

düşmanımız kim


Bu kadar sorunların ve kızgın bir mücadelenin olmasına rağmen neden silah kullanılmadı?

Aslında silah kullanılmak istenmiş ancak iki tarafın elinde bulundurdukları “Nükleer Silahlar” sayesinde silah kullanılmaktan çekinilmiştir. Bu dönem soğuk savaş dönemi olarak geçebilir bu hiç insan öldürülmediği anlamına gelmemelidir. İnsanlar çeşitli şekillerde öldürülmüştür.

nükleer silahlar


Sonuç Olarak;

Bu savaşı kim başlattı. Kimine göre SSCB kimilerine göre Batı blokun önderi ABD tarafından başlatılmıştır. Önemli olan kimin başlattığından ziyade bugünkü yaşam tarzımıza olan etkisidir. Evet bizler şuanda ABD’nin soğuk savaş dönemi savunduğu "Kapitalizm" sistemini benimsiyor ve bu doğrultuda yaşıyor veya yaşamak zorunda kalıyoruz. Silahın, bombanın atılmadığı zaman, savaşın olmadığını düşünmeyin. Savaş her an oluyor. Mücadeleler hiç son bulur mu?

savaşın sonuçları

Önerilen İçerik: Birinci Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyenler!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
12
2
2
2
2
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.