Türk Sinemasının Başarılı Üçlemeleri

Türk Sinemasının Başarılı Üçlemeleri
08.06.201521:35

Türk sinemasının birbirleriyle bağlantılı sevilerek izlenen üçlemelerini kimimiz biliyoruz, kimimiz ise izlediğimiz filmn üçleme olduğunu bilmiyoruz. İşte Türk sinemasının ünlü üçlemeleri..

Haber güncelleme tarihi 10.06.2020 16:00

Kimisi Yeşilçam’dan kimisi modern Türk sinemasından bildiğimiz üçleme filmlerini film meraklıları izlemiştir.Ömer Lütfi Akad, Metin Erksan, Derviş Zaim, Cemal Şan gibi başarılı yönetmenlerin Türk sinemasına kazandırdığı ve Türk sinemasının mihenk taşlarından olan bu filmler, üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin izleyiciler tarafından büyük bir beğeni ile izlenmekte. Kimi filmler uluslararası bir değere sahipken kimi filmlerin üçleme olduğunu bile belki az kişi bilir. İşte beğenerek izlediğimiz film üçlemeleri:

1-Aşk Üçlemesi

Yönetmenliğini Cemal Şan’ın yaptığı üçleme film izleyenler tarafıdan tam not aldı. Yerli film festivallerinden ödülle dönen Aşk üçlemesinin çok zengin bir oyuncu kadrosu da bulunmaktadır. Üçleme Dilber’in Sekiz Günü, Zeynep’in Sekiz Günü ve Ali’nin Sekiz Günü filmlerinden oluşmakta. 

Zeynep’in Sekiz Günü (Kalp): Kendini dünyadan soyutlayan, hayatına istikrarlı bir rutinle devam eden Zeynep herkes tarafından tuhaf karşılanan birisiydi. İşe giderken her gün aynı kıyafeti giyiyor, attığı adımlar hep aynı hızda kısacası her gün diğer bir günün kocaman bir tekrarıından ibaret. Ve birgün iş arkadaşlarının ısrarıyla işten sonra bara gitmesiyle tüm hayatı, tüm rutini yerle bir oldu. Barda tanıştığı ve bir anda duygusal bağ kurduğu Ali tüm hayatının değişim noktası oldu.  Filmin başrollerinde Fadik Sevin Atasoy ve Mustafa Üstündağ yer almakta. 


Dilberin Sekiz Günü (Ruh): Üçlemenin son filmidir. Senaryo ve yönetmenliği Cemal Şan’a ait olan filmde Nesrin Cavadzade, Fırat Tanış ve Osman Akça başrolleri oynamaktadır. Filmde çocukluk aşkı Ali’nin başkasıyla eveleneceğini duyan Dilber’in kendini ahıra kapatıp gelen ilk kişiyle evlenmeye yemin etmesiyle başlar. Bunu duyan Mehmet isiminde topal bir adam köye gelir ve Dilber’i ailesinden ister ve Dilber’i alıp kasabaya yerleşirler. İlk başlarda kocası Mehmet’ten uzak duran Dilber daha sonra ona alışmaya başlar. Aralarındaki bağ tam güçlenmişken bir gece ansızın Ali kapılarını çalar ve olanlar olur. 20. Ankara Film Festivali’nde kendinden söz ettiren film, festivalden 4 ödülle döndü. Ayrıca Bursa İpekyolu Film Festivali’nden de En İyi Erkek oyuncu Ödülü’nü aldı. 


Ali’nin Sekiz Günü (Akıl): Ali yaşadığı mahallenin sevilen delikanlısı. İşlettiği bakallı ve evi arasında rutin bir hayatı vardır. Öğretmen Zeynep’in mahalleye taşınması ve ona aşık olamasıyla hayatı değişmeye başlar. Fakat Zeynep başkasına aşıktır. Ali’nin Zeynep’e duyduğu aşk ve yaşadığı tuhaf olaylar onu çok fazla yıpratmaya başladı. Filmib başrollerinde ise Serdar Orçin, Begüm Birgören ve Uğur Polat yer alıyor. 

filmler1.jpg


2- Yusuf Üçlemesi

Başarılı yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yaptığı Yumurta, Süt ve Bal filmlerinden oluşuyor. Üç filmlede yerli ve yabancı film festivallerinde kendinden bahsettiren usta yönetmen, filmlerde başarılı oyunculara yer veriyor. 


