Çekiç Parmak Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çekiç Parmak Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
08.04.201615:21

Genellikle ayak parmaklarında görülen çekiç parmak vakası, parmaklarda şekil bozukluğuna neden olan ağrılı bir rahatsızlıktır. Peki, çekiç pormak nedir? Çekiç parmak egzersizleri nelerdir? Çekiç parmak neden olur? İşte detaylar...

Haber güncelleme tarihi 16.01.2019 11:53

Çekiç Parmak Nedir?

Çekiç parmak, ayak ve el parmaklarında meydana gelen şekil bozukluğudur. Çekiç parmak deformitesi genellikle ayağın ikinci, üçüncü veya dördüncü parmağında meydana gelir. Ağrılı bir rahatsızlık olan çekiç parmak, basit önlemlerle kontrol altına alınabileceği gibi cerrahi müdahale de uygulanabilir. Bu yüzden çekiç parmağın neden olduğu ve çekiç parmağın tedavi yöntemi iyi belirlenmelidir. Ona göre de çekiç parmak egzersizleri uygulanmalıdır. Tedavi edilmeyen çekiç parmak, zamanla elin işlevlerinin aksamasına neden olur. Parmak uçlarının aşırı derecede hasar görmesi sonucunda meydana gelen çekiç parmak vakası, bir parmağın uç kısmının bükülü kalmasına neden olur. Ayak veya el parmağı kıvrılır ve aşırı şekilde ağrıya neden olur. Tek başına pençe görünümü alan çekiç parmak, küçük ayakkabı kullanımına bağlı olarak gelişir.

cekic-parmak.jpg

Orta ekleminden kıvrılan parmak, çekiç görünümü aldığından çekiç parmak olarak adlandırılmaktadır. Erken evrede esnekliğini koruyan parmak, basit önlemlerle düzeltilebilir. Ancak herhangi bir önlem alınmayan veya tedavi edilmeyen vakalarda parmaktaki şekil bozukluğu kalıcı bir hal alır ve ameliyat gerektirir. Genellikle ayak baş parmağında görülen çekiç parmak, gençlerde ve sporcularda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Çekiç parmağı olan kişilerin ayak parmaklarının eğrilen kısımlarında nasır veya sertlik oluşabilir. Bu kişiler genellikle rahat ayakkabı bulmakta zorluk çekerler.

cekic-parmak-vakasi.gif


Çekiç Parmak Neden Olur?

Çekiç parmak oluşumunda pek çok unsur rol oynamaktadır. Çekiç ayak vakalarının başlıca nedenlerinden biri de dar ayakkabı kullanımıdır. Ayağa uymayan, dar ve küçük ayakkabı kullanımına karşı çekiç parmak oluşabilir. Yanlış ayakkabı seçiminin yanı sıra ilerleyen yaş faktörü de çekiç parmak riskini arttıran unsurlardandır.

cekic-parmak-nasil-olur.jpg

Romatizmal hastalıklar, baş parmak çıkıntısı ve romatoid artrit gibi ayağın deformasyonu ile oluşan çeşitli hastalıklar, çekiç parmak oluşumuna neden olabilir. Kişinin anatomik yapısındaki bazı sorunlar çekiç parmak oluşumuna neden olabilir. Basma kusurları, ayak kavisinin yüksek olması, baş parmak çıkıntısı ve yaşlılığa bağlı eklem şeklinin bozulması gibi durumlar çekiç parmak oluşumunu tetikleyebilir. Genellikle ayak parmaklarında rastlanılan çekiç parmak, herhangi bir parmağın diğerinden uzun olması sonucunda da oluşabilir. Bir parmağın diğer parmaklardan uzun olması durumunda uzun olan parmak bükülü bir hal alır. Parmakların bükülmesine neden olan bir başka neden ise vücut yapısındaki farklılıklar ve parmaklardaki kasların zayıflığıdır.


Çekiç Parmak Belirtileri Nelerdir?

Ağrılı hastalıklar kategorisinde yer alan çekiç parmak, bükülü kalan parmağın üst kısmının devamlı olarak ayakkabıya sürtünmesi nedeniyle ağrıya neden olur. Sürtünmeye bağlı olarak bu tepe noktalarda sertleşme ve nasır oluşabilir. Nasır oluşması durumunda hissedilen ağrı daha da artar. Sıklıkla 2. ve 3. ayak parmaklarında görülen çekiç parmak, parmağın orta ekleminden aşağıya doğru bükülmesine neden olur. Bu nedenle hasta kendisine en uygun ayakkabıyı bulmakta zorluk çeker. Özellikle topuklu veya sivri burunlu ayakkabı giyilmesi durumunda şikayetler daha çok artar.

cekic-parmak-belirtileri-nelerdir.png


Çekiç Parmak Tedavisi

Çekiç parmak tedavisinde en önemli unsur parmak şeklinin ne derecede deformasyona uğradığıdır. Erken evrede farkedilmiş ve parmakta çok fazla şekil bozukluğu oluşmamış ise parmak üzerine takılan atel ile hastalık kontrol altına alınır. Atel kullanımı sayesinde sorunlu parmağın ayakkabı içerisinde sürtünmesi engellenir. Ancak bu süreçte hastanın yumuşak, esnek ve ön kısmı yuvarlak ayakkabıları tercih etmesi önerilir.

cekic-parmak-ateli.jpg

İlerlemiş çekiç parmak vakalarında hastanın yumuşak ve dikişleri yukarı doğru olan özel ayakkabıları kullanmaları önerilir. Genellikle başka bir hastalığa bağlı olarak oluşan çekiç parmak tedavisinde öncelikle altta yatan hastalık tedavi edilmelidir. İleri evredeki çekiç parmak tedavisinde cerrahi müdahale uygulanır. Çekiç parmak ameliyatında kemikler kesilir ve parmağın içine gönderilen bir atel yardımıyla bükülmenin düzeltilmesi sağlanır. Ayrıca parmağın yumuşak dokuları ile kemiğin bu pozisyona alışması amaçlanır. Ameliyat sonrasında yaklaşık 6 hafta boyunca hasta kontrol atında tutulur ve röntgen sonuçlarına göre atel çıkarılır.


Çekiç Parmak Egzersizleri

Çekiç parmak egzersizleri, bu hastalığın tedavisi sırasında en çok önem verilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Öyle ki, bu hastalık ne kadar ilaç kullanılırsa kullanılsın egzersiz olmadan genel olarak çok fazla etki göstermemektedir. Çekiç parmak egzersizleri arasında ise en önemli egzersiz yere eğilirken parmak uçlarında eğilmektir. Bunun yanı sıra sabit dururken ya da ayaklarınızı uzatmış televizyon izlerken, ayak parmaklarınızla yerdeki bazı küçük cisimleri almaya çalışabilirsiniz.

cekic-parmak-egzersizleri.jpg

Önerilen İçerik;

 Karpal Tünel Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
220
10
204
204
8
53
7
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.