British Shorthair Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Özellikleri ve Bakımı
23.05.202211:43

British Shorthair kedi özellikleri nelerdir? İşte British Shorthair hakkında karakteri, tüy ve tırnak bakımı, beslenmesi hakkında tüm merak edilenler.

Haber güncelleme tarihi 23.05.2022 11:44

British kedi cinsi yumuşacık ve kısa tüyleri ile göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. British Shorthair kediler diğer kedi ırklarına göre daha uysal ve sakin yapıları ile dikkat çekerler. Evde beslemek için en çok tercih edilen kedi cinsleri içerisinde yer almalarının yanı sıra sahiplerine bağlılıkları ile tanınırlar.

Sevecen olan British Shorthair kedilerin sahiplerine alışması için kısa bir süre bile yeterli olacaktır. İlgi ve sevgi ile kendini daha iyi hissederler. Narin olan British Shorthair, cinsinin dış etkenlerden ve diğer hayvanlardan korunması gerekiyor. Bunun için mümkün olduğunca evde beslenmesi önerilir.

Evin içerisinde kendi köşesinde vakit geçirmeyi daha çok sevdikleri bilinir. Kucak kedisi değillerdir. Ancak canı istediği zaman sahibi veya diğer aile üyeleri ile oyun oynamak isteyecektir. Sessiz yapısı ile tanınan British’ler soğuk kanlı karakterleri yanı sıra biraz da çekingen bir tavır sergilerler.

British Shorthair fiyatları, bakımı ve genel özellikleri için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

British Shorthair Kedi Türünün Fiziksel Özellikleri

5-648.webp

British kedi cinsleri İngiliz kökenlidir. Uzun tüylü kedigiller içerisinde yer alan bu cins kediler ihtişamlı güzellikleri ile tanınırlar. British Shorthair özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kürkü oldukça sık ve yoğun tüylü olsa da tıknaz bir görünüme sahiptir.
 • Vücutları ile orantılı bir kafa yapıları vardır. Yuvarlak kafası ve tombul yanakları ile dikkat çeker.
 • Gözleri de yuvarlak olmakla birlikte genellikle bal rengi olabilir.
 • British Shorthair kediler, kulak yapısı gereği duyma kabiliyetleri oldukça gelişmiştir.
 • Mavi göz rengi bu cins kedilerde nadir olarak görülen göz rengidir.
 • Kuyrukları oldukça kalın ve uzundur. Ayrıca uç kısma doğru sivrilerek giden bir kuyruk yapısı vardır.
 • British Shorthair kedilerin tüyleri, gri, siyah, beyaz, krem, açık kahverengi olabilir.
 • Tüyleri oldukça sık ve orta uzunluktadır. Ayrıca tüylerinin ışıltılı ve parlak bir görünüm sunma özelliği vardır.
 • British Shorthair yavru döneminden beri iri ve heybetli görünümü ile dikkat çeker. Kemikli ve kaslı bir vücuda sahiptir.
 • Diğer kedi cinsleri ile kıyaslandığında erişkinlik dönemine geç girdiği bilinir. British kediler ortalama olarak 3 veya 5 yıl içerisinde olgunluk seviyesine ulaşabilir.

British Shorthair Karakteri

2-796.webp

British kedi cinsi oldukça sessiz bir karaktere sahiptir. Sevimliliğini sakinliği ile birleştirir. Genellikle sıcaktan çok çabuk bunalırlar. Bu tarz ortamlarda biraz agresif hareketlerde bulunduğu bilinir.

Lider ve bağımsız bir ruha sahiptir. British Shorthair kediler çocuklar ile de çok iyi anlaşırlar. Saldırgan bir ruh halinde olmadıkları için küçük çocuklu aileler için de herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak tek başına takılmaktan çok keyif aldıklarını söylemek mümkündür. Sevilmek istediği zaman sadece sizin yanınıza gelerek ilgi istediğini belli edecek şekilde mırıldanabilir. British Shorthair kedinizi kendi köşesinde etrafı izlerken veya dinlenirken görebilirsiniz.

Yabancılara karşı mesafelilerdir. Ancak belirli bir süre alıştıktan sonra misafirlerinize de kendini sevdirebilirler.

British Shorthair En Önemli Özelliği Nedir?

3-761.webp

British kedilerin en önemli özelliği yaşadıkları ortama çok çabuk bir şekilde uyum sağlamalarıdır. Çok uysal bir yapıya sahip oldukları için de diğer kedi cinslerinde görülen agresif tavırlar British’lerde görülmez. Ev içerisinde de oldukça sakin tavırlara sahiptirler.

