Rusya'da Bolşevik İhtilali

Rusya'da Bolşevik İhtilali
29.06.201511:40

Bu ihtilal hedefine ulaşınca Rusya savaştan çekildiği için Osmanlı Devleti'nin de içinde yer aldığı Merkezi Devletler için önemli bir avantaj meydana getirmiştir.

Haber güncelleme tarihi 10.04.2019 16:05

Bolşevik ihtilali;

1917 yılında Rusya'da yaşanan rejim değişikliğinden sonra marksizm Rusya'da iktidar olmuştur. Bu değişime Bolşevik ihtilali denilmektedir. 

Rusya'da Fikir Akımları

Fransız İhtilali ortaya büyük bir liberal akım etkisi çıkarmış ve tüm dünyada kendisini göstermiştir. Rusya'da da liberal akımın etkisiyle 1825 yılında başarısız bir ayaklanma olmuştur. Bu ayaklanma Dekabrist Ayaklanması'dır ve kısa sürede bastırılmasına rağmen Rusya'daki fikir akımlarının gelişimini durduramamıştır. 

Rusya'da fikir akımlarının gelişmesinin sebebi, otokratik ve despot siyasal düzene karşı oluşan tepkilerdir. Rus aydınları siyasal rejimle birlikte sosyal düzeni de iyileştirmek gerektiğini düşünüyordu. Bu şekilde düşünmelerinin sebebi özellikle köylünün durumuydu.

bolsevik-ihtilali.jpg

19.yy'ın ortalarında Avrupa'da ortaya çıkan Marksizm'in temelinde işçi (proleterya) ihtilali vardı. İşçi kesimi ancak sanayinin gelişmiş olduğu ülkelerde yoğunlaşabilirdi. Bu açıdan bakıldığında işçi ihtilalinin İngiltere'de olması beklenirdi ancak geri bir tarım ülkesi olan Rusya herkesi şaşırtıp işçi ihtilalini gerçekleştirmişti. 

Köylü Meselesi

Rusya'da nüfusun büyük bir kısmını köylü oluşturduğu için Marksizm'in yaygınlaşması daha da hız kazanmıştır. Rusya köylüsünün en büyük sorunu, nüfusun beşte dördünün tarımla uğraşmasına rağmen işlediği toğrağın sahibi olmamasıydı. Nüfus, toprakların sadece dörtte birine sahipti. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Nüfusun yüzde 20'si toğrağın yüzde 75'ine sahip; nüfusun yüzde 80'i toprağın yüzde 25'ine sahip. Bu düzenin sebebi feodal yapıydı ve bu yüzden köylü nüfusun sadece yüzde 10'u zengindi.

Köylü aynı zamanda asilzadelerin toğrağında bir serf, yani köleydi. Bu durumu düzelten gelişme 1861'de yayınlanan Kurtuluş Kanunu'dur fakat uygulamada pek başarılı olamamıştır çünkü köylüye kötü toprak dağıtıldığı gibi bu toğrağın mülkiyeti değil sadece kullanım hakkı veriliyordu. Kötü toprak verilen köylü para ve hizmet borcunu ödeyemedi, esir duruma tekrar düştü. Şehirlere göç başlatan 4 milyon köylü, Rus proleteryasının ve Rus İhtilali'nin temelini oluşturmuştur. 

İşçi Meselesi

Halkçı hareketin bu başarısızlığı ve sanayileşmenin başlaması Marksist hareketi başarıya doğru ilerletti. İşyerlerindeki çalışma koşulları kötü ve ücretler yetersizdi. Bu olumsuzluklar yüzünden grevler görülüyordu. Bu da sendikalaşmayı hızlandırmıştır. Lenin, 1895'te İşçi Sınıfı'nın Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği derneğini kurmuştur. Bugünkü Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin başlangıcı olan Rus Sosyal Demokrat Partisi 1898'de Rus Marksistleri tarafından kurulmuştur. 

1917'de halk gösterilere başladı ve greve giden işçiler göstericilere destek verdi. Bolşevik ve Menşevik, bütün Marksistler sokakta birleşmişti ve bu durum kısa süre ihtilale dönüştü. Kurulan geçici liberal devlet Çar'ın istifa etmesine karar verdi. 8 Mart 1917'de sabah fırın kuyruklarında başlamış olan öfke sekiz günde Çar'ı devirmişti. 

1917-bolsevik-ihtilali.jpg

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
124
172
50
4
71
15
76
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.