Bacakta Sinir Sıkışması Nedir?

Bacakta Sinir Sıkışması Nedir?
15.12.201513:16

Bacakta sinir sıkışması birçok insanda zaman zaman görülen rahatsızların başında gelmektedir. Peki, bacakta sinir sıkışması nedir? Bacakta sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir ve tedavisi nedir? İşte, bacakta sinir sıkışması ile ilgili detaylar...

Haber güncelleme tarihi 07.10.2020 19:00

Günümüzde sıkça görülen sağlık sorunları arasında yer alan bacakta sinir sıkışması pek çok kişinin adeta korkulu rüyası haline gelmektedir. Tüm bu sağlık sorunlarının ardından insanların akıllarına beraberinde şu soruları da getirdi. Bacakta sinir sıkışması belirtileri nelerdir? Bacakta sinir sıkışması nedenleri nelerdir? Bacakta sinir sıkışması neden olur? Bacakta sinir sıkışması tedavisi nasıl olur? Bacak kasılması nedir? Bacak kasılmaları niye olur? Bacak kasılması nasıl geçer? Bacakta sinir sıkışması nasıl geçer? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.


Bacakta Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması günümüzde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Sinir sıkışması bacaklarda da görülen bir hastalıktır. Sinirlerin aşırı baskı görmesin durumunda oluşmaktadır. Bacaklar kemik, kıkırdak, kas ve tendonlar gibi dokulardan oluşmaktadır. Bu dokularda gerilme, sıkma ve basınç gibi durumların yaşanması, bacaktaki sinirlerin zarar görmesi ve sıkışması sonucunda sinir sıkışması meydana gelmektedir. Bacakta sinir sıkışması, kadın erkek herkeste görülmektedir.

Bu durum birçok şekilde belirti vererek kendini göstermektedir. Ağrı, uyuşma, yanma hissi, iğnelenme, karıncalanma, kas çekilmesi ve kas yorgunluğu olarak belirtiler vermektedir. Belirtiler kişide olumsuzluklara neden olabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Bu durum birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Özellikle sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Sporcularda aşırı kullanım sonucunda sinir sıkışması yaşanmaktadır.

İncinme ve yaralanmalar sonrasında da bacakta sinir sıkışması oluşabilmektedir. Obezite ve duruş bozukluğu da bacakta sinir sıkışmasına sebebiyet verebilmektedir. Bacaklarda görülen sinir sıkışmaları dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ve tedavi edilmezse farklı hastalıklara neden olabilir. Tedavi süreci erken başlar ise tedavi yöntemi kolay ve kısa süreli olmaktadır fakat erken teşhis edilmezse cerrahi müdahale gerekmektedir.


Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri

 • Uyuşma
 • Ağrı
 • Yanma hissi
 • İğnelenme hissi
 • Karıncalanma
 • Kas çekilmesi
 • Kas yorgunluğu

Bacakta oluşan sinir sıkışması farklı şekillerde belirti vermektedir. Bacakta görülen yanma hissi, bacakta ki sinir sıkışmasının ilk belirtisi olarak bilinmektedir. Sinir sıkışması genellikle şiddetli ağrılarla kendini göstermektedir. Hatta ağrılar yayılarak şiddetli olarak görülür. Ağrılar sinir sıkışmanın olduğu bölgeden farklı bölgelere yayılmaktadır. Bacakta uykuya dalma olarak tabir edilen uyuşukluk hissi yaşanmaktadır. Uyuşukluk hissi kişinin hareket etme durumunu kısıtlamaktadır. Bacakta ağırlaşma ve kontrol etmeme zorluk yaşanır. Kas çekilmesi ve kas yorgunluğu da görülen belirtilerdir. Kas çekilmesi bacakta istemsiz kasılmalara neden olarak belirti vermektedir. Bacakta iğnelenme ve karıncalanma hissedilmektedir. Bu durum bacağın herhangi bir bölgesinde yaşanabilir.


Bacakta Sinir Sıkışması Nedenleri

 • Aşırı kullanım
 • İncinme
 • Yaralanma
 • Obezite
 • Duruş bozukluğu

Bacakta oluşan sinir sıkışması farklı nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Genellikle ilk nedeni aşırı kullanımı sonucunda meydana gelmektedir. Bu durum genellikle sporcularda yaşanmaktadır. Aşırı egzersiz yapan kişilerde de sıklıkla bacaklarında sinir sıkışması görülmektedir. Bacaklarda oluşan incinme ve yaralanmalar bacakta sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Bu durumlarda bacaklarda sarsılma, gerilme, sıkma ve basınç nedeniyle bacakta sinir sıkışması yaşanmaktadır.

Aşırı kilo yani obezite birçok hastalığa neden olduğu gibi bacakta sinir sıkışmasına da neden olabilmektedir. Aşırı hareketlilik yani spor ve egzersizlerin bacakta ki sinir sıkışmasına sebebiyet verdiği gibi, hareketsizlik de bacaktaki sinir sıkışmasını oluşturmaktadır. Aynı zamanda egzersiz eksikliği sinir ezilmesine neden olmaktadır. Bunların yanı sıra duruş bozukluğu sinirlerin sıkışmasını neden olan bir durumdur. Yanlış duruş durumları bacakta sinir sıkışmalarını oluşturma ve uyuşmaya neden olmaktadır.


Bacakta Sinir Sıkışması Tedavisi

 • Fizik tedavi
 • İlaç tedavi
 • Cerrahi tedavi

Bacakta görülen sinir sıkışmasında önemli olan rahatsızlığın nedenidir. Sinir sıkışmasının nedenine göre tedavi uygulanmaktadır. Bu durum doktor tarafından belirlenerek tedavi süreci başlamaktadır. Sinir sıkışmasında genellikle ilk olarak bu duruma neden olan faktörlerden uzak durulmalıdır. Eğer bu korunma yöntemi ile şikayetler geçmiyorsa diğer tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Tedavi yöntemlerinde hastalığın derecesi de önemlidir. Genellikle ilk olarak fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavi yönteminde egzersizler yapılmaktadır. Fizik tedavinin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. İlaç tedavisi doktorun önerdiği doz ve süre içinde kullanılması gerekmektedir. Fizik tedavi ve ilaç tedavinin yeterli olmadığı vakalarda ise cerrahi müdahale uygulanmaktadır.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1653
1215
1349
1212
1267
183
674
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.