Siyonizm Nedir? Siyonizm'den İsrail Devleti'ne Bakış

Siyonizm Nedir? Siyonizm'den İsrail Devleti'ne Bakış
19.10.201509:28

Siyonizm, Yahudilerin bir yurdu olmasını ön gören milliyetçi bir hareketliliktir. Peki, bu istek ya da oluşan bu hareketlilik sırasında neler yaşandı? Siyonizm hareketi amacına ulaştı mı?

Haber güncelleme tarihi 15.05.2018 02:29

Siyonizm: Yahudilerin bir yurdu olmasını öngören ve İsrail Devleti’nin kurulmasıyla sonuçlanan bir hareket diyebiliriz. İsrail Devleti’nin kurduktan sonra bu hareket Modern bir İsrail devletinin desteklenmesi açısından varlığını sürdürüyor. Siyon adını Eski Kudüs’teki bulunan tepelerden alır. Gelenekçi Yahudiler geçmişten beri Filistin’deki Siyon tepelerine dönmek için dua ederlerdi. Yüzyıllar boyunca vatanları olmayan, her yerde azınlık olarak yaşayan Yahudiler, dinlerine, geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalarak diğer toplum insanlarıyla kaynaşmadılar. Her gittikleri yerde kendilerini ve tarihi değerlerine daha da bağlandılar. Azınlık oldukları yerlerde zaman zaman soykırım ve kıyımlara uğradılar.

Siyonizm Milliyetçilik Düşüncesiyle Doğdu

 

siyonizm1.jpg

16. ve 17. yüzyıllarda bazı din adamları Yahudileri eski topraklarına davet etseler de, Yahudilik milliyetçiliği 19. yüzyılda Avrupa’da Fransız Devrimi ile ortaya çıkan milliyetçilik düşüncesiyle hız kazandı. Yahudiler arasında ortak bir yurt edinmenin önderi Avusturyalı gazeteci Theodor Herlz yaptı.

İsviçre’nin Basel bölgesinde bir Siyonist kongre toplayan Helz, bu hareketliliğin başlamasına ve büyümesine çok büyük katkılar sağlamıştır. Bu kongreyle birlikte Dünya Siyonist Örgüt kurularak; örgütün merkezi Viyana oldu. 1901 yılına kadar yılda bir toplanan bu kongre, daha sonraları iki yılda bir toplandı. Yahudilerin İsrail Ülkesi olarak adlandırdıkları Filistin’e toplu bir şekilde yerleşmek için Osmanlı Devleti’ne başvuruda bulundularsa da bir sonuç alamadılar.

1905 yılında Rusya’da baş gösteren büyük ayaklamalarla birlikte başlatılan Yahudi kıyımı, bu ülkede bulunan birçok kişinin Filistin topraklarına gitmelerine neden oldu.

I. Dünya Savaşı’nda son Milletler Cemiyetira Filistin topraklarında İngiliz Manda yönetimini onaylayınca birçok Yahudi buraya göç etmeye başladı. 1925 yılında Filistin topraklarında yaşayan Yahudi sayısı 108 bin iken, 1993 yılında hızlı bir şekilde artarak 238 bine ulaştı. Filistinli Araplar kendi topraklarında bir İsrail Devleti’nin kurulmasına karşı çıkarak; iki taraflı çatışmalar yaşanmıştır.

 

yahudi-soykirimi.jpg

II. Dünya Savaşı’nda Naziler’in Yahudiler’e uyguladığı soykırım ile birlikte Filistin’e göçler hızlandı. Bu dönemde Yahudiler ve Araplar arası gerginlikler giderek kızışmaya başlandı. İngiltere bu sorunu Birleşmiş Milletler’e götürdü. 1947’de bu topraklar üzerinde bir Arap diğeri Yahudi Devleti kurulmasına karar verilerek, Kudüs’ün uluslararası bir statüde olunmasına karar verildi. Araplar her ne kadar buna karşı çıkmış olsalar da bir yıl sonra İngiliz mandası sona erdi ve 14 Mayıs 1948 yılında Yahudiler devlet kurduklarını ilan ettiler.

filistin1.jpg

Açık Turuncu yerler İsrail; Koyu Turuncu yerler ise Filistin topraklarıdır. 1946'dan 2000'li Yıllara kadar olan değişim inanılmaz derecede.

Böylece Siyonistler amacına ulaştı. 2.000 yıldan sonra ilk defa bir Yahudi devleti kurulmuş oldu. Ama bölgedeki sorunlar bitmedi. İsrail Devleti’nin kurulmasının ardında 1948-49 Arap- İsrail Savaşı’nın sonunda Birleşmiş Milletlerin belirlemiş olduğu sınırların daha geniş bir alanını işgal eden İsrail, burada yaşayan 500 binden fazla Filistinli Arap’ı yaşadıkları topraklarından, evlerinden zorla göç ettirilmiştir. Boşaltılan bu bölgelere göçle gelen Yahudiler yerleştirilmiştir. Günümüzde de İsrail ve Filistin arasında savaşlar halen sürmektedir. Filistin topraklarının çoğu artık İsrail Devleti topraklarına katılmıştır.

İsrail geçmişte Almanların kendilerine yaptıkları soykırımı bugün Filistin halkına yapmaktadır!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
4
0
5
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.