Sümerler Kimlerdi? Sümer Mitolojisi

Sümerler Kimlerdi? Sümer Mitolojisi
04.06.201511:54

Güney Mezopotamya'daki Sümer'de M.Ö. yaklaşık 4000'den itibaren yaşamış bir medeniyet olan Sümerler, Sami halkı olarak da bilinir.

Haber güncelleme tarihi 12.06.2017 14:12

Mezopotamya ismi Yunanlılar tarafından bulunmuştur ve Dicle ile Fırat nehirleri arasında bulunan bugünkü Irak ve Suriye sınırları içinde kalan toprakları kapsar. İncil'deki Nuh'un Gemisi hikâyesinin bu nehirlerin coşkun akışından esinlenildiğini düşünen Hristiyanlar vardır. Jeologların bu bölgede M.Ö. 4000-2000 arasında gerçekleşen ciddi seller olduğunu bulmuş olması Sümer mitolojisinde sel mitlerinin olmasının doğal olduğunu gösteriyor. Sel mitleri, yıkım ve kültürel yeniden doğuş düşüncesine eşlik eder. 

sümerler harita

Sümerler olarak bilinen Sami halkı, Suriye ve Arap çölleri gibi bölgelerden buraya göç etmesi ile bölge gelişmeye başlar ve Sümerler dünyanın ilk medeniyetlerinden biri haline gelir. Yazının ilk biçimlerinden biri olan çiviyazısını keşfeden medeniyet olan Sümerler'in, astronomi ve mitoloji alanlarında sahip oldukları bilgiler ile Yunanlılar da dahil olmak üzere pek çok medeniyeti etkilediği bilinmektedir.

Çiviyazısı alfabeleri 19.yy'a kadar çözülememiş de olsa, metinlerinin sadece belli bir kısmı günümüze ulaşsa da ulaşan metinler bize Sümer medeniyetinin kralları, tanrıları ve mitolojisi hakkında bilgi verir. Birçok inanç sistemi ile benzeyen yerin ve gökyüzünün birbirinden ayrılması şeklinde gerçekleşen evrenin yaratılışı tasvirini Sümerler'de de görürüz.

sümer mitolojisi

Sümerler'de gök tanrı An ve topraktaki dişi karşılığı Ki, oğulları Enlil tarafından birbirlerinden koparılır ve Enlil tanrılar tapınağının kralı olur. Hava tanrıçası Ninlil nehirde çıplak yıkanmalıdır ki Enlil'in ilgisini çeksin. Böylece Ninlil Ay tanrısı Nanna'ya hamile kalınca tanrılar bunun karşılığında Enlil ve Ninlil'i tanrılar diyarından kovarak yeraltına gönderir. Enlil, oğlunun böyle bir sonsuzluğa mahkûm edilmesine katlanamadığı için Ninlil'i hamile bırakan yeraltındaki üç farklı kişinin kılığına girerek Ninlil aralarında üç yarı tanrı da bulunan birçok çocuk doğurduğunda Nanna onları geride bırakıp göğe yükselir ve özgür kalır.

Sümerler'e ait bir tablette gökyüzünde tasvir edilen nesneler Güneş ve gezegenler olarak düşünüldüğü için haliyle günümüzde komplo teorisyenlerinin ilgisini çekmiştir. Zecharia Sitchin 1970'lerde on bir noktanın Güneş Sistemi'mizin dokuz gezegeni ve iki Ay'ına benzediğini söyler. Bu Sümerler'in astroloji bilgisinin olağanüstü bir örneğidir.

tablet

Sitchin'e göre Güneş Sistemi'nin dışında kalan gizemli on ikinci nokta, Nibiru adlı gezegeni temsil eder ve An'dan gelen tanrılar değil de 3600 yılda bir buradan Sümerler'i ziyarete gelip üzerlerinde deneyler yapıp onlara bir şeyler öğreten ve kadınlarıyla ilişkiye girenler uzaylılardır. Bu olayın gerçekliği tartışmalıdır ve belki de açıklanamayanı mantıklı kılmak için bir mite inanabilmemizi gösterir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
2
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.