Yumurta: Üçlemenin ilk filmi olan Yumurta’da annesi vefat eden Yusuf’un yıllardır uğramadığı kasabaya cenaze sebebiyle gelmesiyle başlar. Geldiğinde uzaktan akrabası Ayla ile karşılaşan Yusuf, kendisinden suçluluk duygusu hisseder. Bu duygudan kurtulmak için ise annesinin adağını gerçekleştirmek için Ayla ile birlikte yola çıkar. Fakat bir aksilik nedeniyle geceyi Otel’de geçirmek durumunda kalırlar. O gece aralarında bir bağ oluşmaya başlar. Filmde başrolleri Nejat İşler ve Saadet Işıl Aksoy paylaşıyor. Ayrıca film Saadet Işıl Aksoy’un ilk sinema deneyimidir. 


Süt: Üçlemenin ikinci filminde yine ana karakter Yusuf isiminde genç bir çocuktur. Arkadaşlarıyla çok yakınlık kuramayan ve şiirler yazmayı seven Yusuf’un hayatın annesinn hayatına giren bir adam ve askerlik muayenesi sonucu askere gidemeyeceğini öğrenmsiyle değişir. Omuzlarında büyük bir baskı hisseden Yusuf değişmek için büyük mücadele vercektir. Filmin başrollerinde Melih Selçuk, Başak Köklükaya ve Tülin Özen yer almaktadır. 


Bal: Üçlemenin son filmi başarılı yönetmen Semih Kaplanoğlu’na Altın Ayı Ödülü’nü kazandırdı. Film küçük Yusuf’un babası ölmeden önceyaşadıklarını anlatıyor. Karadeniz’in doğal güzellikleriyle süslenen film, Yusuf’un babası Yakup’un bal toplamak için ağaca çıkmasıyla başlıyor. Filmin başrollerinde ise Erdal Beşikçioğlu, Bora Altaş ve Tülin Özen yer almakta. 

yusuf üçlemesi


3- Köy Üçlemesi

Türk sinemasının efsan yönetmenlerinden Metin Erksan’ın Köy üçlemesi şüphesiz Yeşilçam’ın unutulmaz filmleri arasında gösterilen filmlerdendir. Susuz Yaz, Yılanların Öcü ve Kuyu filmlerinden oluşan üçlemede Yeşilçam’ın usta oyuncuları yer almakta. 


Yılanların Öcü: Türk Edebiyatı’nın unutulmaz eseri , Fakir Baykurt’un eşsiz eseri Yılanların Öcü’nü senaryolaştırıp beyaz perdeye aktaran Metin Erksan, bu film ile festivallerden ödül ile dönmüştür. Daha sonra Şerif Gören tarafından da sinemaya uyarlanan Yılanların Öcü günümüzde ise televizyon dizisi olmuştur. Filmde evlerinin önüne başka bir evin yapılmasını istemeyen Kara Bayram ve annesi Irazca’nın Haceli ve muhtarla olan mücadelesini anlatır. Filmde, Fikret Hakan, Nurhan Nur, Aliye Rona, Kadir Savun ve Erol Taş gibi Yeşilçam’ın usta isimleri yer almakta. 

Susuz Yaz:  Necati Cumalı’nın aynı adlı romanında uyarlanan film Türk Sinemasının uluslararası alandaki ilk başarıdır. Metin Erksan Susuz Yaz ile Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü veAcapulco Film Festivali’nde Altın Maya Ödülü’nü almaya hak kazandı. Film İzmir’de çekilir. Su sıkıntısı çeken bir köyde arazisinden su çıkan Osman suya kendi başına sahip çıkar. Fakat köylüler buna müsade etmek istemezler. Bunu üzerine çıkan kavgada Osman’ın kardeşi Hasan hapishaneye düşer. Osman bu kez kardeşinin karısı Bahar’a göz koyar. Türkiye’de sansür engeline takıldığı için vizyna giremeyen Susuz Yaz’da Ulvi Doğan, Erol Taş ve Hülya Koçyiğit başrolleri paylaşmıştır. 


