E Okul Sistemi Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

E Okul Sistemi Nedir ? Nasıl Kullanılır ?
11.08.201516:44

E okul sistemi öğrencilerin dersleri ve okul durumları ile ilgili pek çok bilgiyi sunduğu için gerek öğrenciler gerekse de veliler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Haber güncelleme tarihi 05.09.2018 14:37

e Okul ile eğitim alanında büyük bir kolaylık getirilmiştir. Öyle ki anne ve babaların çocukları ile ilgili tüm ayrıntıları, notları, sözlü notları, yıl sonu ortalamaları, takdir teşekkür bilgilerini ve devamsızlıklarına ilişkin her ayrıntıyı okula gitmeye gerek kalmaksızın online olarak internet üzerinden bilgi sahibi olması mümkün hale gelmiştir.

Milyonlarca öğrencinin ve öğretmenin kullandığı e okul, içerisinde birçok hizmeti barındırmaktadır ve iki türlü giriş yer almaktadır. Öğrenciler, Veliler ve Öğretmenler… Kısacası Veli Bilgilendirme Sistemi ile Yönetim Bilgi Sistemi diye iki giriş bulunmaktadır.

e-okul--006.jpg

Veliler ve öğrenciler e okul sunduğu hizmet karşısında VBS öğrenci girişini kullanırken, öğretmenler yönetim kademesi ise yönetim bilgi sistemi (öğretmen) girişini kullanmaktadır. Bizler de bu içeriğimizde, hem velilerin ve öğrencilerin hem de yönetim kademesinin yani öğretmenleri e okul sisteminde hangi hizmetlerden faydalanabildiğini ve hangi işlemleri gerçekleştirebileceğini kısa kısa anlattık.

Kısaca belirtmek gerekirse, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sunulan bu sistemde aşağıda yer alan işlemler yer almaktadır.

  • e Okul öğretmen ve öğrenci giriş işlemleri,
  • e Okul öğretmen not girişi,
  • e Okul boş kontenjan sorgulama,
  • e Okul tercih başvuru sorgulama,
  • e Okul nakil sorgulama,
  • e Okul EBA kurs kaydı

Aynı zamanda, sizler için özenle hazırlanan e okul sistemi içeriğimizde “E okul ne zaman kapanıyor, neden kapandı?” ve “e okul şifremi unuttum ne yapabilirim?” sorusuna da cevap bulabilirisiniz.

NOT: Sizler için e okul sistemi üzerinden gerçekleştirilen birçok işleme aşağıda başlıklar halinde kısa kısa değindik. Başlıkların alt bölümlerinde yer alan yönlendirme linklerine tıklayarak konu hakkında daha detaylı bilgilere resimli anlatım şeklinde sahip olabilirsiniz.


Takdir Teşekkür Hesaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu bilgilerin yanı sıra öğrencilerin ve velilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olan takdir teşekkür hesaplama konusunda sizleri için faydalı olabilecek bir içerik hazırladık.

e okul takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır

Takdir Teşekkür Hesaplama sayfasını ziyaret ederek, takdir belgesi ve teşekkür belgesini almak için gerekli koşulları ve şartları öğrenebilirsiniz. Birçok kişi takdir teşekkür hesaplama yöntemini bilmemektedir. Umarız bu içerik sayesinde sizler de istediğiniz zaman kolay bir matematik işlemi ile takdir teşekkür hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Eminiz ki, sizlerin hizmetine sunduğumuz e okul içerikleri sayesinde, e okul öğrenci ve öğretmen girişleri başta olmak üzere, diğer bütün işlemler hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.


e Okul Nedir & Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

e okul sistemi üzerinde en çok aranan ve kullanılan sistem e okul öğrenci yani veli bilgilendirme sistemi girişidir. 2007 yılında MEB tarafından e okul sisteminde açılan öğrenci girişi, öğrencilerin sınav sonuçları, devamsızlık bilgileri, nakil işlemleri, tercih işlemleri ve diğer bütün işlemlerini halledebildiği yerdir.

e okul veli bilgilendirme sistemi öğrenci girişi

E-Okul Nedir & VBS Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır? sayfasına tıklayarak konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


e Okul Yönetim Bilgi Sistemi (Öğretmen) Girişi Nasıl Yapılır?

e okul yönetim bilgi sistemi, öğretmenlerin girişinin yanı sıra aynı zamanda idarecilerin de giriş yapıldığı yerdir. e okul sistemi içerisinde birçok işlem askında yönetim bilgi sistemi üzerinden onaylandıktan sonra gerçekleştirilmektedir. Kısacası yönetim bilgi sistemi öğretmenlerin giriş yaptığı ve not girişleri, sınav sonuçları gibi birçok işlemin gerçekleştirildiği bölümdür.

