• DOLAR5,87900.25
 • EURO6,5887-0.36
 • ALTIN254,4290.49
 • BIST90.7870.32

Egzama Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Egzama Hastaları Nasıl Beslenmelidir?
07.10.201517:03

Kızarıklık, kuruluk ve döküntü şeklinde meydana gelen egzama hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilen bir rahatsızlıktır. Bu içeriğimizde egzama hastalarının nasıl beslenmesi gerektiği hakkında görüşleri derledik.

Haber güncelleme tarihi 11.01.2019 16:31

Egzama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedavisi mümkün olan bir deri hastalığı olan egzama tıp dilinde “dermatit” olarak adlandırılmaktadır. Tehlikeli olmayan ancak oldukça kötü bir görünüme neden olan egzama, ciltte kızarıklık, kuruluk ve döküntü şeklinde meydana gelir. Kızarıklık ve kuruluğun yanı sıra iltihaplı akıntı ve kabarmalar egzamanın belirtilerindendir. Egzama, her yaş grubundan bireyde yaşamının herhangi bir döneminde meydana gelebilecek bir rahatsızlıktır. Birçok çeşiti bulunan egzamanın en çok alerjik olanına rastlanılmaktadır. Alerjik egzamanın yanı sıra akut, kronik, yaş ve kuru egzama da bulunmaktadır.

egzama-004.jpg

Egzamanın en çok karşılaşılan türlerinden biri olan alerjik egzama genellikle kafa derisi, yüz, vücut kıvrımları, el ve ayaklarda meydana gelmektedir. Alerjik egzama steroid merhem ve antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmektedir. Aynı zamanda alerjik egzaması olan kişilerin ciltlerini sürekli olarak nemli ve yağlı tutmaları önerilmektedir.
Dairemsi egzama ise ismini şeklinden almaktadır. Bunun yanı sıra varisli ve kontakt egzama çeşitleri söz konusudur. Kontakt egzamada ter, sıcak, tükürük, ağaç polenleri, bazı hayvan türlerinin yanı sıra cildi tahriş edebilecek cisme dokunulmasıyla kontakt egzamanın oluşması söz konusu olabilir. Deodorant ve temizlik maddeleri gibi ürünler kontakt egzamaya neden olabilir.
Varisli egzama ise genellikle yaşlılarda meydana gelmektedir. Yaşa bağlı olarak meydana gelen varisli egzama ayak bileklerinde kızarıklık ve kabarma şeklinde meydana gelmektedir. Ancak varisli egzamayı diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise bir önce tedavi edilmesi gerektiğidir. Aksi halde tedavi edilmeyen varisli egzama zamanla ülsere neden olabilir.

egzama-005.jpg


Egzama Neden Olur?

 • Mantar ve mikrop nedeniyle oluşan enfeksiyonlar egzamaya neden olabillir. 
 • Çeşitli deterjan temizlik ürünleri cildi tahriş ederek egzamaya neden olabilir.
 • Kişinin cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerin kullanılması. 
 • Ellerin çok sık yıkanması egzama nedenlerindendir.
 • Metalik takı ve aksesuarlar. 
 • Alerji yapan gıdaların tüketilmesi.
 • Doktor onayı olmadan kullanılan ilaçlar. 
 • Uzun ve sıcak duş alınması.
 • Aşırı stres egzamanın başlıca nedenlerindendir. 
 • Ani hava değişimleri.
 • Tozlu ve kirli havanın yanı sıra kum ile cildin temas etmesi bazı kişilerde egzamaya neden olur. 
 • Nemsiz ve kuru hava.
 • Güçsüz ve zayıf bağışıklık sistemi. 
 • Kadınlarda meydana gelen hormon değişikliği.

egzama-belirtileri.jpg


Egzama Belirtileri Nelerdir?

 • Sürekli kaşıma isteği 
 • Deride kızarıklık
 • İltihaplanma 
 • Derinin kabarması
 • Derinin kalınlaşması ve pul pul dökülmesi 
 • Deride çatlak oluşumu
 • Derinin kepekleşmesi 
 • Nadirende olsa derinin su toplaması

Egzama Hastalarının Uzak Durması Gereken Besinler

Egzama, alerjik bünyeye sahip kişiler için daha çok risk taşımaktadır. Hemen hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi egzamayı tetikleyen birçok unsur söz konusudur.  Özellikle tüketilen besinler kişide alerji oluşmasına neden olarak egzamayı tetikleyebilir. Tüketilen bazı besinler egzamanın kötüleşmesini ve yayılmasına neden olurlar. Bu nedenle egzamanızı tetikleyen besinlerin sürekli olarak tüketilmesi alerjiyi etkileyerek egzamanın kötüleşmesine neden olur. Özellikle domates ve patlıcan gibi çekirdekli sebzeler egzamayı tetikleyen başlıca gıdalardandır. Egzamanın yanı sıra sedef hastaları için de önerilmemektedir. İçeriğindeki araşidonik adı verilen asitten dolayı hayvansal gıdaların tüketiminin azaltılması egzama hastaları için önerilen beslenme şekillerindendir.

egzamayi-tetikleyen-besinler.jpg

Alerjik bünyeye sahip kişileri doğrudan etkileyen alerjen besin grupları ise gluten, kırmızı et, yumurta, süt ürünleri, reçel, çilek, domates, patlıcan, şeker, maya, mantar ve soya olarak sıralanabilir. Bu ve benzeri alerjen besinlerin sıkça tüketilmesi egzamayı tetiklemektedir.