Kuyu: Üçlemenin son filmi olan Kuyu, Kur’an-ı Kerim’den bir ayetle giriş yapar filme. ‘Kadınlara iyilikle davranın’. Film bir gazete haberinden uyarlanmıştır. Yerli festivallerden büyük ilgi gören film, Osman isiminde bir adamın çok sevdiği kadın Fatma’yı dağa kaldırmasıyla başlar. Fakat Fatma’nın Osman’da gönlü yoktur. Osman yakayı ele verir ve hapishaneye atılır. Osman amacından vazgeçmez ve hapishanden çıkar çıkmaz yine Fatma’yı kaçırır ve bu kez kadını ağaca bağlar ve tecavüz eder. İçi Osman’a karşı kinle dolan Fatma, onu kuyuya sul almak için indirip üzerine taş ve kaya parçalarını fırlatarak öldürür. Daha sonra da kenini asar. Adana Altın Koza Film Festivali’nden 4 dalda ödülle dönen filmin başrollerinde ise Hayati Hamzaoğlu, Nil Göncü ve Aliye Rona yer almaktadır. 

filmler3.jpg


4- Karanlık Üstüne Öyküler

Yeni dönem Türk sinemasının başarılı yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz’un üçlemesi olan Karanlık Üstüne Öyküler’de, Yazgı, İtiraf ve Bekleme Odası isimli filmler yer almaktadır. Yerli ve yabancı festivallerde gösterilen filmler aynı zamanda festivallerden ödüllerle dönmüştür. 


YazgıDünya Edebiyatı’nın başarılı romancılarından Albert Camus’nun ünlü eseri Yabncı’dan uyarlanılarak çekilen filmde, annesinin ölümü dahil hiçbir şeye tepki vermeyen gümrük memuru Musa’nın hayatı anlatılmaktadır. Üzerine yıkılan cinayetlerden dolayı hapishaneye düşmesine bile tepki göstermeyen Musa’nın suçsuz olduğu geçte olsa anlaşılır. Filmde Musa karakteri, kitaptaki Meursault ile benzerliklere sahiptir. 38. Antalya Film Festivali’nden 4 ayrı dalda ödül alan filmin başrollerinde ise Serdar Orçin ve Zeynep Tokuş yer almaktadır. 


İtiraf: Film başarılı bir mühendis olan Harun’un karısı tarafından aldatılması ve bunu bilidğini karısına söylememesini konu alıyor. Harun’a yavaş yavaş ağır gelmeye başlayan bu sırrı söyleme aynı geldiğinde ise her zamankinden daha fazla çaresiz hisseder kendini. Filmin başrollerini Taner Birsel ve Başak Köklükaya paylaşmaktadır. Film İstanbul ve Ankara Film Festivalleri’nden ödülle dönmüştür. 


Bekleme OdasıFilmin her ne kadar biyografik olduğu düşünülsede aslında değil. Filmde başrolü Zeki Demirkubuz kendisi canlandırmaktadır. Suç ve Ceza isimli dünyaca ünlü romanı filmleştirmek isteyen ünlü yönetmen Ahmet’in Raskolnikov karakterini canlandıracak oyuncuyu aramasını konu alır. Ahmet’in sevgilisi Serap aldatıldığını düşünerek evi terk eder. Asistanı Elif’le birlikte olan Ahmet, en sonunda evine giren hırsızın aradığı oyuncu olduğunu düşünür. Antalya ve İstabul Film Festivalleri’nden ödülle dönen Bekleme Odası’nın başrollerinde Zeki Demirkubuz, Nilüfer Açıkalın ve Ufuk Bayraktar yer almaktadır.

karanlık üstüne öyküler


5- Geleneksel Türk Sanatları Üçlemesi

Başarılı yönetmen Derviş Zaim’in geleneksel Türk sanatlarının sinemayla olan ilişkisini anlattığı üçlemede hat, gölge ve minyatür sanatlarının üzerinde durulmuştur. Festivallerde büyük beğeni ile izlenen üçleminin her filmi gösterildiği fastivalden ödülle dönmüştür. 


Cenneti Beklerken: Üçlemenin ilk filminde geleneksel Türk sanatlarından minyatürün  üzerinde durulmuştur. Film Osmanlı zamanında Eflatun isimli miyatür ustasının hikayesi anlatılır. Filmde karısı ve çocuklarını kaybeden Eflatun imparatorluk tarafından portre çizmesi için görevlendirilir. Osmanlı hanedanlığından olduğunu iddia eden Danyal ve oğlu yakalnıp Anadolu’da bir yerde hapsedilmiştir. Eflatun’un görevi ise Anadolu’ya gidip Danyal’ın portresini çizmektir. Film Altın Koza, Ankara ve Altın Portakal Film Festivalleri’nden pek çok dalda ödülle dönmüştür. Filmin başrollerinde ise Serhat Tutumluer, Melisa Sözen, Mesut Akusta ve Nihat İleri yer almaktadır. 


Nokta: Konya’da çekilen filmde üçlemenin ikinci filmidir. Nokta’da ise film hat sanatıyla buluşur. Ahmet samimi arkadaşlarından biriyle birlikte tarihi değeri olan bir Kur’an-ı Kerim’in çalınmasına neden olur. Film bu nedenle büyük vicdan azabı çeken Ahmet’in ruhunu rahatlatmak için yaptıklarını anlatır. Filmde başrolleri ise Mehmet Ali Nuroğlu, Settar Tanrıöğen ve Serhat Kılıç paylaşmaktadır.


Gölgeler ve Suretler: Üçlemenin son filminde ise gölge sanatından bahsediliyor. Film 1960’ların Kıbrıs’ını anlatıyor. Kıbrıs’ta Rumları ve Türkler arasında başlayan gerilimden dolayı şehre kaçmaya çalışan, babası Karagöz kuklacısı olan bir genç kızın öyküsü anlatılıyor filmde. Ankara Film Festivali’nden tam 7 dalda ödül arak dönen filmin başrollerinde Buğra Gülsoy, Osman Alkaş, Cihan Tarıman ve Hazar Ergüçlü yer almaktadır. 

geleneksel türk sanatları üçlemesi


6-Göç Üçlemesi

Yeşilçam’ın diğer usta yönetmeni Ömer Lütfi Akad’ın Göç üçlemesi Türkiye’de yer alan göç problemi üzerine filmlerini çekmiştir. Üçleme Gelin, Düğün ve Diyet isimli üç filmden oluşuyor. 


Gelin: Film Yozgat’tan İstanbul’a göç eden Hacı İlyaz ve ailesinin İstanbul’da yaşadıklarını anlatır. Hacı İlyas’ın büyük oğlu Hıdır ticarete atılınca daha fazla para kazanmak ister. Bunu üzerinde karısından ve kardeşi Veli’nin karısından ziynetlerini ister. Karısı razı gelir ama yengesi razı gelmez çünkü oğlu Osman’ın ciddi bir rahtasızlığı vardır. Fakat Hacı İlyas torunu Osman’ın bir türlü hastaneye götürülmesine yanaşmaz. Çocuk bir bayram sabahı fenalaşır ve ölür. Bunu üzerine annesi Meryem evi terkeder ve kendine bir iş bulur hayatını yoluna koymaya çalışır. Fakat Hacı İlyas küçük oğlu Veli’yi dolduruşa getirip karısını öldürmesini söyler. Veli de karısının iş yerine gider fakat onu öldürmez birlikte başka bir yaşam kurarlar. Başrollerinde Ali Şen, Hülya Koçyiğit, Kamuran Usluer ve Aliye Rona’nın yer aldığı film Adana Altın Koza Film Festivali’nden 5 dalda ödül almıştır.


Düğün: Düğün’de ise göç ve başlık parası konuları işlenmiştir. Şanlıurfa’dan İstanbul’a göç eden bir aile İstanbul’da kızlarını başlık parası karşılığında istemedikleri kişilerle evlendirmek istiyorlar. Fakat Zelha isimli kız bu duruma isyan edip ailesini karşısına alır ve kardeşlerini istemedikleri kişilerle evlenmekten kurtarır. Filmde Hülya Koçyiğit, Kamuran Usluer ve Erol Günaydın başrolleri palaşıyor. 


Diyet:  Göç ve başlık parasından sonra bu kez çalışan ve iş veren ilişkilerine değinen Ömer Lütfi Akad filmde, Hasan isimli genç İstanbul’a geldiğinde hemşehrisi Bilal’in yanında işe başlar. Bu sırada iş yerinde bazı çalışanlar sendika girerler. Hasan iş yerinde kocası tarafından terk edilen Hacer’le tanışır ve onunla evlenir. Hacer kimseye söylemeden sendikaya girer. Hasan hem ona danışmadığı için hem de Bilal’le aralarının bozulmasından dolayı Hacer’e kızar. Filmde Hülya Koçyiğit, Hakan Balamir, Erol Taş ve Erol Günaydın rol almaktadır. 

göç üçlemesi


7-Taşra Üçlemesi

Türk sinemasının başarısı uluslararası alanda en çok bilinen yönetmeni olan Nuri Bilge Ceylanın Taşra üçlemesinde Kasaba, Uzak ve Mayıs Sıkıntısı isimli filmler yer alıyor. Üç filmde yurt dışında beğenilerek izlenmiştir. 


