Egzamaya İyi Gelen En İyi 10 Bitki Önerisi ve Doğal Tedavi

Egzamaya İyi Gelen En İyi 10 Bitki Önerisi ve Doğal Tedavi
02.05.201617:55

Bu içeriğimizde genellikle stres ve sıkıntı sebebiyle ortaya çıkan cilt hastalığı egzamayı evde doğal yollarla tedavi etme yöntemlerini sizlere sunuyoruz.

Haber güncelleme tarihi 07.06.2022 13:18

Egzama Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzama, cilt yüzeyinde kuru, kaşıntılı ve kızarık pullanmalara yol açan bir cilt hastalığıdır. Egzama çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebileceği gibi alerjik veya kronik şekilde ortaya çıkabilir. Genellikle genetik yatkınlık taşıyan kişilerde görülen egzama, yoğun stres nedeniyle de ortaya çıkabilir. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak genetik olarak yatkınlık gösteren kişilerde egzama riski daha yüksektir. Bu içeriğimizde egzamaya iyi gelen bitkileri araştırdık. Egzama hastalığı hakkında detaylı bilgiler almak için buraya tıklayınız. İşte sürekli tüketilmesi halinde egzama rahatsızlığının önüne geçen bitkiler...

Egzamaya İyi Gelen Bitki Listesi

SıraBitkiFaydasıUygulama
1Aloe VeraEnfeksiyonu AzaltırMasaj
2Salatalıkİltihabı ÖnlerÜzerinde Beklet
3PapatyaKaşıntı ve Yanmayı AzaltırMasaj
4Zerdeçalİltihabı ve Bakteriyi ÖnlerSürme
5Meyan KöküBelirtileri HafifletirMasaj
6Sarı Kantaronİltihabı GiderirMasaj
7Epsom Tuzuİltihabı ve Bakteriyi GiderirSürme
8LavantaYumuşatır ve RahatlatırMasaj
9Yulaf Tozuİltihabı ve Tahrişi Önler20 Dk Suda Beklet
10Sandal AğacıAğrıları GiderirSürme
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

Egzamaya İyi Gelen En İyi 10 Bitki Tavsiyesi

Egzama hastalığına yakalanan birçok hasta “Egzamaya ne iyi gelir” konusu hakkında tam olarak bir bilgiye sahip değil. Peki, egzama hastalığına yakalanan hastalar egzamayı geçirmek için neler yapmalıdır? Egzama bitkisel tedavisinde hangi ürünler yer alır? İşte egzama tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler...

1. Aloe Vera

Egzama Tedavisi

Bitkisel egzama tedavisi denilince akla ilk gelen bitkilerden biri olan aloe vera, egzamaya karşı oldukça etkilidir. Yanık ve yara tedavisinde yaygın olarak kullanılan aloe vera jeli aynı zamanda enfeksiyon olasılığını azaltır. Bu sayede egzama tedavisine önemli katkılarda bulunarak cildi korur ve egzamanın belirtilerini hafifletir. Dilerseniz duş sonrasında aloe vera jelini egzama olan bölgeye nazik hareketlerle uygulayabilirsiniz. Ayrıca aloe vera içeren duş jellerini ve kremlerini kullanabilirsiniz. Egzama hastalarının uzun süre su altında kalmamaları ve özellikle sıcak sudan kaçınmaları önerilmektedir. Aksi halde egzama daha kötü bir hal alabilir.

2. Salatalık

Egzama Tedavisi

Salatalığın yüklü bir içeriğe sahip olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu durumun yanına güçlü iltihap önleyiciliği de eklenince egzama tedavisine iyi gelen önemli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk olarak salatalığı dilimlere ayırın. Sonrasında ise su dolu bir kap içerisinde bekletin ve en az bir saat bekletin. Sonrasında ise suyunu süzüp egzamalı bölgeye koyun. Bu işlemi aralıklarla 3-4 defa tekrarların.

3. Papatya

Egzama Tedavisi

Rahatlatıcı etkisiyle bilinen papatya, egzama tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle papatya içeren kremler egzama tedavisinde sıkça önerilmektedir. Yapılan araştırmalarda papatya kreminin hidrokortizonlu kremler kadar etkili olduğu belirtilmektedir. Egzama tedavisine katkı sağlayan papatya kremi, kaşıntı ve yanma problemini azaltarak egzama şikayetlerinin azalmasını sağlar.

Egzama tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri cildin sürekli nemli kalmasıdır. Buna bağlı olarak egzama tedavisinde cildi nemlendirmek adına papatya kremi tercih edilebilir. Ayrıca papatya kremine alternatif olarak doğal yağ kullanmak isteyenler papatya yağından faydalanabilirler.

4. Zerdeçal

Egzama Tedavisi

Birçok hastalığa iyi gelen zerdeçal, egzama hastalığına da iyi gelmektedir. Zerdeçal içerisinde yer alan kürkimin sayesinde, iltihap ve bakteri önleyici bir özelliğe sahiptir.

