Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek
26.05.201512:59

İnsanlar neredeyse her gün rüya görür. Rüyalar bilinmeyen sırlı bir dünya gibidir. Rüyalar hakkında sır dolu bir yolculuğa ne dersiniz. İşte sizler için hazırladığımız rüyalar hakkında bilmediğiniz 10 şaşırtıcı bilgi.

Haber güncelleme tarihi 12.01.2019 09:47

Rüya uykunun en derin halinde görülür. Bilinç altındaki nedenlerden dolayı ya da gelecek hakkında sinyal verebilecek rüyalardan söz edilir. Her rüya çıkacak diye bir şey yoktur; rüyalar çoğu zaman bir sinyal verir.

kabus-gormek.gif

İşte rüyalar hakkında bilmediğimiz 10 gerçek!


1. İnsanlar Rüyalarının Çoğunu Unutur

Kalktığımız zaman üzerimizde ilk 5 dakika hatırlarız rüyamızın çoğunluğunu bir dostumuza anlatana kadar rüyalarımızın %90’nını unutulduğunu biliyor muydunuz? Ona göre kalktığımız ilk anda rüyamızı yazıya dökmeliyiz yoksa kısa bir süre içinde çoğu hafızamızda yok olup gidecek.

unutmak-001.jpg


2. Görmeyen İnsanlar da Rüya Görür

Doğuştan kör olmayanlar insanlar rüyalarında görüntüler görürler. Kör olarak doğan kişilerse Rüyalarında görüntü görmezler, Onlar duyma, koklama, dokunma ve hissetme üzerine rüya görürler.

metin-senturk-001.jpg


3. Beynimiz Yeni Yüzler Yaratmaz

Yani Rüyalarımızda daha önceden gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz, Hiç görmediğimiz bir yüz göremeyiz. Ama çoğumuz rüyamızda ömrümüzde hiç görmediğimiz birini gördüğümüzü söyleriz. Oysaki o yüzü mutlaka bir yerde görmüşüzdür.

rüya alemi 


4. Bazı İnsanların Rüyaları Siyah Beyazdır

Görme yeteneği olan insanların %12'si rüyaları siyah beyaz görür. Geri kalanlar ise renkli rüyalar görürler. 1915  1950 yılları arası yapılan araştırmalarda insanların büyük bir oranı siyah beyaz rüya görürken günümüzde bu hayli bir azalmıştır. Neden mi çünkü o zaman televizyonlar siyah beyaz yayın yapıyorlardı.

siyah beyaz ve renkli alem


5. Rüyalar Sembolik Anlamlar Taşır

Rüyanız özellikle bir konu ile ilgiliyse rüya sembolik anlam taşıyor demektir. Bu, analiz edilerek ortaya çıkabiliyor. Mesela rüyanızda bir kuş görmeniz yakın bir zamanda haber alacağınıza işaret eder.

sembolik-anlamlar.jpg


6. Rüya İle Gerçek Bir Arada

Uyurken beynimiz gerçek hayattan gelen sesleri alır ve onları rüyamızın bir parçasına dönüştürür. Bazen dışarıdan gelen sesi uykuda yorumlayabiliriz. Örneğin rüyanızda bir uçurumda düştüğünüzde gerçekten düşme hissi yaşayabiliyorsunuz.

ruya-gercek.jpg


7. Erkekler ve Kadınların Rüyaları Farklı

  Erkekler, kendi cinsleri ile ilgili rüya görmeye daha çok meyillidir. Erkeklerin rüyalarındaki insanların %70'i başka erkeklerdir. Kadınlar ise rüyalarında gördüğü kişilerin yarısı erkek, yarısı kadından oluşur. Tüm bunların yanı sıra erkekler gerçek hayatta da olduğu gibi rüyalarında kadınlara göre daha agresif duydular yaşarlar.

uyuyan erkek


8. Rüyalar Geleceği Gösterir

İnsanların çoğu rüyalarında bir kez de olsun geleceği gördüğünü söylemiştir. Bazı insanlar sıklıkla gelecekle ilgili haberler alır. Peygamber Efendimizde rüyalara önem vermiş ve geleceğin bir habercisi olduğunu söylemiştir.

gelecek.jpg


9. Hayvanlar Rüya Görür

Değişik hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar da uyku sırasında hayvanlarında insanlar gibi beyin dalgaları olduğu göstermiştir. Bir kediyi uyurken izleyin. Rüyada bir şey kovalıyormuşçasına değişik sesler miyavlar ve patileri hareket eder.

hayvanlar.jpg


10. Rüyalar 3 Saniyede Görülür

Rüya görme süremizin o kadar uzun olduğunu düşünüyoruz. Oysaki rüyamızda gördüğümüz süre anlattığımız kadar uzun değildir. Ortalama üç saniye süren rüyalarla ışık hızıyla bir çok şey görüyoruz.

ruyalar-005.jpg

Önerilen İçerik; Bira Hakkında Hiç Duymadığınız 20 Şaşırtıcı Gerçek

Neoldu.com 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
3
2
2
2
3
158
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.