Yenidoğan Sarılığı Belirtileri ve Tedavisi

Yenidoğan Sarılığı Belirtileri ve Tedavisi
12.08.201511:02

Yenidoğan bebeklerin bir çoğunluğunda görülen ve genellikle 1-2 hafta içerisinde iyileşme gösteren sarılık, mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır.

Haber güncelleme tarihi 07.01.2018 04:26

YENİDOĞAN SARILIĞI NEDİR?

Yenidoğan bebeklerin büyük çoğunluğunda rastlanılan bir durum olan yenidoğan sarılığı, bebeğin cildinin ve göz aklarının sararmasıdır. Bunun nedeni ise kandaki biluribin adı verilen sarı renkli maddenin artışıdır. Bilirubin artışı yenidoğan bebeklerde sarılağa neden olmaktadır. Bu sarılıkların birçoğunun fizyolojik sarılık olmasıyla birlikte sınırı aşmaması durumunda 1-2 haftalık bir süreç sonrasında kendiliğinden geçer.

Cilde sarı rengini veren maddenin adı bilubirindir. Bilubirin, kandaki seviyesinin artması ile birlikte kırmızı kan hücreleri olan alyuvarları parçalanarak oluşur. Yenidoğan sarılığının bir diğer nedeni ise doğumdan önce bilubirini annenin karaciğeri temizlerken, doğumdan sonra bebeğin bu durumda yetersiz kalması sonucunda yenidoğan sarılığı oluşur. Bebeğin karaciğerinin bilubirini temizleyebilecek seviyeye gelebilmesi için doğumdan sonra 2-3 gün gereklidir.

sarilik-.jpg


Genellikle yenidoğan sarılığı 1-2 hafta içerisinde iyileşme gösterir. Ancak bu süreç içerisinde mutlaka bir uzman kontrolü gerekmektedir. Kimi zaman bilubirin seviyesinin aşırı artışı ve tehlike sınırını geçmesi durumunda beyinde çeşitli hasarların oluşmasına neden olabilir. Bu süreçte ilk 10 gün uzman kontrolü oldukça önemlidir. Ancak son 10 gün içinde kandaki bilubirinin beyne geçmesinin engellendiği belirtilmektedir.


Fizyolojik Sarılık Nedir : Gebelik sırasında annenin karaciğeri bilubirin maddesini temizler. Plasenta aracılığı ile annenin kanına geçen bilubirin maddesi annenin karaciğeri aracılığıyla atılır. Ancak doğum sonrasında bebeğin karaciğeri yetersiz kaldığından bilubirin maddesinde artış görülür. Ancak 2-3 gün içinde bebeğin karaciğerinin gelişmesi ile birlikte bilubirin maddesinde azalma olur. Bu durum bebeğin karaciğer gelişimi ile bağlantılı olduğundan geçiçi sarılık olarak adlandırılır.


Anne Sütü Sarılığı : Anne sütü sarılığı, mama ile beslenen bebeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bu süreçte bebekte herhangi bir hastalık veya kilo sorununa rastlanılmayacağı gibi aynı zamanda doğumdan iki hafta sonra ortaya çıkar ve birkaç ay içinde iyileşme gözlemlenir. Ancak bu durumda anne sütünün kesilmesi önerilmemektedir.


Patolojik Sarılık : Nadiren görülen bir sarılık türü olmakla birlikte genellikle ilk 24 saat içerisinde ortaya çıkmaktadır. Fizyolojik sarılığa oranla bilubirin seviyesi daha yüksektir.

kan-uyusmazligi.jpg

Kan grubu uyşmazlığı genellikle doğumdan sonra ilk gün ortaya çıkan bir durumdur. Anne ile bebek arasındaki Rh uyuşmazlığı bebekte ağır sarılığa neden olabilir. Bu durumda annenin kanının 0 grubundan olup bebeğin kanının A, B veya AB olmasıdır. Doğum öncesinde annenin kan grubu belirlenmeli ve kontrol altında tutulmalıdır.


YENİDOĞAN SARILIĞI BELİRTİLERİ

Öncelikle sarılık belirtileri doğumdan 2-3 gün sonra ortaya çıkmaktadır. İlk önce yüzde başlayan sarılık, sonrasında göğüs, karın, kol ve bacaklar olmak üzere vücutta yayılma gösterir. Aynı zamanda sarılığın en çok bilinen belirtilerinden biri de göz akının sararmasıdır.

Aynı zamanda bebekteki sarılığı anlamanın en iyi yolu beyaz ışık, yani florasan veya gün ışığında bakmaktır. Böylece sarı renk daha iyi anlaşılmaktadır. Bir diğer yöntem ise bebeğin burun veya karın bölgesine parmağınızla hafif bir şekilde bastırdığınızda sarı renk daha çok belirginleşmektedir.

yenidogan-sariligi-.jpg


Sarılık şüphesi ve belirtisi olması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bu süreçte doktor kontrolü oldukça önemlidir.

Sarılık olan bebeklerde daha çok uyuma ve anne sütünü çoğu zaman reddetme görülür. Ancak bu durum bebekteki sarılık oranını arttırmaktadır. Bebekteki bilubirin oranının aşırı artması durumunda beyninde çeşitli hasarlara yol açabilir. Bu durumda bebekte tiz sesle ağlama, başını geriye atma ve havale gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu durum ilerleyen zamanlarda bebekte zeka geriliği, işitme kaybı ve görme sorunları gibi birçok probleme neden olabilir.


SARILIK TEDAVİSİ

Yenidoğan sarılıkları genellikle 1-2 hafta içinde kendiliğinden iyileşme göstermektedir. Ancak bu süreçte doktor kontrolü oldukça önemlidir. Bilubirin seviyesindeki artış veya düşüş mutlaka bir uzman kontrolünde olmalıdır. Bu süreçte özel ışıklar ile bebeğin kanındaki bilubirinin idrar ile dışarı atılması sağlanmaktadır.

fototerapi-.jpg

Fototerapi adı verilen bu yöntem bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Ancak fototerapi sırasında olası bir sorunu önlemek adına bebeğin gözleri kapatılmaktadır. Bu tedavi sürecinin yan etkileri olarak bebekte sulu dışkılama, kırmızı döküntüler ve bronzlaşma gibi etkiler görülebilir.

Tedavinin bitmesi ile doktor kontrolüne ara verilmemelidir çünkü tedavi sonrasında sarılık 1-2 gün içinde yeniden tekrarlama gösterebilir. Bu süreç mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Yenidoğan sarılığı tedavisinin en önemli unsurlarından biri de bebeğin iyi beslenmesidir. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
1
4
3
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.