e Okul Not (Puan) ve Devamsızlık Sorgulama

e Okul Not (Puan) ve Devamsızlık Sorgulama
01.09.201810:26

Okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin en çok merak ettiği e okul not sorgulama yani sınav sonuçları ve devamsızlık bilgileridir. Bu içerik sayesinde e okul sınav sonuçlarınızı ve devamsızlık bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 06.09.2018 10:31

E-Okul Nedir Ne İşe Yarar?

E-Okul, 2007 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan bir tür web yazılımıdır. E-Okul bir çocuğun okula kayıt olması döneminden başlayıp mezun olana kadar geçen süreç içerisinde eğitim hayatı hakkında bilgi vermektedir. Aynı zamanda öğretmenlerin ve idarecilerin E-Okul sayesinde bilgi alabilmesi ve bilgi girişi yapabilmesi mümkündür.

e Okul Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır ve e Okul Hakkında Her Şey sayfasını ziyaret ederek e okul üzerinden yapılan diğer işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öğretmenlerin E-okul üzerinden öğrencinin not bilgisi, performans notu gibi çeşitli bilgi girişi yapabilmektedirler. Okul idarecileri ve müdür öğrencilerin devamsızlık bilgileri, nakil işlemleri gibi bilgileri de E-okul sayesinde gerçekleştirmektedir. E-okul web sitesine bilgisayar üzerinden ulaşabilmenin yanı sıra e-okul mobil uygulaması üzerinden de giriş yapabilirsiniz. E-okul mobil uygulaması hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e okul nedir ne işe yarar


E-Okul Nasıl Giriş Yaparım?

E-Okul öğrencinin eğitim hayatı hakkında bilgi vermektedir. E-okul veli bilgilendirme sisteminde bu bilgilere sahip olabilirsiniz.  E-Okul'a giriş yapmak için öncelikle " https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx " adresine giderek ulaşabilirsiniz.  E-okul nasıl giriş yaparım sorunun yanıtı aşağıda bulunan görselde açık bir şekilde ifade edilmektedir;

e okul nasıl giriş yaparım

Yukarıda görmüş olduğunuz veli bilgilendirme sisteminin görselinde 1 numaralı okun gösterdiği bölüme en üst tarafta bulunan rakamları giriniz. Bu rakamlar her sayfayı yenilediğinizde veya her giriş yapmak istediğinizde değişmektedir. Sonraki adım 2 numaralı okun gösterdiği boşluğa ise giriş yapmak isteyen öğrencinin bizzat kendi T.C kimlik numarası girmesi gerekmektedir. 3 numaralı okun gösterdiği boşluğa ise öğrencinin bulunduğu okuldaki okul numarasını girmesi istenmektedir. Bütün bu işlemleri tamamlandıktan sonra son olarak turuncu giriş butonuna basarak işlemi sonlandırınız.


e okul nasıl giriş yaparım

Giriş butonuna bastıktan sonraki işlem ise 1 ve 2 numaralı okun gösterdiği bölüme okun sol tarafında bulunan öğrenci hakkında kişisel soruları yanıtlayınız, bu sorular her yeniden giriş yaptığınızda değişmektedir. Soruları yanıtlamanızın ardından öğrenciye 5 tane fotoğraf seçeneği sunulmaktadır. Bu fotoğraflardan öğrenciye ait olan bir tanesini seçiniz.  Son olarak aşağıda bulunan turuncu renkteki tamam butonun basarak E-okul'a giriş yapabilirsiniz.


E-Okul Not Sorgulama

E-okul, öğrenci hakkında bilgi vermektedir. Bu bilgiler arasında öğrencinin kendi sınav notunu öğrenmesine yardımcı olmaktadır. E-okul veli bilgilendirme sisteminden giriş yaparak bu bilgilere sahip olabilirsiniz. Peki ya giriş yaptıktan sonra notumu nasıl öğrenebilirim sorusun yanıtı aşağıda bulunan görselde açıkça gösterilmektedir.

e-okul-not-sorgulama.png

E-Okul veli bilgilendirme sistemine giriş yaptığınızda karşınıza böyle bir ekran çıkmaktadır. Kırmızı okun gösterdiği bölümde Öğrenci bilgilerinin hemen üstünde sınav bilgileri yazmaktadır. Sınav bilgilerine tıklayarak öğrencinin kişisel sınav notlarına ulaşabilirsiniz.


E-Okul Devamsızlık Sorgulama

E-Okul'un sunduğu bir başka hizmet ise veli bilgilendirme sisteminden giriş yaparak öğrencinin devamsızlık bilgisini öğrenmesi yardımcı olmaktadır. Günümüzde liselerde devamsızlık konusu oldukça önemlidir. Öğrencinin özürsüz 10 gün, özürlü yani raporlu 20 gün hakkı bulunmaktadır. Toplamda 30 gün devamsızlık hakkını dolduran öğrenci notu ne olursa olsun sınıfı geçemez ve başarısız sayılmaktadır. Devamsızlık nasıl sorgulanır sorusunun yanıtı aşağıdaki görselde anlatılmaktadır.

eokul-devamsizlik-sorgulama.jpg

E- okul veli bilgilendirme sisteminden giriş yaparak bu sayfaya ulaşmış olursunuz. Kırmızı okun gösterdiği şekilde sol tarafta devamsızlık bilgisi bölümüne tıklayarak öğrencinin hangi gün ne kadar devamsızlık yaptığını görebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

NeOldu.com / Eğitim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.