Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
13.04.201617:26

Toplumumuzda sık karşılaşılan problemlerden biri olan tırnak batması hakkındaki tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 06.03.2020 09:59

Tırnak Batması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tırnak batması, el ve ayak tırnaklarında sık rastlanılan bir durumdur. Tırnağın keskin tarafının tırnağın sonundaki ya da yanındaki deriye gömülmesi sonucunda tırnak batması meydana gelir. Oldukça ağrılı ve acı veren bir durum olan tırnak batması, aynı zamanda iltihaba neden olur. İltihaplı tırnak batmasının tedavi edilmemesi durumunda ilerleyebilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnağın uzamasını sağlayan tırnak yatağının herhangi bir nedene bağlı olarak bozulması durumunda tırnağın uzayarak ilerlemesinde bozulmalar meydana gelir. Buna bağlı olarak tırnağın yuvasına zarar vermeye başlamasıyla birlikte enfeksiyon oluşumu görülür. Ayrıca tırnak yatağından bağımsız olarak tırnağın deriye baskı uygulaması sonucunda da tırnak batması meydana gelebilir. Tırnak batması gençlerde ve yetişkin bireylerde yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Bebeklerde ve çocuklarda tırnak batmasına rastlanılmaz. Kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülen tırnak batması, genellikle 20-30 yaş aralığında görülür. Tırnak batması el tırnaklarında meydana gelebileceği gibi genellikle ayak baş parmağında görülür. Ayrıca baş parmağın yanı sıra diğer parmaklarda görülme olasılığı da vardır.

tirnak-batmasi-hakkinda.jpg


Tırnak Batması Neden Olur?

 • Ayağın aşırı terlemesi
 • Tırnakta travma oluşması (çarpma, tırnak üzerine gelen darbe veya tırnağın üzerine basılması)
 • Çok dar ve sıkı ayakkabı giyilmesi
 • Tırnak mantarı
 • Tırnakta meydana gelen enfeksiyon
 • Tırnakların derinden ve sivri kesilmesi
 • Uzun süre topuklu ayakkabı giyilmesi
 • Uzun süre sivri burun ayakkabı giyilmesi
 • Genetik yatkınlık
 • Yanlış pedikür yapılması
 • Ayakta veya ayak parmaklarında meydana gelen deformasyon
 • Tekrar eden darbeler veya tırnak zedelenmeleri

tırnak


Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması, genellikle ayak baş parmağında meydana gelen bir durumdur. Tırnak batmasının temel belirtileri; acı, kızarıklık ve tırnak ucunda meydana gelen şişmedir. Tırnak batmasının ilk evrelerinde tırnak ucunda acı hissiyle birlikte kızarıklık ve şişlik görülür. Bu evrede iltihaplanma söz konusu değildir. Tırnakta acının yanı sıra sıcaklık hissedilir. Tırnak batmasının ileri evrelerinde tırnağın keskin tarafında ekstra dokulaşma ve deri kaplaması görülür. Yine tırnağın sivri ucunun deriye baskı uygulaması nedeniyle iltihap oluşumu başlar. Ancak bu iltihaplanma her zaman için enfeksiyon olarak kabul edilmez. Oluşan iltihap, tırnağın deriye uyguladığı baskı sonucunda deri formunda meydana gelen bozulmaya karşılık vücudun verdiği tepki olabilir.

tirnak-batmasi-belirtileri-001.jpg

Tırnak batması probleminde görülen iltihaplanma bazı durumlarda enfeksiyon oluşturabilir. Enfeksiyon oluşması durumunda tırnakta görülen şişlik daha kötüleşir ve iltihaplı bölgede beyaz veya sarı renkli irin görülebilir. Ayrıca yaygın olmamakla birlikte enfeksiyon nedeniyle ateş meydana gelebilir.


Tırnak Batmasından Nasıl Korunulur?

 • Tırnaklarınızı sivri şekilde kesmek yerine düz kesin ve tırnaklarınızın kenarının keskin kalmaması için mutlaka törpüleyin.
 • Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giymeyin.
 • Çok dar ve rahatsız ayakkabı kullanımından kaçının.
 • Parmağınızı ve dolayısıyla tırnağınızı hedef alan tekrarlayıcı darbelerden kaçının.
 • E vitamini ve bitki yağları içeren kremlerle el ve ayaklarınızı düzenli olarak nemlendirin.
 • Tırnak batması olan bölgede mantar oluşmuşsa her gün düzenli olarak bir damla saf çay ağacı yağı damlatın.
 • Ayağınızı kuru ve temiz tutmaya özen gösterin.

tırnak


Tırnak Batması Tedavisi Nasıldır?

Toplumda oldukça sık rastlanılan sağlık problemlerinden biri olan tırnak batması, oldukça acı veren bir durumdur. Kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren tırnak batması aynı zamanda ayak sağlığını da tehdit etmektedir. Tırnak batması problemiyle karşılaşılması durumunda öncelikle pedikür salonlarına başvurulsa da bu durum yalnızca geçici çözüm sağlamaktadır. Bu nedenle daha sonraları daha büyük sorunlarla karşılaşmamak adına medikal ayak sağlığı bakım merkezlerine başvurulmalıdır.

tırnak

Tırnak batması problemi karşısında en çok tercih edilen tedavi yöntemi “3TO tel yöntemi”dir. Ayak sağlığı bakım merkezlerinde uzmanlar tarafından uygulanan bu yöntem ile oldukça başarılı sonuçlar elde edilir. Bu yöntem ile yatağı bozulmuş ve yan kısımlardan ete gömülmüş olan tırnak, özel titanyum tellerle askıya alınır ve ortadan sıkıştırılarak yukarı kaldırılır. Askıya alınan tırnağın büyümesi sürekli olarak kontrol edilir ve düzenli periyotlarla tel değiştirilir.

tırnak

İhmal edilmiş ve ilerlemiş tırnak batmalarında cerrahi müdahale gerekebilir. Enfeksiyon oluşmuş vakalarda röntgen ile iltihabın yayılma derecesi belirlenir. Bu sayede iltihabın kemiğe gelip gelmediğine bakılır. Ayrıca tetanoz aşınız üzerinden 5 yıl geçmiş ise aşınız yenilenir. Lokal anestezi altında yapılan işlemde öncelikle tırnağın üst kısmında oluşan doku temizlenir. Daha sonra tırnak batmasının tekrarlamasını önlemek adına kimyasal ilaçlar yardımıyla bölgedeki bazı hücreler öldürülür. Operasyon sonrasında bölge düzenli olarak kontrol edilir ve pansuman yapılır. 

Önerilen İçerik;
 Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
1
2
15
3
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.