5. Meyan Kökü

Egzama Tedavisi

Yapılan araştırmalarda meyan kökünün egzamaya karşı oldukça etkili olduğu ifade edilmiştir. Bu konuyla ilgili “Dermatolojik Tedavi Günlüğü” dergisinde yayımlanan bir makalede meyan kökü jelinin egzamaya karşı oldukça etkili olduğu ve egzamanın neden olduğu şikayetleri azalttığı belirtilmiştir. Makalede meyan kökü jelinin 2 hafta kullanılması durumunda egzamanın neden olduğu kızarıklık, kaşıntı ve su toplama gibi belirtilerin hafiflediği ifade edilmiştir.

6. Sarı Kantaron

Egzama Tedavisi

Bitkisel tıp alanında adına sıkça rastladığımız sarı kantaron, egzama belirtilerini azaltarak tedaviye katkı sağlamaktadır. İltihap giderici özelliğe sahip olan sarı kantaron, çay olarak tüketilebileceği gibi krem şeklinde de kullanılabilir. Sarı kantaron kremini egzamalı bölgeye uygulayarak belirtilerin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca sarı kantaron çayı egzama tedavisinde önerilen bitki çaylarının arasında yer alır.

7. Epsom Tuzu

Egzama Tedavisi

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Epsom tuzu, içerisinde magnezyum sülfat bulundurmaktadır. Bu madde hem iltihap hem de bakteri giderici bir özelliğe sahiptir. Bu sayede Epsom tuzu egzemaya çok iyi gelir.

8. Lavanta

Egzama Tedavisi

Hoş kokusuyla bilinen ve çok sevilen bitkilerden biri olan lavanta, sakinleştirici özelliğiyle bilinmektedir. Antiseptik özelliğe sahip olan lavantanın yumuşatıcı ve rahatlatıcı etkisinden faydalanmak adına lavantayı ekstrakt, kuru çiçek, losyon, banyo jeli ve yağ şeklinde kullanabilirsiniz. Lavanta yağını inceltmeden doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Ayrıca banyo suyuna birkaç damla lavanta ekstraktı damlatabilir veya cilde doğrudan sürebilirsiniz. Ancak lavanta hamilelere, emziren annelere ve bebeklere önerilmez. Lavanta içeren ürünler nadiren de olsa yan etkilere neden olabilir. Lavanta kullanımı sonrasında baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve titreme gibi yan etkiler gözlemleniyorsa bir an önce doktora başvurulmalıdır.

9. Yulaf Tozu

Egzama Tedavisi

İnce öğütülmüş yulaf tozları egzama hastalığına iyi gelen bir bitkisel besindir. İltihap ve tahriş önleyici bir etkiye sahiptir. Bir küvet dolusu ılık su içerisine bir iki bardak yulaf tozu ekleyin ve suyun içerisinde 15-20 dakika bekleyin. Sudan çıktığınızda cildinizi hafifçe kurulayın.

10. Sandal Ağacı

Egzama Tedavisi

Çok eski yıllardan beridir egzamanın meydana getirdiği ağrıların giderilmesi için kullanılan bir bitki türü olan sandal ağacı, son derece olumlu sonuç veren bir yöntemdir. Sandal ağacı egzamanın ağrılarını gidermesinin yanı sıra egzamanın yol açtığı yaraların da iyileşmesini sağlamaktadır. Bir tatlı kaşığı sandal ağacı tozunu bir tatlı kaşığı kafuru ile karıştırın, ardından üzerine gül suyu veya normal su ekleyin. Oluşan karışımı egzamalı olan bölgeye narince sürün. Bu işlemi her gün uyguladığınızda egzamalı olan bölgenizin zaman içinde iyileştiğini göreceksiniz.

Egzamaya iyi gelen tüm bitkileri detaylı olarak inceledik. Ancak önemli olan egzama oluşmadan bunu anlayabilmektir. Dilerseniz "Egzamanın Belirtileri ve Tedavisi" adlı içeriğimize göz atarak bu hastalığın belirtilerine göz atabilirsiniz.


En İyi Egzama Geçirici Ürün Listesi

SıraMarkalarFaydasıneoldu Puanı
1W-Lab CentellinPul Dökülmesini Engeller10/9.9
2BepantholKaşıntıyı ve Dökülmeyi Engeller10/9.7
3LaciniaPul Dökülmesini Engeller10/9.6
4Multi NaturalSaçları Canlandırır10/9.8
5W-Lab WDeri Çatlaklarını Onarır10/9.7
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol 
Fiyatlarını Gör

En İyi 5 Doğal Bitki Özlü Egzama Geçirici Ürün Tavsiyesi

Egzama hakkında bilmeniz gerekenlere yer verdiğimiz bu içeriğimizde sizler için bitki özlü egzama geçirici ürünleri araştırdık.

İşte egzama hastalığını ortadan kaldıran en iyi bitki özlü ürünler...

