Diabetes Mellitus Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Diabetes Mellitus Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
15.01.201609:45

Diabetes mellitus nedir, teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Bu hastalık ile ilgili bütün ayrıntıları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 29.12.2018 10:09

Diabetes Mellitus Nedir?

Diabetes mellitus yüksek kan şekeri sonucunda oluşan metabolizma ile ilgili bir rahatsızlıktır. Bu hastalık genellikle diyabete bağımlı olmadan yetişkin dönemde ortaya çıkmaktadır. Diabetes mellitusun başlıca semptomları, aşırı susama, sık sık idrara çıkma ve sık açlık hissi duymadır. Diyabet vakalarının %90'ı tip 2 diyabetten oluşurken, geri kalan %10'u tip 1 diyabet ile gestasyonel diyabetten oluşmaktadır. Diabetes mellitus iki şekilde görülmektedir. Bunlar:

 • TİP 1 Diabetes Mellitus

Şeker yüksekliğinin ortaya çıktığı zaman bu tip diyabetik hastalıkların pankreaslarının %90'ının harap olması gerekmektedir. Genellikle 40 yaş altı insanlarda görülmektedir. İnsülin tedavisi gerektirmektedir.

 • TİP 2 Diabet Mellitus

Sıklıkla obez ve insüline direnç gelişmiş hastalarda görülür. Bu iki faktöre insülin yapan pankreas b hücre bozukluğu eklenmesi ile hastalık ortaya çıkar. Genellikle 50 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Obezite ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca belirtileri aylar içerisinde görülmektedir. İnsülin tedavisi gerekli değildir. 

tip-2-diabet-mellitus.png

Genel olarak obeziteye yatkın olan insanlarda tip 2 diyabetin ana sebebinin obezite olduğu düşünülmektedir. Diabetes mellitus hastalarına egzersiz yapılması ve diyet tavsiye edilmektedir. Kan şekeri seviyesi bu şekilde düşürülemezse, metformin ya da insülin ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. İnsülin ilaçları kullananların kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Diabetes mellitus hastalığının oranı özellikle son 50 yılda obeziteyle paralel olarak önemli artış göstermiştir. 1985 yılında 30 milyon civarında hasta mevcutken, 2010 yılı itibarıyla bu rakam 285 milyonu bulmuştur. Hastalık, kalp rahatsızlığı, felç, görme rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. 


Diabetes Mellitus Belirtileri Nelerdir?

Diabetes mellitus hastalığının önemli belirtileri bulunmaktadır. Bunlar:

 • Sık idrara çıkma
 • Aşırı susama
 • Sürekli açlık
 • Kilo kaybı
 • Bulanık görme
 • Kaşınma
 • Periferik nöropati
 • Tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar
 • Yorgunluk, genellikle teşhis koyulurken belirgin olan diğer semptomlar arasındadır. Diabetes mellitusa sahip olan kişiler, nadiren düşük bilinç seviyesi ve düşük kan basıncı ile ilişkili çok yüksek bir kan şekeri durumu olan nonketotik hiperozmolar koma görebilir.

Diabetes mellitus hastalığı ayrıca Alzheimer hastalığı ve vasküler bunama gibi hastalık süreçleri yoluyla algısal bozukluk ve bunama artışıyla bağdaştırılmıştır. Diğer komplikasyonlar arasında akantozis nigrikans, cinsel işlev bozukluğu ve sık sık tekrarlanan enfeksiyonlar bulunmaktadır.

Diabetes Mellitus Belirtileri


Diabetes Mellitus Nedenleri Nelerdir?

Diabetes mellitusun gelişimi yaşam tarzı ve genetik faktörler ile etkilenmektedir. Ayrıca uyku sorunları da tip 2 diabetes mellitus rahatsızlığı oluşumunu etkilemektedir. Bunların dışında diabetes mellitus hastalığının oluşmasındaki nedenler şöyle sıralanmaktadır:

 • Yaşam Tarzı: Obezite, fiziksel aktivite eksikliği, yetersiz beslenme, stres ve kentleşme diabetes mellitusu etkilemektedir. 
 • Genetik: Diabetes mellitus vakalarına sebep olan diğer bir etken genetik faktörlerdir. Örneğin; tek yumurta ikizlerinden birinde diyabet olduğunda diğer ikizin de diyabete sahip olma ihtimali %90 iken tek yumurta ikizi olmayan kardeşlerdeki ihtimal, %25-50 arasıdır. 
 • Tıbbi Durumlar: Diyabete yatkınlığa sebep olabilecek diğer nedenler bazı ilaçlar ve sağlık sorunlarından kaynaklanabilmektedir. Glukokortikoidler, tiazitler, beta blokerleri, atipik antipsikotikleri ve statinler gibi ilaçlar bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilmektedir. Ayrıca akromegali, Cushing sendromu, hipertiroidizm, feokromositom ve glükanom gibi bazı hastalıklar, diabetes mellitus rahatsızlığının oluşumunda etkilidir.

Diabetes Millitus Teşhisi Nasıl Konulur?

Diabetes millitus teşhisi, semptomlarla artan glukoz değeri ile belirlenmektedir. Ayrıca açlık, kan şekeri iki kez 126 mg. üzerinde olduğu durumlarda tanı konulmaktadır. Doktor tarafından gizli şeker ve glukoz yüklemesi testleri yapılır. Yapılan araştırmalara göre ABD'deki diyabet hastalarının %20'si, bu hastalığa sahip olduklarının farkında değiller.


Diabetes Millitus Tedavi Yöntemleri

Diabetes millitus tedavisi için genel olarak iki yöntem önerilmektedir. Bunlardan ilki doktor tarafından hazırlanan özel bir diyet programına uymak iken diğeri ilaç yoluyla tedavidir.

 • Diyet

Diabetes millitus olanlardan obez olanlar mutlaka doktor kontrolünde normal kilolarına düşürülmelidir. Ayrıca şeker regülasyonu için diyabetik diyet uygulanmalıdır.

 • İlaç

Ağızdan alınan haplar ve insülin tedavisi vardır. Tip 1 DM de ilk olarak insülin ile başlanır. Tip 2 DM de ağız yoluyla tedavi denenir, ileriki dönemde cevap alınmazsa insüline geçilir. En sık kullanılan insülin rejimi sabah ve akşam yemeğinden önce verilen hormon etkili insülindir. Bu yöntemlerin yanı sıra ameliyat da önerilmektedir. Obez olanlarda zayıflatma ameliyatı, diyabet tedavisinde etkili bir önlemdir.

 

Diabetes Mellitus Tedavi

Önerilen İçerik;

Diabete İnsipidus Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
2
3
1
18
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.