Dupuytren Kontraktürü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Dupuytren Kontraktürü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
07.04.201617:26

Avuç içinde şişlik ile başlayan dupuytren kontraktürü, etkilediği parmaklarda hareket kısıtlılığına yol açar ve zamanla tamamen bükülü hale gelmesine neden olur.

Haber güncelleme tarihi 01.12.2020 18:37

Dupuytren Kontraktürü Nedir?

dupuytren-kontrakturu-001.jpg

Avuç içinde sertliğe neden olan dupuytren kontraktürü, parmakta kasılma ile birlikte bükülmeye neden olan bir rahatsızlıktır. Genellikle avuç içinde cilt altında bulunan palmar apenevroz adı verilen fibroz dokunun kalınlaşması sonucunda parmakta bükülme zorluğu meydana gelir. İlerleyici bir hastalık olan dupuytren kontraktürü, ilerleyen zamanlarda parmağın tamamen hareket kalibiyetini kaybetmesine neden olur.

Avuç içinde cilt altında yer alan fasia adı verilen katmanın kalınlaşması sonucunda meydana gelen dupuytren kontraktürü, cildin buruşması ve tendonların yapışması halinde oluşur. Kontraktürk, yumuşak dokuların kasılarak ve kısalarak kalıcı şekilde sertleşmesi şeklinde tanımlanır. Dupuytren kontraktürü adı verilen rahatsızlık ise deri atındaki fibröz tabakanın kısalması ve kalınlaşması sonucunda yapısının bozulması nedeniyle meydana gelen el deformitesi olarak nitelendirilir.

Dupuytren kontraktürü olarak adlandırılan bu hastalık, adını 19. yüzyıl başlarında yaşamış ve hastalığı tanımlamış olan Fransız cerrah Baron Dupuytren’den almıştır. Sıklıkla ilerleyen yaşlarda görülen dupuytren kontraktürü, kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülür.


Dupuytren Kontraktürü Neden Olur?

dupuytren-kontrakturu-002.jpg

Dupuytren kontraktürünün kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak dupuytren kontraktürü oluşumu ile herhangi bir travma ilişkisi saptanmamıştır. Genellikle diyabet ve epilepsi hastalarında görülen dupuytren kontraktürü, alkolizmde daha sık görülür.

Kuzey ülkerinde yaygın olarak görülen dupuytren kontraktürü, aynı zamanda genetik özellik taşımaktadır. Genellikle yaşlılarda görülmekle birlikte şeker hastalarında ve alkol bağımlısı kişilerde sık görülmektedir. kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık rastlanılan dupuytren kontraktürü, genellikle 40 yaş ve üzerindeki bireylerde görülür.


Dupuytren Kontraktürüne Neden Olan Risk Faktörleri

dupuytren-kontrakturu-003.jpg

 • Alkolizim
 • Şeker hastalığı
 • Epilepsi (sara hastalığı)
 • Damar hastalıkları
 • Genetik faktörler
 • Yaşlılık

Dupuytren Kontraktürü Belirtileri Nelerdir?

dupuytren-kontrakturu-004.jpg

Dupuytren kontraktürü belirtileri avuç içinde başlayıp etkilenen parmağa doğru ilerlemektedir. Herhangi bir ağrıya neden olmayan dupuytren kontraktürü, ilerleyerek parmakta hareket kısıtlılığına neden olur. Sinsice başlayan ve ilerleyen hastalık, genellikle 4. ve 5. parmağı etkiler.

Sıklıkla orta parmak veya yüzük parmağını etkileyen dupuytren kontraktürü, bu parmakların hizasında ağrısız şişliklerle başlar. Şişlik daha sonra bant şeklinde kalınlaşarak devam eder ve bu şişlik nedeniyle parmağın hareketleri kısıtlanır ve esnekliği azalır. Şişliğin ilerlemesiyle birlikte el ayası kubbeleşir ve düz zemine konulduğunda yere temas etmez.

İlerleyici bir hastalık olan dupuytren kontraktürü ilerleyen zamanlarda tendonlara, komşu damarlara ve sinirlere de zarar vermeye başlar. Çevre ki damar ve sinirlerin etkilenmesiyle birlikte hasta parmağını açmakta zorlanır. Bu nedenle zamanla hastanın elini yıkaması, eldiven giymesi, alkışlaması ve elini cebine koyması da zorlaşır.

 • Bir veya birkaç parmağı açmakta zorlanmak
 • Avuç içinde meydana gelen şişlik
 • Avuç içinde oluşan sertlik
 • El ayasında kubbeleşme (düz zemine konulduğunda yere temas etmez)

Dupuytren Kontraktürü Tedavisi Nasıldır?

dupuytren-kontrakturu-005.jpg

Avuç içinde meydana gelen nodüller hastada hareket kısıtlılığına yol açmıyorsa cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Ancak ilerlemeyi azaltmak adına uygun hastalarda kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Ancak bu tip tedaviler mutlaka doktor kontrolü altında uygulanmalıdır. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte hasta parmağını açamaz hale gelirse cerrahi müdahale uygulanır.

Erken evrede teşhis edilen dupuytren kontraktürü vakalarında egzersiz ve fizik tedavi ile tedaviye başlanır. Tedavideki temel amaç elde bozulmuş olan fonksiyonel kapasiteyi ve deformiteyi düzeltmektir. Lokal steroid enjeksiyonu antiinlamruar etki ile ilerleme yavaşlatılır. Ayrıca el ateli ve splintleri ile parmak kontraktürleri engellenir. Dupuytren kontraktürü ameliyatı ile büzülmüş dokular çıkarılır ve bazı vakalarda vücudun diğer bölgelerinden alınan deri, bu bölgeye nakledilir. Ameliyat sonrasında mutlaka fizik tedavi uygulanmalıdır. Hastaların %20’sinde hastalık yeniden tekrarlayabilir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
116
114
114
127
117
112
114
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.