E-Okul Nedir & VBS Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

E-Okul Nedir & VBS Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?
31.08.201810:34

E-Okul hakkında bilgi, eokul veli bilgilendirme sistemine nasıl giriş yapabilirim, eokula ne zaman giriş yapabilirim,eokul şifresi var mı? sorusuna cevap olduk. İşte haberimizde e-okul veli bilgilendirme sistemi hakkında bir çok şeyi sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 06.09.2018 10:24

E-Okul Nedir?

E-Okul, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) projesine dahili olup 2007 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmiştir. Okul yönetim bilgi sistemi, web yazılımıdır.

e Okul Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır ve e Okul Hakkında Her Şey sayfasını ziyaret ederek e okul üzerinden yapılan diğer işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


E-Okul VBS Ne İşe Yarar?

Öğrencilerin, okula kaydından itibaren başlayıp, mezun olana kadar tüm süreci içeren bir sistemdir. Bilgi İşlem Dairesi tarafından da sürekli geliştirilmektedir. Devlet ve özel ilköğretim okulları, anaokulları, özel eğitim kurumları, ortaöğretim kurumları da e-okul sisteminde işlemler yapmaktadır. Eokul veli bilgilendirme sistemi üzerinden öğrenci kaydı, eokul nakil işlemleri, not girişleri, devamsızlık bilgileri, sınav bilgileri, tüm herkesin girmekte zorunlu olduğu sınavların(DPY-B, SBS, TEOG) başvuru tercih işlemleri, belge işlemleri(taktir,teşekkür,onur belgeleri) haftalık ders programı girişleri, alınmış olan belgeler, e-karne, şube yazılı ortalamaları, duyurular gibi bir çok sekmeyi içinde bulunduran ve hem öğrencilerimize hem öğretmenlerimize hem de velilerimize kolaylık sağlayan bir sistemdir. Bu sisteme kayıt olmanıza gerek yoktur. Her öğrencinin kimlik bilgileriyle giriş yaptığı bu sistemde şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz gibi bir durum söz konusu değildir.


E-Okul VBS Ne Zaman Kullanılır?

Öğrencinin okula başlayıp mezun olduğu güne kadar kullanılabilen bu sistem E-okul öğrenci ve veli bilgilendirme sisteminde yer almakta olan öğrencinin notlar ve devamsızlık bilgileri bölümü sayesinde veliler öğrencilerinin okula gidip gitmediğini veya hangi günler gidip geç kaldığını, ne kadar devamsızlık yaptığını, sınavlarından aldığı notları, aldığı bu notları ile ne kadar başarılı olduğunu görebilmektedirler. Öğretmenlerinin verdiği ödevleri yapıp yapmadığını, yaptıysa kaç puan aldığını da burdan öğrenebilirler.


E-Okul VBS Girişi Nasıl Yapılır?

Peki bu e-okul veli bilgilendirme zımbırtısına nasıl girebilirim? Dediniz. Bizde sizler için derledik tabiki de. Öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından hazırlanan "E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi " adlı sayfaya giriş yapmak gereklidir. Bu sayfaya tıkladıktan sonra açılan sekmemizde "E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ" ve "VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ" adlı iki başlıkta giriş kutucukları bulunmaktadır. Bizi ilgilendiren kısım burasıdır.

*Resmi büyütmek için resmin üzerine tıklayabilirsiniz.

ilgilendiren-kisim.jpg


E-Okul VBS Resimdeki Rakamlar Kutucuğu

Bu kutucuğa üst kısımda bulunan sayfayı yenilediğimizde rastgele değişmekte olan sayıları yazmalısınız. Eğer resimdeki rakamları göremiyorsanız, sayfayı yenilemeyi deneyiniz. Meb, görme engelli kardeşlerimizi düşünüp onlar için küçük bir buton yapmış olsa da görme engelli kardeşlerimizin oraya nasıl tıklayacağı hala kafamızı karıştırmaktadır. 

eokul-random-numara.png


E-Okul VBS Öğrenci T.C Kimlik Numarası Kutucuğu

Bu kutucuğa İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen 11 basamaklı numarayı girmeniz gerekmektedir. T.C Kimlik Numarası bulunmayan öğrenciler için e-Okul vbs kayıtlarında verilen geçici bir numara verilmelidir eğer T.C Kimlik numaranız yoksa veli bilgilendirme sistemine öğrenci girişi yapamazsınız ancak size verilen geçici numarayı kullanmalısınız bu sayede giriş yapabilirsiniz. Geçici numaranız yoksa okul idaresi ile iletişime geçmelisiniz.

eokul-tc-kimlik-numarasi-kutucugu.jpg


E-Okul Öğrenci Okul Numarası Kutucuğu 

Son kutucuğumuza da okula kayıt olurken verilen numarayı yazmanız gerekmektedir. Her öğrencinin mutlaka bir okul numarası bulunmaktadır. Sisteme girebilmek için bu numarayı bilmek şarttır. Eğer bilmiyorsanız okul idaresinden bu numaranızı temin etmelisiniz.

okul-numarasi.jpg


E-Okul Veli Bilgilendirmeye Giriş Butonu

Tüm kutucukları doldurduktan sonra hemen altındaki turuncu kutucuğa tıklayın. Eğer yazdığınız halde hata veriyorsa hataya tamam diyerek, ekranın boş kısmına bir kere tıklayıp tekrar turuncu giriş butonuna basınız. Tüm bunları yaptığınız halde hata veriyorsa yanlış yazmadığınızdan emin olun. Her şeyi yaptınız, hala girmiyorsa okul idaresine giderek yardım isteyin.

eokula-nasil-girilir-.jpg

NeOldu.com / Eğitim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
6
3
2
1
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.