Sümerler Kimdir? | Kültürü, Medeniyeti ve Tanrıları

Güney Mezopotamya'da M.Ö. yaklaşık 4000'den itibaren yaşamış bir medeniyet olan Sümerler hakkında bilgileri sizler için derledik. İşte detaylar...
Sümerler Kimdir? | Kültürü, Medeniyeti ve Tanrıları

Tarihe yön veren özellikleriyle bilinen Sümerler ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yaptık. Sümerlerin kültürü, ekonomik ve sosyal yapısı, tanrılarıyla ilgili alakalı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sümerler Kimdir?

Sümerler Kimdir

Sümerler, M.Ö. 4. yüzyılda Mezopotamya bölgesinde yaşamış olan bir antik halktır. Sümer kültürü ve medeniyeti, tarım, hayvancılık, madencilik, ticaret ve sanat gibi birçok farklı alanda çok gelişmişti.

Yazının ilk biçimlerinden biri olan çiviyazısını keşfeden medeniyet Sümerler'in, astronomi ve mitoloji alanlarında sahip oldukları bilgiler ile Yunanlılar da dahil olmak üzere pek çok medeniyeti etkilediği bilinmektedir.

Çiviyazısı alfabeleri 19.yy'a kadar çözülememiş de olsa, metinlerinin sadece belli bir kısmı günümüze ulaşsa da ulaşan metinler bize Sümer medeniyetinin kralları, tanrıları ve mitolojisi hakkında bilgi verir. Birçok inanç sistemi ile benzeyen yerin ve gökyüzünün birbirinden ayrılması şeklinde gerçekleşen evrenin yaratılışı tasvirini Sümerler'de de görürüz.

Sümer Kültürü ve Medeniyeti

Sümerler Kimdir

Sümerler, Mezopotamya bölgesinde yaklaşık 4000 yıl önce kurulan bir medeniyetti. Sümer kültürü ve medeniyeti, antik dünyadaki en eski ve en gelişmiş medeniyetlerden biri olarak kabul edilir. Sümerler, tarım, ticaret, sanat, mimari ve bilim gibi alanlarda önemli ilerlemeler kaydettiler.

Sümerlerin kentlerinde, günlük hayatın yanı sıra kültür ve eğitim de yoğun bir şekilde yürütülürdü. Sümer kentlerinde, tapınaklar, mezarlar, sıbyanlar ve yollar gibi yapılar yer alırdı. Sümer kentlerinde, aynı zamanda tiyatro ve stadyum gibi sosyal alanlar da bulunuyordu.

Sümerlerin yazısı olan cuneiform, Mezopotamya'da kullanılan ilk yazı sistemi olarak kabul edilir. Cuneiform, yapraklar, kütleler ve diğer nesneler üzerine oyularak yapılırdı. Cuneiform, Sümer tarihi, mitolojisi, ekonomik ve sosyal yapısı gibi konular hakkında önemli bilgiler içerir.

Sümer kültürü ve medeniyeti, antik dünyadaki medeniyetler arasında önemli bir yere sahiptir ve bugün hala ilginç ve önemli bir konu olarak kabul edilir. Sümer mirası, bugünün tarih, arkeoloji, dilbilimi ve diğer bilim dalları üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Sümerlerin Ekonomik ve Sosyal Yapısı

Sümerler Kimdir

Sümerler de devlet üç ana yapıdan oluşmaktaydı. Ekonomi, sosyal yapı ve kent devletleri çatısı altında yönetilen Sümerler, uzun yıllar hükmeden bir medeniyetti. İşte Sümerlerin ekonomik ve sosyal yapısı hakkında bilgiler.

Sümerlerde Ekonomi

Sümerler, tarım, hayvancılık, madencilik, ticaret ve sanatın yanı sıra sınırlı bir endüstri sektörüne sahiptiler. Onlar, su kaynaklarını kullanarak tarım yapmış ve ayrıca Fırat, Tigris ve Eufrat nehirlerinin doğal avantajlarından yararlanarak ticaret yapmışlardır.

Sümerlerde Sosyal Yapı

Sümerler, kent-devletler olarak adlandırılan, birçok farklı kent-devleti içeren bir sosyal yapıya sahipti. Bu kent-devletlerin her biri kendi yönetimi, askeri gücü, ticaret ve ekonomik aktiviteleri vardı. Sümerlerin sosyal yapısı, kraliyet ailesi, askeri ve ticari elitler, tarım ve hayvancılık işçileri ve sanatkarlar gibi farklı sosyal sınıfları içermiştir.

Sümerlerde Kent-Devletleri

Sümer kent-devletleri, Sümer mitolojisi, sanatı, arkeolojik buluntular ve yazıtlardan elde edilen bilgilere dayanarak iyi anlaşılmaktadır. Bu kent-devletleri, zengin bir kültür ve medeniyete sahiptiler ve bölgesel çatışmalar dışında birbirleriyle uyum içinde çalışıyorlardı.

Sümer Mitolojisi Hakkında Bilgiler

Sümerler Kimdir

Sümerler, tanrılar ve tanrıçalar üzerine kurulmuş bir mitolojik sisteme sahipti. Sümer mitolojisi, tanrıların insanlar ve diğer tanrılar arasındaki ilişkilerini, tanrıların güçlerini ve insanların tanrılarına nasıl tapması gerektiğini anlatıyordu.

