e-Okul Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Okul Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır?
31.08.201811:44

Lise yerleştirmelerinin ilk aşamasından sonra istediği okula yerleşemeyen öğrenciler için açıklanan boş kontenjanları e Okul sistemi üzerinden nasıl sorgulayabileceğiniz hakkındaki her şeye içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 04.09.2018 12:14

e-Okul Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Lise yerleştirmeleri nakil kılavuzları yayımlandı ve boş kontenjanlar açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan kılavuzda yer alan bilgilere göre ilk nakil tercihleri e Okul sistemi üzerinden yapılacak. Okulların belirlenen kontenjanlarına puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda öğrencilerin lise yerleştirmeleri yapılacak.

e-Okul Sistemi Nedir & Nasıl Kullanılır? makalemizi ziyaret ederek e okul sistemi hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. 

e-okul-bos-kontenjan-sorgulama-nasil-yapilir.png


E Okul Tercih Ekranı Hizmeti

Öğrencilerin kendi eğitim hayatları hakkında bilgi alıp yönlendirebileceği e Okul sistemi, nakil işlemleri dışında öğrencilerin yerleştirmeler açıklandıktan sonra boş kontenjanlara hızlıca başvurabilecekleri de bir platformdur. Tercih işlemi öğrenci/veli tarafından bireysel olarak https://e­okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabileceği gibi mezun olduğu okuldan ya da herhangi bir resmi ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. Yapılan tercihler mutlaka ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılmalıdır. Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm bilgilendirmeler http://www.meb.gov.tr ile https://e­okul.meb.gov.tr adreslerinden yapılacaktır. 

e-okul-tercih-ekrani-.png


Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrenci ve velilerin kullanımına açtığı, öğrenciyi ilgilendiren sonuç ve duyuruların yapıldığı E Okul VBS ekranı, kimlik bilgileriyle kolayca ziyaret edilebiliyor. E Okul sistemi, öğrencinin TC Kimlik Numarası ve öğrenci okul numarası bilgileriyle kullanılmaktadır. Aşağıdaki linki kullanarak e Okul sistemine giriş yapabilirsiniz.

e-okul-vbs-ekrani.png

E Okul Sistemi'ne Buradan Ulaşabilirsiniz

Lise tercihlerinin ilk aşamasını tamamlayan öğrenciler ikinci aşama olarak nakil yerleştirmelerini önemsemektedir. Nakil yerleştirmelerine E Okul sistemi üzerinden açıklanan veriler aracılığıyla erişebilirsiniz. Ayrıca bu aşamadan sonra yerleştirmeler sonucu ortaya çıkan boş kontenjanları da E Okul sisteminden il il ve ilçe ilçe hangi okulda kaç boş kontenjan bulunduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Lise yerleştirmeleri sonucu öğrenciler boş kalan kontenjanları aşağıdaki linkten sorgulama imkanı bulmaktadır. 

bos-kontenjan.png

 E Okul Boş Kontenjan Sorgulama

Merkezi sınav ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları yerleştirme sonuçlarına göre yapılan kayıt işlemleri ve nakil geçişlerine göre hesaplanan boş kontenjanlar için açılan E Okul sistemi sayfasında 4 farklı alanda tercih listesi bulunmaktadır. Bu listeler, Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri Tercih Listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu Liseleri Tercih Listesi, Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tercih Listesi ve Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi olarak kategorilere ayrılmıştır. Ayrıca karşınıza çıkacak listelerde okulların pansiyon durumları hakkında da bilgi verilmektedir. Pansiyon bulunup bulunmaması lise tercihlerinde farklı şehirleri tercih edebilecek öğrenciler için önemli bir konudur. Açıklanan boş kontenjanlara ilk aşama tercihlerde olduğu gibi en son tarihli taban puanı geçerli sayılacaktır. 

e-okul-sistemi-sayfasi.png

NeOldu.com / Eğitim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.