Popüler Kedi Türleri, Cinsleri ve Irkları | 50 Kedi Özelliği

Popüler Kedi Türleri, Cinsleri ve Irkları | 50 Kedi Özelliği
28.11.201816:33

İlgi duyulan en popüler kedi cinsleri, türleri ve ırklarını yakından tanıyacağınız bu listemizde hem kedi özellikleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 26.05.2022 13:48

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irk Özellikleri

Doğanın eşsiz güzellikler arasında yer alan kediler, her daim şaşırtıcı kimlikleri ve zeki tavırları ile insanları etkilemeyi başarmaktadır. Onları gizemli kılan muhteşem dünyasını keşfetmenizin uzunca yıllar alacağı bu sevimli patiler, her daim dost canlısı kişilikleri ve sahipkar tavırları ile ailenizin bir bireyi olacaktır. İşte dünyanın en popüler kedi cinsleri, türleri ve ırk özellikleri:

1. Mavi Rus Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Mavi Rus Kedisi, parlayan dünyaları ve zarif görünümleri ile kedi dünyasının aristokratıdır. Derisi ile mükemmel uyuma sahip olan zümrüt yeşili gözleri onların her daim ilgi görmesinin en büyük sebebi olarak bilinmektedir. Genellikle gri-mavi tonlarında görülseler de beyaz ve siyah tonlarına da sahip olabilmektedirler. Ayrıca son derece zarif görünümlerinin altında kaslı bir vücut yapısı ve uzun ince kemikleri ile bir hayli enerji doludur.

Her daim gülümsemeyi başarabilen Mavi Rus Kedisi, sevecek kişilikleri ile çevresindekilere ve aile fertlerine büyük ilgi duymaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin tercihi olan bu tür eğlenceli kişiliklerinin yanı sıra onları hırpalayan çocuklara karşı sessiz kalmayı tercih etmektedir. Oyuncu ruhları ile düşünceli bir yapıya sahip duruşlarında yaramazlıktan hoşlanan bir kişiliği de saklı tutmaktadır. Özellikle dolap kapaklarının nasıl açılacağı konusunda bir hayli usta görünmektedir. Herhangi bir kalıtsal hastalığa sahip olmayan bu tür, en sağlıklı kedi ırkları arasında yer almaktadır.

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sevecen, Dost Canlısı, Çocuk Dostu, Hayvan Dostu, Zeki
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: 60 cm
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Mavi
👁️ Göz Rengi: Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 15-20 yıl


2. İran Kedisi (Fars Kedisi)

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Fars Kedisi, uzunca yıllardır oldukça popüler kedi türleri arasında yer almaktadır. Asıl tarihinin bir sır olmasının yanı sıra bu büyüleyici kedinin yüzyıllardır var olduğu kabul görülmektedir. Onlar mükemmel yapan en belirgin özelliği uzun tüyleri, göz alıcı surat yapıları ve muhteşem katlı derileri olacaktır. Kaslı, iyi gelişmiş orta büyüklükte ki vücut yapıları ile her daim güçlü görünmeyi hedeflemekte olan Fars Kedisi, büyük kafaları ve kocaman gözleri ile kendini sevdirmeyi başarmaktadır.

Oldukça zeki olmalarının yanı sıra bir şeyleri yapmadan önce uzun uzadıya düşünmeyi tercih eden bu küçük dostumuz, sessiz kimliği ile beraberinde duygusal yapılarını ön plana çıkartmaktadır. Sahibi ile olan etkileşimini özellikle gözler aracılığıyla ifade etmeyi tercih eden Fars Kedisi, diğer ırklara nazaran konfora bir hayli önem verdiği bilinmektedir. Ayrıca her yaştan çocuk ile iyi bir arkadaşlık kurmayı beceren bu tür büyüdüklerinde köpeklerle de oldukça iyi geçinmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Dost Canlısı, Sevecen, Uyumlu
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Beyaz, Siyah, Krem, Altın, Gümüş, İki Renk, Gölgeli, Dumanlı
👁️ Göz Rengi: Mavi, Yeşil, Mavi-Yeşil, Bakır, Ela
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-17 yıl


3. Siyam Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

On yıllar boyunca Siyam Kedisi gezegendeki en popüler kedi ırklarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Dünyadaki en eski ırklardan birisi olan bu tür Tayland’a özgü bir cinstir. Ayrıca Budist tapınaklarını korumak için kullanılmalarından dolayı kutsal olarak kabul edilmektedirler. Büyüleyici mavi göz rengi ve arkadaş canlısı tavırları ile son derece çekici özelliğe sahip Siyam Kedisi yeni arkadaşlıklar kurmaktan ve ailenin bir bireyi olmaktan adeta gurur duymaktadır. Oldukça konuşkan olan bu tür sahibi ile saatlerce mırıldanarak vakit geçirme özelliğine sahiptir.

Oldukça talepkar olma eğilimleri ile mutlu yada mutsuz ruh hallerini konuşarak bildirmeye deneyen bu sevimli dostumuz, yalnız kalmaktan hiç hoşlanmamaktadır. Enerji yüklü kişiliklerinin arkasında büyük bir oyuncu kimliğini barındırmakta olan Siyam’lar öğrenme kabiliyetleri gelişmiş zeki kedi cinsi olarak bilinmektedir. Çocuklar ile top oynamaktan ve vakit geçirmekten büyük zevk almalarının yanı sıra evcil kedi ve köpekler ile aynı ortamda huzur içerisinde yaşayabilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Konuşkan, Düşkün, Sevecen, Duygusal, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 2-8 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Mühür, Çikolata, Mavi, Leylak, 
👁️ Göz Rengi: Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-15 yıl


4. Scottish Fold

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Scottish Fold, adından da anlaşılacağı üzere 1961 yılında İskoçya’da annesi düz kulaklı babası bilinmeyen bir türden meydana gelmiştir. Bu durum genetik araştırmaların yapılmasında büyük bir engel olarak görülmektedir. Tüm bunların yanı sıra muhteşem görünümleri ve şakın bakışları dünya üzerinden en popüler kedilerden birisi olma özelliğini getirmektedir. Oldukça sakin olan bu küçük dostumuz evcil özelliği ile tam bir ev kedisidir. Genellikle bir köşeye kıvrılmayı ve rahat bir koltuk üzerinden dinlenme taraftarı olan Scottish Fold, yalnız kalmaktan hiç hoşnut olmayacaktır.

Tüm bu güzellik ve ihtişamın altına gizlenmiş olan ciddi bir genetik hastalık Scottish Fold’un beslenmesi konusunda ciddi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Tüm bu hastalıklara sebep olan FD geni, üreticilerin kıvrık kulaklı olması düşüncesi ile gerçekleştirdikleri üretimden meydana gelmektedir. FD geninin Scottish Fold’da meydana getirdiği hastalık kemik ve kıkırdak hastalıkları olmaktadır. Oldukça şiddetli ağrılar göstermekte olan bu genetik bozukluk hayvan severler tarafından tüm dünyada yankı uyandırmaktadır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Hassas, Oyuncu, Dost Canlısı, Sakin, Çocuk Dostu
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Uzun- Orta-Uzun
🐱 Renk: Gri, Beyaz, Gri-Beyaz
👁️ Göz Rengi: Mavi, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 11-14 yıl


5. British Shorthair

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

İngiltere’nin en popüler saf ırkı olma ünvanına sahip British Shorthair, aileleri ile son dereece güçlü bağlar kurmaktan asla vazgeçmeyecektir. Oyuncak ayı görünümleri ile oldukça sevecen duran bu tatlı kedi nazik ve samimi tavırları ile her daim sevmekten kendinizi alıkoyamayacağınız türden.  Diğer evcil hayvanlar ve köpekler de dahil olmak üzere oldukça sevgi dolu doğası onu her daim barışçıl bir dost olarak göstermektedir.

Sakin yapılarının yanı sıra etrafta olan şeylere müdahale etmekten büyük zevk alan British Shorthair, sahiplerine karşı oldukça sadık kişilikleri ile tanınmaktadır. Yeni şeyler öğrenmekten asla vazgeçmeyen bu tür, hızlı kavrama ve öğrenme yetisi ile oldukça zekidirler. Ayrıca beslenme konusunda oldukça hassas olan British Shorthair, öğününün zamanında verilmemesi durumunda strese girerek huysuz tavırlar sergileyebilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sabırlı, Sessiz, Oyuncu, Sevecen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 5-10 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Kısa, Orta
🐱 Renk: Beyaz, Mavi, Siyah, Krem, Kırmızı, Kahverengi, Gümüş, Duman, Gölgeli
👁️ Göz Rengi: Mavi, Bakır, Altın

🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 7-12 yıl


6. Maine Coon

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Amerika’ya özgü yaşlı bir kedi cinsi olan Maine  Coon, gezegenin en popüler ve en havalı kedi türü arasında yer almaktadır. Büyüleyici görünümlerinin arkasında iyi gelişmiş kaslı vücut yapısı ile beraberinde güç yatmaktadır. Olgunlaşma süresi oldukça uzun sürse de oldukça büyük bir kedi cinsidir. İyi bir beslenme ve kaliteli çevre faktörleri ile yaşam sürelerinin 9 ila 15 yıla kadar sürmekte olduğu Maine Coon, oldukça sağlıklı bir kedi türüdür.

