E-Okul Şifremi Unuttum, Nasıl Yenilenir?

E-Okul Şifremi Unuttum, Nasıl Yenilenir?
31.08.201815:51

E Okul şifresini unutan veya çocuğunun şifresini unutan veliler için E Okul şifremi unuttum özelliği nasıl kullanılır ve şifre nasıl yenilenir içeriğimizde bu konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 06.09.2018 10:29

E-Okul Şifremi Unuttum, Nasıl Yenilenir?

E Okul sistemi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilerin, öğretmenlerin, ve okul yöneticilerinin verilerinin korunduğu bir platformdur. Sisteme giriş yapabilmek için ilk olarak sisteme giriş şifrelerinin alınması gerekmektedir. 

e Okul Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır ve e Okul Hakkında Her Şey sayfasını ziyaret ederek e okul üzerinden yapılan diğer işlemler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

e-okul-sifremi-unuttum.jpg


E Okul Şifresi Nasıl Alınır?

Eğitim öğretim dönemleri ile ilgili duyuruların, ders programlarının, proje, ödev, karne ve sınavlar hakkında bilgiler edinebildikleri e Okul sistemi her sene yapılan güncellemelerle daha kullanışlı hale getirilmektedir. E Okul sistemine giriş yapmak isteyen öğrenci veya veliler ilk olarak okul yönetimiyle irtibata geçmelilerdir. Sistemin giriş şifrelerini ve kayıt işlemlerini sadece okul yönetimi yapmaktadır. Çocuğu Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ana okulu, ilköğretim veya ortaöğretim sevilerinden herhangi birinde eğitim ve öğretim gören velilerin çocuklarının çeşitli eğitim bilgilerini takip edebilmeleri adına e-okul sistemini kullanabilirler. Bu sistemi kullanmak isteyen veliler ilk olarak çocuklarının eğitim gördüğü okula başvurmaları gerekmektedir. E-okul sisteminden sorumlu olan idareciye sisteme giriş için kayıt ve şifre bilgilerini talep etmesi yeterlidir. Öğrencinin bilgileri doğrultusunda aileye “Veli bilgilendirme sistemine” giriş hakkı ve şifreleri verilmektedir. Veliye verilen e-okul şifresi sadece öğrencinin kendi numarası olup sisteme giriş için T.C. kimlik numarası ve öğrencinin okul numarasının girilmesi yeterlidir.


E Okul Sistemine Şifresiz Nasıl Giriş Yapılır?

E Okul adı verilen öğrencilerin, velilerin ve okul yöneticilerinin bilgileri takip edebildiği elektronik ortam üzerinden işlem yapabilmenin belirli kriterleri vardır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konulan kriterlere göre e-okul sistemine girmek isteyen öğrenci, veli, öğretmen ve idari yöneticilerin her biri şifreyle sisteme dahil olmaları gerekmektedir. Şifresiz bir şekilde e-okul sistemine giriş maalesef yapılamamakta olup sisteme giriş yapmak için şifre almak isteyen bireyler kendi okulunda bulunan ve sistemden sorumlu olan idareciye e-okul şifresi talebinde bulunmalılardır. 


E Okul Şifre Yenileme Nasıl Yapılır?

Eğer E Okul şifresi değiştirilmek isteniyorsa, sisteme giriş yaptıktan sonra açılan yeni ekranda yer alan kişisel bilgiler menüsünde bulunan “Şifre Değişikliği” bölümüne girerek e-okul şifre yenilenmesi yapılabilmektedir. Sistem şifresinin yenilenmesi için ilk olarak eski şifrenin girilmesini akabinde yeni oluşturulacak olan şifrenin iki kez girildikten sonra “Değiştir” butonuna basılması yeterlidir.


E Okul Şifremi Unuttum?

Öğrenciler kolaylıkla şifrelerini unutabiliyor veya değiştirmek isteyebiliyorlar. Eğer E Okul şifrenizi unuttuysanız yeniden sistemi kullanabilmek için okul yönetimiyle görüşmeniz gerekmektedir. E-okul sistemine giriş için ilk kez şifre aldıkları gibi okul yönetiminde sistemde görevli olan idareciden sisteme giriş için yeniden şifre talep ettiklerini belirtmesi gerekmektedir. Şifrenin unutulması durumunda diğer kurumların veya çeşitli elektronik ortamlarda kullanılan programlar gibi şifrenin e-posta adresine veya cep telefonuna gönderilmesi söz konusu değildir.


E Okul Şifresi Kaç Haneli Olmalıdır?

Sistemi kullanacak olan öğretmen veya idareci için Milli Eğitim Bakanlığı e-okul şifresini ilk olarak 9 karakterden oluşan bir şifre göndermektedir. E-okul sistemini ilk defa kullanacak olan yönetici ve öğretmenler için şifre (T.C. Kimlik Numarasının ilk 3 rakamı) + (.) + (T.C. Kimlik Numarasının ikinci 3 rakamı) + (.) + (isminin baş harfi) olarak verilmektedir. MEB yöneticilerin kullanıcı adını da ilk olarak T.C. kimlik numarasının ilk 6 rakamını belirlemektedir.

NeOldu.com / Eğitim

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
228
378
62
356
127
1264
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.