1. W-Lab Centellin Shampoolin Shampoo

Egzamaya İyi Gelen Ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Papatya ve aynısafa bitkisinin özleriyle üretilen bu egzama şampuanı direkt olarak cilde etki ederek pul pul dökülmelerin önüne geçer. Kısa sürede egzama kaşıntısını ortadan kaldıran ürün, düzenli kullanımda egzamaya karşı cildin temizlenmesini ve kendisini onarmasını sağlar.

2. Bepanthol Egzama ve Kaşıntı Giderici Krem

Egzamaya İyi Gelen Ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Yanık giderici kremi ile bilinen Bepanthol markası egzama ve cilt yaralı konusunda geliştirdiği bu ürünüyle fark yaratıyor. Ciltte oluşan kaşıntı ve dökülmeleri önleyen krem aynı zamanda oluşan yaraların onarımını da sağlıyor.

3. Lacinia Chitosan & Aloe Vera 2`li Saç Serum

Egzamaya İyi Gelen Ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Özellikle saç bölgesinde çıkan egzama ve sedef rahatsızlığı için kullanılan bu serum pul pul dökülmelerin önüne geçiyor. Kaşıntıya sebep olan yaralar ve diğer etkenler bu serum sayesinde ortadan kaldırılıyor. Ayrıca Lacinia Chitosan isimli serum içerdiği aloe vera özü sayesinde yenileyici ve onarıcı etki yaparak cilt yaralarına son veriyor.

4. Multi Natural Kepek ve Egzama Şampuanı

Egzamaya İyi Gelen Ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Bitki özlü formülü ile egzamalı saç derisine direkt etki eden bu şampuan, kuru saçların canlanmasına yardımcı oluyor. Bu sayede daha parlak ve dolgun saçlara sahip olursunuz. Deri üstünde oluşan kaşıntıya ve pul pul dökülmelere karşı savaşan ürün aynı zamanda yoğun keratin içeren formülüyle saçın hasar gören bölgelerini onarıyor. Ayrıca egzama mikrobunu en aza indiren bu şampuan sayesinde ciltte oluşan yaraların da en aza indiğini söyleyelim.

5. W-Lab W - Lab Centellin Lotion

Egzamaya İyi Gelen Ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Egzamaya karşı en etkili losyonlardan biri olan W LAb Centellin, hodan yağı, çuha çiçeği, çörek otu yağı, sarı kantaron yağı, gotu kola özü, vitamin b5 ve vitamin E içeriyor. Bitkisel içerikleri sayesinde kaşıntı ve deri dökülmesini ortadan kaldıran losyon, egzama sebebiyle oluşan deri çatlaklarını da onarmaktadır.

Vücutta Egzama Neden Oluşur?

Egzama Tedavisi

Egzamanın oluşmasında pek çok neden rol oynamaktadır. Bu nedenle egzama tedavisine başlanmadan önce mutlaka egzamanın türü belirlenmeli ve alerji testi yapılmalıdır. Ayrıca tedavinin olumlu sonuç vermesi adına egzamaya neden olan unsurlar belirlenmelidir. Egzama oluşumunu tetikleyen bu unsurlar ortadan kaldırılırsa tedavinin süreci olumlu yönde kısalmış olur. Egzamanın nedenine bağlı olarak çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir. Bu ilaçları sabırlı bir şekilde düzenli olarak kullanmanız oldukça önemlidir. İlaç tedavisinin yanı sıra doktorunuzun onayı doğrultusunda çeşitli bitkisel ürünlerle tedaviye destek olabilirsiniz.

Yüz ve vücudun diğer bölgelerinde görülen egzama problemine karşı da hassas olunmalıdır. Cildi tahriş edebilecek kozmetik ürünlerden kaçınılmalı ve cilde doğrudan parfüm sıkılmamalıdır. Aksi halde cilde uygulanan kozmetik ürünler cildin daha fazla tahriş olmasına neden olabilir ve egzamayı kötüleştirebilir.

Egzama Vücudun Hangi Bölgelerinde Çıkar?

Egzama Tedavisi

Egzama el, kol, yüz ve gövde kısmında meydana gelebilir. Egzama ellerinizde oluşmuşsa; eldivensiz bulaşık yıkamaktan, aşırı sıcak/soğuk su ile temastan, kauçuk eldiven kullanmaktan ve alkol oranı yüksek el sabunu kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde egzamanız daha da kötüleşebilir. Gün içinde ellerinizin kuru kalmamasına dikkat etmeli ve bunun için bol bol nemlendirmelisiniz.

Egzamanın başlıca nedeni strestir. Genellikle stresli geçen günler sonucunda ortaya çıkan egzama, bebek ve çocuklarda da görülebilir. Bebeklerde ve çocuklarda görülen egzama genellikle ergenlik çağına kadar kaybolmaktadır. Egzama tekrarlayabilen cilt sorunlarındandır. Bu nedenle hastalar egzamanın hemen ve tamamen iyileşmesini beklememelidir. Ancak çeşitli önlemler ve tedavi yöntemleri ile egzama kontrol altına alınabilir.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1510
787
522
310
166
666
1702
39
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 11
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.