Nazik bir dev olarak adlandıracağımız Maine Coon, ev oramın da bir hayli akıllı davranışlar sergilemektedir. Aile fertleri ile oldukça samimi, sevgi dolu ve oyuncu kişilikleri onları her daim enerjik kılmaktadır. Ayrıca sokakta bir köpek gibi dolaşmaktan da büyük zevk almaktadır. Ayrıca ev içerisinde yavruluktan erişkinliğe kadar farklı bir evcil hayvan ile büyümesi durumunda herhangi bir sorun olmayacaktır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Zeki, Sessiz, Sadık, Disiplinli
⚖️ Ağırlık: 3-8 kg
📏 Boyut: Büyük
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Beyaz, Siyah, Mavi, Kırmızı, Krem, Kahverengi, Gümüş, Mavi Krem, Altın
👁️ Göz Rengi: Bakır, Yeşil, Altın

🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


7. Ragdoll Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Ankara Kedisi ve Siyam Kedisine benzerliği ile bilinen Ragdoll Kedisi büyük, güzel ve arkadaş canlısı olaraka ifade edilmektedir. Küçük bir köpek yavrusunu andıran benzersiz ipeksi tüyleri ve duygusal kişiliği ile kedi hayranlarının favori ırkı arasında yer almaktadır. Ayrıca Amerika’nın en popüler ikinci kedisi olma özelliğine de sahiptir.

Ragdoll Kedisi diğer kedilere nazaran sahiplerine adeta tutkuyla bakmaktadır. Bunun sebebi olarak oldukça sessiz ve duygusal kimlikleri sebep olmaktadır. Çocuklar ve aile fertleri ile her daim uyum içerisinde vakit geçirmekten hoşnut olan bu küçük dostumuz, en iyi kedi ırkları arasında yer almaktadır. Ortalama 18n kiloya kadar ulaşabilen iri cüsseleri kilo almaya her daim müsait olmasından dolayı kontrolü ve düzenli beslenme gerektirmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Duygusal, İlgili, Sevecen, Dost Canlısı, Çocuk Dostu, Akıllı
⚖️ Ağırlık: 4-7 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Donuk, Mavi, Çikolata, Mühür, Kırmızı, Leylak, Mavi Krem, Krem

👁️ Göz Rengi: Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 7-12 yıl


8. Habeş Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Eski Mısır’da ki kutsal kedilerin torunları olarak da bilinmekte olan Habeş kedisi, oldukça ilginç ve gizemli bir geçmişe sahiptir. Eski Mısır papirüsleri ve mezarlarında ki çizimlerde bir hayli rastlanmakta olan bu tür günümüzde ender rastlanan kedi cinsleri arasında yer almaktadır.Habeş kedileri, harika kişiliklere sahip, şık ve atletik orta boy kedilerdir. Büyük kulakları, nazik gözleri ile vahşi bir görünüme de sahiptirler. Oldukça popüler olan bu ırk doğa ile iç içe olarak da yaşayabilmektedir.

Çocuklu aileler için gelişim yönünden oldukça etkileyici özelliklere sahip olan Habeş kedisi, aile fertleri ve evcil hayvanlar ile uyum içerisinde yaşayabilmektedir.Kısa tüyleri ve gergin cilt yapısı ile oldukça estetik bir duruşa sahip olan Habeş kedisi, genellikle kahve, krem, leylak ve çikolatalı gümüş tonlarına sahiptir. 12 ila 16 yıla kadar yaşam ömrü olan bu türde bazı genetik hastalıklara da rastlanabilmektedir. Genellikle diş eti iltihabı, amiloidoz, progresif, patellar lüks, hassas cilt sorunları az da olsa görülebilmektedir. .

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Avcı, Zeki, Enerjik, Dost Canlısı, Oyuncu
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: 20-45 cm
🐈 Ceket: Kısa-Orta
🐱 Renk: Kırmızı, Mavi, Açık Kahverengi
👁️ Göz Rengi: Yeşil, Altın
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


9. Norveç Orman Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Norveç Orman Kedisi, büyüleyici görünümleri ile büyüleyici bir kişiliğe sahip oldukları bilinmektedir. Oldukça antik bir ırk sayılan bu kedi yüzlerce yıldır sert iklimlere dayanıklılığı ile Norveç’in simgesi haline gelmiştir. Doğal bir avcı özelliğine sahip Norveç Orman Kedisi oldukça büyük boyutlara ulaşabilmektedir. Tamamen yaşadıkları ülkeye adaptasyon olmuş olan bu tür su, kar ve ayaza dayanıklı kürkü ile zorluklarla başa çıkmayı iyi becerecektir. Çarpıcı görünümlerinin altında oldukça nazik ve yumuşak bir kişiliğe sahip oldukları bilinmektedir.

Norveç Orman Kedisi çevresine kolayca uyum sağlayabilen oldukça zeki bir kişiliğe sahiptir.  Özellikle getir-götür gibi etkileşimli oyunlardan büyük zevk alacaklarını bilmeniz gerekir. Açık havada vakit geçirmekten zevk alsalar da ev içerisinde ilgi ve doğru beslenme ile oldukça mutlu olacaklardır.  Çocuklu aileler için mükemmel bir seçim olan Norveç Orman Kedisi, aile fertleri ile her daim iletişim içerisinde olmayı tercih etmektedir. Ev içerisinde ki diğer evcil hayvanlar ile de uyum sağlamayı başarabilen bu tür, ödüllendirilmekten ve saatlerce oyun oynamaktan zevk alacaktır.

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Sadık, Sevecen, Dost Canlısı, Çocuk Dostu
⚖️ Ağırlık: 5-10 kg
📏 Boyut: 35- 45 cm
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Beyaz, Siyah, Mavi, Kırmızı, Krem, Gümüş, Altın, Kırmızı, Karamel, Mavi Krem, Kahverengi

👁️ Göz Rengi: Mavi, Yeşil, Altın
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-14 yıl


10. Sfenks Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Egzotik görünümleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Sfenks Kedisi, tüysüz yapısı ve buruşuk derisi ile benzersiz bir duruşa sahiptir. İlk olarak Kanada’da geliştirilen bu tür zamanla tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştır. Çarpıcı fiziksel özellikleri arasında en belirgin görülen nitekim paltolarının olmayışı olacaktır. Narin görünümleri ile beraberinde küçük boylarda olan bu tür inanılmaz derecede ağır olma özelliğine de sahiptir.

Evcilleşme konusunda oldukça ilerleyici özellikleri ile sahiplerine her daim iyi bir arkadaşlık etmeyi başaran Sfenks Kedisi, çocuklar ve köpeklerle de iyi geçinebilmektedirler. Her daim sevilmekten büyük ilgi duyan bu tür adeta çocuksu ruhları ile masum bir yaşam sürmektedir. Doğası gereği bu hayat tarzı onun evde yalnız kalmasına izin vermeyecektir. Her daim öğrenme eğilimleri ile Sfenks Kedisi dünya üzerinde büyük hayran kitlesine sahiptir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Duygusal, Çekingen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Tüysüz
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 13-15 yıl


11. Munchkin

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Kısa bacakları ile dikkatleri üzerine toplamakta olan Munchkins, tatlı surat ifadesi ile bir hayli sevecen görülmektedir. Yüksek enerjileri ile bilinen bu tür, çoğu zaman tembellik etmeyi tercih edebilmektedir. Bundan dolayı onları izlemek bir hayli şaşırtıcı ve bir o kadar keyifli hale gelmektedir. Son derece zeki kişilikleri ile yeni şeyleri hızlıca öğrenme eğilimler bir hayli gelişmiş olan Munchkins, yüksek noktalara nasıl ulaşabileceğini düşünmekte vaktini geçirmektedir.

Aynı zamanda zemin üzerinde bir çok oyuncu özelliğini de sergileyerek hileci yapısını gözler önüne serecektir. Çocuklu aileler için oldukça ideal görünen bu cins, iyi bir dost olacaktır. Kısa bacaklı olmalarına rağmen şaşırtıcı hıza sahip oldukları da bilinmektedir. Ayrıca aynı evde büyümeleri durumunda köpek ve kediler ile oldukça iyi anlaşacaklardır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Talepkar, Oyuncu, İstekli, Sevecen, Hareketli, Duygusal, Akıllı
⚖️ Ağırlık: 2-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Dğeişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-15 yıl


12. Ankara Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Adından da anlaşılacağı gibi Anadolu’da Ankara ve çevresinde görülen bu tür evcil hayvanlar arasında en ideal yapıya sahip olanlardan birisidir. Avrupa’da Angora olarak adlandırılan Ankara Kedisi uzun tüyleri, mas mavi gözler ile dikkatleri üzerine toplamayı başarmaktadır. Ayrıca uzun tüylü kedilerin atası olarak da bilinen Ankara Kedisi anavatanı olan Türkiye’nin saf kedisi olma özelliğine sahiptir.

Zeki, enerjik ve sevecen kişiliği ile sahiplerine her daim bağlılığını göstermekten çekinmeyen Ankara Kedisi, kendilerini evin bir bireyi olarak görmekten asla çekinmeyeceklerdir. Bu durum onu sahipkar ve kontrollü bir karaktere itmektedir. Ayrıca sahibi ve küçük çocuklar ile oyun oynamaktan büyük zevk alan bu dostumuz, eşsiz bakışı ve şaşkın ifadeleri ile kendine aşık edecek türden bir ihtişama sahiptir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Sevecen, Zeki, Oyuncu, Dost Canlısı, Arkadaş Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: 35-45 cm
🐈 Ceket: Orta-Uzun, İpeksi
🐱 Renk: Beyaz, Kırmızı, Krem, Siyah, Mavi, Gümüş, Mavi Krem
👁️ Göz Rengi: Mavi, Bakır, Yeşil, Altın
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-14 yıl


13. Birman Kedisi

Kedi Cinsleri, Türleri ve Irkları

Bir efsaneye göre muazzam görünüşü ile bir tanrıçaya ödül olarak verildiği rivayetine sahip Birman Kedisi, kutsal kedi özelliği taşımaktadır. Tapınaklarda sıkça rastlanan figürlerde yer alan bu sevimli dostumuz güçlü pençeleri ve kalın ayakları ile bir hayli vahşi özelliği de sahiptir. Kedi türleri arasında onu bir hayli popüler kılan nazik yapısı ve zarif görünümü insanları kendine aşık etmeyi başarmaktadır.

