Tenisçi Dirseği Nedir ve Neden Olur?

Tenisçi Dirseği Nedir ve Neden Olur?
04.03.201615:10

Toplumda sıkça rastlanılan ortopedik hastalıklar arasında yer alan tenisçi dirseğinin belirtileri, nedenleri ve tedavisine dair tüm detayları bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 04.04.2019 11:27

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tıp dilinde “Lateral Epikondilit” olarak adlandırılan tenisçi dirseği, bir kolun aşırı kullanmasına bağlı olarak gelişir. Tenisçi dirseği, raket sporlarıyla uğraşan kişilerde görüldüğü gibi marangozluk ve makine işi gibi kol kaslarını zorlayan meslek gruplarında sıkça rastlanılır. Bir başka deyişle; el ve el bileğinin aşırı kullanımına bağlı olarak ön kol kaslarının gerilimi sonucunda meydana gelen ortopedik rahatsızlıktır.

tenisci-dirsegi.JPG

Tenisçi Dirseği

Halk arasında tenisçi dirseği olarak adlandırılan bu ortopedik rahatsızlık, tekrarlayan zorlamalar sonucunda dirsekteki kas-kemik bileşkesinde ortaya çıkan küçük yırtıklar ve dejenerasyon sonucunda meydana gelir. Genellikle 30-50 yaş aralığında görülen tenisçi dirseği, yoğun ev işi yapan ev hanımları dahil olmak üzere masa başı çalışanlar marangozlar, boyacılar ve tesisatçılarda da görülebilir. Günde 2 saatten fazla zorlayıcı el bileği hareketleri yapmak tenisçi dirseği oluşma riskini arttıran faktörlerdendir.

tenisci-dirsegi-sorunu.jpg

Dirseğe alınan darbeden çok el bileği ve parmaklarımızla yaptığımız zorlayıcı hareketler sonucunda da zedelenme ve tendon liflerinin kopması gibi durumlar söz konusu olabilir. Dirseğimizde 3 ana kemik bir araya gelerek eklem oluştururlar. Dirseğe arkadan bakıldığında 3 çıkıntı görülür ve en dışta olan lateral epikondil; içte olan medial epikondil ve ortadaki olecranon olarak adlandırılır. Ön kol kemiği kasları bu çıkıntılardan el bileğine ve parmaklara kadar uzanırlar.

ev-hanimlarinda-tenisci-dirsegi.jpg

Hastalığın derecesi ve evresi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Tenisçi dirseği problemi olan kişilerin çoğunluğu ağır bir şey kaldırmak, tornavida çevirmek, bulaşık yıkmak ve cam silmek gibi eylemleri gerçekleştirmekte zorlanırlar. Bu tip durumlarda hissedilen ağrılar karşısında bir an önce doktora başvurmalısınız. Aksi halde alınan ağrı kesiciler hastalığın üstünü örtmekle birlikte dokudaki hasarın ve ağrının devam etmesine neden olur.

masa-basi-calisanlarda-tenisci-dirsegi.jpg


Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseğinin başlıca belirtisi, dirseğin dış kenarında bulunan kemik çıkıntıdan ön kola doğru yayılan ağrıdır. El bileğinin herhangi bir direnç karşısında geriye doğru kaldırılmaya çalışılmasıyla hissedilen ağrıda artış gözlemlenir. Özellikle çaydanlık ve sürahi gibi ağır eşyaların kaldırılmasıyla birlikte dirsekten el bileğine doğru bir ağrı hissedilir. Dirsekten el bileğine doğru hissedilen ağrıların yanı sıra kol kaslarında da güçsüzlük meydana gelebilir. Ağrı, zorlayıcı hareketin hemen sonrasında hissedilebileceği gibi 24-72 saat arasında da kendini gösterebilir. Hissedilen ağrı önceleri hafif derecedeyken zorlayıcı hareketlerin tekrarlanması durumunda şiddetlenebilir. İlerleyen tenisçi direği vakalarında hasta için kapı kolunu çevirmek dahi işkence niteliğinde olabilir.

tenisci-dirsegi-belirtileri.jpg


Tenisçi Dirseği Tedavisi

Tenisçi dirseği vakalarının büyük çoğunluğu ameliyat dışı yöntemler ile tedavi edilmektedir. Yeni başalayan ağrılarda buz, ilaç ve istirahat kombinasyonu ile başarı elde edilir. Ancak uygulanan bu tedavi yöntemi ile herhangi bir iyileşme sağlanamaz ise özel dirseklik kullanımı ve fizik tedavi (ESWT, masaj, ultrasyon vs.) yöntemlerinden biri veya birkaçının uygulandığı bir tedavi söz konusu olabilir. Tedaviler en az 6-8 ay boyunca uygulanmaktadır. Uygulanan tedaviler sonrasında hastaların yaklaşık %5-10’unda iyileşme sağlanamadığı için ameliyat uygulanabilir. Hastaların ilaç ve istirahat tedavisinden fayda görmemesi sonucunda genellikle enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. İki farklı şekilde uygulanan enjeksiyon tedavisi uygulanmaktadır. Bunların birincisi steroid (kortizon) enjesiyonu ve ikincisi PRP enjeksiyonudur. Streoid enjeksiyonunda %40-60 aralığında bir başarı elde edilirken PRP enjeksiyonunda başarı oranı %60-80 arasındadır.

tenisci-dirsegi-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

Sağlığımızı Olumsuz Etkileyen 11 Alışkanlık!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
11
2
4
0
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.