Bu yüzden sahiplerine herhangi bir zorluk çıkartmazlar. Yükseklere tırmanma, zıplama veya eşyaları devirme gibi özellikleri yoktur. Evde olmasanız bile British kediler ev eşyalarına kesinlikle zarar vermez.

British Shorthair özelliklerinden birisi de kendilerini güvende hissettikleri zaman sevdirmeleridir. Sahiplerine karşı bile bazen temkinli davrandıkları bilinir. Ancak onların soğuk duruşları altında çok sevecen bir yanları da vardır. Miyavlayarak sizi sevdiğini belli edecektir. Yavaşça yanınıza sokulabilir ve sizinle birlikte vakit geçirmekten keyif alabilir.

British Shorthair Kedi Cinsinin Ömrü Kaç Yıldır?

6-565.webp

British kedi türlerinin ortalama olarak 15 ile 20 yıl kadar yaşadıkları söylenebilir. British Shorthair kediler, güçlü bir iskelet sistemine sahiptir. Ve dayanıklı bir bağışıklık sistemine sahip olduğu için yaşam süresi olarak diğer kedilerden daha uzun bir süre aralığına sahiptir.

British Shorthair yavruyken itibaren sağlığına, bakımına, beslenmesine dikkat edilmelidir.

si oldukça önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam süren British kediler 20 yılı aşkın da yaşayabilmektedir. British Shorthair almak istiyorsanız sağlık durumuna çok dikkat etmelisiniz. Genetik bir hastalığı veya bir sağlık sorunu olması fiyatı dışında yaşam süresini de etkileyebilmektedir.

British Shorthair fiyatları içerisine etki eden önemli faktörlerden biri de yaştır. Kedinizin sağlık durumu, cinsiyeti, rengi ve daha önce doğum yapıp yapması fiyatlarını belirleyebilir. Sağlıklı bir British cinsi kedinin yavru döneminde çok daha yüksek fiyat aralıklarına bulunabildiği söylenebilir.

British Shorthair Bakımı

1-853.webp

 • British kedi türlerinin kürk bakımı sahibi olarak her zaman önceliğiniz olmalıdır. Tek katmanlı ve kısa ancak yoğun tüylü bir kürke sahiptirler.
 • British Shorthair tüylerinin haftada iki kez fırçalanması yeterli olacaktır.
 • Tüylerinin ekstra bir bakıma ihtiyacı olmayacaktır. Tüylerinin düzenli olarak taranması kadifemsi yumuşaklığının korunması açısından önemlidir.
 • Tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi de yine British Shorthair bakımı sürecinde gereken konulardandır.
 • British Shorthair yavru döneminden itibaren diş fırçalaması ve tırnak kesimi için sevimli dostunuzu alıştırmalısınız.
 • Kulak içi temizliği için iki haftada bir uygun ürünler ile temizliğini ve bakımını yapmanız yeterli olacaktır.
 • Günlük olarak egzersizini yaptırmalısınız. British Shorthair kedilerin en çok obezite sorunu yaşadıkları bilinir. Fazla kilo almasının önüne geçmek için günlük oyun aktiviteleri ile egzersiz yaptırmalısınız.
 • British Shorthair özellikleri gereği genetik olarak sağlıklı hayvanlardır. Ancak yine de bakım rutinleri içerisinde düzenli olarak veterinere götürülmesinde yarar olacaktır.
 • Aşılarının düzenli yaptırılması British kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi adına oldukça önemlidir.

British Shorthair Tüy Bakımı

British kedilerin tüyleri yoğun olsa bile az ve orta derecede tüy dökebildiği söylenebilir. Bunun için de evde beslemek adına en ideal kedi cinsi olarak tanınırlar. Ancak yine de British Shorthair bakımı sırasında haftalık olarak tüy bakımı için tüylerini tımarlamalı ve fırçalamalısınız.

Tüylerinin fırçalanması sevimli patili dostunuzun kürkünün içerisindeki ölü tüylerden arınmasına yardımcı olacaktır. Bu sayede tüy yumaklarının oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca tüylerinin uygun bir fırça ile taranması kürkünün daha parlak ve sağlıklı olmasına da yardımcı olacaktır.

British Shorthair tüyleri mevsimsel olarak incelip kalınlaşabilen yapıdadır.

Kış mevsiminde kedinizin tüylerinin yaz mevsimine göre biraz daha kalın bir yapıda olduğunu fark edebilirsiniz. Mevsime uygun kedi tüy tarama fırçalarını tercih etmeli kürkünün sağlıklı olmasını sağlamalısınız.

