diamond hair

Saç Dökülmesini Engelleme & Doğal ve Tıbbi Öneriler

Saç Dökülmesini Engelleme & Doğal ve Tıbbi Öneriler
08.12.201515:42

Çağımızın en büyük sağlık problemlerinden olan saç dökülmesi, birçok nedenden dolayı gerçekleşir. Bilim dünyası bu nedenler doğrultusunda birçok yöntem geliştirdi. İşte saç dökülmesi nedenleri ve tedavi yöntemleri...

Haber güncelleme tarihi 11.03.2019 18:05

Saç dökülmesi ya da seyrelmesi son yıllarda sağlık alanının en büyük uğraş noktalarından teki oldu. Erkeklerde daha çok görülen saç dökülmesinde yaş çok önemli faktördür. 25 yaşına kadar saçın %25’i, 50 yaşına gelindiğinde ise saçın %50’si ciddi oranda etkilenir. Ancak bazı kişilerde bu oranlar daha düşük seviyelerde seyreder.

genetik-yapi.jpg

Saç dökülmesi birçok nedene bağlıdır. Bu nedenlerin başında genetik yapı geliyor. Genetik yapıdan dolayı dökülen saçlar için kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Yapılabilecek en iyi müdahale saç ekimidir. Bu nedenle genetik saç dökülmesi yaşayanlar, piyasadaki saç dökülmesini önleyen ilaçlara pek itibar etmemeli.

Genetiklik dışında saçı dökülmesini etkileyen birçok faktör var. Bu faktörlerden en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Düzenli beslenme
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Protein eksikliği
 • Sinir ve stres
 • Yaşanan bir hastalık ve kullanılan ilaçlar
 • Ameliyat, doğum
 • Psikolojik sorunlar
 • Yaşlanma
 • Alkol ve sigara
 • Karaciğer yetmezliği
 • Kimyasal maddeler

bolgesel-kellik.png

Bölgesel Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, çoğu zaman bölgesel olarak gerçekleşiyor. Yine genetik yapının ön plana çıktığı bu durumu, dış sebeplerde tetikliyor. Bölgesel dökülmeleri en çok tetikleyen durumlar şunlardır:

 • Mantar hastalıkları
 • Saç kıran
 • Jöle, saç sprey gibi ürünler
 • Saç koparılması

sac-tedavisi.jpg

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi tedavisi konusunda, son yıllarda bilim dünyası çok büyük başarılara imza attı. Bu yöntemlerin başında ilaç tedavisi yer alıyor. Ardından doğal ve cerrahi müdahale yöntemleri olmak üzere 3 yöntem bulunuyor. Saç dökülmesi, geri dönüşü olmayan noktalara geldiğinde ise saç ekimi operasyonu gerçekleştirilir.

ilac-tedavisi-006.jpg

İlaç Tedavisi Yöntemleri

İlaç tedavisi yöntemi uygulanmadan önce kesinlikle cildiyeye başvurulmalıdır. Doktorun yapacağı tahlil ve tetkikler sonucunda saç dökülmesinin nedeni öğrenilmelidir. Saç dökülmesi çok ileri gitmemiş ise ilk olarak ilaç tedavisine başvurulur.

Spironolakton (Aldactone® )

Yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bu ilaç, yapılan klinik testler sonucunda saç dökülmesini engellediği görülmüştür.

Cimetidine (Tagamet® )

Ülser tedavisinde kullanılan bu ilaç, kıllanmaya sebebiyet verdiği için saç dökülmesinde kullanılıyor.

Azeleik Asit (Azelex®, Skinoren® )

Sivilce tedavisinde kullanılan bu ilaç, yan etki olarak kıllanmaya sebebiyet veriyor. Bu nedenle de saç tedavisinde kullanılıyor.

DIANE 35®

Doğum kontrol hapıdır. Vücutta kıllanmayı artırdığı için erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlar doktor kontrolünde kullanabilir.

Tretinoin (Retin-A® )

Cilt hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan bu ilaç, saçın hücresel ve damarsal gelişimini desteklediği için saç olmayan bölgelerin tedavisinde kullanılıyor.

Ketokonazol (Nizoral® )

Mantar enfeksiyonlarından kullanılan bir ilaçtır. Bu nedenle saçta meydana gelen mantar hastalığında oldukça etkilidir.

dogal-tedavi.jpg

Saç Dökülmesinde Doğal Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi konusunda ilaç tedavisi ile aynı etkileri gösteren doğal tedavi yollarını tercih eden oldukça fazla kişi var. Doğal tedavi konusunda en yaygın olarak kullanılan yöntemler şunlar:

Çinko

Anti-androjen etkiye sahip olan bir vitamin-mineraldir. Saç sağlığı konusunda son derece etkili bir besin kaynağıdır. Saç dökülmesi en çok çinko eksikliğinden kaynaklanır.

Saw Palmetto

Cüce Amerikan hurması olarak bulunan bu ağacın meyvelerinden elde edilen özüt, saç dökülmesini durdurmada oldukça etkili. Bu özütün tablet halinde satışı yapılmakta.

Radıx

Cinsiyet hormonunun kanda daha fazla dolaşımını sağlayan bir bitkidir. Bu nedenle saç dökülmesi konusunda son derece etkilidir.

B6 Vitamini

Akne ve androgenetik saç dökülmesi gibi androjenlere bağlı durumların tedavisinde kullanılan etkili bir vitamindir.

Balkabağı Çekirdeği Yağı

Amerika’da yetişen Pumpkin bal kabağının çekirdeğinden çıkarılan yağ, anti-androjen etkiye sahip olduğu için saç dökülmesi tedavilerinde sıkça kullanılır.

Yeşil Çay

Günlük hayatta kullanımı oldukça yaygın olan yeşil çay, saç dökülmesi konusunda oldukça etkili. İçerdiği anti-androjen etkisi ile hem beden sağlığına hem de saç dökülmesine iyi geliyor.

cerrahi-tedavi.jpg

Cerrahi Müdahale Yöntemleri

İlaç ve doğal yollarla müdahalelerin yetersiz olduğu durumlarda cerrahi müdahalelere başvurulur. Bu cerrahi yöntemler şöyledir:

Kafa Derisi Gerdirme

Kafadaki saçsız deri alanının azalması için kullanılan bir yöntemdir. Saç ekiminden önce uygulanan bu yöntem, lokal anestezi ile yapılmakta. Birkaç sefer yapılan deri gerdirme operasyonu sonucunda küçülen saçsız bölgeye saç ekimi yapılır.

Flep Yöntemi

Saç dökülme olasılığı olmayan ya da çok az olan bölgeden alınan parçanın saç dökülmüş olan yere transfer edilmesidir. Flep teknolojisi ile yapılan bu operasyonda parçanın damarları bozulmadan kafadaki açık yere transfer edilmesidir. Çok titizlik isteyen bu operasyon, doğal bir görünüm vermemesi ve dikiş izlerinin belli olmasından dolayı pek kullanılmıyor.

Makrogrefting Yöntemi

Ense bölgesinden alınan 15-20 saç teli, makrofleplere bölünerek saçsız bölgeye dikilir. Ancak bu da doğal bir görünüm vermediği için pek tercih edilmez.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.