20’lik Diş Ağrısı ve Doğal Tedavi Yöntemleri

20’lik Diş Ağrısı ve Doğal Tedavi Yöntemleri
11.06.201510:30

20’lik diş ağrısı çekenler çok iyi biliyor. Ağrı ve sızılara neden olan 20’lik dişler neden ağrır, nasıl çürür ve tedavi yöntemleri nelerdir? Hadi hep birlikte diş ağrıları neden olur? Ve doğal tedavi yöntemlerine göz atalım.

Haber güncelleme tarihi 30.11.2019 11:07

 Yirmilik Diş Ağrısı Nedenleri!

20 yaş dişleri her zaman zararlı değildir. İllaki çıkan her 20 yaş dişine zarar verici olarak görmek doğru değildir. Doğru pozisyonlarda diğer dişlere zarar vermemesi halinde bu dişlerin yerinde kalması gerekiyor. Çene kemiği ile kaynaşmış ve anormal pozisyonlu bir dişin ileride yol açacağı sıkıntıları göz önünde bulundurarak dişin röntgen sonrası çekimine karar verilir.


1. Çürük

20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı yanında bulunan dişlerde çürümeye neden olabiliyor.

dis-curukleri.jpg


2. Dişeti Enfeksiyonu

20 yaş dişinin tam çıkmaması durumunda yemek artıklarının ve bakterilerin 20 yaş dişinin çevresindeki dişetinin altına girerek enfeksiyona neden oluyor. Bunun sonucunda; Ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme, dişeti hastalıklarına neden oluyor.

dis-eti-iltihabi-007.jpg


3. Basınç Ağrısı

20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapması bunun sonucu dişlerde aşınma meydana gelebilir. 20 yaş dişleri diş yapısını bozabiliyor. Çenede yer bulamayan 20 yaş dişi, kendine yer bulmak için diğer dişleri sıkıştırır. Bunun sonucu öndeki dişlerde çarpıklaşma oluşabiliyor.

dis-agrisi-basinci.jpg


4. Kist Oluşumu

Gömük ya da yarı gömük dişler tehlikeli olabiliyor. 20 yaş dişlerinin yumuşak dokularda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş hasarını önlemek açısında büyük önem taşır. 20 yaş dişin konumu, şekli ve boyutuna bağlı olarak uygulanacak yöntemin zorluk derecesi değişebiliyor. Çekimden sonra hafif bir şişkinlik, ağrı kanama olabiliyor. Önceden önlemlerinizi alın 20 yaş dişlerinizde sorunlar mevcutsa hemen bir diş doktoruna baş vurunuz. Çok geçmeden sağlığınıza zarar verebilecek bu hastalıkların önüne geçiniz.

kist-olusumu.Jpeg


20'lik Dişiniz Çekildiği Zaman Alınacak Önlemler

  • Yara yerini kesinlikle kurcalamayın
  • 24 saat boyunca çekilen tarafta çiğneme yapmayın
  • Kanamayı artırıp iyileşme sürecini uzattığı için 24 saat sigara içilmemeli
  • Kan pıhtısının  yerinden oynamaması için tükürülmemeli
  • Steril  gazlı bezle tampon yapın.

20'lik Diş Ağrısından Doğal Yöntemlerle Kurtulma Yolları

Dönem dönem bütün insanlar diş ağrısı problemiyle karşılaşır. Kişiler dayanılmaz rahatsızlıklar veren diş ağrıları yüzünden diş hekimlerine başvurur. Ancak bazen diş ağrılarınız diş hekimine müracaat etmenizi gerektirecek boyutlarda olmaz. Her diş ağrısında doktora gitmemek için kendi başınıza uygulayabileceğiniz diş ağrısınından kurtulma yollarını sizlerle paylaşıyoruz. İşte, evinizde diş ağrınızı geçirmenin tabii yöntemleri:


1. Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Tuz çok kuvvetli bir antiseptik olduğundan özellikle iltihaplı ağrıların şiddetini azaltmaktadır. Ilık su ile doldurulmuş bir bardağa yarım tatlı kaşığı kadar tuz konarak karıştırıp, ağız içinde gargara yapıldığında, ağrının şiddetinin hafiflediği görülmektedir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-004.jpg


2. Buz Uygulaması Yapmak

Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede genellikle apseden dolayı şişme oluşmakta ve bu da ağrıyı daha fazla arttırmaktadır. Beze sarılmış buz parçaları ile bu bölgeye baskı uygulamak ise şişliği indirdiği gibi ağrının şiddetini de azaltmaktadır. Buz hakkında daha detaylı bilgi için "Buzun İnanılmaz Faydaları" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-005.jpg


3. Karanfil veya Karanfil Yağı Uygulaması

Karanfilin doğal bir uyuşturucu etkisi bulunmaktadır. Bütün bir karanfil ağrıyan dişin üstüne veya yanına konduğunda, kısa sürede ağrının azaldığı hissedilmektedir. Karanfil yağı ise karanfilden daha keskin ve daha şiddetli bir uyuşturucudur. Ağrıyan dişe bir damla damlatıldığında hızla ağrının şiddeti azalmaktadır.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-006.jpg


4. Limon Suyu Uygulaması

Limon suyunun faydaları arasında damarları büzücü ve antiseptik özelliğinden, diş ağrılarının hafifletilmesinde de önemli bir etkisi olmaktadır. Limon suyu ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulanarak veya tuz ilave edilerek ağızda gargara yapılarak kullanılabilmektedir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-007.jpg


5. Soğan Suyu Uygulamak

Soğanın suyu doğal bir antibiyotiktir ve içeriğinde iltihaba iyi gelen birçok madde barındırmaktadır. Kalın bir soğan diliminin sıkılmasından elde edilen su ağrıyan bölgeye uygulanarak ağrının şiddeti azaltılabilir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-008.jpg


6. Oksijenli Su Uygulaması

Oksijenli su iyi bir iltihap temizleyicidir. Oksijenli su direkt olarak ağrının bulunduğu bölgeye uygulandığı gibi ayrıca su ile karıştırılıp gargara yapmak yolu ile de kullanılabilmektedir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-009.jpg


7. Siyah Çay

Çayın faydalı değişik özelliklerinin yanı sıra iltihap sökme ve ağrı giderme özellikleri de bulunmaktadır. Demlenen siyah çay pamuk yardımı ile ağrıyan dişe uygulanır ve daha etkili olması için de ayrıca içilebilir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-010.jpg


8. Diş Fırçalama

Ağrıyan dişin olduğu bölgenin özellikle tuz veya tuzlu suya batırılarak diş fırçası ile fırçalanması bölgedeki iltihabın temizlenmesine (iltihaba neden olan malzemelerin de) hem de ağrının şiddetinin azalmasında oldukça etkili olmaktadır.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-011.jpg


9. Sarımsak Suyu Uygulaması

En güçlü doğal antibiyotik olarak kabul edilen sarımsağın suyu daha da etkilidir. İki üç diş sarımsağın ezilerek çıkarılan suyu ağrıyan bölgeye uygulandığında rahatlama kısa sürede hissedilmektedir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-012.jpg


10. Maydanoz

Doğal ödem ve iltihap sökücü olduğu bilinen maydanoz, sapları ile çiğnenerek ağrının şiddeti azaltılabilmektedir.

dis-agrisina-iyi-gelen-yontemler-013.jpg

Önerilen İçerik;  Diş Hassasiyeti Nedenleri ve Tedavisi

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

  

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
113
31
33
109
301
96
41
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.