Vacip Nedir? Vacip Kaça Ayrılır ve İbadetleri Nelerdir?

Vacip Nedir? Vacip Kaça Ayrılır ve İbadetleri Nelerdir?
10.08.201511:02

İslamiyet'e göre vacip; farz ile sünnettin arasında yer alan, farz kadar kesinliği ve bağlayıcılığı olmayan emirlere denir. Peki vacip olan ibadetler nelerdir? Hanefi mezhebine göre vacip kaça ayrılır?

Haber güncelleme tarihi 15.06.2020 15:31

Vacip kelimesi, İslami bir kelimedir ve aslen Arapça kökenlidir. Peki, vacip nedir?, Vacip ibadetler hangileridir? Vacip ile Farz arasındaki fark nedir? İşte, detaylar...

VACİP NEDİR?

Vacip kelimesinin tanımı Farz kadar kesin delilleri olmamakla birlikte yapılması emredilen ibadetlerdir. Kesin bir delile dayanmadığı için vacibi terk eden kişi kafir olmuyor. Ancak bir açıklama getirmek gerekirse vacibi terk eden kimse fasık kabul edilir. Vacibin terki her ne kadar farz gibi dinden çıkarmasa da vacibin terki nedeniyle kişi günaha girer.

vacip nedir

Vacip İbadetler Hangileridir?

 • Vitr namazı kılmak ( Yatsı namazı 10 rekattır, en son kılınan 3 rekat vitr namazıdır.)
 • Kurban kesmek ( kurban bayramında kurban kesmek)
 • Bayram namazı kılmak ( yılda kurban ve ramazan bayramının ilk günlerinde olmak üzere 2 kez kılınır.

Vacip ile Farz Arasındaki Fark Nedir?

Vacip kelimesinin anlamında da yer aldığı üzere, bahsedilen emrin yerine getirilmesi farz kadar keskin değildir. Vacip olan emri ya da buyruğu inkar eden Müslümanlıktan çıkmazken, Farz olan emir ya da buyruğu inkar eden ise Müslümanlıktan çıkar.

Vacip ile Farz arasındaki fark budur.

vacip ve farz arasındaki fark


Vacip Kur'an'ı Kerim'de Geçer Mi?

Vacip kelimesi Arapça kökenli olup Kur'an'da geçmemektedir. Ancak fiil kökeni olan "vecebe" kelimesi bir ayette geçmete olup düşmek anlamında kullanılmıştır.  Genellikle hadislerde karşımıza çıkan vacip kelimesi yine fiil çekimlerinden vücub ve türevleriyle yer edinmiştir. Farklı manalarda kullanılan vacip kelimesi ile ilgili tüm bilgilerin temeli olan hadislerde farz ile vacip arasındaki ayrımda net bir şekilde aktarılmıştır. 


Hanefi Mezhebi’nde Vacip Kaça Ayrılır?

Henefi Mezhebi’nde vacip kelimesi 2’ye ayrılmaktadır.

 • 1- Kat`i bir delile yakın derecede kuvvetli görünen zanni bir delille sabit olan vacipler.
 • 2- Zanni delil olan haber-i vahid ile sabit olan vacipler.

Vacip'in Kısımları Nelerdir?

Farklı görüş ve bakımlardan dolayı vacip birden fazla türe ayrılmıştır. İşte vacip türleri...

1. Vakte Bağlı Olan Vacip

 Belirli bir vakit içerisinde yapılması gereken vacipler vakte bağlı vacip olarak nitelendirilmiştir. Bu konu da iki farklı gruba ayrılıyor öyle ki vacip'in yerine getirilmesi için geniş bir vakit var ise "geniş vakitli vacip" denir. Ancak farzlar gerekçesi ile o vakitte vacip'e kalan vakit az ise "dar vakitli vacip" denir.

2.  Vakte Bağlı Olmayan Vacip

Herhangi bir hastalık veya zaruri durum neticesi ile sonraya bırakılan vaciplere verilen isimdir. Buna en güzel örnek ise oluşan zaruret sebebiyle ramazan ayı içerisinde oruç tutamayan bir kimsenin üzerine vacip olan orucu sonradan eda edebilmesidir.

3. Muhayyen Vacip

Muhayyen vacipte yapılması istenilen şeyin kesin olduğu emirlerdir ki zekat vermek veya borcunu ödemek gibi işlerde emir gayet açık ve nettir. 

4. Muhayyer Vacip

Muhayyer vacip ise vacibin yerine getirilmesi için sunulan denk seçeneklerdir. Şöyle ki yeminin bozan bir kimse için köle azad etmesi veya 10 kişinin karnını doyurması vacip kılınmıştır. Ancak bunlara gücü yetmeyen kişi ise 3 gün oruç ile borcunu ödeyecektir. Bu tür seçeneklere sahip vacipler Muhayyer vacip'tir.

5. Miktarı ve Sınırı Belli Olan Vacipler

Müslümanlara farz kılınan her şey miktarı ve sınırı belli olan vaciplere birer örnektir.

6. Miktarı ve Sınırı Belli Olmayan Vacipler

Abdest alırken başa yapılan mesih miktarı ve mahkeme tarafından belirlenen nafaka miktarında ki özgürlük miktarı ve sınırı belirli olmayan vaciplerin en güzel örnekleridir.

7.  Ayni Vacip

Allah tarafından insanlar üzerine farz ve vacip olarak kılınan yükümlülüklerin her bir kimse tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. "Ayni Vacip" başkasının yapması ile kişinin üzerinden yükümlülüğün kalkmadığı vaciplere verilen addır.

8. Kifai Vacip 

Bir topluma emredilen vecibelerin topluluktan olan insanlarca yerine getirilmesi ile yapmayan insanlar üzerinden vacip kalkmış olur. Ancak hiç kimse bu vecibeleri yerine getirmezse topluluk vacibi yerine getirmemiş olur. Misal bir kimsenin cenaze namazını kılmak toplum üzerine vaciptir ancak bir kaç kişinin bu cenaze namazını kılmasıyla vacip yerine getirilmiş olur.


Vacip Olan Davranışlar Nelerdir?

 • Bir kimse nafile bir namaza başlarsa, nafile namazı bitirmek o kimse üzerine vacip olur.
 • Vitr vacip olarak bildiğimiz namazı kılmak ve bu esnada kunut duaları okumak vaciptir.
 • Adak adayan kimse üzerine o adağı yerine getirmesi vacip kılınmıştır.
 • Namazın farzlarını sırasıyla ve geciktirmeden yerine getirmek vaciptir. Misalen secdeden kıyama kalkarken veya kıyamdan sonra ruku'ya eğilirken geciktirmeden hareket etmek gibi.
 • Farz namazların ilk iki rekatında diğer namazların ise her rekatında fatiha okumak vaciptir.
 • Namazı bitirirken verilen selam esnasında esselamu aleykum ve rahmetullullah demek vaciptir.
 • Namaz esnasında zammı sureden önce fatiha okumak vaciptir.
 • Yarım kalan veya bozulan sünnet ve nafile namazları tamamlamak vaciptir.
 • Namazın son oturuşunda Ettehiyyatü'yü okumak vaciptir.

NeOldu.com / DİN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2240
1348
1073
503
400
261
1377
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.