Stres ve Kalp Hastalığı

Stres ve Kalp Hastalığı
28.07.201510:04

Stresin koroner kalp hastalığının gelişmesinde önemli bir etken olduğu bilinmektedir.

Haber güncelleme tarihi 23.05.2017 10:18

Stres, Amerika Birleşik Devletlerinde, koroner kalp hastalığının (KKH) gelişimine katkıda bulunan temel bir etken, ölümün ve sakatlığın başlıca nedeni olarak bilinir.

Kalıtım da KKH'nın gelişme olasılığında önemli yer tutar; ancak özdeş ikizlerde bile, koroner kalp hastalığının görülme sıklığı işe yönelik tutumlar, evdeki sorunlar ve kişinin ne kadar boş zamanı olduğu ile yakından ilişkilidir.

İş stresi kişiyi KKH'na yatkın kılar. Örneğin; Londra'da çok yoğun bir trafikte taşıt kullanmanın gerginliğini yaşayan otobüs sürücülerinin, sadece otobüs bileti satanlara kıyasla KKH'na yakalanma olasılığı çok fazladır. Genel olarak ele aldığımızda stresli yaşam ve sosyal yalıtılma, hangi nedenlerden kaynaklanmış olursa olsun kalp krizi geçirenlerin ölüm olasılığının önemli yordayıcılarıdır.

Düşmanlık, acelecilik, yarışmacılık ve mücadelecilik gibi özellikler içeren A tipi davranış örüntüsü, koroner kalp hastalığı olasılığının artmasıyla bağlantılıdır. Stres azaltıcı programlar ile KKH'nın ilerlemesini yavaşlatabilir ve bazen de durdurabilir.

Kalp Hastalıklarında Stresin Önemi

Uzun süreli stres koronik kalp hastalığına yakalanma olasılığını arttırdığı için, stresi azaltmak, kalp krizine yol açan damar tıkanıklığı hastalığının gelişimini yavaşlatmak amacıyla kullanılan tedavinin bir parçası haline gelmiştir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda, ciddi kalp hastalığı olan bir grup hastaya çok az yağ içeren bir diyet uygulanmış ve aynı zamanda yoga ve gevşeme teknikleri gibi stres yönetimi öğretilmiştir. Bu hastaların çoğunda, damarların tıkanması anlamlı düzeyde azalmıştır.

Öte yandan, o kadar sıkı olmayan bir diyet programı ve stres azaltıcı hareketleri o kadar düzenl, yapmayan kontrol grubunun ise sadece 1/3'ünde olumlu bir gelişme gözlenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.