Miyavlamaktan çok sahipleri ile konuşmayı deneyen bu kediler oldukça sosyal kişilikleri ile diğer hayvanlarla da uyum içerisinde yaşamayı becerebilmektedir. Birman Kedisi, oldukça zeki yapısı ile etrafından olup biten her şeye dahil olmaktan zevk almaktadır. Sahibini her daim takip etmekten mutluluk duyan bu tür, her daim hareketli olmaktan asla pes etmeyeceklerdir. Ancak günün yorgunluğunu bir kanepenin ucunda kıvrılarak atmaya bayıldıklarını da unutmayın.

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Nazik, Sevecen, Doğal, Oyuncu, Çocuk Dostu, Evcimen
⚖️ Ağırlık: 2-5 kg
📏 Boyut: 35-45 cm
🐈 Ceket: Uzun, İpeksi
🐱 Renk: Donuk, Mavi, Çikolata, Mühür, Kırmızı, Krem, Tarçın, Leylak , Açık Kahverengi

👁️ Göz Rengi: Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


14. Bengal Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-013.jpg

Bengal, Amerika üzerinde geliştirilmiş olan Asya Leopar Kedileri, Burma, Mısır Mausu karışımları ile geliştirilen muazzam ir kedi türü olarak bilinmektedir. Leopar derisi, zarif görünümü ve kaslı yapıları ile ürkütücü bir görünüme sahip olan Bengal Kedisi, her zaman dost canlısı olmayı da başarmaktadır.Hızlı ve meraklı yapısı ile sahibini her daim yormayı beceren Bengal Kedisi, yalnız kalmaktan hoşnut olmayacaklardır. Ayrıca güçlü bir av iç güdüsüne sahip bu kediler açık havada oynamaktan eşsiz mutluluk duymaktadır. Ancak ev ortamına da kolayca adapte olma özelliğine de sahiptirler.

Zeka konusuna gelince, gezegende ki en akıllı kedilerden bir tanesi olduğunu asla unutmayın. Yeni şeyler öğrenme konusunda oldukça hızlı kavrama özelliğine sahip Bengal Kedisi, etkileşimli oyunlar oynamaya bayılmaktadır. Ayrıca çocuklar ile de oldukça iyi anlaşabilen Bengal, köpekler ve diğer evcil hayvanlarla da uyum içerisinde durabilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Uysal, İlgili, Sevecen, Akıllı, Zeki
⚖️ Ağırlık: 5-7 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa, Parlak
🐱 Renk: Kahverengi, Mühür
👁️ Göz Rengi: Mavi, Ela
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


15. American Shorthair

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-014.jpg

Amerikan Shorthair, güzel doğası ve insan sevgisi ile dolu oldukça nazik bir kedi olarak bilinmektedir. Ancak içgüdüleri onu her daim avlanmaya teşvik edeceğinden evinizde asla fare barınmasına izin vermeyecektir. Oldukça güçlü yapılarında gizli kaslı vücudu ve güçlü organları ile yaşam kalitesini üst düzeyde tutmakta olan bu sevimli dostumuz, ortalama 12 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Severken en ilginizi çekecek bölgesi nitekim dolgun yanakları olacak olsa da Amerikan Shorthair her daim yanınızda kalmayı tercih edecektir.

Mükemmel aile kedisi olma özelliğine sahip Amerikan Shorthair, oyuncu kişilikleri ile sevdikleriyle beraber vakit geçirmekten büyük mutluluk duymaktadır. Talepkar tavırlarının pek görülmediği bu türde tanımadıkları insanlarla bile oldukça iyi bir arkadaşlık kurmaktadır. Genellikle evin rahat bir köşesinde yatmayı tercih eden Amerikan Shorthair, diğer evcil hayvanlar ve çocuklar ile oldukça iyi geçinmeyi bilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sakin, Sevecen, Mutlu, Dost Canlısı, Çocuk Dostu
⚖️ Ağırlık: 3-7 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Kısa, Düz
🐱 Renk: Beyaz, Mavi, Siyah, Krem, Kırmızı, Gümüş, Altın, Kahverengi

👁️ Göz Rengi: Mavi, Bakır, Yeşil, Altın, Fındık
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 15-20 yıl


16. Sibirya Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-015.jpg

Sibirya Kedisi, güçlü görünümleri ile oldukça çevik ve zeki kişiliklere sahip çekici kedilerdir. Oldukça eski yazılı kaynaklarda yer alsalar da ilk olarak 1870’li yıllarda görülmeye başlanmıştır. Muazzam görünümde ki kürkleri sayesinde soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı olan Sibirya Kedisi her daim enerji dolu yapıları ile hareketli kalmaktan vazgeçmeyecektir.Gelişimlerini 4 ila 5 yaşına kadar sürdürmekte olan Sibirya Kedisi kabarık tüyleri ile büyük bir görünüme sahiptir. Oldukça meraklı kişilikleri ile bilinen bu tür yeni şeyler keşfetmekten bir hayli zevk almaktadır. Bu durum onu evcilleşme süresinde bir hayli hızlı kılacaktır.

Aile fertleri ile her daim uyum içerisinde olan Sibirya Kedisi, çocuklar ile de oldukça iyi anlaşabilmektedir. Köpeklere benzer hareketleri ile top kovalamaktan ve su ile oynamaktan büyük zevk alan Sibirya Kedisi etkileşimli oyunlar oynamaya bayılacaklardır. Ayrıca aynı ev içerisinde büyütülmeleri durumunda köpekler ile inanılmaz derecede iyi geçindiklerini bilmenizi isteriz.

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Çocuk Ruhlu, Sadık, Sevecen, Oyuncu, Konuşkan
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Çikolata, Tarçın, Karamel, Tekir
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 yıl


17. Himalayan Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-016.jpg

İlk olarak 1930’lu yıllarda Amerika’da geliştirilen bu tür sonraları Birleşik Krallık ve Kanada’da yetiştirilmiştir. Oldukça çekici, orta ve büyük boyu ile dikkatleri üzerine çekmekte olan Himalayan Kedisi, yuvarlak ve kubbeli kafası ile tatlı bir görünüme sahiptir.Çikolata, siyah, kırmızı, leylak ve mavi tonlamalarına görülen Himalayan Kedisi, bir nebzede olsa Siyam kedilerini de andırmaktadır. Oldukça tembel olan bu küçük dostumuz evin içerisinde fazla dolaşmaktan hoşnut olmayacaktır.

Genellikle dinlenerek sakin bir vakit geçirmeyi tercih eden Himalayan’lar genellikle interaktif oyunlardan hoşlanmaktadır. Etrafında ki ırklara göre en natürel ırk olarak bilinen Himalayan Kedisi, diğer cinsler ile uyumu çok da iyi olmayacaktır. Genellikle aile fertleri ile yalnız yaşamaktan hoşlanan bu kedi, akıllı olması ile de bilinmektedir.  Aklını genelde bir şeyi yapıp yapmamanın değip değmeyeceğine yoran bu sevimli dostumuz, endişe ve strese hiç gelmeyecektir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Nazik, Anlayışlı, Sevecen, Dost Canlısı, Oyuncu, Konuşkan
⚖️ Ağırlık: 3-7 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Uzun
🐱 Renk: Çikolata, Mühür, Leylak, Mavi, Siyah, Kırmızı, Krem, Gümüş, Altın, Kahverengi, Açık Kahverengi, Tarçın

👁️ Göz Rengi: Mavi, Bakır, Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-11 yıl


18. American Curl

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-017.jpg

Oldukça ender karşılaşılmakta olan Amerikan Curl tam bir ev kedisi özelliğine sahiptir. Başının tepesinde ki kıvrıklar ve arkasına doğru bakan kulakları tam bir şaşkınlık ifadesi katmaktadır. Bu sıra dışı ve ayırt edici cinsin yavruları düz kulaklı olarak doğup, bir hafta içerisinde geriye doğru kıvrılmaktadır. Orta büyüklükte olan Amerikan Curl genellikle duman rengine sahip olmaktadır.İnsanlar ile oldukça sevecen ve oyuncu özellikleri ile bilinen Amerikan Curl’lar, küçük çocuklar ve evcil hayvanlarla da iyi anlaşabilmektedir. Meraklı ve zeki tavırları ile genellikle sessiz kalmayı tercih eden bu tür, yalnız bırakıldığında evi keşfetmeyi bir hayli sevmektedir. Ayrıca fazla sevilmesinden kaynaklı kulaklarında kırılma meydana gelebilmektedir.

Geniş ve yuvarlak gözleri ile vücut uzunluklarına eşit tüylü kuyruğa sahip Amerikan Curl kaliteli mama tüketimi ve düzenli aşı takviyesi ile oldukça sağlıklı kalacaktır. Bilinen bir genetik hastalığa sahip olmaması ile beraberinde diğer kediler de de görülen grip ve enteritin gibi rahatsızlıklar rastlanabilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sessiz, Arkadaş Canlısı, Sevecen, Akıllı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Kısa, Orta
🐱 Renk: Beyaz, Mavi, Siyah, Kırmızı, Krem, Çikolata, Leylak, Gümüş, Altın, Kahverengi

👁️ Göz Rengi: Kehribar, Deniz Mavisi, Mavi, Bakır, Yeşil, Altın, Fındık, Turuncu, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


19. Chartreux

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-018.jpg

Gerçek kökenlerinin bir sır olarak kaldığı Chartreux, atalarının Suriye üzerinde yaşadığı ve Haçlılar tarafından Fransa’ya getirildiği rivayet edilmektedir. En eski Fransız ırkı olarak kabul görülmüş bu tür çarpıcı bir şekilde hava koşullarına dayanıklılığı ile bilinmektedir. Suratlarında gülüş ifadesini andıran yapıya sahip elmacık kemikleri ve geniş ağızlı yapıları ile her daim mutlu bir görünüme sahip Chartreux, güçlü çeneleri ve dişleri ile oldukça kuvvetli bir yapıya sahiptir. 

Oldukça sadık ve sevgi dolu kişiliği ile her daim ödüllendirilmekten büyük haz duyan bu küçük dostumuz aile fertleri ve diğer evcil hayvanlar ile güçlü bir bağ kuracaktır. Kediler arasında adeta bir filozofu andıran yapıları onların her daim düşünme özelliğini gözler önüne sermektedir. Adı ile sahibi tarafından çağrıldığında dahi bir süre düşünmekte olan bu tatlı tür, akıllarında kurdukları ile oldukça hızlı ve çevik bir yapıya sahiptir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sevgi Dolu, Sadık, Sevecen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 5-7 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Orta
🐱 Renk: Mavi
👁️ Göz Rengi: Altın, Bakır, Turuncu
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-13 yıl


20. Bombay Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-019.jpg

Amerika’da bir yetiştirici tarafından 1950’li yıllarda geliştirilen Bombay Kedisi, Samur bir kedi ile siyah Amerikan Shorthair birleşiminden meydana gelmektedir. Parlak, gergin ve esnek siyah derilere sahip bu kediler mini panter görünümü ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Genellikle orta boy ve yuvarlak kafa yapısına sahip Bombay Kedisi, dikkat çekici gözleri ve dik kulakları ile uyarıcı bir havaya sahiptir. Evcillik konusunda oldukça yapıcı özellikleri ile mükemmel oyuncu ruhuna sahip Bombay Kedisi, doğaları gereği anne ve babasının özelliklerini bir hayli taşımaktadır.

Amerikan Shorthair ve Birman’dan miras kalan meraklı, kendine güvenen ve zeki yapıları ile sahipleriyle güçlü bir bağ kurmayı başarmaktadır. Çocuklar ile her daim eğlenmeyi başarabilen Bombay Kedisi, küçük çocuklar ile aile fertlerinin kontrolünde denetlenmektedir. Çünkü her daim sakin olmayan bu tür yaramazlık yapmaktan hiç de usanmayacaktır. Yaşam kalitesinin yüksek olduğu bu türde ortalama 15 ila 20 yıl arasında sağlıklı bir yaşam gerçekleştirebilmektedir. Ancak bu siyah dosta sahip olmadan önce bilmeniz gereken bazı kalıtsal rahatsızlıklar bulunmaktadır. Özellikle solunum, yırtılma ve börek hastalıkları gibi sorunlar taşıyabilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sakin, Sevecen, Dost Canlısı, Akıllı, Zeki
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Siyah
👁️ Göz Rengi: Bakır, Altın, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl21. Mısır Mausu

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-020.jpg

Eski Mısır’da bilinen kedilerin torunları olarak sayılan Mısır Mausu, dünya üzerinde ki en eski ırklar arasında yer almaktadır. Mezar taşları ve tapınaklarda ki çizimlerde yer alan kedi türleri ile olan benzerliği onu efsaneleştirmeye yetmektedir. Oldukça zarif bir görünüme sahip olan bu tür, kaslı yapısı, parlak yeşil gözleri ve kaşları ile görünümlerine endişeli bir ifade katmaktadır.

Zeki kişiliğinin yanı sıra oldukça hoş bir yapıya sahip olan bu tür yeni şeyler öğrenme konusunda oldukça uzman görünmektedir. Diğer kedilere nazaran en ilginç özelliklerinden bir tanesi de suda oynamaya bayılmaları olsa gerek. Havuzda dahi büyük bir zevkle kürek çekmekte olan Mısır Mausu , inanılmaz hız ve enerjileri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Sevecen kişilikleri ile aile ortamına uygun bu dost canlısı kedi, çocuklar ile uyum içerisinde yaşayabilmektedir. Yalnız kalmaktan fazla hoşlanmamaları ile beraberinde streslerini ev içerisinde yıkıcı özellikler ile gösterebilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Oyuncu, Sevimli, Akıllı, Zeki, Sevecen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta, Büyük
🐈 Ceket: Kısa, İpeksi
🐱 Renk: Gümüş, Bronz, Duman
👁️ Göz Rengi: Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


22. Savannah

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-021.jpg

Savannah, leoparı andıran kürkü ve asil duruşu ile harika bir görünüme sahiptir. Eşsiz görünümünün altında yatan uzun kaslı vücut yapısı onları güçlü ve atletik kılmaktadır. Vahşi görünümü ile kalabalık içerisinde dahi tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmaktadır. Oyuncu kişiliklerinin gelişmiş olduğu Savannah, genellikle su ile oynamayı çok sevmektedir. Özellikle akan bir musluğun altında sıkılmadan saatlerce vakit geçirebileceğini söyleyebiliriz. Aile fertleri ile her daim uyum içerisinde yaşamayı başarabilen bu tür, sevdikleri ile vakit geçirmeye bayılacaktır. Sahibini her daim takip etmekten ve kapıda karşılamaktan hoşlanan Savannah, yalnız kalmaktan hoşlanmadığı bilinmektedir.

Köpekler kadar eğitilebilir kişiliği ile sahibi ile beraber yürüyüşe çıkabilecek zekaya sahip Savannah, etkileşimli oyunlarda da oldukça başarılıdır. Problemleri çözme konusunda da son derece iyi olan bu dostlarımız, dolap kapaklarının nasıl açılacağı konusunda saatlerce uğraşabilmektedir. Çocuklar ile oldukça iyi geçinebilen Savannah, ev içerisinde beraber büyütülmesi durumunda diğer kedi ve köpeklerle de büyük dostluklar kurmayı başarmaktadır. Ayrıca büyük bir su sevgisine sahip bu türde havuzda yüzme muazzam bir zevk olacaktır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Sevecen, Zeki, Oyuncu, Sadık, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 17-20 yıl


23. Manks Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-022.jpg

Oldukça eski bir cins olan Manks Kedisi Isle of Man adasına özgü bir kedi cinsidir. Doğal olarak meydana gelen bu tür kısa kuyruklu ve kuyruksuz yapıları ile oldukça eşsiz bir cinstir. Ayrıca onları diğer ırklardan ayıran en büyük özellikleri adeta bir manken edasında yürüyüşleri olmaktadır.  Tüm bu özellikleri ile adanın ulusal sembolü haline gelmiş Manks Kedisi popüler bir aile dostu olmayı başarmıştır.

Sahiplerine karşı oldukça samimi davranışlar sergilemesinin yanı sıra yabancılara karşı oldukça utangaç tavırlar içerisinde bulunsalar da vahşi taraflarını da göstermekten asla çekinmeyeceklerdir. Ancak oldukça sosyal ve sevecek kişilikleri ile kolayca adapte olabilen Manks Kedisi, son derece zeki kişiliği ile adeta köpek gibi oyun oynamaktan büyük zevk almaktadır. Ayrıca diğer kediler arasında olmayı bir hayli seven bu tatlı dostumuz, gurur yapmaktan asla çekinmemektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Utangaç, Vahşi, Sevecen, Dost Canlısı, Akıllı
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Orta-Uzun
🐱 Renk: Kahverengi, Çikolata, Mavi, Leylak, Açık Kahverengi
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-14 yıl


24. Exotic Shorthair

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-023.jpg

 Amerika’da geliştirilen Exotic Shorthair büyük gözleri ve kısa burunları ile son derece tatlı bir görünüme sahiptir. İsmini kısa ve kare gövdelerinden alan kedi, egzotik görünümleri ile oyuncak ayı ya benzetilmektedir. Burun yapısı diğer kedi cinslerine göre oldukça geniş ve sıralı olmasından dolayı cazibeli bir görünüm katmaktadır. Eğlenceli, sevecen, nazik ve sakin bir kedi olan Exotic Shorthair, sahibinin kucağında vakit geçirmeye bayılmaktadır. Oldukça popüler kedi cinsi olan bu türü anlamlı kılan bir diğer özellik ise inşalar ile olan muazzam ilgisi olmaktadır.

Sahibini her daim takip etmekten büyük zevk duyan bu arkadaşlar, yalnız başına kalmaktan hiç hoşnut olmayacaktır. Biraz tembel kişiliği ile bilinen Exotic Shorthair çoğu zaman aceleci davranmaktan hoşlanmamaktadır. Genellikle oturmaktan hoşlanan bu kedi olabildiğince dinlenmeyi tercih etmektedir. Çocuklar ile de oldukça iyi anlaşan Exotic’ler birlikte büyüdükleri taktirde köpeklerle de dost kalabilmektedir. Kalıtsal olarak bazı türlerinde böbrek hastalığına da rastlanmaktadır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Nazik, Sevecen, Eğlenceli, Dost Canlısı, Akıllı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Orta, Uzun
🐱 Renk:  Beyaz, Kırmızı, Krem, Siyah, Mavi, Çikolata, Leylak, Gümüş, Altın, Mavi Krem, Kahverengi, Leylak Krem

👁️ Göz Rengi: Mavi, Bakır, Fındık
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-10 yıl


25. Balinese

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-024.jpg

Siyam kedi cinsine bağlı olarak geliştirilen Balinese, oldukça zarif ve ince yapısı ile kusursuz bir görünüme sahiptir. Kişisel özellikleri arasında Siyam ile olan benzerliği oldukça dikkat çekmede olup, inanılmaz mavi gözleri ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Balinese çok sevecen, eğlenceli ve merak uyandırıcı harekeleri ile bilinmektedir. Kendileri ile her daim ilgilenilmesinden bayılan bu tür, şımartılmaktan büyük zevk almaktadır.

