• DOLAR6,03683.18
 • EURO6,88813.60
 • ALTIN229,4424.50
 • BIST88.7351.83

Tarihi Değiştiren Kavim Sümerler

Tarihi Değiştiren Kavim Sümerler

İcatları, faaliyetleri ve yaşam tarzlarıyla tarihin seyrini değiştiren Sümerler kimdir?

Haber güncelleme tarihi 02.06.2015 12:37

Yazının icadı ile tarihi çağları başlatan Sümerler, tarımsal faaliyetleri, bilimsel çalışmaları ve inançlarıyla ilgi çeken bir kavimdir. İşte Sümerlerin günümüze kadar etkisini ulaştırmış yönleri.

 

-Temmuz ayının, Sümer çoban tanrısı Dumuzi' nin adından geldiği söylenir.

-Eski Sümer de çok yaygın bir inanış olan ve İbrani dinlerinin de kökeni olan Ay tanrı kültünün, İngilizcede şu an kullanılan haftanın isimlerine ilham vermiştir. (Monday: Aya tapılan gün, Saturday: Saturn gezegenine tapılan gün, Sunday: Güneşe tapılan gün vb. )

-Arkeoloji ve Tarih bilimlerinin günümüze kadar ki verilerine göre, dünya medeniyetinin kökenini Eski Yunan değil, Eski Yunan'ı da etkileyen Sümer kültürü oluşturur.

-Ay tanrısına tapmak için Sümerliler, büyük Ziggurat'lar yaptırmış, ibadet günlerini belirlemek için gökyüzünü incelerken 1 yılın 365 gün olduğunu tespit etmişlerdir. Yılı,  ayın çevrimine göre aylara bölmüşler, ayın çevrimine göre aya bağlı yılın her yıl 10 gün beriye geldiğini ve bunu telafi etmek için hesaplamalar yaparken 13 sayısını uğursuz, istenmeyen sayı olarak nitelendirmişlerdir.

-Yerleştikleri yerlerde muazzam bir sulama sistemi kurup, kanallar, barajlar ve bentlerle hem seli önleyip bataklıkları kuruttular ve düzenli sulamaya dayalı bir tarım geliştirdiler. Ayrıca Tekerleği de icat eden topluluktur.

-Gılgamış Destanı, Sümerlerin tarihini anlatan ünlü bir destandır.

-Devlet, kentlerden oluşmuştu ve bu kentler surlarla çevriliydi. Kent içinde yüksek bir tepeye yapılan tapınak, sosyal yaşamın merkezini oluşturmaktaydı.

-Her ne kadar Sümer halkı iktidarı daha sonraları başka halklara bıraksa da, Sümer dili her zaman en yaygın konuşulan dillerden olmuştur. Özellikle dini kayıtlarda büyük bir öneme sahiptir.

-Yerleştiklerinde çanak-çömlek yapmayı ve madenleri işlemeyi biliyorlardı ve ayrıca gelişmiş bir yapı tekniği kullanıyorlardı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.