Kedi Eğitimi

Kedi Eğitimi
24.12.201501:37

Kedileriniz ile mutlu bir birliktelik geçirebilmeniz için eğitimi hakkındaki bütün bilgileri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:29

Kedi Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerin eğitimi konusunda çoğu insan olumsuz düşüncelere sahiptir. Köpek eğitmek gibi aynı derecede olamasa da kediler de sabır ve özen gösterildiği takdirde eğitilebilen hayvanlardır. 

Kedilerinizi motive edeceğiniz en güzel yöntem, onlara en sevdikleri yiyecekleri vermeniz olacaktır. Bu yöntemi kullanarak bir eğitim verecekseniz kedilerinizin aç olduğu saatleri tercih etmeniz en doğru davranış olacaktır. 

Kedi besleyen kişiler çoğunlukla mama kapları sürekli olarak dolu tutmaya çalışırlar. Düzgün ve doğru bir eğitim vermek istiyorsanız, eğitim sonrası mama kaplarını dolu tutmanız en doğru davranış olacaktır. Ayrıca eğitim süresince mamalarını biraz kısmanız gerekecektir çünkü karnı tok olan kediler eğitime çok fazla yatkın olamamaktadır.

 

Kediler Nasıl Eğitilir?

 

Kedinizi eğitirken dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise ses tonunuzdur. Kediniz sesinizin tonundan, ne demek istediğinizi anlayabilmesi gerekmektedir. 

Kedinize vereceğiniz eğitim doğrultusunda neleri yapmasını ve neleri yapmamasını istediğinizi belirlemelisiniz. Örneğin; kedinizin yemek masasına yaklaşmasını istemiyorsanız, buna hiçbir zaman müsade etmemeniz gerekmektedir.

Yavru Kedi Eğitimi

Kedi eğitimleri için en doğru zaman yavru olduklarındadır. Bu nedenle 9. aydan itibaren daha yetişkin olmadan kedilerin eğitimi başlamalıdır. Yavru iken yapmaması istediğiniz davranış için kedinizi sürekli uyarırsanız, büyüyünce o davranışı tekrarlamaz.

Kedilerin konsantre olması zor olduğu içine eğitimlerinizi kısa tutmalısınız. Yapmak istemediği hareketleri kedilerinizi zorlayarak yaptırmaya çalışmamalısınız. Kedilerinizi zorlamak öğrenmemek için inat etmelerine neden olabilmektedir.

Yavru Kedilerde Eğitim

Kedilerin de insanlar gibi moralsiz oldukları zamanlar olabilmektedir. Böyle zamanlarda kedilerinize eğitim vermek oldukça güç olur. Eğitim için kedinizin mutlu ve huzurlu olduğu zamanları seçin. Örneğin; uykusu ya da tuvaleti olan bir kedi dikkatini toplayamadığı için eğitim bir sonuç vermez. Bu durum sizin için de geçerlidir, sizin ruh halinizin kedinize de yansıyacaktır.

Son olarak eğitim sırasında kesinlikle sabırlı ve yumuşak olmalısınız.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedi alırken akıllara takılan en büyük soru işaretlerinden biri tuvalet eğitimidir. Birçok kedi kum kabına bir kere götürüldüğü zaman mesajı alarak tuvaletini kendiliğinden kumuna yapmaya başlamaktadır. Ancak annesinden erken ayrılmasından, kafeste büyümesinden ya da başka nedenlerden dolayı bazı kediler bu alışkanlığı hemen kazanamamaktadır.