Kasaba: Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metraj filmlerinden olan Kasaba, Ceylan’ın uluslararası alanda ismini duyurmasını sağlayan ilk filmidir. Filmde 1970’li yıllarda üç kuşağın birarada ve doğayla içiiçe olan yaşamlarının çocukların gözünden anlatılmasıyla oluşur. Filmde Mehmet Emin Toprak ve Mehmet Emin başrolleri paylaşır. Film Berlin Film Festivali’nden ve Cologne Film Festivali’nden ödülle döner. 


Mayıs Sıkıntısı: Nuri Bilge Ceylan tarafından Anton Çehov’a ithaf edilen film, Muzaffer’in film çekme çabalarını anlatır. Yıllar sonra çocukluğunun geçtiği kasabaya dönen Muzaffer, film çekmek için oyuncu ararken anne ve babasını filminde oyanatmaya karar  veriri. Ve çekimler başlar. Anne ve babasıyla film çekmek o kadar kolay olmayacaktı. Film Antalya Altın Portakal Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Buenos Aires Film Festivali, Ankara Uluslararası Film Festivali ve İskenderiye Film Festivali’nden ödülle döndü. Filmin başrollerinden ise Mehmet Emin Toprak, Mehmet Emin Ceylan ve Fatma Ceylan yer almaktadır. 


Uzak: Film iç sıkıntısı yaşayan Mahmut’la hayallerini gerçekleştirmek için İstanbul’a gelen Yusuf’un hikayesi anlatılıyor. Mahmut her ne kadar Yusuf’tan hoşlanmasa da yanında kalmasına müsade etti. Nuri Bilge Ceylan’ın ustalık eseri diyebileceğimiz Uzak, Cannes Film Festivali , Altın Portakal Film Festivali, Ankara Film Festivali, Cinemeya Film Festivali gibi bir çok alanda ödülle döndü. Filmde Muzaffer Özdemir, Mehmet Emmin Toprak, Zuhal Gencer Erkaya gibi isimler yer aldı. 

taşra üçlemesi


8- Küçük Adam Üçlemesi

Yönetmen Zeki Ökten tarafından çekilen ve çok fazla bilinmeyen üçlemelerden biridir. Üç filminde başrolünde Kemal Sunal yer almaktadır. Filmlerde genel olarak yoksulluk üzerinde durulmuştur.


Davacı: Filmde aralarında yaşanan ufak bir tartışma nedeniyle birbirlerine dava açarlar. Atıklları bu dava ise tam 7 yıl sürer. Filmde yargı sistemine yapılan eleştiriler yer alıyor. Aynı zamanda karakterlerin içierisinde buludundukları ekonomik durumlar da gözlenebiliyor. Filmin başrollerinde Kemal Sunal ve Savaş Yurttaş, Güzin Özipek  ve Serra Yılmaz yer almaktadır. 


Yoksul: Filmde çaycılık yaparak geçimini sağlayan Yoksul ismindebir gencin handaki esnafla ve kız arkadaşı Leyla ile ilişkisini anlatmaktadır. Leyla sürekli Yoksul’dan bir şeyler ister. En sonunda Yoksul’da çok fazla para alıp kayıplarak karışır. Yoksul daha sonra çay ocağını satın alır ve handan bir esnafla ortak olur. Filmde Kemal Sunal’ın yanı sıra Şehnaz Dilan, Yaman Okay, Kerem Yılmazer ve Fatoş Sezer gibi oyuncular yer almakta.


Düttürü Dünya: Ankara’da geçimini klarnet çalarak sağlayan Mehmet gecekondu semtinde yaşamaktadır. Yaşadıkları Ev kayınbiraderine aittir ve ev bir müteahhite verilmiştir. Mehmet hem ie gider hem de yeni bir ev aramaya başlar. En büyük umudu ise yaptığı bestelerden albüm çıkarmaktır. Filmin başrollerinde ise Kemal Sunal, Jale Aylanç ve Cezmi Baskın yer almaktadır. 

küçük adam üçlemesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.