Aşil Tendiniti Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Aşil Tendiniti Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
11.04.201617:06

Sporcularda yaygın olarak görülen aşil tendinit, aşil tendonunun aşırı kullanılmasına bağlı olarak oluşan bir iltihaplanmadır. Bu içeriğimizde aşil tendiniti hakkında bilinmesi gerekenleri ve tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 17.10.2020 15:10

Aşil Tendinti Nedir? 

Vücuttaki en uzun tendonlardan biri olan aşil tendonu, ayak bileğinin arka kısmından baldır kaslarına kadar uzanır. Şerit biçimindeki bu esnek doku, hareket halindeyken hissedilebilir. Ayak parmaklarını zemine yönlendirip ayağı germeye yardımcı olan aşil tendonu, vücudun en güçlü tendonu olmasına rağmen kolayca hasar görebilirYürüme veya koşma sırasında topuk kemiğini yukarı kaldırma görevi gören aşil tendonu, uzun süre yürüme, koşma veya ayakta kalma sonucunda aşırı tehdit oluşturur ve bu durum aşil tendinit olarak adlandırılan yaralanmayla sonuçlanabilir. Aşil tendinit, aşil kirişlerinin aşırı kullanımı sonucunda ortaya çıkan yaralanmadır. Genellikle sporcularda görülen bir durum olan aşil tendiniti, tendonun ani şekilde zorlanması veya aşırı kullanılmasına bağlı olarak gelişen iltihabi bir hastalıktır.

asil-tendon.jpg

Aşil tendonun görevi, yürüme döngüsü sırasında ayağı yavaşlatmak, stabilize etmek ve daha sonra hızlandırmaktır. Ayak veya ayak bileğindeki yapısal bozuklukların yanı sıra ayağın aşırı kullanılması, bu tendonun yaralanmalara daha yatkın hale gelmesine neden olur. Bu nedenle sporsal aktivitelerde ağrı meydana gelebilir.

asil-tendinit.jpg

Tendonun orta kısmında meydana gelen tendinit, genellikle aşırı kullanıma bağlı olarak oluşur ve sıklıkla orta yaş grubundaki bireylerde görülür. Bu tip tendinitler, dejeneratif olup, tutunma yerlerindeki kasların aşırı kullanımı sonucunda oluşur. Bu nedenle genellikle genç ve aktif kişilerde görülür. Ancak aşil tendinit en çok topuk kemiği kısmında görülür. Topuk kemiği çevresinde görülen aşil tendinit, aktif olmayan ileri yaş grubundaki bireylerde rastlanılan bir durumdur.

asil-tendinit-001.jpg


Aşil Tendiniti Neden Olur? 

Aşil tendiniti oluşumunda doğrudan bir yaralanma söz konusu değildir. Genellikle sporcularda görülen problemlerden biri olan aşil tendinit, sıklıkla aşırı kullanım sonucunda oluşur. Aşil tendinit oluşumunun temelinde aşil tendonunun zorlanması vardır.  Aşil tendinit nedenlerini, aşırı kullanım, aniden aktivite düzenini arttırma, sürekli topuklu ayakkabı kullanma ve aşırı kilo şeklinde sıralayabiliriz. Uzun süre yüksek topuklu ayakkabı kullanmak tendonun çok fazla baskıya maruz kalmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı kilo, düz tabanlığa neden olur. Bu durumda tendonlar ve kaslar gerilerek yaralanmalara karşı yatkınlık oluştururlar.

asil-tendinit-nedenleri.JPG

Yanlış antreman yapma, ısınma hareketlerinin kısa tutulması, engebeli alanlarda spor yapmak, ayak kavisinin çok yüksek olması ve bacak eşitsizlikleri gibi durumlarda aşil tendinit oluşabilir. Ayrıca hemodiyaliz hastaları, diyabetik hastalar ve anatomik olarak topuk kemiği arka üst çıkıntısı yüksek olan kişilerde aşil tendinit riski daha yüksektir.

asil-tendinit-nedeni.jpg


Aşil Tendinit Atağını Tetikleyen Unsurlar

 • Dinlenme sonrasında çok hızlı harekete geçme
 • Koşma sırasında hızın aniden arttırılması
 • Rutin spor çalışmalarına merdiven çıkma veya tepe koşma eklenmesi
 • Kasın gereğinden fazla kullanılması
 • Ayağa ekstra efor yüklemek
 • Baldır adelesinin ani veya sert kasılması

asil-tendiniti-tetikleyen-unsurlar.jpg


Aşil Tendiniti Belirtileri Nelerdir? 

Spor sırasında aşil tendonundan patlama sesi geldiyse yırtılma söz konusu olabilir. Bu durumda hemen doktora başvurmanızı öneririz. Ağrı ile belirti veren aşil tendinit, koşma veya diğer aktiviteler sonrasında topuk kısmında veya bacağın alt kısmında ağrıya neden olur. Aşil tendinitte sık rastlanılan yakınmalardan bir diğeri ise yürüme veya merdiven inip çıkma sırasındaki zorlanmalardır. Ayrıca aşil tendinit vakalarında sabahları tendon boyunca ağrı ve sertlik hissedilir. Ayrıca tendonda kalınlaşma ve şişlik görülür.

 • Egzersiz sonrasında meydana gelen ve gün boyu devam eden ağrı
 • Sabahları aşil tendonu boyunca hissedilen ağrı ve sertlik
 • Tendonda kalınlaşma ve şişlik
 • Aşırı aktivite sonrasında tendonun tutunduğu bölgede ağrı ve hassasiyet artışı

asil-tendinit-bulgulari.jpg


Aşil Tendiniti Tedavisi Nasıldır? 

Aşil tendinit tedavisinde öncelikle hastalığın şiddeti göz önünde bulundurulur. Tedavide öncelikle ağrı ve hassasiyet azaltılmaya çalışılır. Bunun için istirahat ve soğuk uygulama yapılır. Ayrıca topuk yükselticiler ile topuğun yükselmesi sağlanarak tendona binen yük azaltılır. Öncelikle hastanın bol bol dinlenmesi sağlanır. Tedavinin ilk aşamalarında hastanın yüksek efor gerektiren spor aktivitelerinden kaçınması önerilir. Bu süreçte ilaç tedavisinde de faydalanılabilir. Gerek ağrının dindirilmesi gerekse iltihabın azaltılması için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Tedavi sürecinde hastanın kullandığı ayakkabılar da oldukça önemlidir. Ayak topuğunu sabit tutmak için çizme, destek bağı veya alçı tabanı kullanmak faydalı olabilir. Ayrıca topuk basıncını azaltan topuk bağları veya ayakkabıları kullanarak ağrının ve şişliğin azalmasını sağlayabilirsiniz.

breys-tedavisi.jpg

Hastanın başlangıç tedavisinden fayda görmemesi durumunda alçı veya breys tedavisi uygulanabilir. Ayrıca bu süreçte fizik tedavi de uygulanabilir. Hastaya cerrahi müdahale uygulanması için ortalama 3-6 ay boyunca cerrahi dışı tedavi uygulanmış olması gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile aşil tendonun gerginliğini azaltmak için gastroknemius kasına uzatma ameliyatı yapılabilir. Ancak tedendo %50’den az hasar varsa hasarlı yerler temizlenir. Bu işlem sonrasında ise bot veya alçı tedavisi uygulanır. Hasarın %50’den fazla olması durumunda ise tendon transferi yapılır.

Önerilen İçerik;

 Diyabetik Ayak Yarası Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
685
30
123
227
66
14
13
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.