Konuşkan yapıları ile aile fertlerine her daim bir şeyler anlatma çabası gösterecektir. Ayrıca çocuklar ile de uyum içerisinde arkadaşlık geliştirmekte olan Balinese aileler tarafından oldukça popüler bir türdür. En zeki kediler arasında yer alan Balinese, interaktif oyunlar oynamaktan ve bir şeyler öğrenmekten zevk alacaktır. Zıplama, koşma ve yuvarlanma gibi hareketleri her daim yapmaktan zevk alan bu tür, sizlerin peşini her daim takip edecektir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Konuşkan, Duyarlı, Nazik, Sevecen, Akıllı, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Uzun, İpeksi
🐱 Renk: Donuk, Mavi, Çikolata, Mühür, Krem, Kırmızı, Leylak, Açık Kahverengi

👁️ Göz Rengi: Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-13 yıl


26. Cornish Rex

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-025.jpg

Cornish Rex, ilk olarak 1950’lerde Cornwall’daki küçük bir köyde geliştirilerek üretilmeye başlanmıştır. Sadece vücut şekli ile değil aynı zamanda derilerinde ki katları ile eşsiz bir görünüme sahip olan bu tür, küçük ve orta boylara sahiptirler. Uzun sırt bacakları sayesinde oldukça yüksek alanlardan atlama özelliğine sahip Cornish Rex oldukça atletik bir görünüme sahiptir. Görünüşte kırılgan ve nazik duruşlarının arkasında oldukça sağlam bir yapı barındırmakta olan Cornish Rex enerji bakımından oldukça yüksektir. Yalnızca sahibi ile uzun vakitler geçirmekten hoşlanan bu kedi, yüksekte olmaktan da büyük haz almaktadır.

Aile fertleri ile her daim dostluk içerisinde yaşamayı becermekte olan Cornish Rex yalnız kalmaktan hiç hoşlanmamaktadır. Son derece zeki olan bu tür, insan ile temas konusunda bir hayli gelişmiş özelliklere sahiptir. Yeni şeyleri hızlıca öğrenmesi ile beraberinden köpekler için uygun oyun türlerinden bir hayli zevk almaktadır. Bu hali onları köpekler ile benzer kılmaktadır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Oyuncu, Dost Canlısı, Köpek Dostu, Hareketli
⚖️ Ağırlık: 2-4 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Beyaz, Mavi, Siyah, Krem, Kırmızı, Kahverengi, Donuk, Platin, Açık kahverengi, Çikolata, Kestane, Tarçın, Lavanta, Şampanya, Mühür

👁️ Göz Rengi: Kehribar, Deniz Mavisi, Mavi, Bakır, Yeşil, Altın, Fındık, Turuncu, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


27. Ragamuffin

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-026.jpg

 Ragdoll Persian, Himalayan ve evcil kedilerinin çiftleştirilmesi ile meydana gelen Ragamuffin oldukça sevecek yapıları ile sahibinin her daim yanında yer almaktan büyük zevk almaktadır. Özellikle kucakta yatmayı bir hayli seven bu küçük dostumuz, oldukça arkadaş canlısı kişiliği ile küçük çocuklar ve evcil hayvanlar ile uyum içerisine yaşamayı becerebilmektedir. Özellikle köpeğe benzer tavırları ile misafirlerini her daim kapıda beklemekten asla vazgeçmeyecektir.

Oldukça uysal kişilikleri ile tanınan Ragamuffin bir bebek edasında saflık ve tatlılığa sahiptir. Bu yönü ile asla yalnız kalmaktan mutlu olmayan kişilikleri onların her daim ev sahipleri ile beraber vakit geçirmesine olanak sağlamanızı isteyecektir.  Yemek konusunda da oldukça kontrolsüz özelliği ile bilinen Ragamuffin obeziteye davetiye çıkartmaktadır. Buna bağlı olarak düzenli beslenme ve uygun ölçüde gıda takviyesi yapmayı unutmayınız. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sosyal, Çocuk Dostu, İyimser, Nazik, Sevecen, Akıllı
⚖️ Ağırlık: 4-6 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Uzun, İpeksi
🐱 Renk: Beyaz, Siyah, Mavi, Krem, Kırmızı, Kahverengi, Leylak, Platin, Açık kahverengi, Çikolata, Kestane, Tarçın, Lavanta, Gümüş

👁️ Göz Rengi: Amber, Mavi, Yeşil, Altın, Fındık
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-13 yıl


28. Devon Rex

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-027.jpg

İngiltere’ye özgü bu tür adını Devon şehrinden almaktadır. İlk kez Devon şehrinde yetiştirilmeye başlanmış olan Devon Rex, kedi dünyasına yeni katılmış bir türdür. Küçük ve orta büyüklükleri ile kaslı vücut yapısına sahip bu tür oldukça ince boyuna sahiptir. Oldukça belirgin elmacık kemikleri, sağlam çeneleri ve kama şeklinde ki kafaları ile vahşi bir görünüme sahiptirler. Oldukça enerjik yapısı ile bir hayli akıllı olan Devon Rex, her daim yaramazlık yapmaktan hiç usanmamaktadır.

Genellikle yüksek yerlerde olmaktan zevk aldıkları görülse de zeminde oynamayı ve keşfetmeyi bir hayli sevmektedir. Aile saadeti oldukça gelişmiş olan Devon Rex’ler arkadaş canlısı diğer kedi ve köpeklerle de uyum içerisinde yaşayabilmektedir. Öğrenme kabiliyeti oldukça gelişmiş olması ile bir çok davranışında köpek gibi olduğu düşünülmektedir. Sınırsız miktarda sahip oldukları enerjiyi aile kontrolüne küçük çocuklar ile atmaya bayılacaklar. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Zeki, Enerjik, Oyuncu, Sevecen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 2-4 kg
📏 Boyut: orta
🐈 Ceket: Kısa, Kıvırcık
🐱 Renk: Beyaz, Mavi, Siyah, Krem, Kırmızı, Kahverengi, Platin, Açık kahverengi, Çikolata, Kestane, Tarçın, Lavanta, Şampanya, Mühür

👁️ Göz Rengi: Kehribar, Deniz Mavisi, Mavi, Bakır, Yeşil, Altın, Fındık, Turuncu, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


29. Ocicat

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-028.jpg

Ocicat ilk olarak 1964 yılında Amerika’da Habeşistan ve Siyam kedilerinin çiftleşmesi ile kaza sonucu meydana gelmiştir. Ancak bu sevimli ve vahşi görünüme sahip kedi kısa süre içerisinde kedi dünyasına damgasını vurmuştur. Muhteşem benekli yapısı ve asil duruşunun altında hiçbir vahşilik bulunmamaktadır. Sahipleri ile güçlü bağlar kurmayı başarabilen Ocicat adeta köpek benzeri özelliklere sahiptir. Çevrelerinde meydana gelen her olayı bir hayli yakın olan bu tür, interaktif oyunlar oynamaktan büyük zevk almaktadır.

Son derece zeki olan Ocicat, tepkilerini yüksek sesi ile göstermektedir. Yüksek alanlarda ve etkileşimli oyunlara bayılan yapıları enerjilerinin yüksek olduğunun en büyük göstergesi olacaktır. Çocuklu aileler için oldukça ideal olan Ocicat, aile fertleri ile her daim uyum içerisinde yaşamayı becerebilmektedir. Ayrıca evcil köpekler yada kediler ile büyümeleri durumunda hiçbir sorun yaşatmayacaktır. 15 ila 18 yıla kadar yaşam ömürleri olan bu türde herhangi bir kalıtsal sorun bulunmamaktadır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Eğitilebilir, Oyuncu, Zeki, Akıllı, Sevecen, Sadık
⚖️ Ağırlık:
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Leopar, Sarımsı, Kahve-Gümüş, Çikolata-Gümüş, Tarçın-Gümüş, Mavi-Gümüş, Açık kahve- Gümüş, Tekir

👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi:


30. Singapura

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-029.jpg

 Singapura, Singapur’a özgü en küçük ırklar arasında yer alan orijinal bir ırktır. Singapur’da sokak kedisi olarak yaşamaktadır. Aynı zamanda bazı insanlar tarafından Birmanya melezinin bir sonucu olduğu ve sonradan Singapur’a getirildiği de kabul görülmektedir. Aşırı büyük yeşil gözleri onların muazzam görünmesine büyük bir katkı sağlamaktadır. Oldukça sevimli görünen bu küçük dostumuz, evcil hayatlarında oldukça nazik ve sevecen kişilikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Gezegenin en küçük kedileri arasında yer alan Singapura, 2 yaşına kadar tam boyutlarına ulaşamamaktadır. Ayrıca hafif, sağlam ve iyi kaslanmış orta boy cinsleri de görülebilmektedir. Oldukça yüksek enerjiye sahip olan bu tür, meraklı olmanın yanı sıra bir hayli zeki kişilikleri ile tanınmaktadırlar. Bu durum onları yaramaz yapsa da çocuklar ve aile fertleri ile uyum içerisinde yaşamakta son derece titiz davranmaktadır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Hareketli, Akıllı, Sevecen, Oyuncu
⚖️ Ağırlık: 2-4 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa, İpeksi
🐱 Renk: Sepya Tonu
👁️ Göz Rengi: Hazel, Yeşil, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 11-15 yıl


31. Toyger

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-030.jpg

Toyger, çizgili derileri, atletik vücut yapısı ve alçak gövdesi ile vahşi bir görünüme sahip çekici bir kedi türüdür. İlk olarak 1980’li yıllarda geliştirilmiş olan bu tür zamanla Birleşik Krallık başta olmak üzere tüm dünyaya yayılmıştır. Bir kaplan edasında ki görünümlerinin altında  oldukça sevecen, ince ruhlu kişilikleri ile tam bir dost canlısı oldukları bilinmektedir. Aile fertleri ile günün her vakti samimiyet kurmaktan hoşlanan Toyger, çocuklarla da oldukça iyi anlaşacaktır.

Zeki kişilikleri ile oldukça enerji dolu olan Toyger, oyuncu kimliklerini en üst düzeyde tutmaktadır. Diğer kediler ile de vakit geçirmekten hoşlanan bu tür evcilleştirme konusunda farklı kedi ve köpek türleri ile bir arada büyütülmesi daha doğru olacaktır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Seçici, Temkinli, Uyanık, Akıllı, Sevecen
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Benekli, Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12-15 yıl


32. Oriental Shorthair

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-031.jpg

Oriental Shorthair, ilk olarak 1800’lü yıllarda İngiltere’de görülen farklı bir kedi ırkıdır. Siyam ve Shorthair’dan türeyen bu kedi farklı görünümü ile hızla dünya üzerinde geniş kitlelere sahip olmayı başarmıştır. Hareketli ve sadık yapıları ile tam bir evcil kedi konumunda bulunan Oriental Shorthair küçük çocuklar ve evcil dostlar ile oldukça iyi anlaşabilmektedir.