Tüy dökme mevsiminde biraz daha yoğun dökülme görülebilmektedir. Özellikle bahar mevsimlerine geçişte yoğun tüy dökme problemi ile karşılaşabilirsiniz. British kedinizin tüylerini tarama işlemini üç veya dört kez yaparak daha fazla dökülmenin önüne geçebilirsiniz.

British Shorthair Tırnak Bakımı

British kedilerin tırnak bakımı hassasiyet ile üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Bilindiği üzere kediler tırnak kestirme konusunda çok sakin ve uysal bir tavır içerisinde olmamaktadırlar. Ancak British Shorthair yavru döneminden itibaren tırnak kesme işlemine alışabilirler. British Shorthair bakımı tırnak kesimini pet kuaförlerine yaptırabilirsiniz.

British Shorthair kedilerin tırnaklarının iki haftada bir kısaltılması uygun olacaktır. British kedilerin tırnaklarının kısaltılması kedinin sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

British Shorthair Beslenmesi

4-688.webp

British kediler beslenme konusunda doğru mama tercihi için seçici olan bir ırktır. British Shorthair cinsi kedinin kendi damak zevkiolduğunu da unutmamak gerekir. Kediniz için en doğru kedi mamasını tercih ederken onun sağlık durumunu ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ancak genel olarak kedilerin protein ağırlıklı kuru ve yaş mamaları tüketmesi yeterli olacaktır.

Kaliteli mama tercihi ile daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilmesi için önceliğiniz her zaman kaliteli kuru kedi mamalarından yana olmalıdır. Royal Canin, Acana, ND, Pro Plan, Hills, Reflex, Gimcat, Enjoy, Pro Choice, Orijen gibi markalardır.

British Shorthair kedilerin aşırı kilo almasının önüne geçmek için mamaları öğünlere bölerek vermeye dikkat etmelisiniz. British Shorthair yavruiken mama miktarı ve mama türünü yetişkinlik ve yaşlılık döneminde değiştirmelisiniz. Hareketsiz bir yapıya sahip olan bu cins kediler yaşadıkları zaman biraz daha hantal bir yapıda olacaklardır. Bu süreçte yaşına uygun kuru mama seçimine öncelik vermelisiniz.

British Shorthair bakımı için evde pişirilen yemekler pek önerilmemektedir. Kedinizin sağlık durumuna en uygun beslenme önerilerine veterinerinize danışarak ulaşabilirsiniz. British kedilerin uzun yaşam sürmelerinin sırrı, yeterli beslenmeleridir.


British Shorthair Bakımı Zor Mu?

British kediler diğer kedi türleri ile kıyaslandığı zaman bakım açısından sizleri yormazlar. Mevsim geçişlerinde tüy bakımına dikkat edilmesi gerekir. Tüylerinin düzenli olarak taranması zaman tüy yumakları oluşacaktır. Ayrıca hem diş hem de tırnak bakımına da dikkat edilmelidir.

British Shorthair Nelerden Hoşlanır?

British kediler sevimli ve oyuncak gibi görünümleri ile dikkat çeker. Ancak pek kucak sevmediği bilinir. Onları sadece kendileri istediği zaman sevebilir ve onunla oyunlar oynayabilirsiniz. British Shorthair kedilerin tek başına dinlenmekten, yemek yemekten keyif alır.

British Shorthair Tüyleri Kesilir Mi?

British kedilerin tüyleri yaz mevsiminde tıraş edilebilir. Sıcak havayı sevmedikleri ve bunaldıkları için sıcaklarda tüylerinin kısaltılması önerilir. British Shorthair'leri psikolojik olarak etkilenmemesi için tüylerini tamamen tıraş etmemelisiniz. Bunun yerine kısaltmak daha uygun olacaktır.

British Shorthair Nasıl Sevilir?

British kedilerin kendilerini sevdirmesi için hem ortama hem de kişilere alışması gerekir. Biraz mesafeli ve soğukkanlı bir tavırları vardır. Ancak kendileri istedikleri zaman sizin kucağınıza gelip oturabilir ve kendini sevdirebilir. British Shorthair yavru iken aldıysanız sahibine biraz daha toleranslı davranacaktır. Kendini güvende hissettiği her zaman British cinsi kedinizi sevebilirsiniz.

British kedi cinsleri ile ilgili tüm detayları sizler ile paylaştığımız yazımızda inceleyebilirsiniz. British Shorthair’lar sizin de en yakın dostunuz olacak bir kedi cinsidir. Uyumlu, sevecen bir kedi sahiplenmek istiyorsanız tercihinizi British kedilerden yana kullanabilirsiniz. Sahiplenmek için Patibul’u ziyaret edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.