Tansiyon Düşüklüğü Nedir? - Tansiyon Düşüklüğü Hakkında Bilgi

Tansiyon Düşüklüğü Nedir? - Tansiyon Düşüklüğü Hakkında Bilgi
04.12.201512:31

Tansiyon nedir? Neden tansiyon düşüklüğü yaşanır? Günümüzde pek çok kişide meydana gelen sağlık sorunlarından bir tanesi olan tansiyon düşüklüğü hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 31.01.2020 10:03

Tansiyon Düşüklüğü Nedir?

Normal tansiyon değerleri 120 / 80 olarak kabul edilmektedir. Tansiyon 90 / 60 büyük değerlerin altına inmişse düşük tansiyon olarak adlandırılır. Tansiyon düşüklüğü vücutta bulunan kan akışının organlara gereğince oksijen ve besin verememesi durumuna tansiyon düşüklüğü denilmektedir.

 

tansiyon-dusuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-005.jpg

 

Tansiyon düşüklüğü ciddiye alınması gereken bir durumdur. Tansiyon düşüklüğü birçok nedenden dolayı yaşanmaktadır. Aynı zaman da birçok hastalıktan dolayı da yaşanabilir. Bu nedenle kişilerin dikkatli olması gerekmektedir. Düşük tansiyon nedeniyle kişiler farklı sorunlar yaşayabilir. Her yaşta görülen bir rahatsızlıktır. Genellikle yaşı ilerlemiş insanlarda görülmektedir. Çocuk, genç ve yetişkinler de nörojenik hipotansiyon görülürken, yaşı ilerlemiş kişiler de ortostatik hipotansiyon görülmektedir. Düşük tansiyon iki şekilde görülmektedir. Bunlar ortostatik hipotansiyon ve nörojenik hipotansiyon olarak adlandırılmaktadır. 

tansiyon-dusuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-004.jpg

Ortostatik Hipotansiyon

Kronik olarak tansiyon düşüklüğü görüldüğü duruma ortostatik hipotansiyon olarak adlandırılmaktadır. Bu kişiler de sürekli olarak ayağa kalktıklarında baş dönmesi, sersemleme ve baygınlık hissi görülmektedir. Aynı zamanda mide bulantısı yaşanır. Bu durumların yaşanmasına ortostatik hipotansiyon denilmektedir. 

Nörojenik Hipotansiyon

Nörojenik hipotansiyon, ortostatik hipotansiyon ile aynı belirtileri vermektedir. Nörojenik hipotansiyon genellikle uzun süre ayakta kaldıktan sonra meydana gelmektedir. Bazı olaylar sonrasın da yaşanan korku, üzüntü, stres ve endişe sonucu ortaya çıkmaktadır. 


Tansiyon Düşüklüğü Neden Olur?

 • Vücudun susuz kalması
 • Yetersiz beslenme
 • Beslenme bozukluğu
 • Gebelik
 • İlaç kullanımı
 • Kansızlık
 • Kalp hastalıkları
 • Diyabet
 • Depresyon
 • Enfeksiyon hastalıkları
 • Hormonal sorunlar

Tansiyon düşüklüğüne birçok durum neden olmaktadır. Bunlar genellikle yaş ilerlemesi olarak görülür fakat farklı nedenler de görülmektedir. Stres, mevsimsel değişimler, hava sıcaklığı ve depresyon gibi birçok durum tansiyon düşüklüğüne neden olmaktadır. Vücudun susuz kalması farklı rahatsızlıklara neden olduğu gibi tansiyon düşüklüğüne de neden olmaktadır. Bu nedenle su tüketimine dikkat edilmelidir. Sağlık için düzenli ve dengeli beslenme gerekmektedir.

tansiyon-dusuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.jpg

Yetersiz beslenme ve beslenme bozukluğu tansiyonu etkilemekte ve tansiyon düşüklüğüne sebebiyet vermektedir. Kadınların genellikle hamilelik dönemlerinde sıkça yaşadığı sorunlardan biri tansiyon düşüklüğüdür. Kansızlık her hastalığa sebebiyet vermektedir. Bu nedenle kan ölçümü yapılmalı ve kansızlık giderilmelidir. Kansızlık nedeniyle yaşanan tansiyon düşüklüğünü sonlandırabilirsiniz. Bazı hastalıklar da tansiyonun düşmesine neden olabilir. Bunlar kalp hastalıklar, diyabetik hastalık ve enfeksiyon hastalıklarıdır. Aynı zamanda hormonal bozukluklarda sorun olmaktadır. Bazı ilaç kullanımı tansiyonu düşüren durumlara yol açmaktadır. Bu durumlar tansiyon düşüklüğüne sebep olan faktörlerdir. Bu nedenle dikkatli davranmalı ve tedbir alınmalıdır. 

tansiyon-dusuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri

 • Terleme
 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk hissi
 • Nefes darlığı
 • Bayılma
 • Baş dönmesi
 • Göz kararması

Tansiyon düşüklüğü kendini birçok şekilde göstermektedir. Genellikle ilk olarak oturan kişi kalktığında baş dönmesi, sersemleme ve göz kararması yaşamaktadır. Yani ilk belirti olarak baş dönmesi, sersemleme ve gözlerin kararması olarak görülür. Kişide yorgunluk hissi oluşmaktadır. Aniden terleme ve mide bulantısı yaşanmaktadır. Kişi nefes almada zorluk çeker. Hatta bazı kişilerde sıklıkla bayılmalar görülmektedir. Bayılmalar kişide aniden oluşur. 

tansiyon-dusuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi

Tansiyon düşüklüğü tedavisinde ilk olarak nedeni araştırılır. Kişide görülen tansiyon düşüklüğünün nedenine göre tedavi uygulanmaktadır. Tansiyon düşüklüğünün nedenine göre bazı ilaçlar verilmektedir. Bunun yanı sıra kan ve sıvı takviyesi yapılarak kan basıncının normale dönmesi sağlanarak tedavi edilmektedir. Ayırca tansiyon düşüklüğüne neden olan hastalıklar belirlenerek bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekmektedir. 

tansiyon-dusuklugu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-006.jpg

Önerilen İçerik;

Yüksek Tansiyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
0
1
1
1
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER