Diabete İnsipidus Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Diabete İnsipidus Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri
13.01.201610:55

Diabete İnsipidus (şekersiz diyabet) nedir, teşhisi nasıl konur ve nasıl tedavi edilir? Şekersiz şeker hastalığı ile ilgili bütün ayrıntıları sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 25.01.2019 11:22

Diabetes İnsipidus (Şekersiz Diyabet) Nedir?

Diabete insipidus (şekersiz diyabet) sıvı tüketilmesine rağmen aşırı susuzluk ve yüksek miktarda idrar çıkarma şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığı nedeni genel olarak vücudun anahtar hormonu düzgünce üretmemesi, saklamaması ya da salmaması olabilmektedir fakat böbrek bu hormona düzgünce yanıt veremediği zaman şekersiz diyabet olabilmektedir. Nadir olarak şekersiz diyabet hamilelik sırasında da oluşabilmektedir. Diabetes insipidus rahatsızlığında susuzluğu rahatlatmak ve idrar çıkışını normalleştirmek için tedaviler mevcuttur.

diabetes-insipidus.jpg


Diabetes İnsipidus Belirtileri Nelerdir?

Diabete insipidus (şekersiz diyabet) rahatsızlığında yaygın olarak görülen belirtiler vardır. Bunlar: 

 • Aşırı susuzluk
 • Aşırı derecede seyrelmiş idrar

Sağlıklı bir bireyde 1,5-2,5 litre arasında idrar çıkışı olurken, hastalığın durumuna göre diabetes insipidus hastalarının idrar çıkısı günde 2 litre ile 21 litre arasında olabilmektedir. Bu başlıca belirtilerin yanı sıra geceleri idrara çıkma ihtiyacı ya da yatağını ıslatma gibi durumlarda görülebilmektedir.

Şekersiz diyabet hastası olan bebekler ve küçük çocuklarda şu belirtiler gözlenebilir:

 • Sebepsiz titizlik ya da dinmeyen ağlama nöbetleri
 • Olağandışı ıslak bebek-bezleri
 • Ateş, kusma ya da ishal
 • El ve ayakların soğuk olması ve cilt kuruluğu
 • Büyümenin gecikmesi
 • Kilo kaybı

Şekersiz Diyabet (Şekersiz Şeker Hastalığı)

Diabetes insipidus vücudun sıvı işleyişini düzenleyemediği durumlarda görülmektedir. Normalde böbrekler vücuttaki fazla sıvıyı kan dolaşımından kaldırır. Oluşan bu atık sıvı geçiçi olarak mesanede idrar halinde tutulmaktadır. Vücudun sıvı düzenleme sistemi düzgün çalıştığında, vücuttaki su miktarı azaldığında böbreklerde daha az idrar çıkarmaktadır. Vücuttaki sıvı hacmi hem böbrek hem de ağızdan alınan sıvılar yoluyla dengede tutulmaktadır. Alınan sıvı miktarını susuzluk belirler. Ancak alışkanlıklara göre bu miktar gerekenin üzerine çıkabilir. 
Sistemin bozulma biçimi şekersiz diyabetin türünü de belirlemektedir. Diabetes insipidus türleri ise şunlardır:

 • Merkezi Şekersiz Diyabet

Yetişkinlerde merkezi şekersiz diyabet oluşmasının nedeni ameliyat, tümör, iltihap, bir hastalık nedeni ile hipofiz bezi ya da hipotalamusta hasara neden olmasıdır. Çocuklarda ise genel olarak görülen nedeni genetik bozukluktur. 

 • Nefrojenik Şekersiz Diyabet

Nefrojenik şekersiz diyabet, böbrek kanallarında sorun oluşması durumlarında meydana gelmektedir. Bu sorun kalıtsal bir hastalık ya da kronik böbrek hastalığından kaynaklanabilmektedir. 

 • Hamileliğe Bağlı Şekersiz Diyabet

Hamileliğe bağlı olarak oluşan şekersiz diyabet, plasenta tarafından yapılan enzimin annedeki ADH'yi tahrip ettiğinde meydana gelmektedir.

 • Dipsojenik Şekersiz Diyabet

Dipsojenik şekersiz diyabet, yüksek oranda idrar çıkışına neden olmaktadır. ADH üretimi ya da hasarıyla alakalı bir sorundan çok aşırı derecede sıvı alımı nedeniyle oluşmaktadır. Dipsojenik şekersiz diyabet aynı zamanda ruhsal sorunlardan da kaynaklanabilmektedir.

diabetes-insipidus-belirtileri-.png

Diabetes insipidus vücudun çok az su almasına neden olur. Bu nedenle susuz kalınmaktadır. Su kaybı ise şunlara sebep olmaktadır:

 • Ağız kuruluğu
 • Kaslarda zayıflık
 • Düşük kan basıncı (hipotansiyon)
 • Kandaki sodyum artışı (hipernatremi)
 • Gözlerinizin çökük görünümü
 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Kilo kaybı

Diabetes İnsipidus Teşhisi Nasıl Konmaktadır?

Hastalığın teşhisi için öykü, klinik bulgular ve laboratuar bulguları son derece önemlidir. Belirtiler görüldüğü taktirde derhal doktora başvurulmalıdır. Tanının konulabilmesi için doktor tarafından su kısıtlama ve ADH testleri uygulanmaktadır. Ayrıca hastalığın nedenini öğrenmek için hipofiz MR veya CT tetkikleri yapılmaktadır.

diabetes-insipidus-teshisi.JPG


Diabetes İnsipidus Tedavi Yöntemleri

Diabetes insipidus hafif olduğunda (yani idrar miktarı günde 4 lt.) tedavi gerektirmez. Ciddi durumlar oluştuğunda ise ya sıvı kaybını önlemek ya da sıvı eksiğinin tedavisine yönelik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedaviye yönelik Desmopressin asetat bulunan ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaçların miktarı ve formları doktor tavsiyesine göre alınmaktadır. Diabetes insipidusun etkilerine ve durumuna göre doktor tarafından farklı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Şekersiz diyabet hastaları hormon takviyesi ile etkili bir şekilde de tedavi edilebilmektedir. Hastalığın nedenine göre uygulanan tedavi yöntemi ile kişi normal bir yaşam sürebilmektedir. Uygulanan hormon tedavi burun spreyi şeklinde ya da sentetik bir hormonun enjekte edilmesi ile verilebilmektedir. Bu tedavi yaşam boyunca surer. Ancak hastalığın nedeni yaralanma ya da ameliyat ise bir süre sonra bez normal fonskiyonunu yeniden kazanabilmektedir. Bu durumlarda ilaç tedavisi kesilir.  Hastalığın nedeni hipofiz bezindeki bir tümör ise ameliyat veya radyasyon terapisi uygun olabilmektedir.

diabetes-insipidus-tedavi-yontemleri.jpg

Önerilen İçerik;

 Şeker Hastalarının Tüketmesi Gereken 10 Yararlı Besin!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
106
4
8
1
0
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.