Sümer Tapınakları

Sümer tanrılarına tapmak için tapınaklar inşa edildi. Tapınaklar, tanrıların güçlerine inanılan yerlerdir ve insanlar tarafından tapınaklar aracılığıyla tanrılarla iletişim kurulurdu.

Sümlerlerin Kutsal Metinleri

Sümer mitolojisi, kutsal metinler aracılığıyla aktarılırdı. Bu metinler, tanrıların hikayelerini, insanların tanrılarına nasıl tapması gerektiğini ve insanlar arasındaki ilişkileri anlatırdı.

Sümer Mitolojisinin Dünyaya Etkisi

Sümer mitolojisi, Mezopotamya bölgesindeki diğer medeniyetlerin mitolojilerine ve dini inançlarına da etki etti. Sümer mitolojisi, bugünün tarih, arkeoloji, dilbilimi ve diğer bilim dalları üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.

Sümer Tanrı ve Tanrıçaları

Sümerler Kimdir

Sümer mitolojisi, birçok tanrı ve tanrıçayı içerir. En önemli tanrılar arasında Anu (gökyüzü tanrısı), Enlil (rüzgar tanrısı), Ea (su tanrısı), Inanna (aşk ve güzellik tanrıçası) ve Ninhursag (doğum ve çiftlik tanrıçası) bulunur. Aşağıdakiler Sümer tanrıları arasından birkaçının tanımıdır ve diğer tanrılar da mevcuttur. Sümer mitolojisi, zengin ve karmaşık bir tanrı sistemine sahiptir. İşte Sümerlerin en çok bilinen 5 tanrısı;

1. Anu

Gökyüzü tanrısı olarak kabul edilen Anu, en yüksek rütbeli tanrılar arasındaydı. Onun evi, gökyüzündeki bulutlar arasındaki uzayı ifade ederdi.

2. Enlil

Rüzgar tanrısı olarak kabul edilen Enlil, toprak, rüzgar ve gürültü tanrısıdır. O, Sümer mitolojisinde insanların yaşamı üzerinde büyük bir güç sahibidir.

3. Ea

Su tanrısı olarak kabul edilen Ea, su kaynakları ve denizlerle ilgiliydi. O, insanların hayatını kolaylaştırmak ve onları koruymak için çalışırdı.

4. Inanna

Aşk, güzellik, seksualite ve şehir hayatı tanrıçası olarak kabul edilen Inanna, Sümer mitolojisinde çok önemli bir yerdedir. Onun hikayeleri, insanlar arasındaki ilişkileri ve aşkı anlatır.

5. Ninhursag

Doğum ve çiftlik tanrıçası olarak kabul edilen Ninhursag, Sümer mitolojisinde toprak, bitkiler ve hayvanlarla ilgiliydi. O, insanların sağlıklı ve bereketli bir yaşam sürdükleri bir çevre yaratmak için çalışırdı.

Sümerler'in Gök Tanrı İnancı

Sümerler Kimdir

Sümerler'de gök tanrı An ve topraktaki dişi karşılığı Ki, oğulları Enlil tarafından birbirlerinden koparılır ve Enlil tanrılar tapınağının kralı olur. Hava tanrıçası Ninlil nehirde çıplak yıkanmalıdır ki Enlil'in ilgisini çeksin. Böylece Ninlil Ay tanrısı Nanna'ya hamile kalınca tanrılar bunun karşılığında Enlil ve Ninlil'i tanrılar diyarından kovarak yeraltına gönderir. Enlil, oğlunun böyle bir sonsuzluğa mahkûm edilmesine katlanamadığı için Ninlil'i hamile bırakan yeraltındaki üç farklı kişinin kılığına girerek Ninlil aralarında üç yarı tanrı da bulunan birçok çocuk doğurduğunda Nanna onları geride bırakıp göğe yükselir ve özgür kalır.

Sümerler'e ait bir tablette gökyüzünde tasvir edilen nesneler Güneş ve gezegenler olarak düşünüldüğü için haliyle günümüzde komplo teorisyenlerinin ilgisini çekmiştir. Zecharia Sitchin 1970'lerde on bir noktanın Güneş Sistemi'mizin dokuz gezegeni ve iki Ay'ına benzediğini söyler. Bu Sümerler'in astroloji bilgisinin olağanüstü bir örneğidir.

Sitchin'e göre Güneş Sistemi'nin dışında kalan gizemli on ikinci nokta, Nibiru adlı gezegeni temsil eder ve An'dan gelen tanrılar değil de 3600 yılda bir buradan Sümerler'i ziyarete gelip üzerlerinde deneyler yapıp onlara bir şeyler öğreten ve kadınlarıyla ilişkiye girenler uzaylılardır. Bu olayın gerçekliği tartışmalıdır ve belki de açıklanamayanı mantıklı kılmak için bir mite inanabilmemizi gösterir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türkiye'nin Tarihi YerleriPeri Bacaları Hakkında Bilgiler

Sümerler nerede yaşadılar?

Sümerler, Mezopotamya bölgesinde, bugün Irak, Kuzey Suriye ve Kuzey Şeytan topraklarında yaşamışlardır.

Sümerlerin yazı sistemi nedir?

Sümerler, dünyadaki ilk yazı sistemi olan cuneiform yazı sistemini kullandılar.

Sümerler neden ortadan kalktı?

Sümerler, M.Ö. babil Devleti'nin yükselişi ile yavaş yavaş ortadan kalkmıştır.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum