Ganglion Kisti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Ganglion Kisti Nedir, Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?
05.04.201617:54

Genellikle el bileğindeki eklem çevresinde görülen ganglion kisti, herhangi bir risk teşkil etmeyen, içi sıvı dolu bir kisttir. Peki, ganglion kisti belirtileri nelerdir? Ganglion kisti tedavi yöntemi nasıl uygulanır? İşte, detaylar...

Haber güncelleme tarihi 06.10.2020 12:45

Ganglion Kisti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ganglion-kisti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Ganglion kisti, el bileği çevresinde görülen içi jel dolu kistik oluşumdur. Kötü huylu olmadığından diğer doku ve organlara sıçramaz. Ganglion kisti, el bileği çevresinde en çok görülen kitle şeklindeki oluşumlardır. Ağrısız ve yumuşak yapıya sahip olan bu kitleler, genellikle el bileğinin üst kısmında görülmekle birlikte bileğin iç kısmında da meydana gelebilir. Sıvı kesesine benzeyen ganglion kistinin içinde koyu, yapışkan, renksiz, jöle kıvamında şeffaf bir madde bulunmaktadır. Ancak kistin büyüklüğüne bağlı olarak bu madde katı ya da süngerimsi bir yapıda bulunabilir. Kapsülle çevrili olan ganglion kistinin boyutunda zaman içinde değişimler meydana gelebilir. Zaman içinde büyüyüp küçülebilen kist, aynı zamanda tamamen kaybolabilir. Ancak kist zaman içinde kaybolsa bile belli bir zorlama karşısında yeniden meydana gelebilir.

Ganglion kisti, genellikle el bileği, ayak bileği ve dirsek gibi eklem ve tendonların bulunduğu bölgelerde görülür. El bileğinde meydana gelen ganglionların kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte el bileğine aşırı yüklenme sonucunda oluşabileceği belirtilmektedir. El bileğine aşırı yüklenmesi durumunda eklem ve kirişlerin zorlanmasına bağlı olarak ganglion kisti gelişebilir.

Erkeklere kıyasla kadınlarda daha çok rastlanılan ganglion kisti, genellikle 30-40 yaş sonrasında görülür. Nadiren 10 yaş altındaki çocuklarda da ganglion kistine rastlanılabilir. Ganglion kisti masabaşı çalışan kişilerde yaygın olarak görülürken, bankacılar, sekreterler, sürekli klavye kullanan kişiler, müzisyenler, yazılımcılar ve örgü ören kişilerde sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır.


Ganglion Kisti Hangi Bölgelerde Meydana Gelir?

ganglion-kisti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg

  • El bileğinin üst kısmında
  • El bileğinin iç kısmında (nabız bölgesinde)
  • El parmaklarının köklerinde
  • Avuç içinde
  • Parmak ucunda
  • Diz ve ayak bileğinin dış kısmında
  • Ayağın üst kısmında

Ganglion Kisti Neden Olur?

ganglion-kisti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg

 Ganglion kistinin kesin oluşum nedeni henüz bilinmemektedir. Ancak alınan darbe sonucunda eklemdeki dokunun bozulmasına bağlı olarak küçük kistlerin oluştuğu ve bu kistlerin birleşerek  ganglion kistini oluşturduğu düşünülmektedir. Ganglion kistinin oluşumuna dair ortaya atılan teorilerden bir diğerinde ise; eklem kapsülündeki veya tendon kılıfındaki bozukluğun eklem dokusunda çıkıntıya neden olduğu ifade edilmektedir. Aniden ortaya çıkan ve herhangi bir tehlikesi bulunmayan ganglion kisti, masabaşı çalışanlarda, çok sık klavye kullananlarda, örgü örenlerde ve ev hanımlarında yaygın olarak görülür. Tırnaklarına yakın parmak eklemlerinde kireçlenme, yıpranma ve aşınma olan kişilerde bu eklemlere yakın bölgede ganglion kisti oluşma riski daha yüksektir. Ganglion kistine karşı yatkın olan diğer kişiler ise geçmişte eklem veya kirişlerinde yaralanma meydana gelenlerdir. 


Ganglion Kisti Belirtileri Nelerdir?

ganglion-kisti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-003.jpg

Ganglion kisti genellikle el bileği çevresinde meydana gelir. El bileğindeki eklem veya kirişlerin üzerinde meydana gelen ganglion kistinin yaygın olarak görüldüğü bir diğer nokta ise ayaklar ve ayak bilekleridir. Yuvarlak veya oval şeklinde bulunan ganglion kistleri, yaklaşık olarak 2,5 cm ve daha küçük çaptadırlar. Ancak kistin büyüklüğü değişkenlik gösterebilir. Kist, zaman içinde büyüyebileceği gibi küçülerek kaybolabilir fakat kaybolan kist yeniden tekrarlayabilir. Ganglion kistinin bulunduğu eklemlerin sıkça kullanılmasına bağlı olarak kistte büyüme meydana gelebilir.

Ganglion kisti genellikle ağrıya neden olmaz. Ancak kistin üzerinde bulunduğu sinirlere baskı uygulanması durumunda ağrı meydana gelebilir. Bu durumda ağrının yanı sıra bölgede şişlik, karıncalanma, uyuşma ve kas zayıflığı meydana gelebilir. Kistin büyüklüğü veya küçüklüğü bu baskı karşısında ortaya çıkan belirtileri etkilemez. Ganglion kisti nedeniyle hissedilen ağrı, eklem hareketleriyle birlikte daha şiddetli bir hal alabilir.


Ganglion Kisti Teşhisi

ganglion-kisti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

Ganglion kisti teşhisinde öncelikle fizik muayene gerekir. Ganglion kisti yapısı ve görünümü itibariyle kolaylıkla teşhis edilebilen kist türlerindendir. Ancak her ihtimal göz önünde bulundurularak çeşitli tetkikler ile teşhis kesinleştirilmelidir. Ganglion kistini teşhisinde fizik muayenenin yanı sıra şırınga ile sıvı alımı gerekebilir. Ayrıca ultrason tetkiki ile şişliğin sıvı mı yoksa katı mı olduğu belirlenir. Ultrason tetkiki sayesinde yumruya neden olanın atar damar olup olmadığı tespit edilir. Ganglion kisti teşhisinde uygulanılan tetkiklerden bir diğeri ise MR taramasıdır.


Ganglion Kisti Tedavisi

ganglion-kisti-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-005.jpg

Ganglion kisti zaman içinde büyüme gösterebileceği gibi kendiliğinden kaybolabilir. Ganglion tedavisinde birçok yöntem kullanılmaktadır. Öncelikle kistin içindeki sıvı iğneyle veya ameliyatla çıkarılır. Kist içindeki jölemsi maddenin çıkarılmasından sonra iltihap sökücü madde enjekte edilir. Kist sıvısının alınmasından sonra atel yardımıyla bileğin sabitlenmesi sağlanır. Sıvının çıkarılması ve atel kullanılmasına rağmen olumlu bir sonuç elde edilememişse ameliyat ile kistin tamamen çıkarılması sağlanır. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatta kist, kaynağı ile birlikte çıkarılır. Ancak ameliyat ile kistin çıkarılması için bazı durumlar gereklidir. Hasta elini kullanmakta güçlük çekiyor ve el veya parmaklarında uyuşma ile birlikte karıncalaşma hissediyorsa ameliyattan bahsedilebilir. 

Önerilen İçerik; Baker Kisti Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
931
274
262
405
357
158
555
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.