İnce ve zarif görünümlerinin yanı sıra oldukça kaslı bir vücuda sahip olan Oriental Shorthair avlanmayı oldukça sevmektedir. Genellikle 6 kiloya kadar ulaşabilen bu türde kafaları vücut yapılarına göre ufak kalmaktadır. Onları en belirgin yapan özellik nitekim kulakları olacaktır. Oldukça asil bir duruş sergileyen bu kedi masum olduğu kadar da haylaz ve enerji dolu bir kişiliğe sahiptir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sakin, Dost Canlısı, Sevecen, Uyumlu
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Orta, Pürüzsüz
🐱 Renk: Beyaz, Mavi, Krem, Kırmızı, Kahverengi, Platin, Açık kahverengi, Çikolata, Kestane, Tarçın, Lavanta, Şampanya, Mühür

👁️ Göz Rengi: Mavi, Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-12 yıl


33. Nebelung

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-032.jpg

Mavi Rus Kedisinin uzun tüylü hali olarak bilinen Nebelung ilk olarak 1980’li yıllarda Terri adında siyah bir kedinin Angora kanı taşıyan ikisi dişi biri erkek üç kedi doğurması ile başlamıştır. Vahşi görünümlerinin altında saklanan nazik, sakin ve utangaç yapıları ile ün salan Nebelung oyuncu özelliği ile dikkat çekmektedir. Özellikle yüksek yerler zıplamaktan ve sahibi ile eğlenceli aktivitelere katılmaktan büyük haz duyan bu sevimli dostumuz, ilgilenilmemesi taktirinde canınızı yakabilir.

Çocuklar ve köpekler ile oldukça iyi anlaşabilen Nebelung, kendilerine  saygı ile yaklaşan her bireyi sıcakkanlılık ile karşılamaktadır. Diğer evcil hayvanlar ile tanıştırmasında oldukça kontrollü olmaya dikkat etmeniz önemli bir husus olacaktır. Agresif ve sert tavırlar karşısın da huysuz ve vahşi tavırlar sergilemekten asla çekinmeyecektir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Hareketli, Zeki, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Uzun Gövdeli
🐈 Ceket: Orta-Uzun Yumuşak Çift Kat
🐱 Renk: Gümüş-Gri
👁️ Göz Rengi: Yeşil, Sarı-Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 13-18 yıl


34. Korat

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-033.jpg

Korat, Tayland’a özgü grimsi-mavi kedi anlamına gelmektedir. Si-Swat olarak adlandırılan bu tür yerli topraklarda iyi şanslar getirdiğine inanılmaktadır. Buna bağlı olarak her daim büyük ilgi görmüş en yüksek ödüllere de layık olmuştur.Yeşil gözleri, kaslı vücut yapıları, parlak derisi ile oldukça asil bir görünüme sahip olmakta olan Korat oldukça güçlü bir kedidir. Kuvvetli pençelere sahip olan bu kedi avcı özelliğine sahip olsa da insanlar ile yakın temasta oldukça başarılıdır. Son derece insan odaklı olan Korat, bir çok kez sahibi ile beraber arabada seyahat etmekten büyük zevk duymaktadır.

Harika bir arkadaşlık kurma özelliğine sahip olmalarının yanı sıra çocuklar ile de oldukça uyum içerisinde görülmektedir. Aile fertleri dışında etrafta olup biten ile fazla ilgilenmekten hoşlanmadıklarını da rahatlıkla gösterecektir. Korat, son derece zeki bir kedi olması ile beraberinde öğrenme hızı bir hayli gelişmiştir. Sahibi ile oyunlar oynamaktan zevk alan kedi, top dahi oynayabilmektedir. Yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmayan kedi, interaktif oyuncaklar ile vakit geçirmekten de zevk alacaktır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Köpek Dostu, Arkadaş Canlısı, Sevecen, Oyuncu, Sakin
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Gümüş, Mavi, Koyu mavi, Lavanta, Lacivert 

👁️ Göz Rengi: Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 11-15 yıl


35. Laperm

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-034.jpg

Laperm, ilk olarak 1980’li yıllarda İngiltere’de görülmüştür. Hızla tüm dünyada popüler hale gelen bu tür, ciddi hayran kitlesine sahip olduğu bilinmektedir. Bunun sebebi onu bir koyun postu gibi saran muazzam kıvırcık tüyleri olmaktadır. Sevgi dolu, doğa ve aile fertleri ile iç içe yapısı sayesinde her daim uyum içerisinde yaşamayı becerebilen Laperm, ev ortamında oldukça mutlu olmaktadır.

İnsanların arasında olmaktan mutluluk duyan bu sevimli dostlarımız, diğer evcil hayvanlar ile birlikte yaşayabilmesi için kontrol altında tutulması gerekecektir. Son derece zeki olan Laperm yeni şeyleri hızlıca öğrenme kabiliyetine sahiptir. Zeki olmaları onları uyumanın dışında her daim birşeyler ile meşgul olmalarını gerektirecektir. Hem sahibi ile hemde oyuncakları ile oynamaktan büyük zevk alacaktır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sevecen, Dost Canlısı, Akıllı, Oyuncu
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Orta, Kıvırcık
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-15 yıl


36. American Wirehair

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-035.jpg

Amerikan Wirehair ilginç bir geçmişe sahip olup oldukça ender rastlanan bir tür arasında yer almaktadır. Oldukça güzel görünüme sahip olan bu kedi çeşitli renk ve desenlerde görülebilmektedir. Derileri sert ve gergin olması ile beraberinde tüyleri oldukça yumuşak bir yapıya sahiptir. Elmacık kemiklerinin ön plana çıktığı yuvarlak kafa yapısı ile oldukça meraklı bakışlara sahiptir. Amerikan Shorthair gibi güzel bir mizaca sahip olan Wirehair, sahipleri ile etkileşiminde oldukça uyum içerisindedir.

Oyuncu kişilikleri ile sahibini eğlendirmeyi başarmakta olan bu tür adeta palyaçoyu andırmaktadır. Ayrıca ev sahibini her daim takip etmekten ve her daim ilgilenmekten zevk almaktadır. Oldukça sağlıklı bir yapıya sahip olan Amerikan Wirehair, herhangi bir genetik hastalığı da barındırmamaktadır. Genellikle kaba ve kıvırcık saçları nedeniyle kulaklarına bir hayli dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz bir diğer durum ise yalı bir cilde sahip olmalarından dolayı cilt hastalıklarına karşı tedbirli olmalısınız. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Palyaço, Zeki, Sadık, İnsan Canlısı, Çocuk Sever
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa, Orta
🐱 Renk:  Beyaz, Mavi, Krem, Kırmızı, Platin, Açık kahverengi, Kestane, Mühür, Gümüş, Altın, Kahverengi

👁️ Göz Rengi: Mavi, Yeşil, Altın
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 7-12 yıl


37. Van Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-036.jpg

Van Gölü çevresinde görülen bu muhteşem ırk bir rivayete göre Nuh’un Gemisinin sel sonrasında dağdan aşağı bıraktı ve Tanrı’nın onları kutsadığı iddia edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra saf beyaz tüyleri ve farklı göz renkleri ile oldukça asil duruşları Van Kedisinin ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Oldukça narin görünümlerinin altında kaslı vücut yapısı ve güçlü kimliği ile 18 kiloya kadar ulaşabilmektedir.

Kedi ırkları arasında oldukça zeki sayılan Van Kedisi, bağımsız kimlikleri ile bilinmektedir. Çoğu zaman insanlar ile olan etkileşimi kendi şartları doğrultusunda olmasını göz önüne bulundurmaktadır. Arkadaşlık konusunda oldukça temkinli davranmakta olan bu tür, güven kazanması halinde oldukça oynak ve insan canlısı kişiliğe sahiptir. Çocuklar ile oldukça iyi geçinmeyi başaran Van Kedisi, yavru köpek ve kediler ile bir arada büyütülmesi durumunda uyum içerisinde yaşayabilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Oyuncu, Sevecen, Dost Canlısı, Nazik
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Orta, Kaşmir
🐱 Renk: Beyaz
👁️ Göz Rengi: Parlak Kehribar, Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 13-17 yıl


38. Tonkinese

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-037.jpg

Tonkinese, 1950’lerde ilk kez Amerika’da geliştirilen yeni bir kedi türü olarak bilinmektedir. Görünümleri itibariyle Birmanya ve Siyam kedilerinin ebeveynleri olduğu bilinmektedir. Aslında kökeni oldukça eski yıllara dayanan Tonkinese sonradan yeniden üretilmesi ile bilinmektedir. Ayrıca Çikolata Siyam lakabı ile benzersiz bir görünüme ev sahipliği yapmaktadır.

Işıltılı gözleri ve kıvrak vücut yapıları ile oldukça sevimli görülen bu dostumuz, sahiplerini eğlendirmekten bir hayli zevk duymaktadır. Özellikle çocuklar ile oldukça iyi geçinmekte olan Tonkinese evde beraber büyümeleri durumunda köpeklerle de iyi bir arkadaşlık kurabilmektedir. Çoğu zaman sahibini odadan odaya takip etme özelliği sergilemekte olan Tonkinese oldukça zeki yapıları ile interaktif oyunlardan hoşlanmaktadır. Ayrıca inatçı kişilikleri ile birşeyden kolayca sıkıldıklarını rahatlıkla belli edecektir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Nazik, Duygusal, Sevecen, Sakin, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 2-4 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Mavi, Bakır, Ela
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 11-15 yıl


39. Somali Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-038.jpg

Gülen yüzlü kedi olarak adlandırılan Somali Kedisi, M.Ö 900’lü yıllarda Somali’nin papürüsünde tasvir edilen eski bir cins olduğu düşünülmektedir. Son derece zeki olan bu tatlı kedi hızlı öğrenme kabiliyeti sayesinde bir çok oyunda başarı göstermektedir. Sahiplerini ev içerisinde her daim takip etmekten büyük zevk duyan Somali Kedisi, çocuklar ile uyum içerisinde yaşamaktadır.

Sevdikleri insanların etrafından her daim dolaşmaktan ve yaramazlık yapmaktan çekinmeyen Somali Kedisi adeta bir palyaçoyu andırmaktadır. Dikkatlerin her daim üzerinde olmasını isteyen bu sevimli dostumuz oldukça konuşkan yapısı ile her daim miyavlamaktan asla vazgeçmeyeceklerdir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Akıllı, Korumacı, Sadık, Sevecen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Kırmızı, Mavi, Açık Kahverengi
👁️ Göz Rengi: Yeşil, Altın
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


40. Havana Kedisi

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-039.jpg

Havana Kedisi, çoğu zaman Çikolata Lokumu lakabı ile muazzam tüy ve büyüleyici yeşil gözlerini tanımlamak için yeterli olacaktır. Oldukça uyanık, zeki ve sevecen kişilikleri ile her daim dikkatleri üzerine toplamayı başarmaktadır. Ayrıca şaşkın bakışları ile sahibine her daim bir şeyler anlatma çabasından asla vazgeçmeyecektir. Çocuklar ve köpekler ile oldukça iyi anlaşan Havana Kedisi, çoğu zaman kendi istekleri doğrultusunda hareket etmeyi tercih etmektedir.

Zeki kişiliği ile bilinen Havana Kedisi, sürprizler ile dolu rutin hayatında sahibini her daim şaşırtmayı başarmaktadır. Özellikle diğer kediler ile kovalamaca oynamaktan büyük zevk alan bu tür, çevresine karşı nazik dokunuşlar ile yaklaşmayı tercih etmektedir. Ayrıca uykusunu sahibi ile gerçekleştirmekten de büyük bir zevk aldığını söyleyebiliriz. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Zeki, Hareketli, Hızlı, Sevecen, Konuşkan
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Kahverengi, Çikolata, Leylak
👁️ Göz Rengi: Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-13 yıl


41. Selkirk Rex

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-040.jpg

Selkirk Rex, ilk olarak Amerika’da geliştirilmiş rex türüne ait büyüleyici görünümde harika bir yol arkadaşı olarak bilinmektedir. Henüz oldukça yeni bir ırk olan bu tür uzun saçları kısa tüyleri ile yavru bir köpeği andırmaktadır. Genellikle orta ve büyük boyutlarda olan Selkirk Rex kalın kemik yapısı ve ağırlığı ile güçlü bir kedi sınıfında yer almaktadır.

Zarif görünümleri ile oldukça sevgi dolu olan Selkirk Rex hoşgörülü ve nazik davranışları ile popüler aile kedileri arasında anılmayı sağlamıştır. Aile fertleri ile her daim vakit geçirmekten zevk alan bu oyuncu dostlarımız, yalnız kalmaktan adeta nefret etmektedir. Çocuklar ile iyi arkadaşlıklar kurabilen Selkirk’ler adeta palyaço kadar eğlenceli yapıya sahiptirler. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sakin, Akıllı, Oyuncu, Sevecen, Sadık
⚖️ Ağırlık: 7-9 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa-Uzun, Kıvırcık-Düz
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 15-18 yıl


42. Japon Kıvrık Kuyruk

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-041.jpg

Güney ve Doğu Asya kökenli bu kedi bir efsaneye göre Çin’den Japonya’ya göç ettiği rivayet edilse de Japonya’nın yerli ırkları arasında yer almaktadır. En dikkat çekici görünümü kuyrukları olacaktır. Kısa boyutta ki kuyrukları adeta bir tavşanı andırmaktadır. Akıllı ve insan odaklı olan Japon Kıvrık Kuyruk oldukça konuşkan kişilikleri ile Japon efsanelerinde  şarkı söyleyebildikleri dahi rivayet edilmektedir. Diğer evciller ile fazla uyum sağlayamasalar da yalnızca aile fertleri ile baş başa olmaktan inanılmaz bir keyif aldıkları bilinmektedir. Çocuklar ile de oldukça samimi ve oyuncu kimliği göz önüne çıkmaktadır.

15 ila 20 yıl arasında yaşam ömürleri olan Japon Kıvrık Kuyruk herhangi bir kalıtsal hastalığı olmaması ile beraberinde iyi bir beslenme ve çevre ile sağlık içerisinde yaşamlarını sürdürmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sevecen, Arkadaş Canlısı, Zeki, Atik
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa, Orta, Uzun
🐱 Renk: Beyaz, Siyah, Kırmızı, Kahverengi, Mavi, Krem, Gümüş

👁️ Göz Rengi: Kehribar, Deniz Mavisi, Mavi, Bakır, Yeşil, Altın, Fındık, Turuncu, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


43. Karayak

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-042.jpg

Karayak, 1960’lı yılların başında Amerika’da geliştirilen bir tür olarak bilinmektedir. Amerikan Shorthair ile Siyam cinslerinin çiftleştirilmesinden doğan bu tür son derece hareketli yapıları ile her daim enerji dolu olmaktadır. Evcil yaşama hızlıca adapte olabilen Karayak, çocuklar ve köpeklerle de bir hayli uyum içerisinde yaşamaktadır. Kişilikleri her anlamda gelişmiş olan bu sevimli dostumuz sadık kişilikleri ile sahiplerinin yanından asla ayrılmayacaktır.

Sevgi yüklü olan Karayak, her daim ilgi görmeyi ve ilgi göstermeyi en üst düzeyde tutmaktadır. Ayrıca oyuncu kişiliklerinin de gelişmiş olması onu her daim hareketli kılabilmektedir. Oyuncakları sahibine getirme özelliğine sahip Karayak mırıldanarak sevgisini her daim göstermekten asla vazgeçmeyecektir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sevecen, Akıllı, Dost Canlısı, Konuşkan
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Beyaz, Siyah, Ten Rengi, Kahverengi
👁️ Göz Rengi: Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 15-20 yıl


44. American Bobtail

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-044.jpg

Amerikan Bobtail 1960’lı yıllarda Amerika’da geliştirilen yeni bir ırk olarak bilinmektedir. Oldukça atletik görünümleri ile orijinal hatlara sahip olan bu kediler kahverengi, badem, leylak ve tarçın renkleri ile sıkça görülmektedir. Gelişimleri oldukça yavaş ilerlemekte olan Bobtail’ler tam boyutuna ulaşması için 3 yıl kadar süre geçmesi gerekmektedir.

Mükemmel aile hayvanı ünvanına sahip Amerikan Bobtail çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile uyum içerisinde vakit geçirebilmektedir. Genellikle onu en çok seven aile ferdine kendini adayarak onunla oyunlar oynamaktan zevk aldığı bilinmektedir. Sağlıklı beslenme ve çevre ile ortalama 15 yıla kadar yaşam ömrü bulunan Amerikan Bobtail herhangi bir ırk hastalığı da taşımamaktadır.  

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Zeki, Sevecen, Dost Canlısı, Oyuncu, Konuşkan
⚖️ Ağırlık: 3-5 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Uzun, İpeksi
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-15 yıl


45. Javanese

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-045.jpg

Javanese, zarif duruşları ve kırılgan görünümleri ile bilinse de oldukça akrobatik, sert ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Genel anlamda sakin kalmayı beceremeyen bu dostumuz, her daim hareketli olmayı ve şikayetlerini konuşarak dile getirmeyi tercih etmektedir. Mükemmel iletişim becerileri ile ön plana çıkan Javanese, sahibini her daim takip etmekten asla vazgeçmeyecektir. Oldukça kolay evcilleştirilebilen bu tür her daim sevecen tavırları ile içinizi ısıtmayı başaracak.

Canlı mavi gözleri ve yumuşak hatları ile diğer kedilerden kolayca ayırt edilebilen Javanese, genellikle orta boylarda görülmektedir. İyi bir beslenme ve çevresel faktörler göz önünde bulundurulduğunda yaşam süreleri oldukça uzun olsa da, bu ırklarda yaygın olarak görülebilen genetik hastalık endokardiyal fibroelastozu çıkmasına karşı duyarlıdırlar. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Hareketli, Konuşkan, Sevecen, Zeki, Aktif
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Kırmızı, Krem, Mühür, Çikolata, Mavi, Leylak, Mavi-Krem, Leylak Krem

👁️ Göz Rengi: Mavi-Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 8-12 yıl


46. Khao Manee

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-046.jpg

Tayland dışında pekte rastlanmayan ve az bilinen kedi türleri arasında yer alan Khao Manee tarihi yaklaşık olarak 1350 yıllarına dayanmaktadır. Antik çağa dayanan geçmişi ile cins meraklılarına şans getireceğine inanılarak geliştirilmiş bir tür olarak bilinmektedir. Tamamen insan odaklı olarak bilinen Khao Manee oynak, arsız ve bir okadar sevecen ruhları ile tam bir dost canlısıdır. Sahibini her daim kapıda karşılayacak olan bu küçük dostumuz yalnız kalmaktan da pek hoşnut olmamaktadır.