e okul yönetim bilgi sistemi öğretmen girişi

e Okul Yönetim Bilgi Sistemi (Öğretmen) Girişi Nasıl Yapılır? sayfasını ziyaret ederek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


e Okul Not (Sınav Sonuçları) ve Devamsızlık Bilgisi Öğrenme

e okul sistemi içerisinde öğrencilerin velilerin en çok arama gerçekleştirdiği konu öğrenci sınav sonuçları yani not bilgisidir. Bunun yanı sıra hem öğrenciler hem de veliler e okul üzerinden kaç gün devamsızlık yapıldığı hakkında da bilgi sahibi olabilmektedir. Bu sayede veliler çocuklarının okula bağlılığı hakkında fikir sahibi olabilirler.

e Okul Not (Puan) ve Devamsızlık Sorgulama sayfasını ziyaret ederek konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


e Okul Öğretmen Not Girişi Nasıl Yapılır?

e okul sistemi sayesinde nasıl öğrenciler ve veliler kolayca işlemlerini halledebiliyorsa, aynı şekilde e okul öğretmen girişi yani yönetim bilgi sistemi girişi ile de öğretmenlerin işlerinin kolayca halledilmesine imkan sağlamıştır.

e Okul Öğretmen Not Girişi Nasıl Yapılır? sayfasını ziyaret ederek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


e Okul Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her sene e okul üzerinden birçok öğrenci boş kontenjanlar hakkında bilgi almak için sıraya giriyor. Öyle ki herkes “istediğim okulda acaba boşluk var mı?” ve “hangi okullarda boş kontenjan bulunuyor?” gibi soruları merak ediyor. e okul üzerinden boş kontenjan sorgulama gibi bir hizmet bulunmakta.

e-okul--007.jpg

İstediğiniz okulun bilgilerini girerek kaç kişilik boş kontenjan olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. e okulun en güzel hizmetleri arasında yer alan bu uygulama hakkında daha detaylı bilgi almak için;

e-Okul Boş Kontenjan Sorgulama Nasıl Yapılır? sayfasına tıklayın. Bu sayede e okul boş kontenjan hakkında bilinmesi gereken her şeye sahip olabilirsiniz.


e Okul Tercih Başvurusu Nasıl Yapılır?

e Okul LGS tercih işlemleri de halledilmektedir. Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisi olan orta öğretime geçiş, tercih başvurularıdır. e okulun sitesinde kolaylıkla halledilebilen e okul tercih başvuruları aynı zamanda e okul yönetim bilgi sistemi üzerinden de onaylanmaktadır. Aynı zamanda e okul tercih başvurusu zorunlu mu değil mi? gibi sorularda hem veliler hem de öğrenciler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

e okul tercih işlemleri ve başvuruları nasıl yapılır

e-Okul Tercih Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır? sayfasını ziyaret ederek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilir ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldırabilirsiniz.


e Okul Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-okul sistemine yeni gelen bir özellik olan nakil işlemleri sorgulama bölümü sayesinde öğrencilerin hangi okula gidebileceği veya tercih yaptığı hangi okulları kazandığını kolaylıkla görebilmektedir. Lise öğrencilerinin nakil sorgulama işini kolaylık yapabildiği e okul sisteminde, onay merci de yönetici kademesinde bulunan müdür yardımcısı ya da müdürdür. Son onayı yönetim Bilgi Sistemi girişine sahip kullanıcılar vermektedir.

e Okul Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır? sayfasını ziyaret ederek nakil işlemleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.


e Okul Sitesine Nasıl ve Nerelerden Ulaşılır ?

İnternet tarayıcınızın adres çubuğuna gerek kalmadan e okul sitesine giriş linkine tıklayarak sistemi katılma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelen ekranın sağ tarafında bulunan kullanıcı girişi çerçevesindeki Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre alanlarını doldurunuz. Velisi olduğunuz öğrencinin “TC Kimlik Numarası” ve “Okul Numarasını” girmeniz ve başkalarının sizin e-okul sayfanıza girmesini engellemek için birkaç güvenlik sorusunu (doğum yeri, nüfusa kayıtlı olduğu yer, cilt no, aile sıra no… vb) yanıtlamanız gerekiyor.

