Guillain Barre Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Guillain Barre Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
04.03.201609:18

Duyu kaybı ve kas güçlüğüne neden olarak zaman içinde kendiliğinden iyileşme gösterebilen guillain barre sendromu hakkındaki tüm detayları, hakkında bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 26.01.2019 13:02

Guillanin Barre Sendromu Nedir?

Bir çeşit sinir hasarı olan guillain barre sendromu, kas güçlüğü, duyu kaybı ve normal reflekslerin kaybına neden olan bir hastalıktır. Hastanın çevresel sinir sistemi zarar gördüğünden dolayı guillain barre sendromunu işaret eden belirtiler ortaya çıkar. Aynı zamanda bazı kişilerde bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesiyle de hastalık meydana gelebilir. Guillain barre sendromunda merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) etkilenmez. Vakaların çoğunluğu incelendiğinde viral veya bakteriyel bir enfeksiyonun hemen sonrasında hastalığa yakalandıkları görülür. Ancak 1976 yılında domuz kökenli grip aşısı olanların çoğunda guillain barre sendromu gelişmiştir.

guillain-barre-sendromu.jpg

Nadir rastlanılan bir hastalık olan guillain barre sendromu, her yıl yaklaşık olarak 100.000’de 1-2 kişide görülmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda görülebilen guillain barre sendromu, 1 yaş ve altındaki bebeklerde pek nadir görülür. Bunun yanı sıra çocukluk veya gençlik yıllarında guillain barre sendromuna yakalanan kişilerde hastalık ilerleyen dönemlerde genellikle tekrarlamaz. Ancak tekrarlasa da bu genellikle 30’lu veya 40’lı yaşlarda olur.

guillain-barre-.jpg


Guillain Barre Sendromu Neden Olur?

Guillain barre sendromunun kesin nedeni henüz bilinmemekle birlikte bağışıklık sisteminde meydana gelen sorunlar nedeniyle oluştuğu belirtilmektedir. Hastalık genellikle bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi sonucunda meydana gelmektedir. Guillain barre sendromu hastalarının yaklaşık %70’inde hastalık öncesinde viral enfeksiyon öyküsü gözlemlenmektedir. Bu sendroma özgü olarak bağışıklık sistemi çevresel sinirlerin miyelin kılıfına karşı harekete geçer ve tahribat oluşturur. Guillain barre sendromu hastalığının nadir gözlemlenen nedenleri arasında aşılama, gebelik, yakın zamanda geçirilmiş cerrahi müdahale, travma, kemoterapi, hodgkin hastalığı ve bağdoku hastalıkları da sıralandırılmaktadır.

guillain-barre-sendromu-nedenleri.jpg


Guillain Barre Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Guillain barre sendromunun ilk belirtileri öncelikle ayak ve bacak kaslarında meydana gelen güçsüzlüktür. Ayak ve bacak kaslarında görülen güçsüzlüğün yanı sıra karıncalanma hissi de görülebilir. Belirtilerin başlamasından yaklaşık 2 hafta sonra ağır bir tablo görülmeye başlar ve hastanın kas zafiyeti nedeniyle yürüyemez hale gelir. Guillain barre sendromunda görülen güçsüzlük ilk başlarda hafiftir. Ancak ilerleyen zamanlarda merdivenden çıkarken ve oturup kalkarken zorlanmaya neden olur. Ancak solunum yollarının etkilenmesiyle birlikte yutkunma zorluğu da görülebilir. Boğazdaki kasların tutulumuna bağlı olarak hastanın konuşması ve yutkunması zorlaşabilir.

guillain-barre-sendromu-bulgulari.jpg

 • El ve parmaklarda sıkma güçlüğü
 • Deriyi etkileyen duyu bozukluğu
 • Kasları etkileyen hareket bozuklukları
 • Yürüme güçlüğü
 • El, ayak ve ağız çevresinde uyuşma
 • Uzuvların konum duygusunun kaybı
 • Ağrı
 • Kan basıncında dengesizlik
 • Kalp hızı düzensizlikleri
 • Kabızlık
 • İdrar yapamama veya tutamama
 • Görme bulanıklığı
 • Solunum zorlukları

guillain-barre-sendromu-belirtileri.jpg


Guillan Barre Sendromu Tedavi

Guillain barre sendromunun gözlemlenmesi durumunda tedavinin hastanede gerçekleştirilmesi gerekebilir. İlerleyici bir hastalık olması nedeniyle bir an önce teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi guillain barre sendromunda da erken tanı ve tedavi büyük önem taşımaktadır. Hastada solunum sıkıntısı olması durumunda yoğun bakımda şartları altında gözetilmesi söz konusu olabilir. Bu durumda hastanın nefes borusuna tüp takılır ve bu tüp vantilatör denilen suni solunum cihazına bağlanılır. Guillain barre sendromu kendiliğinden iyileşme gösteren hastalıklardan biridir. İyileşme 2-3 hafta sürebileceği gibi yaklaşık 1 yıl kadar sürmesi de söz konusu olabilir. Bu süre hastalığın şiddetine ve durumun ciddiyetine göre değişkenlik gösterebilir. Bazı vakalarda hastalık ilerleyen yıllarda tekrarlayabilir.

guillain-barre-sendromu-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Sinir Sıkışması Nedir? - Sinir Sıkışması Neden Olur?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
2
7
37
5
3
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.