• DOLAR5,80110.59
 • EURO6,47590.98
 • ALTIN275,467-0.16
 • BIST110.4770.33

Elde Sinir Sıkışması (Karpal Tünel Sendromu)

Elde Sinir Sıkışması (Karpal Tünel Sendromu)
15.12.201508:56

Elde sinir sıkışması neden olur? Elde oluşan sinir sıkışması hangi yöntem ile tedavi edilir? Günümüzde sıkça görülen bir sağlık sorunu olan elde sinir sıkışması hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 08.07.2019 17:06

Elde Sinir Sıkışması Nedir?

Elde sinir sıkışması genellikle birçok kişide görülmektedir fakat genellikle bazı meslek gruplarından görülen bir rahatsızlıktır. Ellerde oluşan sinir sıkışması tıp dilinde Karpal Tünel Sendromu olarak adlandırılmaktadır. El parmakların hareket ve hissinin sağlanmasında etkisi olan median sinirin el bileği bölgesinde sıkışması sebebiyle bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Bu durum sinir sıkışması rahatsızlıklarında en sık görülen durumdur.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu).jpg

Median sinir el bileğinin iç yapısında 9 tendon bulunmaktadır. Bu tendonlar parmakların hareket etmesini sağlamaktadır. Median sinir ve 9 tendon karpal tünel adında ki boşluktan geçmektedir. Görevi ise baş parmak, işaret parmağı ve orta parmağın iç yüzünün tamamını ile yüzük parmağının iç yüzünün dış yarı bölgesinin hissetmesini sağlamaktır. Aynı zamanda parmakların ince hareketleri yapmasına da yardımcı olmaktadır. Sinirin karpal tünel içinde herhangi bir şekilde uzun süre boyunca basınca maruz kalması sonucunda karpal tünel sendromu oluşmasına neden olmaktadır.

 

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-001.jpg


Elde Sinir Sıkışması Belirtileri

 • Ağrı
 • Uyuşma
 • Hareketsizlik
 • Karıncalanma
 • Parmaklarda şişlik ve sertlik
 • Orta parmak, işaret parmak ve baş parmakta elektriklenme
 • Omuz ve dirseğe yayılan şiddetli ağrılar

Elde görülen sinir sıkışmasını birçok belirti ile kendini göstermektedir. Genelde ellerinde sinir sıkışması olan kişiler gece yattıklarında ellerinde şişme ve uyuşukluk hissi yaşarlar. Ellerinde ağrılar görülmektedir. Hatta bu ağrılar kimi zaman kol ve omuza kadar ulaşmaktadır. Karıncalanma hissi ve uyuşmalar meydana gelir. Ellerde ya da kollarda hareket edememe durumu yaşanmaktadır.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-002.jpg

Bazı kişilerde parmaklarda şişlik ve sertlikte sıklıkla görülür. Parmaklarda görülen durum sadece sertlik ve şişlikle kalmamakta ve farklı durumlarda görülmektedir. Orta parmak, işaret parmak ve baş parmakta elektriklenme oluşmaktadır. Parmaklarda ve ellerde yaşanan bu belirtiler dirsek ve omuzlara da yayılarak hissedilmektedir.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-006.jpg


Elde Sinir Sıkışması Neden Olur

 • El bileğinin aşırı kullanımı
 • Hormon kaynaklı değişimler
 • Genetik
 • Bazı hastalıklar
 • Yaşın ilerlemesi

Elde sinir sıkışması bazı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Genellikle el bileğinin aşırı kullanımı nedeniyle sinir sıkışması oluşmaktadır. Aynı zamanda el bileğini yanlış kullanmak da sinir sıkışmasına neden olmaktadır. El bileğinin aşırı kullanımı genellikle klavye, mouse kullanma, dantel işçiliği ve halı kilim dokumacılığı gibi durumlar olarak belirtilmektedir. Genellikle elleri çok aktif kullanan mesleklerde görülmektedir. Günümüzde bilgisayar kullanımı çok fazladır. Bu nedenle bilgisayar kullanırken el bileği aşırı kullanılmaktadır. Aynı zamanda yanlış kullanımlarda yaşanmaktadır. Bu durumlardan dolayı elde sıklıkla sinir sıkışması görülmektedir. Hormonlardan dolayı kaynaklanan değişimler vardır. Bu değişimlerden dolayı elde sinir sıkışması da yaşanmaktadır. Bu durum genellikle hamilelik olarak bilinmektedir. Hamilelik sırasında kişinin hareketleri kısıtlanmaktadır. Bu nedenle anne adayların ellerinde sinir sıkışması görülebilir. Genetik faktörler her zaman birçok hastalığa neden olmaktadır. Sinir sıkışmasında da genetik faktörler bu hastalığa sebebiyet vermektedir.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-007.jpg

Aile bireylerinde sinir sıkışması gibi durumlar yaşanmışsa bu durum diğer aile bireylerinde de yaşanabilir. Bazı hastalıklar farklı hastalıkları doğurabiliyor. Troid, diyabet ve romatizmal hastalıkları olan kişilerde sinir sıkışması sıklıkla görülmektedir. Yaşın ilerlemesi de ellerde sinir sıkışmasına neden olan faktörler arasındadır.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-008.jpg


Hastalığın Tanısı Nasıl Koyulur?

Ellerde sinir sıkışma belirtileri olan kişiler doktora başvurmalıdır. Bu durumda kesin tanı koymak için genellikle EMG testi yapılmaktadır. EMG testi ile kesin tanı koyulmaktadır. Elektrofizyolojik ve klinik bulgular tanı koymakta yeterlidir fakat bazı vakalarda ise manyetik rezonans görüntüleme gerekmektedir.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-005.jpg


Elde Sinir Sıkışması Tedavi

Ellerde yaşanan sinir sıkışmasında ilk olarak egzersiz tedavi uygulanmaktadır. Egzersiz tedavisinde amaç el bileğinin hareket ettiren tendonların gevşemesini sağlamaktadır. Bu tedavide doktorun önerdiği egzersiz hareketleri uygulanarak hastalık tedavi edilmektedir.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-003.jpg

Bunun yanı sıra ortopedik malzemeler kullanılarak kişinin ağrı ve diğer şikayetleri azaltılmaya çalışılmaktadır fakat yaşanan sinir sıkışması genellikle cerrahi tedavi yöntemi ile tedavi edilmektedir. Kesin tedavi yöntemi cerrahi müdahale olarak görülmektedir.

elde-sinir-sikismasi-(karpal-tunel-sendromu)-004.jpg

 Önerilen İçerik; ► Hayat Kurtarıcı 9 Bilgi!

  UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
134
19
13
30
10
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.