Egzamayı tetikleyen başlıca gıdalar;

 • Domates 
 • Patlıcan
 • Kabak 
 • Limon
 • Süt 
 • Gluten
 • Soya 
 • Koruyucu içeren gıdalar
 • Portakal ve diğer asitli meyveler

Egzama Hastalarının Tüketebileceği Besinler

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı olan meyve ve sebzeler egzama gibi alerji kökenli olan cilt hastalıkları için sıkça önerilmektedir. Ancak meyve ve sebze tüketiminde domates ve patlıcan gibi çekirdekli sebzelerin tüketimi önerilmemektedir. Egzama hastaları meyve seçiminde ise portakal ve greyfurt gibi asitli meyvelerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Uzmanlar vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan lifli gıdaların tüketilmesi uzmanlarca önerilmektedir. Lifli gıdaların yanı sıra her gün düzenli olarak besleyici ve sağlıklı gıdaların tüketilmesi önerilmektedir. Vücut direncinin yüksek olması egzama oluşumuna karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. 


Egzamaya Ne İyi Gelir?

Egzama hastalığına yakalanan birçok hasta “Egzamaya ne iyi gelir” konusu hakkında tam olarak bir bilgiye sahip değil. Peki, egzama hastalığına yakalanan hastalar egzamayı geçirmek için neler yapmalıdır? “ Egzama bitkisel tedavisinde “ hangi ürünler yer alır?


1. Yulaf Tozu

İnce öğütülmüş yulaf tozları egzama hastalığına iyi gelen bir bitkisel besindir. İltihap ve tahriş önleyici bir etkiye sahiptir. Bir küvet dolusu ılık su içerisine bir iki bardak yulaf tozu ekleyin ve suyun içerisinde 15-20 dakika bekleyin. Sudan çıktığınızda cildinizi hafifçe kurulayın.

yulaf tozu egzama iyi gelen besin


2. Zerdeçal

Birçok hastalığa iyi gelen zerdeçal, egzama hastalığına da iyi gelmektedir. Zerdeçal içerisinde yer alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici bir özelliğe sahiptir.

zerdaçal egzamaya iyi gelir


3. Epsom Tuzu

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Epsom tuzu, içerisinde magnezyum sülfat bulundurmaktadır. Bu maddeler hem iltihap hem de bakteri giderici bir özelliğe sahiptir.

egzama iyi gelen besinler


4. Salatalık

Salatalığın yük bir su içeriğine sahip olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu durumun yanına güçlü iltihap önleyiciliği de eklenince egzama tedavisine iyi gelen önemli besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Salatalığı kullanmak için ilk olarak salatalığı dilimlere ayırın. Sonrasında ise bu dolu bir kap içerisinde bekletin ve en az bir saat bekletin. Sonrasında ise suyunu süzüp egzamalı bölgeye koyun. Bu işlemi aralıklarla 3-4 defa tekrarların.

egzamaya iyi gelen besinler


5. Papatya

Papatya da egzamaya iyi gelen bir tedavi yönteminde kullanılmaktadır. İltihap önleyici olma özelliği yer alan papatyayı sıcak su içerisinde 15 dakika haşlayın. Sonrasında ise sıcak su içerisinde temiz bez parçasını ıslatın ve sonrasında süzüp soğumasını bekleyin. Ardından da egzama bölgesine sürün.

egzamaya neler iyi gelir


Egzama Nasıl Geçer?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere egzama hastalığı oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Oldukça yaygın bir cilt hastalığı olmasından dolayı içsel ve dışsal faktörler egzamanın oluşmasında etkilidir. Egzama hastalığına yakalanan hastalar ilk olarak "Egzama nasıl geçer" sorusunu sormaya başlar. Peki, egzama tedavisi nasıl yapılır? Egzama tedavisinde ne kullanılır? Egzama nasıl geçer? İşte, tüm detaylarıyla egzama tedavisi ve yöntemleri...


1. Şampuan

Vücudunuzda oluşan egzamanın en önemli sebepleri arasında şampuan gelmektedir. Bu riski ortadan kaldırmak için kesinlikle şampuan değişikliğine gidin.

egzema nasıl geçer


2. Nemlendirici

Egzamaya sebep olan etkenlerin başında cildin kuru olması gelmektedir. Egzamayı önlemek için vücudunuzu nemlendirin. Nemlendirmek için ise badem yağı, kakao yağı gibi doğal nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

egzema nasıl geçer


3. Diyet - Zayıflama Besinleri

Dengeli bir yeme alışkanlığı vücudun her bölgesi için olduğu kadar egzama için de etkilidir. Vücuda vitamin ve mineral almanız gerekmektedir. İhtiyacınız olan temel yiyecekler ise Omega 3, 6, 9 ve C, E ve D vitaminidir.

egzema nasıl geçer


4. İnek Sütü

İnek sütü egzamayı arttıran besinlerin başında gelmektedir. Eğer egzama başlatan veya tetikleyen bir süreçteyseniz inek sütü kullanımına bir süre ara vermeniz iyi olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken durum ise, inek sütünü egzama için kestikten sonra, yerine aynı etkiye sahip gıda takviyesi yapılmasıdır. Bunlar keçi sütü ya da koyun sütü olabilir.

Önerilen İçerik;
 Egzama Belirtileri ve Tedavisi

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
186
25
21
5
14
10
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.