• DOLAR5,4563-0.64
 • EURO6,1401-1.29
 • ALTIN211,5430.11
 • BIST91.445-1.50

Tetik Parmak Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Tetik Parmak Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Günümüzde adını sıkça duymaya başladığımız tetik parmak rahatsızlığı nedir? Bu rahatsızlığı nasıl anlayabiliriz ve tedavi yolları nelerdir? Merak ettikleriniz bu yazımızda.

Haber güncelleme tarihi 31.05.2017 16:12

Tetik Parmak Hastalığı Nedir?

Parmakların hareketi esnasında yaşanan sızılı veya ağrılı takılma, parmağın düzleşmemesi ve kasılması tetik parmak hastalığı olarak nitelendirilir. Tıp literatüründe “Stenozan Tenosinovit” olarak geçen bu rahatsızlık parmaktaki tendon ve pulleylerde oluşan düzensizlik nedeniyle meydana gelir.

Tendonları ön kol kaslarından parmaklara kadar uzanan uzun bir ip olarak tarif edebiliriz. Pulleyler(makara) ise bu tendonların sağa veya sola kaymadan hareket etmesini yani tendonların hareket düzenini sağlayan halka şeklindeki dokulardır. Pulley dokusu, farklı etkenler nedeniyle kalınlaşınca tendonu sıkar ve bu sıkma sonucu tendonda düğümcük oluşur. Parmağınızı hareket ettirdiğinizde tendon, pulleyden geçmeye çalışır fakat düğümcük nedeniyle pulley in içinde takıldığı için geçemez. Bunu sonucunda parmak takılır ve kişi parmağını düzleştirmede problem yaşar. Bu rahatsızlık halk arasında "Parmak Kitlenmesi" olarak da bilinir. Genelde herkesin başına gelebilecek bu rahatsızlık özellikle 40 yaş üstü bayanlarda daha sık görülür. Hastalık tedavi edilmez veya tedavi önemsenmez ve aksatılırsa tendon kopmasına neden olabilir.

Tetik Parmak Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık herhangi bir darbe veya yaralanma gibi durumlarda kendini göstermez. Tetik parmak oluşumunda en önemli unsur parmağın aşırı kullanılması, sürekli tekrarlayan zorlayıcı hareketler ve parmağa aşırı güç uygulanmasıdır. Bu sebepleri göz önünde bulunduran uzmanlar gelişen teknoloji ile birlikte günde üç saatten fazla akıllı telefon kullanımında el tendonunun aşırı kullanılmasından kaynaklı sıkışmaya ve parmak kilitlenmelerine yol açtığını belirtmektedir.

En önemli belirtisi isminden de anlaşılacağı üzere parmakların hareket esnasında takılmasıdır. Öncelikle genelde sabahları parmakta sıkça takılmalar başlar ve bir süre sonra bu takılmalar gün içine yayılır ve daha belirgin hale gelirler. Bunun yanı sıra hareket sırasında ve sonrasında oluşan ağrı, avuç içinde oluşan hassas şişlik ve parmağın çıkıp tekrar oturması hissi de önemli belirtileri arasındadır.

Tedavi Yöntemleri ve Ameliyat

Tetik parmak rahatsızlığının tedavisinde ilk olarak bölgenin hareket ettirilmemesi ve atel adı verilen gereçle parmakların hareketsiz kalmasının desteklenmesi tercih edilir. Bu yöntem hastalığın ilk safhalarında etkilidir fakat bazı ileri düzeydeki rahatsızlıklarda sonuç vermemektedir. Kortizonlu iğne yönteminin tetik parmak rahatsızlığında yaşanan sorunların ortadan kalkmasında etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden ağrı ve takılma olan bölgeye kortizonlu iğne uygulanır. Ayrıca uzmanlar kortizonlu iğne tedavisinin hamile ve emziren annelere de güvenle uygulanabileceğini belirtmektedir.

Yukarıdaki tedavi yöntemlerinin sonuç vermediği durumlarda geriye tek bir seçenek olarak cerrahi müdahale kalır. Öncelikle cerrahi müdahale küçümsenmeyerek kesinlikle ameliyathane ortamında yapılmalı. Operasyon, lokal anestezi ile avuç içinde açılan küçük bir kesiden girilerek yapılır. Tendonun hareketi esnasında takıldığı tünel genişletilir.

Gerçekleşen küçük operasyon sonrasında hastalar hemen parmaklarını oynatabilirler. Fakat cerrahi müdahale sonrasında yara bölgesinde sertlikler oluşabilir. Bu sertlik herhangi bir korkuya neden olmamalıdır. Hastanın kendisinin yapacağı veya bir yakından rica edeceği hafif masajlarla düzelir. Ameliyat sonrası genelde operasyon geçiren parmakta tekrar aynı sorunun yaşandığı görülmemektedir ama bir parmakta tetik parmak rahatsızlığına rastlandığı için diğer parmaklarda da bu rahatsızlığın görülme ihtimali yüksektir.

Tetik Parmak Hastalığından Korunmak İçin

tetik-parmak-korunmak.jpg

Bu hastalık için en büyük risk grubu gençlerdir. Uzmanlar uyarıyor, gençlerin sürekli telefon ile uğraşmaları büyük tehlike arz ediyor. Tetik parmak hastalığından korunmak için yapmanız gerekenler:

 • Günde 3 saatten fazla akıllı telefon kullanılmamalıdır.
 • El ve parmaklar gün içinde dinlendirilmelidir.
 • Klavye kullanımında aşırı ve hızlı kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Ağrı hissedildiğinde erken müdahale edilmeli ve buz konulmalıdır.
 • En riskli parmak başparmaktır. Akıllı telefonu mümkün olduğunda iki elle kullanmaya ve başparmaklara fazla yüklenilmemeye gayret edilmelidir.

NeOldu.com / Özel Haber

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.