Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Yolu

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Yolu
16.07.201918:41

Başarılı bir girişimci olmanın temel kuralı okumaktır. Her daim cesur olmayı gerektiren başarı hikayelerine sahip olmak istiyorsanız, bu yazımız tam size göre!

Haber güncelleme tarihi 18.02.2021 10:39

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Püf Noktası!

Yeni bir girişimci yada eski bir profesyonel olsanız da, daha başarılı bir girişimci olmak istemeyeceğinizi düşünmüyoruz. Kendi işinize sahip olmak, size bir özgüven ve güç duygusu aşılayacaktır. Girişimciler kendileri için her daim kararlar alan, yaratıcı fikirler sunan ve satıcılarla kalıcı ilişkiler kuran bireyler olmalıdır.

Avantajların sizi bu riskli rekabette bir adım öne taşıyacağını asla unutmayınız. Her girişimcinin başarısızlıkla çıktığı yolculukta, hedefe sıkıca tutunması ve başarıya ulaşması en büyük mutluluk kaynağı olacaktır. Peki sizinde girişimcilik hikayeleriniz var mı? Yaptığınız işlerde başarısız oldunuz mu? Peki yaptığınız işlerde başarısız olmanızın sebeplerini hiç düşündünüz mü? İşte girişimcilik planlarınıza ilham verecek başarılı bir girişimci olmanın 20 yolu!


1. Risk Almaktan Korkmayın

İnsanlar genellikle risk almaktan çekinebilir. Ancak girişimci olmanın temel gıdası, gereken noktada risk almaktan geçiyor. Başarılı girişimciler için işin bir parçası haline gelmiş risk, doğru yer ve zamanda alınması halinde, yükselişe geçmenize yardımcı olacaktır.

Risk Almaktan Korkmayın


2. Başkalarına Yardım Edin

Girişimciler, genellikle meşgul insanlar olarak bilinirler. Bu nedenle "Başka birine yardım etmek için zamanım yok! Ben zaten çok meşgulüm!" gibi söylemler sadece hüsrana uğratacaktır. Girişimci olarak insanlarla iletişim içerisinde bulunmanız, işinizin en önemli parçası olmalıdır. Öyleyse başkalarına yardım etmek için vakit kaybetmeyin.

baskalarina-yardim-edin.png


3. Korkularınızdan Vazgeçin

Girişimciler, bir hata yada fırsat gördüklerinde hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Omzuna binme korkusu ile asla başarılı bir girişimci olamayacaksınız. Bir girişimci olarak, korkularınızın size rehber olmasına izin verirseniz, sezgilerinizi dinleyemez ve gerekli riskleri alamazsınız. Kararlarınızın duygularınızla bulanıklaşmasına izin vermeyin!

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


4. Harika Ortaklar Edinin

Girişim hikayenizi tek başınıza elinizde taşımak istiyor olabilirsiniz. Ancak başarılı girişimlerin arkasında her daim harika bir ekip ve destek ağı olduğunu unutmayınız. Sizi eğlendirebilen, harika karakterlere sahip saygı duyduğunuz ortaklar tercih etmeniz en doğru adım olacaktır. Tek başınıza olduğunuzdan daha başarılı olabileceğinizi göreceksiniz.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


5. Harekete Geçin

Konuşmak sadece yapacağınız işi geciktirecektir. Başarılı girişimciler her daim harekete geçenlerdir. Çevreniz ile fikir alışverişi yapmak, toplantılara katılmak, üretkenlik alanında destek almak gibi faaliyetlere katılmak yerine tek başınıza konuşmak, hiçbir şey yapmamanıza sebep olacaktır.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


6. Zaman Harcayın

Sabahlara kadar çalışmanın, başarı getireceğini düşünüyor musunuz? Daha yakından bakacak olursak, başarılı insanlar her daim fazla zaman harcayanlardır. Unutmayınız ki başarılı girişimciler, başarıya ulaşmak için gereken zamanı ayırmış ve birçok kez başarısız olmuş insanlardır.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


7. Müşterinizin Kim Olduğunu Bilin

Sayısız girişimcinin başarısızlıkla sonuçlanan hikayesinde, en temel sebeplerden bir tanesi de müşteri potansiyeli olmamasıdır. Bir işe başlamadan önce kimden para kazanabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Firmanıza bir logo seçmeden yada bir finans planlaması yapmadan önce, hizmetinizi kullanacak müşteriler olduğundan emin olunuz

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


8. Şikayetleri Dinleyin

Müşterilerin şikayetleri, işinizin zayıf noktalarını öğrenmenizde ki en etkili yöntem olacaktır. Ürünleriniz yada hizmetiniz son derece iyi olabilir. Ancak, şikayetleri dinlememeniz yakın bir sürede büyük kayıplar yaşamanıza neden olabilir. 

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


9. Beklentilerinizi Yüksek Tutun

Müşteriler, yatırımcılar ve iş ortaklarına, söz verdiklerinizden daha fazlasını vermeniz, memnuniyet seviyesini her daim arttıracaktır. Verdiğiniz sözü yerine getirememek ise işinizi kaybetmenizin en hızlı yolu olacaktır. Bu nedenle başarılı girişimciler, her daim beklentilerinin üzerine çıkmayı hedefleyenlerdir.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


10. Riskleri Yönetmeyi Bilin

Girişimciliğin en temel kuralları arasında risk almak yatar. Ancak işinize yön verecek bazı riskleri göze almanız, en büyük adım olacaktır. Elbette ki kendini gösteren risklere girişmenizin anlamı yok. Bunun yerine hangi riski almanız gerektiği ve sonucunda size neler getireceğini düşünerek risk yönetimi yapmalısınız.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


11. Kendinizi Tanıtmaktan Çekinmeyin

Birçok insan, egoist ve ukala görünme korkusu ile girişimcilik hikayesinden bahsetmeye çekiniyor gibi. Peki ya siz bahsetmezseniz insanlar nereden bilecek ? Fikir alışverişinin her daim size artılar katacağını unutmayınız. Birisi işletmenizin nasıl gittiğini sorduğunda, onlara müşterilerinizin geri bildirimlerini söylemeniz yeterli olacaktır.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


12. Şirket Kültürü Edinin

Girişimcilik hikayenizin başında bir şirket sahibi olmaya bilirsiniz. Ancak ilk günden itibaren pozitif bir şirket kültürü oluşturmak, zevk aldığınız ve size ilham veren ekip arkadaşları ile zorlukların üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır. Birçok girişimci aile, yakın arkadaş yada yeni insanlar ile çalışıyor. Siz girişimcilik hikayeniz için kimi seçtiniz?

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


13. Deneme Süresi Tanıyın

Açıkcası, birçok kişi ilk adımda satın almaktan hoşlanmayacaktır. Eğer bir ürünü pazarlamak istiyorsanız, alıcının korkularını göz önüne almanız gerekmektedir. Bu nedenle potansiyel müşterilerinize satış yapmak yerine, ücretsiz deneme sunmanız harika bir fikir olacak. Yapılan araştırmalar sosyal medyada deneme yapılmasının, standart satış taktiklerinden iki kat daha etkili olduğunu göstermektedir.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


14. Yapacaklarınızı Takvime Ekleyin

Size şaka yaptığımızı düşünmeyin. Yapacağınız her planı takviminize eklemek, iyi bir girişimcinin başarıya ulaşmasının temel kuralları arasında yer almaktadır. Toplantılarınız, görüşmeleriniz, spor ve tatillerinizi takviminize yerleştirmeniz, sizinle görüşmesi gereken herkesin uygun zaman kollaması gerektiğini gösterecektir.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


15. Kendinize Zaman Ayırın

Gün boyunca yoğun iş temposu içerisinde kötü durumlarla karşılaşabilirsiniz. Başarılı bir girişimci olmak, yalnızca kârlı bir iş yapmak anlamına gelmeyecektir. Kendinizi işe verirken çok fazla sinirlenebilir, başarınızın tadını çıkartamaya bilirsiniz. Bu nedenle kendinize ve işinize bakmayı bilmelisiniz. Biraz spor yapmak, dostlarınızla keyifli vakit geçirmek size iyi gelecektir.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


16. İşinize Odaklanın

Bireyler genellikle birçok işi aynı anda yapabileceğini düşünmektedir. Ancak yapılan araştırmalarda bunun tamamen başarısızlıkla sonuçlandığı görülüyor. Tek bir işe odaklanmak, tüm dikkatinizi ona yönlendirmeniz ve iyi yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


17. Soru Sormaktan Asla Çekinmeyin

Her şeyi bilmediğinizi kabullenin. Başkalarının fikirlerinizi çalacağından korkarak soru sormaktan asla çekinmeyin. Çevrenizden ve profesyonel destek ekiplerinden her daim yardım isteyin. İhtiyacınız olan her şeyi öğrenmek sizin yararınıza olacaktır. Ne kadar çok bilgiye sahipseniz, o kadar fazla bağlantı kurabileceğinizi ve işinize o kadar kolay yön verebileceğinizi unutmayın.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


18. Başarısızlıkla Pes Etmeyin

Her girişimci, ilk deneyiminde başarısızlıklarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle şimdiden başarısızlığı kabullenmek, sonradan kabul etmekten daha iyi bir fikir olacak. Bir noktada başarılı olacağınızı düşünerek hedefe sıkıca tutunmak en önemli detay olacaktır. Unutmayınız ki başarısız olmak, başarılı bir girişimci olmanın yoludur.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


19. İlham Kaynağı Olun

Girişimci olmak, bir o kadar da yaratıcı olmayı gerektirmektedir. Bir girişimci olarak bağlantı kurmalı, sorunları çözmeli ve kimsenin düşünmediği fikirlere sahip olmanız gerekmektedir. Yaratıcı olabilmek için, yaratıcı insanlardan ilham almanız en iyi fikir olabilir. Başarılı girişimciler, onlara ilham veren konulara her daim zaman ayıranlardır.

Başarılı Girişimci Olmanın Yolları


20. Kendinize Güvenin

Eğer ki siz kendinize güvenmezseniz, bu işi kim başaracak? Başarılı bir girişimci olmak, sezgilerinizi dinlemeyi ve kararlarınızda bilgilerinize güvenmeyi bilmeniz demektir. İhtiyacınız olduğunda yardım istemeniz veya tavsiye almanızda yanlış bir şey olmayacak. Ancak, başkalarının karar vermesini beklemek yerine kendi kararlarınıza güvenmek en önemli adım olacaktır.

Kendinize Güvenin

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
5
82
6
6
7
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.