 

Kedi Tuvalet Eğitimi

 

Bu tür kediler ortama yabancılık çektikleri için zamanla alışacaktır. Kendisinden nereye ne yapmasını istediğinizi anlaması için zamana ihtiyaçları vardır. Tuvalet eğitimi verirken dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kedilerinizin tuvalet ihtiyaçları için kum kabını sakin bir yere koyun.
 • Kum kapları mama ve su kaplarından uzak yerlere konulmalıdır.
 • Kum kabını kedilerinizin rahat hareket edebileceği büyüklükte seçmeye özen gösterin. Kedilerin kum kaplarının en az 30x30 cm olması tavsiye edilmektedir.
 • Kum kabının kenarlarının yüksek olmamasına özen gösterin.
 • Kum kabının her gün kürekle, en az haftada bir kere de tüm kumun boşaltılarak çamaşır suyu ile temizlenmesi gerekmektedir.

Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

Yavru kediler genellikle yemek yedikten sonra tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Kedilerinizi ilk seferinde kum kabına siz götürerek, tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak kabın yerini öğrenmesi için onu her seferinde kucağınıza alıp taşımak yerine, bir iple ya da oyuncakla oynatarak kum kabına kadar kendiliğinden gidip gelmesini sağlamanız daha rahat öğrenmesini sağlayacaktır.

Kediler kum kabının yerini kokulardan da yardım alarak bulabilirler. Alışkanlığı tam olarak kazanana kadar, az miktarda kirli kumu bırakırsanız koku da doğru yeri bulmakta ona yardımcı olur. Yalnız kediler temizliklerine düşkün olduğunu için kabını hiç temizlemeden olduğu gibi bırakırsanız, kum kabı yerine başka temiz bir noktaya yapmayı tercih edecektir.

Kedi Eğitimi ve Psikolojisi

Kediniz kum kabına tuvaletini yapmadıysa hemen telaşa kapılmayın. Kedinizin tuvalet alışkanlığını edinmesi için şunlara dikkat etmelisiniz: 

 • Öncelikle, yanlış yere tuvaletini yaptığında asla ceza yöntemlerine başvurmayın. Bu sadece kedilerin kafasının karışmasına neden olur.
 • Kedinizin tuvaletini yaptığı yeri amonyaksız bir maddeyle iyice temizleyin. Amonyak kokusu kedinize o noktaya başka kedilerin tuvaletini yaptığı izlenimi verir ve bu kokuyu aldığı yerlere tekrar tekrar tuvaletini yapabilir.
 • Kediniz eğer idrarını yaptıysa bir parça kağıt mendili idrarla ıslatarak kum kabına koyun. Eğer dışkısını yaptıysa dışkısından bir miktar alarak bunu da kumuna koyabilirsiniz. Bu, kum kabının ne işe yaradığını ona hatırlatmak açısından faydalı olacaktır.
 • Gün içinde onu sık sık kum kabına götürün ve onu sıkmadan, azarlamadan patileriyle kazma hareketini yaptırın.
 • Eğer ısrarla aynı noktaya tuvaletini yapıyorsa, bu noktayı iyice temizleyip dezenfekte ettikten sonra kedinize bu noktada mama verin ve mama kabını orada bırakın.

Kum kabını hatasız olarak kullanan kediniz, başka yerlere tuvaletini yapmaya başladıysa, sağlık ya da psikolojik sorunları olabilir.

Kedi Eğitiminde Psikolojik Etkenler

Kedinizin sağlığında fiziksel olarak bir sorun yoksa veterineriniz sorunun psikolojik olduğunu düşünebilir. Psikolojik sorunu çözmek için kedinize ilgi göstermeli, onunla daha çok vakit geçirerek, onu sevdiğinizi belli etmelisiniz.

Yanlış yere tuvaletini yaptığında kedilerinizi azarlamak, cezalandırmak gibi yöntemler uygulamayın. Kum kabını kullandığında, sevdiği yiyeceği vererek ödüllendirmek de işe yarayabilir.

Kedinizin tuvalet alışkanlığının aniden değişmesinin psikolojik bir nedenden kaynaklandığı sonucuna varmadan önce muhakkak bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmek için mutlaka veteriner hekime danışın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
75
18
21
16
13
8
11
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.