e-Okul Nakil İşlemleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Okul nakli nereden yapılır? e- Okul nakil sonucu nasıl sorgulanır? Nakil ne zaman yapılır? Diye merak ediyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz.
e-Okul Nakil İşlemleri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Eğitim hayatı boyunca öğrencilerin bazen farklı okullara geçme ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Bu ihtiyacın sebepleri arasında ailevi nedenler, taşınma veya öğrencinin eğitimini daha iyi bir seviyeye taşımak istemesi gibi durumlar yer alabilir. Bu gibi durumlarda, öğrencilerin eğitimine devam etmek için nakil işlemleri gerçekleştirilmelidir. Türkiye'de e-Devlet üzerinden yapılan nakil işlemleri, velilerin uğraşmadan hızlı ve kolay bir şekilde çözümlenmesini sağlamaktadır.

Tüm bunlardan yola çıkarak hazırladığımı bu yazımız, nakil yaptırmak isteyen öğrenciler için rehber niteliği taşımaktadır. Hazırsanız e-Okul nakil işlemleri sorgulama sürecini adım adım inceleyelim.

Nakil Ne Zaman Yapılır?

Nakil Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Nakil, haftalık veya aylık periyotlarda gerçekleştirilir. Haftalık yapıldığında her haftanın, aylık yapıldığında ise her ayın; ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile veya e-Devlet üzerinden yapılır. Nakil başvurusunda bulunmadan önce, nakil yapmak istediğiniz okulun kontenjan durumunu ve gereksinimlerini öğrenmek önemlidir. Ardından, e-Devlet üzerinden okul nakil işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet'ten Okul Nakili Nasıl Yapılır?

Nakil Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

 • E-Devlet'in resmi web sitesine giriş yapın.
 • Sol menüden 'Kamu Kurumları' seçeneğini tıklayın.
 • Açılan listeden 'Milli Eğitim Bakanlığı' seçeneğine tıklayın.
 • Velisi olduğunuz öğrencilerin listelendiği bir sayfa karşınıza gelecektir.
 • Nakil yapmak istediğiniz öğrenciyi seçin ve 'Veli Nakil Sistemine Bağlan' seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan formu doldurun ve gerekli bilgileri eksiksiz şekilde girin.
 • Başvurunuzu gönderdikten sonra, başvuru sonucunu takip etmek için belirli bir süre beklemeniz gerekebilir. Başvurunuzun sonucunu da yine e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Nakil Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Nakil Sonuçları Nasıl Sorgulanır?

Nakil başvurularının sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden sorgulanabilir. Nakil sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • MEB'in resmi internet sitesine giriş yapın.
 • Ana sayfada veya duyurular bölümünde "Nakil Sonuçları" veya benzeri bir sekmeyi arayın.
 • Nakil sonuçlarını sorgulamak için gereken bilgileri isteyen bir form açılacaktır. Bu form genellikle T.C. kimlik numaranız ve doğum tarihinizi isteyen bir form olacaktır.
 • İstenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girin.
 • Formu doldurduktan sonra "Sorgula" veya benzeri bir butona tıklayın.
 • Nakil sonucunuz, sistemin verdiği bilgilendirme mesajı veya ekranınızda görüntülenecektir.
 • Sonucu not alın veya ekran görüntüsünü kaydedin, gerektiğinde başvurunuzla ilgili belge olarak kullanabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
e-Okul Öğretmen GirişiSınav Sonuçları ve Devamsızlık
LGS Tercih Nasıl Yapılır?e-Okul Sistemi
e-Okul Şifre YenilemeBoş Kontenjan Sorgulama
Eba Kurs Kaydıe- Okul Kapanma
e- Okul Öğrenci Girişi

e-Okul nakil işlemleri nasıl yapılır?

e-Okul nakil işlemleri, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilir. Veliler, e-Devlet'e giriş yaparak Milli Eğitim Bakanlığı sayfasına erişip, nakil başvurusu yapabilirler.

Nakil işlemi için gerekli belgeler nelerdir?

Nakil işlemi için genellikle T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve öğrenci bilgilerini içeren bir form doldurulması gerekmektedir.

Başka bir ildeki okula nakil yapabilir miyim?

Evet, e-Okul üzerinden başka bir ildeki okula nakil başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, başvurunuzun kabul edilmesi ve yerleştirme yapılması ilgili okulun kontenjan durumuna bağlı olacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum