Başarıya Ulaşmanın Püf Noktaları

Başarıya Ulaşmanın Püf Noktaları
02.07.201515:36

Başarılı olmak çok çalışmakla ilgili olan bir şey değildir. Yani çok çalışan insan her zaman başarılı olur diye bir şey yoktur. Başarılı olmak izlenilen yol ve kişinin azmiyle alakalıdır.

Haber güncelleme tarihi 11.08.2022 09:06

Sınavları çok çalışıyoruz ama başarılı olamıyoruz, başarılı olamamayı kendi zekamızla alakalı olarak görüp üzülebiliyoruz. Ama başaramamak tam olarak bununla alakalı değildir çalışıyor ama başaramıyorsanız çalışma yöntemlerinizi gözden geçirmenizde yarar vardır.

Başarı Nedir?

Başarı, bir işin üstesinden gelmek demektir. Sonucunun faydalı olduğu düşünülen bir eylemin gerçekleştirilmesi durumudur.

basari-001.jpg


Başarıya Giden Yol

Öncelikle bir hedefiniz olsun. Bu hedef üzerine yapacaklarınızı inşa edin. Yani başarılı olmak istiyorsanız, zamanınızı, planlı ve düzenli bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Zamanınızı önemsiz işlere ayırmak yerine yapılması gereken işlere öncelik vermemiz gerekir. Başarılı olan insanların mutlaka bir hedefi vardır. Öncelikle hedef belirleyip sonrasında bu hedefe ulaşmak için haftalık, aylık ve yıllık programlar düzenlememiz gerekiyor.

basariya-giden-yol.jpg


Çalışma Ortamının Düzeni

Çalışma ortamı en az çalışmak kadar önemlidir. Nasıl bir ortamda çalışıyorsunuz ya da çalıştığınız ortamda dikkatinizi dağıtan objeler var mı, var ise hemen kaldırın. Çalışacağınız ortamı sizin çalışmanızı sağlayacak ve bu ortamda bulunmak isteyeceğiniz şekilde yeniden düzenleyin.

 • Evde kendinize bir köşe ya da bir oda hazırlayın
 • Ders çalışırken masa başında çalışın yatarak ya da uzanarak çalışmayın bu öğrenmenizi etkileyecektir. Unutmayın yatarak başarıya ulaşan tek hayvan tavuktur.
 • Masada dikkatinizi dağıtacak araçları kaldırın.
 • Çalışma araçlarınızı öncede masanızda hazır olsun.
 • Özellikle son zamanlarda bir hayli meşgul olduğumuz elektronik eşyaları odanızda bulundurmayın.

calisma-ortami-duzeni.jpg


Dersi Dinlerken Yapmanız Gerekenler

 • En iyi ve etkili öğrenme sınıfta başlar. Dersi derste dinlersek sonradan kolay çalışabiliriz.
 • Dersten önce konular hakkında bilgi sahibi olun
 • Konun ana fikrini anlamaya çalışarak öğretmenin üzerinde durduğu konuları not alın. Bu konular muhtemelen sınavlarda karşınıza çıkacaktır.
 • Önemli olan yerleri renkli kalemlerle belirleyiniz.
 • Anlamadığınız yerleri mutlaka öğretmeninize sorunuz.

ders-dinlemek.jpg


Sınavlarda Başarının Önündeki Engeller Nelerdir?

Aslında başarının önündeki en büyük engel kişinin kendisidir. Sonrasında çevresindeki insanlar gelir. Gerçekten başarmak istiyorsanız öncelikle buna kendi inanmanız ve bunun için emek vermeniz gerekir.

Ders çalışmaktan kaytarmak için yaptığımız bahaneler;

 • Müzik dinleyeyim sonra başlarım.
 • Arkadaşıma internetten bilgi alışverişi yapayım
 • Biraz uyuyup sonra çalışayım, malum kendimi kötü hissediyorum bu anlamamı güçlendirecek.
 • Bu konuyu sınıfta iyi bir şekilde öğrendim, artık gerek yok.
 • En çokta yapılan sınava daha çok var.

Bir bakmışız sınavlar gelmiş o zaman tutuşmaya başlıyoruz. Ve uzun zamana yaymamız gereken bilgileri bir gecede beynimize yüklemeye çalışıyoruz. Sonrasında ne mi oluyor. Bilgiler hepsi birbirine karışıyor ve başarısız oluyoruz.

engeller-001.jpg


Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Sınavlarda başarılı olmak için yapmamız gereken bazı şeyler vardır bunları sizler için derledik. İşte sınavlarda başarılı olmak için ipuçları şunlardır;


1. Düzenli Çalışın

Başarılı olmak istiyorsak, düzenli ve programlı çalışmamız gerekiyor. Okulda gördüğümüz konuların günlük tekrarlarını yapmalı ve anlamadığımız ya da anlamakta güçlük çektiğimiz konulara daha da ağırlık vermeliyiz.

duzenli-calisin.jpg


2. Hedef Belirleyin

Hedefler, kişinin içsel motivasyonunu artıran ve yapılan işe anlam yükleyen kavramlardır. 7'den 70'e her insan kendine kısa veya uzun vadede hedefler belirleyebilmektedir.

hedef-belirleyin-001.jpg


3. Plan Yapın

Bunu birçok kez bilinçli veya bilinçsizce yaparız. Her sabah uyadığımızda günümüzü planlarız. Bir okul dönemini veya iş dönemini kafamızda az çok planlarız. Peki hangimiz bu planları kağıda döküyoruz?

plan-yapin.jpg


4. Kendinizi Tanıyın

Kişinin kendini bilmesi ve yeteneklerini keşfetmiş olması, neleri daha iyi yapabileceğini bilmesi çok önemlidir. Bu bize hem zaman kazandırır hem de doğru tercihler yapmamıza yardımcı olur.

kendinizi-taniyin.jpg


5. İstikrarlı Olun

Birkaç denemede pes edip bırakmayın. Sıkılmak başarının olmanın önündeki en büyük engeldir. Başarısız olunsa bile sabırlı bir şekilde yapılan işler elbet başarıya ulaşacaktır. İstikrarlı olmak başarılı olmanın püf noktasıdır.

asla-pes-etmeyin.jpg


6. Arkadaşlarınızı İyi Seçin

Doğru arkadaş seçimi konusunda belki yüzlerce nasihat, onlarca makale okumuşsunuzdur. Bu doğrudur. çünkü iyi insanlar iyi insanlarla iş yapar. Yani her ne kadar işiniz başkalarıyla iletişim kurmayı gerektirmeyecek bile olsa yaptığınız işler diğer insanların hayatına etki edeceği için sonuç olarak yine insanlara ihtiyaç duyacaksınız.

arkadaslarinizi-iyi-secin.jpg


7. Ruh Sağlığınıza Dikkat Edin

Başarılı olmak için ruh sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sürekli hedef ve başarılara odaklanarak sosyal hayatımızdan, sevdiklerimizden, kendimize ayırdığımız zamandan fedakarlık ederek sürdürülebilir başarı yakalayamayız.

ruh-sagligi-002.jpg


8. Mükemmeliyetçi Olmayın

Yapacağınız işte en iyisi olmak zorunda değilsiniz. Olabiliyorsanız bu güzel bişey ama olmuyorsa bile bu sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez. Önemli olan sizden ne beklenildiği veya sizin kendinizden ne beklediğinizdir. İnsanların parmakla gösterdiği kişiler de bir zamanlarda alanlarının en iyisi değildi sonuç olarak.

mukemmeliyetci-.jpg

Önerilen İçerik;  İş Yerinde Başarı Formülleri

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
80
78
79
79
38
38
39
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.