Uygulamanın farklı alt başlıkları bulunuyor.( “Devamsızlık Bilgileri”, “Sınav Sonuç Bilgileri”, “Sınav Tarihleri”, “Haftalık Ders Programları”, “Gelişim Raporları”, “Karne Notları”, “Diploma Notu”, “Proje Bilgileri”, “Kayıt Alınması / Silinmesi Bilgisi” ve “Nakil Bilgilerine)  Bu nedenle neyi öğrenmek istiyorsanız o konudaki alt başlığı seçmeniz gerekiyor. 

İnternet sitesi üzerinden bilgi almak istemeyen kullanıcılar için telefon üzerinden SMS bilgilendirmesi de mevcut. Eğitim Bakanlığı’nın bu Mobil Bilgi Servisi’ne üye olmak için, öğrenci TC Kimlik Numarasını yazıp, 8383’e göndermek gerekiyor. Servisin üyelik ücreti ise tüm GSM operatörlerinde, vergiler dahil aylık 2 TL. Her bir sorgulama ise 1 TL’lik ücret karşılığında yapılabiliyor.


e Okul Mobil Uygulamasına Nasıl Giriş Yapılır?

Akıllı telefonunuzda yer alan platformlardan e okul uygulamasını indirip telefonunuzda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için akıllı telefonunuzun uygulama mağazasına “MEB E-OKUL VBS” yazıp, uygulamayı indirmeniz gerekiyor.

e-okul--010.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından faaliyete geçirilen ve tamamen ücretsiz olarak velilerin bilgilendirmesi amacıyla kullanıma sunulan bu portal internet üzerinden her zaman erişime açıktır.

Tüm bu bilgiler dahilinde sizlerde E Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaparak belirtilen sorgulamaları gerçekleştirebilir ve bu doğrultuda öğrenciniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

e okul Mobil Uygulaması sayfasını ziyaret ederek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


e Okul Öğretmen ve Öğrenci Giriş Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, eğitim ve öğretim alanında gerçekleştirilen işlemlerin daha hızlı, kolay ve ulaşılabilir şekilde halledilmesi için oluşturulan e okul, içerisinde öğretmenlerin giriş yaptığı “Yönetim Bilgilendirme Sistemi” ve öğrencilerin giriş yaptığı “Veli Bilgilendirme Sistemi” yer almaktadır.


e Okul Nasıl Kullanılır?

e okul kullanım alanları içerisinde öğrencilerin ilkokul kayıt anından lise mezun olma anına kadar bütün işlemler yer almaktadır. Devlet ve özel okullarda yer alan e okul sistemi üzerinden öğrenci kayıt işlemi, nakil işlemleri, boş kontenjan işlemleri, not girişleri, devamsızlık işlemleri ve takdir teşekkür hesaplama işlemleri dahil birçok işleme erişim sağlanabilmektedir.

VBS adı altında kullanılan sistem, öğrencilerin girişinden çok velilerin sisteme girişi için getirilmiştir. VBS yani Veli Bilgilendirme Sistemi sayesinde anne ya da baba, çocuklarının okuldaki ders durumlarını, devamsızlık durumlarını ve başarı ortalamalarını kolay ve hızlı bir şekilde sistemden görebilmektedir.

E okul veli bilgilendirme sistemi öğrenci üyeliği, ilköğretime kayıt oluşundan liseden mezun oluşuna kadar devam eder. E okul sistemi sayesinde öğrencilerin aldığı notları görev veliler, aynı zamanda çocuklarının okula gidip gitmediği konusunda günlük olarak haberdar olur. Öğrenci takip sistemi açısından oldukça önemli bir yerde olan e okul veli bilgilendirme sistemine hem mobil cihazlardan hem de dizüstü ve masaüstü tarayıcılardan erişim sağlanabilmektedir.


e Okul Ne Zaman Kapanacak ve Açılacak

Öğrencilerin, öğretmenleri ve velilerin en çok merak ettiği konularında başında e okul kapanma ve açılma tarihleri… Bilindiği üzere son notlar girildikten sonra siste onaylanır ve karne günü gelmeden önce e okula girişler durdurulur. Yeni kayıt döneminde ise e okul sistemi tekrardan açılır ve ders seçimi, nakil işlemleri, kontenjan sorgulama gibi işlemler aktif hale gelir. Kısaca belirtmek gerekirse okul sistemi okulların kapanmasıyla kapanır ve yeni kayıt dönemi ile beraber açılır.

e Okul Ne Zaman Kapanacak ve Açılacak sayfasını ziyaret ederek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
86
4
3
4
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.