Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrıdan Kurtulmanın 10 Etkili Yolu

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Ağrıdan Kurtulmanın 10 Etkili Yolu
17.11.201810:32

Diş ağrısı, insanların yaşadığı en sinir bozucu ağrıların başında gelmektedir. Birçok kişi diş ağrısını o anda geçirmenin yollarını arar. Peki, diş ağrısı geçirme yöntemleri nelerdir? Diş ağrısının şiddeti nasıl azaltılır? İşte, bilinmesi gerekenler…

Haber güncelleme tarihi 23.02.2021 14:38

Diş Ağrısı Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Diş ağrısı azalmadan artan ve insanı en çok rahatsız eden ağrıların başında gelmektedir. Özellikle de gece başlayan diş ağrıları daha da çekilmez olmakta ve ulaşılabilecek bir doktor bulunana kadar en azından diş ağrısının şiddetini azaltmak gerekmektedir. Bu içeriğimizde diş ağrısını geçici olarak azaltmak için uygulanabilecek doğal yöntemleri ve diş ağrısı ile ilgili diğer sorularınızın cevaplarını sizlere sunuyoruz.

giriş-028.jpg

Diş ağrısının doğal tedavisi hakkında bilgilere yer verdiğimiz bu içeriğimizde sizler için en iyi ağız bakım ürünlerini de araştırdık. Ağız bakım ürünlerini ve diş ağrısına iyi gelen bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.

Evde Diş Ağrısından Kurtulmanın Doğal Yöntemleri

Diş ağrısı birçok sebepten dolayı meydana gelen ve can sıkıcı hal alan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıktan kurtulmanın yolları ise; doktora gitmek veya diş ağrısı için evde doğal yöntemleri uygulamaktır. İşte diş ağrısı problemini ortadan kaldıran doğal yöntemler...

1. Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

tuzlu-su-i̇le-gargara-yapmak.jpg

Tuz çok kuvvetli bir antiseptik olduğundan özellikle iltihaplı ağrıların şiddetini azaltmaktadır. Ilık su ile doldurulmuş bir bardağa yarım tatlı kaşığı kadar tuz konarak karıştırıp, ağız içinde gargara yapıldığında, ağrının şiddetinin hafiflediği görülmektedir.


2. Buz uygulaması Yapmak

buz-uygulamasi.jpg

Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede genellikle apseden dolayı şişme oluşmakta ve bu da ağrıyı daha fazla arttırmaktadır. Beze sarılmış buz parçaları ile bu bölgeye baskı uygulamak ise şişliği indirdiği gibi ağrının şiddetini de azaltmaktadır.


3. Karanfil veya Karanfil Yağı Uygulaması

karanfil-veya-karanfil-yaği.jpg

Karanfilin doğal bir uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Bütün bir karanfil ağrıyan dişin üstüne veya yanına konduğunda, kısa sürede ağrının azaldığı hissedilmektedir. Karanfil yağı ise karanfilden daha keskin ve daha şiddetli bir uyuşturucudur. Ağrıyan dişe bir damla damlatıldığında hızla ağrının şiddeti azalmaktadır.


4. Limon Suyu Uygulaması

limon-suyu-uygulamasi.jpg

Limon suyunun faydaları arasında damarları büzücü ve antiseptik özelliğinden, diş ağrılarının hafifletilmesinde de önemli bir etkisi olmaktadır. Limon suyu ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulanarak veya tuz ilave edilerek ağızda gargara yapılarak kullanılabilmektedir.


5. Soğan Suyu Uygulamak

soğan-suyu-uygulamak.jpg

Soğanın suyu doğal bir antibiyotiktir ve içeriğinde iltihaba iyi gelen birçok madde barındırmaktadır. Kalın bir soğan diliminin sıkılmasından elde edilen su ağrıyan bölgeye uygulanarak ağrının şiddeti azaltılabilir.


6. Oksijenli Su Uygulaması

oksijenli-su-uygulamasi.jpg

 

Oksijenli su iyi bir iltihap temizleyicidir. Oksijenli su direkt olarak ağrının bulunduğu bölgeye uygulandığı gibi ayrıca su ile karıştırılıp gargara yapmak yolu ile de kullanılabilmektedir.


7. Siyah Çay

siyah-çay-002.jpg

Çayın faydalı değişik özelliklerinin yanı sıra iltihap sökme ve ağrı giderme özellikleri de bulunmaktadır. Demlenen siyah çay pamuk yardımı ile ağrıyan dişe uygulanır ve daha etkili olması için de ayrıca içilebilir.


8. Diş Fırçalama

diş-firçalama.jpg

Ağrıyan dişin olduğu bölgenin özellikle tuz veya tuzlu suya batırılarak diş fırçası ile fırçalanması bölgedeki iltihabın temizlenmesine (iltihaba neden olan malzemelerin de) hem de ağrının şiddetinin azalmasında oldukça etkili olmaktadır.