Oldukça akıllı olan Khao Manee yeni şeyleri hızlı ve pratik bir şekilde kavrama özelliğine de sahiptir. Kalp şeklinde ki başı, elmacık kemikleri ve muazzam gözleri ile oldukça güzel bir görünüme sahip Khao Manee, dik kulakları ile her daim dikkatleri üzerine toplamaktadır. Ayrıca mavi ve sarı göz renkleri ile sık görülseler de aynı tonlara da sahip olabilmektedir. Orijinal ırklarda tüy renkleri parlak beyaz olup, pürüzsüz ve esnek bir deri yapısına sahiptir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Oynak, Arsız, İnsan Odaklı, Sevecen, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 2-4 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa, Parlak
🐱 Renk: Parlak Beyaz
👁️ Göz Rengi: Yeşil-Bakır
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-12 yıl


47. Napoleon Cat

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-047.jpg

Minuet Kedisi olarak da bilinen Napolyon Kedisi, Munchkins bir kedi ile birleşimden meydana gelmektedir. İri gözleri, yuvarlak suratları küçük dik kulakları ile yere oldukça yakın duruşları vardır. Cüce olarak da adlandırılmakta olan Napoleon Kedisi, kısa bacakları ile Corgis ve Terrier köpeklerini andırmaktadır. Güler yüzlü kişiliği ile çocuk dostu olan Napoleon Kedisi, diğer kedi ve köpek cinsleri ile de oldukça dost canlısıdır. Oldukça zeki ve oyuncu özellikleri ile sevgi dolu arkadaşlıklar edinmekte olan Napoleon’lar zıplama konusunda her ne kadar kısa bacaklı olsalar da uğraşlar sonucu istedikleri noktaya ulaşabilmektedir.

Kısa ve uzun tüyleri ile iki farklı türde görülmekte olan Napoleon Kedisi, özel bir bakım gerektirmese de düzenli fırçalama ihtiyacı duyacaktır. Ayrıca bu tür doğuştan abzı genetik hastalıkları da içerisinde barındırmaktadır. Özellikle kısa bacaklarından dolayı meydana gelen omurga kaslarındaki problemler ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Genellikle Lordosis olarak adlandırılan hafifi ve şiddetli ağrılar üç aylık süre içerisinde ölümle sonuçlanabilmektedir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sevecen, Arkadaş Canlısı, Duygusal, Oyuncu, Zeki
⚖️ Ağırlık: 2-4 kg
📏 Boyut: Orta-Büyük
🐈 Ceket: Uzun, İpeksi
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-15 yıl


48. Peterbald

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-048.jpg

Eşsiz bir deri ve zarif bir Rus kedisi olan Peterbald, tamamen tüysüz yada hissedilebilir tüy dokusu ile ilginç bir görünüme sahiptir. İlk olarak 1988 yılında Rusya’nın Rostov kentinde görülen bu cins oldukça ender görülen ve arzu edilen kediler arasında yer almaktadır. Dokunmaktan ziyade bakmaktan da bir hayli zevk alacağınız Peterbald’lar muazzam çizgileri ve kaslı vücut yapısı ile bir hayli atletik görülmektedir.

Son derece zeki, sevecen bir o kadar da agresif olan Peterbald, oyuncu kişiliği ile sizleri bir hayli eğlendirecektir. Oldukça arkadaş canlısı olan bu tür ayrıca köpekler ilede bir hayli uyum içerisinde yaşayabilmektedirler. Sahibine karşı itaatkar ve sadık özellikleri ile bilinen Peterbald’lar sabah kahvaltınız, akşam yemeğiniz, kahve molanız hatta uykunuz da dahi hep yanı başınızda bekleyecektir. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Sakin, Sevecen, Sessiz, Dost Canlısı, Nazik
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10-15 yıl


49. Chausie

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-049.jpg

Nil kedisi olarak da bilinen Chausie, geleneksel yerli ırklara kıyasla orta ve büyük boyutlarda görülmektedir. Mısır’a has bir kedi ırkı olan bu tür iri yapısı ile erkeklerde 9 ile 15 kilo ağırlığında, dişilerde ise 7 ila 10 kilo ağırlığında olmaktadır. Kilosunun yanı sıra oldukça da atletik bir vücuda sahip olan Chausie’ler uzun bacakları ve uzun gövdeleri ile bir basketbolcuyu andırmaktadır.

Daha çok doğal ortamda yaşam alanlarını sürdürmekte olan Chausie’ler, evcilleştirme bakımında bir hayli zor kedi türleri arasında yer almaktadır. Etçil ve vahşi yapıları ile oldukça gelişmiş avcı ruhuna sahip olan Chausie’ler, oyun oynamaktan da bir hayli zevk almaktadır. Korkusuz ve cesaretli yapısı ile oldukça emin adımlar ile ilerlemekte olan bu tür, ev ortamında kendine has bir oyun alanı istemektedirler. Ayrıca yalnız bırakıldıklarında başlarını belaya sokabilir sizi çileden çıkartacak yaramazlıklar yapabilmektedirler.14 yaşına kadar yaşayabilen Chausie kısa, yumuşak derisi ve siyah, koyu siyah, kahverengi, gri ve desenli dokusu ile farklı tonlarda olabilmektedir. Özel bir tüy bakımına ihtiyaç duymayan bu cinsi yalnızca kedi fırçası ile taramanız ve ölü tüyleri almanız yeterli olacaktır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Korumacı, Atletik, Oyuncu, Sevecen
⚖️ Ağırlık: 2-6
📏 Boyut: Orta-Uzun
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Değişken
👁️ Göz Rengi: Değişken
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 11-15 yıl


50. Avrupalı Burmese

kedi-cinsleri-ve-ozellikleri-050.jpg

Burmese ile Siamese  ırklerının kısa tüylü ırklar ile bir araya gelmesinden oluşan Avrupalı Burmese, oldukça dayanıklı ve çevik ir kedi ırkıdır. Avrupalı Burmese kedi cinsleri arasında bir hayli zeki, sadık ve konuşkan bir yapıya sahiptir. Orijinal ırkı olan Burmese’lere göre daha dışa dönük olan bu kediler orta boylu, zarif ve kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Evcilleştirme konusunda oldukça sıcak kanlı olan Avrupalı Burmese kediden çok köpek özellikleri ile bilinmektedir. Oldukça sahipkar, canayakın, sadık ve dost canlısı olan bu ırk yalnız kalmak yerine arkadaşları ile vakit geçirmekten bir hayli zevk aldığı bilinmektedir.

Oyuncu özelliği de gelişmiş olan Avrupalı Burmese’lar hareketli ve yorulmak bilmeyen enerjileri ile her daim aktif kalmayı becerebilmektedir. Farklı bir tüy bakımına ihtiyaç duymayan cins, genellikle fırçalanmanın yeterli olduğu görülmektedir. Birbirinden farklı renk ve desenlere sahip olan zengin çeşitliliğinden en sık görülen kızıl, kahverengi, çikolata, parçalı, leylak tonlamaları Avrupalı Burmese’nin renkleri arasında yer almaktadır. 

🔗 Devamını okumak için tıklayın.
😸 Mizaç: Zeki, Oyuncu, Sahipkar, Dost Canlısı
⚖️ Ağırlık: 3-6 kg
📏 Boyut: Orta
🐈 Ceket: Kısa
🐱 Renk: Şampanya, Mavi, Platin, Leylak, Açık kahverengi, Kırmızı, Krem, Çikolata

👁️ Göz Rengi: Altın, Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 9-13 yıl


Kedi Sahiplenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kendine özgü görünüm ve karakter yapısıyla ayırt edici özelliklere sahip kedi türlerini kimisi sert ve asi bir yapıya sahipken kimisi daha duygusal ve narin karakteristik özelliklere sahip olabiliyor. Aynı zamanda fiziksel olarak iri, şişman, zayıf, kaslı, tüylü ve tüysüz görünümleriyle her biri birbirinden sevimli kedi cinsleri bulunuyor. Bin bir renk ve desen ile göz alıcı şıklığa sahip bu sevimli dostlarımız çoğu, evcilleşme konusunda bir hayli istekli görünüyor. Küçük dostlarınıza yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı mama, oyuncak, kulübe, yatak, kum, taşıma çantası, bakım ürünleri ve kıyafet modellerine buradan tek tıkla kolayca ulaşabilirsiniz.

Özellikle Hayvan Hakları savunucuları tarafından sıklıkla dile getirilmekte olan kedi türü hastalıkları, kedi severleri bir hayli üzmektedir. Ayrıca tamamen görünüm odaklı kedi sevgisine sahip bireyler dışında arkadaş arayan, dost canlısı küçük dostlara evlerinizi açabilirsiniz. Onların yaşam kalitesini arttırmak ve mutlu bir hayat sürmesine katkıda bulunmak için kaliteli kedi maması ile beslemeniz gerektiğini unutmayınız. Öte yandan saf ırkların yanı sıra çiftleştirilerek meydana getirilen bir çok farklı kedi türü bulunmaktadır. Saf ırklara göre daha sağlıklı görünüme sahip olan bu kediler birçok kez genetik rahatsızlıkları da içerisinde barındırmaktadır. içeriğini ziyaret ederek, Kedilerin rahatsızlıkları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Düzenli doktor kontrolü ve sağlıklı beslenme ile oldukça uzun süreler hayatta kalmayı başaran kediler, her daim gülümsemenize sebebiyet verecek hareketleri ile sizleri kendine hayran bırakacağından şüpheniz olmasın. Her ne kadar nankör ve bencil olarak adlandırılsalar da sahibine ve çevresine karşı her daim nazik, hoşgörülü ve enerji dolu olmaktan asla kaçınmayacaklarını bilmenizi isteriz. Küçük dostlarınıza yaşamı boyunca ihtiyaç duyacağı mama, oyuncak, kulübe, yatak, kum, taşıma çantası, bakım ürünleri ve kıyafet modellerine tek tıkla kolayca ulaşabilirsiniz.

🍴 Kedi Maması
😹 Kedi Kumu
🏠 Kedi Evi
🚽 Kedi Tuvaleti
🧶 Kedi Oyuncakları
🧳 Kedi Taşıma Çantası
📿 Kedi Tasması
🛌 Kedi Yatağı
🥫 Konserve Kedi Maması
😻 Kedi Tırmala Tahtası
🧴 Kedi Malzemeleri
😽 Kedi Tarağı


Önerilen İçerikler: Köpek Cinsleri, Türleri ve Irk Özellikleri

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8056
7520
12173
1168
1263
1688
2245
643
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 68
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.