9. Sarımsak Suyu Uygulaması

sarimsak-suyu-uygulamasi.jpg

En güçlü doğal antibiyotik olarak kabul edilen sarımsağın suyu daha da etkilidir. İki üç diş sarımsağın ezilerek çıkarılan suyu ağrıyan bölgeye uygulandığında rahatlama kısa sürede hissedilmektedir.


10. Maydanoz

maydanoz-019.jpg

Doğal ödem ve iltihap sökücü olduğu bilinen maydanoz, sapları ile çiğnenerek ağrının şiddeti azaltılabilmektedir.


Diş Ağrısı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Diş problemleri günlük hayatta insanların en muzdarip olduğu problemlerden biridir. Diş ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini sıraladığımız bu içeriğimizde diş ağrısı ile ilgili sıkça sorulan sorulara da cevap verdik. 

❓ Diş Ağrısı Neden Olur? 

Diş minesinde aşınmalar, diş apsesi, diş eti hastalıkları, diş çürükleri ve 20'lik diş olarak adlandırılan çene dişleri diş ağrısının başlıca sebepleridir. Ayrıca bakımsız dişler hassasiyet problemleri nedeniyle de ağrı yapabilmektedir.

❓ Çürük Dişler Ağrı Yapar mı?

Çürük diş iltihaplanmaya sebebiyet verir ve ağız içerisinde mikropların üremesine olanak sağlar. Bu mikroplar sebebiyle diş eti iltihaplanması ve diş apsesi görülür. Kısacası çürük dişler diş ağrısına sebebiyet vermektedir.

❓ İltihaplı Diş Ağırır mı? Nasıl Geçer?

İltihaplı diş, diş köküne ve diş etine zarar vererek dişin çevresinde şişkinliklere ve hassasiyete yol açar. bu bozuklukların sonucunda ise diş ağrıları meydana gelmektedir.

❓ 20'lik Diş Ağrısı Neden Olur?

20'lik dişlerin ortaya çıkması çoğu insanda ağrılı ve sancılı bir süreçtir. Bunun sebebi ise dişin eğri veya yan şekilde çıkıyor olmasıdır. Eğer 20'lik diş olması gerektiği gibi alttan gelmiyorsa tüm dişlerinize zarar vererek hem ağrıya hemde dişlerde bozulmaya yol açar. Ayrıca 20'lik dişler birçok sinir damarına ve direk çeneye temas ettiği için ateş, ağrı ve sancı yapabilmektedir. Bu durumlarda diş doktorunuza baş vurmalısınız. 

❓ Diş Ağrısı Evde Tedavi Edilir Mi?

Diş ağrısı doğal yöntemlerle evde giderilebilir. Bazı bitkisel gargaralar diş minesi ve ağız içerisini mikroplardan arındırarak iltihapların giderilmesini sağlar. Bu sayede diş ağrıları da giderilmiş olur. 

❓ Diş Apsesisinin Evde Tedavisi Var Mı?

Diş apsesi diş etinde oluşan içi irinle dolu enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonların oluşumunu ortadan kaldırmak veya tedavi etmek için bazı doğal tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İçeriğimizde sıraladığımız diş ağrısına iyi gelen doğal tedavi yöntemlerini diş apsesi için de uygulayabilirsiniz.


İbrahim Saraçoğlu'nun Diş Ağrısı İçin Doğal Çözüm Tarifi

Hastalıkların tedavisini bitkisel ilaçlarda gören Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu diş ağrıları ve diş eti iltihaplanması içinde bizlere bir bitkisel ürün öneriyor. İbrahim Saraçoğlu: diş eti iltihaplanmaları ve diş ağrılarından kurtulmak için nar suyunu bir süre ağzınızda tutup, gargara yapıp boşaltın, diyor. Nar suyunun içerdiği enzimler sayesinde di ağrısını yok eder ve diş eti iltihaplanmasının önüne geçer.


Ahmet Maranki'nin Diş Ağrısı İçin Doğal Çözüm Tarifi

Lokman Hekim diye adlandırılan ünlü doktor Ahmet Maranki diş ağrısı için doğal tedavi yöntemi olarak taze salatalık ve çay ağacı yağını tavsiye ediyor. Ahmet Maranki'ye göre taze salatalığı ağrıyan dişin üzerinde bir süre bekletirseniz salatalığın içerisindeki vitaminler o bölgeyi güçlendirerek ağrıların yok olmasını sağlıyor. Çay ağacı yağını da diş ağrısı için tavsiye eden Maranki bir miktar yağı pamuk üzerine dökün ve ağrılı dişin üzerine hafifçe bastırın diyor. 


Önerilen İçerik: Bir Dakikada Diş Ağrısından Kurtulmanın 8 Yolu

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
599
54
1090
51
27
55
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.